:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,176
Активни 480
Страници 17,106
За един ден 1,302,066
Икономии

Евтини ли са евтините авиокомпании?

Изгодно пътуване с low cost превозвач - само с много условности
Снимка: "Сега"
Ако автомобилният транспорт си има своите маршрутки, авиационният си има своите евтини авиокомпании. И в единия, и в другия случай става въпрос за компромиси. Маршрутните таксита са неудобни, но все пак са по-бързи от автобуса. По-скъпи са от него, но не чак колкото обикновените таксита. ---------



Авиокомпаниите, познати под името low cost, евтини или нискобюджетни, предлагат точно такъв превоз - доста по-неудобно от една нормална авиокомпания, но почти на цената на автобусния билет. И в същото време доста по-бързо от автобус.

У нас засега има само една нискобюджетна авиокомпания, която е допусната официално до пазара - унгарската Wizz Air, която ще предлага четири пъти седмично полети между София и Будапеща от 18 септември. Първите 10 000 билета ще струват 1 евро, а след това се очакват цени от порядъка на 30-40 евро в едната посока.

Опитът на друга такава авиокомпания да влезе на българския пазар преди две години се провалиха - офисът на немската Bexx Air бе затворен от икономическата полиция по искане на Комисията за търговия и защита на потребителите. Тогава контролните органи прецениха, че тя нарушава законодателството и, след като прекрати дейността й, хиляди българи останаха измамени.



Несигурността е първата отличителна черта



на евтините авиокомпании. Те нямат законово задължение да извършат полета, за който някой е платил. Такова задължение може да произтече, ако е издаден самолетен билет, а нискобюджетните превозвачи най-често не издават билети. В случай, че някой иска документ за оправдаване на разходите, получава касова бележка или фактура, но не и купон за полета.

А без такъв документ пътникът не може да получи обезщетение, ако полетът не се състои. Според нашия Закон за гражданското въздухоплаване и според международното законодателство няма обезщетение за провален или закъснял полет, ако няма издаден билет. Международните резервационни системи боравят с такива билети, срещу чието издаване редовните авиопревозвачи отчисляват малки суми за международната организация за гражданско въздухоплаване ИАТА, която погасява разходите, ако се случи нещо. От ИАТА авиокомпаниите получават и своето обезщетение, ако качат пътник на друга фирма, която примерно е фалирала или не е могла да лети по някаква друга причина.

При нискобюджетните авиокомпании билетът се резервира или по телефона, или през интернет. След това се плаща, но пътникът не получава нищо - на борда на самолета той показва документа си за самоличност и, щом името, отбелязано на него, фигурира и в списъка, пътникът се брои за "редовен". Липсата на разходи за офиси, билети, продажбата им и т.н. е една от възможностите, които позволяват на нискобюджетните авиокомпании да предлагат нищожни цени.

Разбира се, не може да се твърди, че само заради това пътуването е рисковано. За класическите авиокомпании законът ясно казва, че дължат обезщетение при платен, но непроведен, полет на всеки, на когото са издали билет. То е 300 евро за полети над 3500 км и 150 евро за полети под 3500 км. Обезщетението може да се намали с 50%, ако пътникът приеме да лети с друг полет, който е по-дълъг с 2 часа от платения. Така поне пише в европейската директива и в българския Закон за гражданското въздухоплаване.

Другото основно перо, от което пестят нискобюджетните авиокомпании, е обслужването на самолетите им. Всяко кацане, паркиране, зареждане с гориво, почистване се плащат и колкото по-голямо е летището, толкова по-високи са тези разходи. От конкуренция на цените печелят, за съжаление, летища, които или са прекалено отдалечени от града, или



направо се намират в друго населено място



Wizz Air например предлага полети между Будапеща и полския град Катовице. В скоби след Катовице е изписан Краков, но човек трябва да познава малко географията на страната и да прецени, че Катовице всъщност се намира на 70 километра от Краков. По същия начин стоят нещата и с полета София-Будапеща-Копенхаген, който ще стартира в началото на 2006 г. Самолетът всъщност ще каца в шведския град Малмьо, от който до Копенхаген се пътува с ферибот.

В Париж унгарската авиокомпания каца не на "Орли" или "Шарл дьо Гол", от които до центъра на града има все пак удобни връзки с бързата железница RER, а на малкото и твърде отдалечено летище Бове (Beauvais). То се намира на около 40 километра от центъра на френската столица. Автобусният билет от Бове до един от портовете на Сена - Порт Майо, който може да се приеме за център на френската столица, струва 13 евро и трябва да се резервира поне 24 часа предварително.

