Мария Капон е родена на 8 април 1969 г. в Пловдив. Основното си образование завършва във френски лицей в Маракеш, Мароко, а средното - в езикова гимназия в Пловдив. Висшето си образование по продуктов маркетинг пък получава в Мюнхен. Говори писмено и говоримо пет езика - немски, френски, английски, испански и руски. Омъжена, с едно дете. Член е на Централното бюро на Демократическата партия и лидер на ДП-Пловдив. Депутат от ОДС в 40-ото НС.
- Г-жо Капон, бяхте в екипа, който води консултации с НДСВ за сформиране на кабинет. Стана ли по-възможно след тях десноцентристкото правителство?
- Това бяха първоначални консултации, на които обменихме становища по програмите си. За нас бе важно да разберем ще се съгласи ли НДСВ да подкрепи мандат на БСП и да участва в коалиция с тях под каквато и да е форма. На този въпрос категоричен отговор не получихме. Стана ясно, че ние сме готови да водим преговори за десноцентристко правителство, което да гарантира пътя на България към Европейския съюз. В тях, разбира се, не включваме "Атака" и БСП. След разговорите остана възможността те да продължат на лидерско ниво.
- Какви компромиси могат да се направят и от чия страна трябва да са те?
- Ние не можем да направим компромис и да подкрепим правителство с мандата на БСП или да влезем в коалиция с левицата. ОДС са заявявали това нееднократно. Но не е ясно коя е границата на компромиса за НДСВ и дали ще спазят заявеното от техния лидер, че няма да правят кабинет със социалистите. Знаете ли, и в политиката, и в ежедневието винаги може да се намерят приемливо обяснение и алиби за една постъпка или действие. Но ако те нарушават собствените ти принципи, винаги се плаща цена - лична и политическа. ОДС по време на цялата предизборна кампания и сега, след изборите, е единствената политическа сила, която последователно отстоява позицията си. През това време повечето партии правеха реверанси наляво и надясно, за да стигнат до властта. За съжаление, и днес, колкото повече се множат вариантите за коалиции, толкова по-неясно става управлението и несигурно бъдещето на страната ни.
- А в границата на компромисите ли е ОДС да подкрепят втори премиерски мандат на Симеон Сакскобургготски?
- По време на консултациите не е ставало дума за втори премиерски мандат на Симеон Сакскобургготски, както и за други конкретни имена. Той и не разполага с този мандат. Мандатът се задържа от президента и предстои да бъде даден в ръцете на Сергей Станишев. През последните два месеца непрекъснато се говори кой ще бъде министър-председателят вместо накъде ще върви държавата. Хората, които гласуваха само преди две седмици, не чуват по-добри варианти за своя живот, а вместо това им се поднасят най-неочаквани коалиции и имена на евентуални премиери. Имам чувството, че съществува списък на дежурни кандидат-министър-председатели. Така се демотивират и онези хора, които отидоха до урните, за да гласуват за своето политическо представителство. Всичко това се случва, докато нарастват тревожните сигнали за "червен картон" от ЕС.
- А вариантът, който лансират БНС и ДСБ за програмно правителство, може ли да се окаже спасителен в очертаващата се криза?
- В България често се е случвало експертно и програмно да са синоними на безотговорно. Важно е дали е политически отговорно това правителство. Когато разберем какви са програмата и лицата на управлението, тогава ще мога да ви отговоря. Каква програма можем да изпълняваме с БСП, например? Със сигурност ОДС няма да участват в нечисти, неясни и задкулисни форми на управление на страната. Трябва да е ясно кой носи отговорността, а в ОДС сме доказали, че не се страхуваме от отговорност, независимо от цената, която платихме за реформите.
- Възможно ли е десните да се обединят около обща кандидатура за кметските избори в София?
- Убедена съм, че има такава възможност, че трябва да се положат усилия и да се превъзмогнат личните битки. Демократическа партия, в която членувам, винаги е стояла зад принципи и за нас е важно да има добро управление на града. Лично аз съм убедена, че десницата може да излъчи достойна кандидатура, която да има волята да работи за София. Когато говорим за принципи, е важно тази кандидатура да предложи дясна политика, а не своя личен интерес. Защото последното е именно моделът "Софиянски". Мисля, че през последните две години общинският съвет започна да ревизира този порочен модел, като се опита да въведе ясни и прозрачни правила на работа в общината. Разбирам, че това разочарова г-н Софиянски, който на тръгване заяви, че е работил трудно с общинския съвет. Само че неговите лични разочарования нямат никакво значение на фона на екологичната криза в столицата, която през последните дни превърна софиянци в заложници.
