---
Полковник Петер Линдквист (Норвегия) е главен говорител на мисията на НАТО в Ирак. Нейният авангард пристигна на 14 август по молба на временното иракско правителство от 22 юни и съгласно решението на срещата на високо равнище на НАТО през юли в Истанбул. Тя ще трябва да създаде военна академия край Багдад, където ще бъдат обучени около хиляда иракски офицери. В мисията участва и един български представител - полк. Сергей Кочовски.
---
- Полковник Линдквист, главнокомандващият силите на НАТО в Европа ген. Джеймс Джоунс заяви миналата седмица, че 10 членки са отказали да изпратят войници в Ирак и така са предизвикали тревожни съмнения как алиансът ще се справя с бъдещи конфликти. Можете ли да ни дадете допълнителна информация по този спор?
- В мисията на НАТО в Ирак участват 12 държави. Смятаме, че с увеличаването на броя на държавите, които не дават принос за силите тук, ще се изправим пред трудности, които ще пречат на изпълнението на задачите, изисквани от нас. Но това е политически процес и вече имаме планове за постепенно разширяване на мисията.
- Противници на включването на НАТО в обучението на иракски сили казват, че това е начин за вкарване на алианса през задната врата на бойното поле. Какви са гаранциите, че няма да се появи подобен риск?
- Помощта за обучението на иракските сили за сигурност, и по-специално на офицери от средния и висшия ешелон, по никакъв начин не може да се определи като задна врата на бойното поле. Мисията за обучение е специфично нещо, което е извън функциите на Коалицията (на желаещите) - тя е под близкото и постоянно политическо ръководство на НАТО. Характерът на мисията, която не включва обучение за водене на бой, я държи настрана от ставащото на бойното поле.
- Какъв принос очаквате от България за тази мисия?
- Не разчитаме на специален принос от която и да било отделна страна. Съзнаваме, че различните натовски страни имат различни възможности, но техният принос зависи от политическите решения. Това е начинът за функциониране на НАТО.
- Кой в Коалицията на желаещите ще носи отговорност за сигурността на натовските офицери? Имате ли предложения от отделни държави?
- Сигурността на мисията, така наречената сила за защита, е въпрос от оперативната сфера, която съгласно военната практика не се обсъжда в детайли.
- Как се разпределят задачите между вашата мисия и Коалицията?
- Всички наши действия се изпълняват в близко сътрудничество с иракските власти и с коалиционните сили. Ръководният принцип на мисията е, че иракчаните вземат решенията, а НАТО е тук, за да съветва и помага.
- Какво е вашето впечатление за обстановката в Багдад и другаде - мислите ли, че условията стават по-благоприятни за свикването на общи избори?
- Сигурността в Багдад рязко се влоши през последните два месеца, макар че напоследък регистрирахме намаляване на броя на инцидентите. Медийните съобщения от цялата страна би трябвало сами да говорят за себе си. Тъй като нямаме постоянно присъствие извън Багдад, не разполагаме с информация от първа ръка. Макар че мисията на НАТО няма задача да подпомага пряко сигурността, вярваме, че тя допринася чрез обучението на иракските сили за сигурност за подобряване на обстановката в страната. Имаме впечатление в нашия сектор, че едно от най-големите предизвикателства, с които трябва да се справим пред изборите, е негативизмът.
- Някои страни от Коалицията на желаещите определят срокове за напускане на Ирак. Може ли този процес да затрудни мисията на НАТО?
- Като военни фокусираме вниманието си върху ресурсите, с които разполагаме, а не върху ресурсите, които нямаме. Важно е да имаме предвид, че много от процесите за вземане на решения при изпълнението на тази мисия са демонстрация за нашите иракски приятели как трябва да бъде чут и да бъде уважаван всеки глас в свободното демократично общество.
Този тук е гаден лъжец и провокатор Вчера ясно и точно с нагледни материали/ снимки от багдадска безстрашна улица/ни бе казано че всичко е все по-хубаво, с всеки ден повече и повече.И сега-изненааада!Не му вярвам!Той не говори иракски и няма роднини, които да му кажат колко е по спокойно