С такси разстоянието също може да се вземе, но това ще струва около 140 евро. Пътят с лека кола трае около час и половина-два в зависимост от задръстванията.

За сравнение от "Шарл дьо Гол" има специален влак RER, пътуването с който струва 8 евро и трае около 40 минути до Gare de Nord, намираща се почти в сърцето на града.

Бове по принцип е нещо като летище на евтините авиокомпании. Там кацат също самолетите на RYANAIR, на датската Sterling, на норвежката Norvegian Air Shuttle - все low cost авиокомпании.

Такива летища има в много европейски страни. От разписанието на Wizz Air например се вижда, че в Барселона нейните самолети кацат на летище Girona, във Франкфурт - на летище Hahn, в Лондон - на Luton, в Рим - на Ciampino. За разстоянията и транспортните връзки в тези държави това значи все едно в България самолетите да кацат не в София, а в Пловдив и оттам пътниците да хващат автобуса, който след около час и половина ще ги докара до Орлов мост.

Но дори самолетите да кацат на големите летища, за нискобюджетните авиокомпании обикновено са отредени крайните места за спиране. При огромни летища като парижкото "Шарл дьо Гол" или франкфуртския аеропорт това е едно неудобство в повече, тъй като от единия им край до другия има поне две спирки на метрото.

Другото неудобство е в часовете на излитане и кацане. Разписанията на такива авиокомпании показват, че обикновено става въпрос или за прекалено ранен час на излитане от единия пункт, или за прекалено късен час от другия пункт.

Самолетът на Wizz Air за Будапеща например ще излита в 5.45 часа от летище "София" и ще каца в 6 часа местно време в Будапеща. Обратният полет е от 23.45 часа унгарско време, което прави пристигането в София в 2 часа през нощта. Очевидно е, че това ще стимулира пътуванията с цел бизнес, тъй като по такъв начин става напълно възможно отиването до унгарската столица, свършването на някаква работа и прибирането още същия ден.

Това, за което пътниците обаче трябва



да внимават най-много, са тарифите



Евтините авиокомпании обявяват цените си само за пътуване в едната посока и то без летищните такси. Ако се вземе например промоционалната цена от 1 евро за полет София-Будапеща заедно с летищните такси и като се прибави и обратният полет, се получава цена от 65 евро. Разбира се, това пак е в пъти по-евтино от другите авиокомпании. Най-евтиният билет на "България Ер" например за същия маршрут струва 199 евро. Националният ни превозвач няма самостоятелна линия до Будапеща, а споразумение с унгарската MALEV, което й позволява да разполага с определен брой места в нейните самолети.

Съчетанията между евтина и обикновена авиокомпания са почти невъзможни, ако човек си прави сметката за всеки лев. Wizz Air например ще лети 4 пъти седмично между София и Будапеща, докато MALEV лети всеки ден. Ако някому се налага да отиде до унгарската столица с Wizz Air, а да се върне с MALEV, тарифите са такива, че са по-скоро като наказание - цената на еднопосочен билет на MALEV тръгва от 130 евро нагоре. Принципът, че еднопосочен билет струва много повече от 50% от стойността на двупосочен, се спазва от всички авиокомпании по света.

След края на промоцията билетът София-Будапеща ще тръгва от 29 евро. Което означава, че, заедно с летищните такси и обратния полет, билетът ще е вече около 100 евро. За сравнение сега цената на автобуса, който превозва за десетина часа до унгарската столица и още десетина часа обратно е 150 лв.

Системата за резервиране и плащане на билетите на евтините авиокомпании също има особености. Тя е гъвкава и при нея няма строго определени цени. Резервирането и плащането на билета трябва да стане или много рано - примерно месеци преди полета, или в последния момент. С наближаването на датата на полета цената нараства, за да достигне почти тази на редовните авиопревозвачи. В последния момент преди полета обаче се пускат незаетите места в самолета, които най-често струват много евтино.

Такава например беше практиката на Bexx Air - най-много рекламираната цена всъщност важеше само за първите 20 продадени билета, следващите 20 струваха с по 20 евро повече и т.н. Докато накрая се оказваше, че полетът струва само с 30-40 евро по-евтино, отколкото с друга авиокомпания.