- Защо ОДС "катастрофираха" на парламентарните избори?
- Труден въпрос, на който няма лесни и бързи отговори като тези с исканията за оставки. Всички в коалиция ОДС сме длъжни да направим своя анализ и да покажем, че сме разбрали и чули какво ни казват хората - и тези, които отново гласуваха за нас, и тези, които се отдръпнаха. В Пловдив ОДС постигнаха най-високия резултат за цялата страна, който обаче е най-ниският за последните 15 г. Тези 4% повече от националния резултат на ОДС може и да действат добре на нечия лична суета, но те не са успокоение за отговорна политическа сила. Истината е, че загубихме доверието на хората, защото гледахме към себе си, а не към тях. От нас се очаква да се борим за интереса на хилядите хора, които ни упълномощиха да представляваме десноцентристката алтернатива. Той е по-важен от личния политически интерес. За съжаление се оказа, че вместо избори за България някои политици в продължение на месеци са правили избори за себе си. Затова в изборната нощ, а и на следващия ден тези хора се тревожеха не какво става с държавата, а с тях в СДС. Аз вече казах тази своя позиция в Пловдив и предизвиках лични недоволства. Само че личното оцеляване на един или друг политик няма кой знае какво значение, ако няма бъдеще дясната политическа алтернатива, от която сме част. Това, което ми дава кураж, е фактът, че в коалиция ОДС и в нейната ПГ има достатъчно честни, последователни и компетентни хора, които ще работят за бъдещ десен проект.
- От централното ръководство на ОДС все още няма анализ на резултатите от вота. Какви са поуките от тях според вас?
- На тези избори се похарчиха пари за реклама и томболи повече отвсякога, а резултатът беше най-ниската избирателна активност откогато и да било. Когато политиката изгуби смисъла си да защитава принципи и каузи, тогава и най-добрият маркетинг не може да я спаси. Станах народен представител от ОДС след най-трудните избори за дясното пространство, но това не ме обезкуражава. Напротив, винаги така се е случвало в моя живот. Преди години започнах частен бизнес в най-трудните времена, но точно в такива моменти има възможност да изградиш и себе си, и да отстоиш това, в което вярваш.
- Проблемите в СДС могат ли да рефлектират върху стабилността в коалицията?
- Надявам се, че няма да го допуснем. Напротив, принципите на тази коалиция са стабилна основа, върху която отделните партии могат да защитят идентичността си.
- Как гледате на исканията за оставката на лидерката Надежда Михайлова?
- Лесните решения обикновено са лоши решения. Не обичам да коментирам какво става в семейството на приятелите ми.
- Смятате ли обаче, че ако тя се оттегли от лидерския пост, СДС ще се реабилитира в очите на десните избиратели?
- Разбира се, че не. В подобна ситуация има ли някой, който да вярва, че смяната на лидера автоматично ще реши проблемите? Казах, че предстои сериозен анализ на изборните резултати, след който могат да се вземат решения, и то чрез нормалните партийни механизми. Реабилитацията ще дойде, когато десницата представи компактен екип и програма, която защитава интереса на средната класа и бизнеса. Екип, който демонстрира модерната дясна алтернатива за развитието на България. Преформулирането на десницата трябва да върви в посока, която превръща партиите на прехода в съвременен политически проект за управление. Да не забравяме, че предстои тежък парламентарен сезон и сериозни изпитания за България, в които ОДС трябва да отстояват своята роля на гарант на европейския път.
- Откъде идва името Капон?
- На английски името се изписва Cappone, което често предизвиква усмивка и въпросителни погледи. Най-лесно, за да се изкаже фамилията ми, казвам: "Ал Капоне, без Ал." Чувала съм най-различни версии на името, представете си как реагира италиански карабинер при прочита на името ми! Моли ме за визитка, която да носи със себе си! Иначе това е фамилията на съпруга ми. Семейството му е еврейско от вида сефаради, които говорят староиспански. Ал Капоне също е евреин, заселил се в Италия. Коренът на думата е същият, но общото е дотук.
|
|