--------

Сметките



Дребен трик, който е повече с маркетингова цел, фигурира например на сайта http://www.poleti.com, през който се резервираха билетите за Bexx Air. Под рубриката "Алтернатива на цените ни" там се мъдри нещо като достъп до световните резервационни системи с доста странни цени. Ако например човек реши да провери колко би му струвал полет от София до Копенхаген и обратно на определени дати, без да се възползва от офертите на евтините авиокомпании, ще излезе, че билетът струва фантастичната сума 1200 евро. Което е прекалено дори за бизнескласа. В действителност такива цени няма и това може да се провери дори по телефона на която и да е туристическа агенция или посредник за продажба на авиобилети. Това, което се разбира от само себе си е, че при евтините авиопревозвачи няма глезотии като кетъринг и дори чашата кафе на борда се плаща отделно. Което обаче е най-несъщественият проблем - за да намалят разходите си през последните години, авиокомпаниите в цял свят престанаха да предлагат нещо повече от сандвич, особено за полети до 2 часа.
 
Вицепремиерът Николай Василев представи Wizz Air. Унгарският превозвач е единствената авиокомпания, рекламирана от високопоставен държавен служител.
33
1866
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
11 Юли 2005 00:51
Отдавна не сам виждал толкова неграмотна и обидна статия.Този си мисли че хората са овце и не могат да съберат 2+2.А и толкова лажи има ватре че няма и смисъл да се коментира даже.
11 Юли 2005 01:14
Крайно време е да мога да се прибирам през Мальо евтино до БГ!
11 Юли 2005 01:30
Че в статията няма нищто вярно е ясно. Много се акцентира на неиздаването на билети. Почти всички агенции вече не издават билети. Даже и България Ер иска допълнително пари за издаване на билет (20 паунда в Лондон). Статията сигурно е платена и цели да заклейми за пореден път евтините авиокомпании. На въпроса евтини ли са евтините авиокомпании отговора е Да, евтини са.
11 Юли 2005 01:38
Статията е абсолютно некореткта, тъй като сравнява две несравними неща - "нормални" и нискотарифни авиокомпании, имащи принципно различни начини на работа.
Хеле пък дето е намърдал и "нормалната" компания България Еър насред целия тюрлю-гювеч. Всички нискотарифни компании летят поне до две летища в Лондон - в северната и южната част на града, та да може човек да си изере по-удобното. А не като наще - Гетуик, най-зачуканото лондонско летище... ама нали ти фърлят по един полу-втасал сандвич по време на полета... ако успеят да затворят вратата на самолета преди да излети де... та и те се барат авиокомпания

От цялата работа се разбира, че пичагата Николов е гола вода, кал по гърба и водорасли в ушите в областта на гражданската авиация.
11 Юли 2005 02:06
статията е краставици на търкалета !!! афторо некога напущал ли е родното си село ?!
11 Юли 2005 02:19
Христо Николов най-малкото гъонсурат, по-меко определение не мога да измисля.Бавно, бавно се цивилизова Балкана, много бавно като гледам какви автори драскат по парцалите всекидневници.
11 Юли 2005 04:47
"Принципът, че еднопосочен билет струва много повече от 50% от стойността на двупосочен, се спазва от всички авиокомпании по света. "
Абе няма ли анти-тръстово законодателство по света и у нас?!
11 Юли 2005 04:56
Предлагам редакцията на Сега да не плаща хонорар на автора Христо Николов. Най-малкото за тази очевидна глупост :

Те нямат законово задължение да извършат полета, за който някой е платил. Такова задължение може да произтече, ако е издаден самолетен билет, а нискобюджетните превозвачи най-често не издават билети.


Всеки човек, който пътува редовно знае, че почти никоя копания по света вече не издава книжни билети - такива са всички американски и западноевропейски компании. Единствените, които правят изключения от това правило са източноевропейските компании като Аерофлот, Аеросвит, Малев, Чех Ейрлайн. Всички останали компании предлагат т.нар. електронни билети - плащаш с кредитна карта и получаваш потвържедение на полета си по имейл. Въпреки безбилетното си обслужване тези копмании ти дават право да си връщаш билета, ако не пътуваш (като ти вземат част от парите като глоба), връщат ти цялата сума, ако не пътуват или променят времето си на полета, а някои ти дават възможност да използваш билета в течение на една година.
11 Юли 2005 07:00
От Копенхаген до Малмьо се пътува десетина минути с влак за сведение на автора.
От всякъде блика некомпетентност в тази статия... а и не само в тази от днешния брой. Нещо са слънчасали пишещите братя!
11 Юли 2005 07:57
Този път съм абсолютно съгласен с компетентното и ПРОФЕСИОНАЛНО мнение на Нели. Това е съвсем естествено след, като аз летя доста често, а пък тя работи в Травъл Ейджънси да сме добре осведомени и да сме на едно и също мнение.
Слабограмотния и поръчков аФтор явно не е чувал за широко разпространения e-Ticket, който вече е масова практика в аеролиниите. Той явно ориентира статията си към прости и неосведомени люде и обобщавайки се присъединявам към мнението на WHATS UP, че не ни струва да се изброяват лъжите на му.
Напоследък качеството на материалите във вестника ... Вие се досещате, какво по-точно искам да кажа, но не го пиша и Вие много добре знаете защо!
11 Юли 2005 09:18
Ристо, ристо!
Да би уста мълчала, не би чудо видяла
11 Юли 2005 09:47
Двупосочния билет СОФИЯ -БУДАПЕЩА-СОФИЯ е 200 лв а не 150 лв.
11 Юли 2005 09:53
Заеби, редко тъпа поръчкова статия!

Кмете, пробвах съединителя както ми каза, цепи мрака, нема да го сменям!


Рот Фронт!
ЗКПЧ-др.Радул
11 Юли 2005 10:03
Написаното от Нели и Бастарда е вярно.
Случвало ми се е поради обективни причини да се откажа от полет на Райън Еър и цената на билета частично се възстановява. Глобата не е много висока.
Това, че от летище Бове трябва да се запази билет за автобус до Париж не е вярно. Нормално от такъв вид летища (като например Шарлероа в Белгия) има непрекъсната автобусна връзка и въобще не се чака за автобус. Плаща се при качване в автобуса и ако местата не стигнат веднага идва друг автобус. Цените са абсолютно приемливи и времето за пътуване е в рамките на един час.
11 Юли 2005 10:32
Когато човек си плаща, трябва да знае какво получава за парите си. Очевидно в случая платилата авиокомпания не е получила нищо добро като пропаганда. Дано да е платила малко, че иначе язък.
11 Юли 2005 10:32
Груба поръчка! Да платиш 20 EUR било по-скъпо от това да платиш 200?! Обидно!
11 Юли 2005 11:03
Статията въобще не си заслужава да бъде коментирана.
Личи си, че е поръчкова и насочена към хора, които не са виждали самолет през живота си.
За мене обаче беше интересно да установя, че в статията не е споменат все пак единствения евентуален по-значим риск от пътуването с тези компании - по-голямото натоварване на самолетите и съответно по-бързото им амортизиране.
Вместо това - пестене от закуски и билети...
Не само платен, а и некомпетентен...
11 Юли 2005 11:03
Бе как успяхте да прочетете това до края?!?!
Вероятно според аФтУра пътниците си носят касовите бончета и срещу тях им издават бордни карти.
11 Юли 2005 12:01
До Автора:За миналата година имам около 70 полета и половината са с low cost авиокомпании. Нищо от написаното не е вярно. Билети се издават (e-ticket), цената им зависи от търсенето, компенсации се дължат, летищата на които кацат имат значение само ако транзитно преминаваш от там и търсиш по добри връзки с останали полети (ако пътуваш до конкретния град винаги има удобен и евтин транспорт). Пълно удобство е че билета е еднопосочен и не е обвързан с куп условия за обратно пътуване.Основната концепция на тези авиокомпании е: превоз на пътници от начална до крайна дестинация (без транзит) на ниска цена. За 1-2 часа полет на никой не му пука за сандвича в самолета. Модела е изключително успешен и големите превозвачи също си направиха low cost авиокомпании - Луфтханза Сити, Austrian Arrow....Дори Swiss въведе такава концепция за европейските си дестинации.
...И относно България Еър, последния път летях до Берлин през Амстердам (комбинираха полетите без да ме информират) и така вместо 2 пътувах 5 часа...
11 Юли 2005 12:17
Тенденциозна статия.Искам о6те компании с евтини полети да се лицензират.
11 Юли 2005 12:31
*****


Мнението е редактирано поради
- неуместни определения
- процедурен въпрос в неподходяща рубрика
Натиснете тук

Редактирано от - bot на 11/7/2005 г/ 12:36:02

11 Юли 2005 12:54
И аз и аз ги искам, сега родата лети за 29еуро, ама аз искам да лети за 1 еуро!!! Хайде на КОНДОР-а, че вече ми се иска малко плаж, че тук много вали!!! И на есен за 1 еуро, не -повече и пак по мейла с електорнен билет, че другите много място ми заемат...
И моля, пратете го тоя Усведомения аФтор да полети поне 2-3 пъти за по 1-2 еуро!
11 Юли 2005 14:35
Ооо Како къде се загуби бе душа?Пусни някой мейл на стария Бонго.
11 Юли 2005 16:11
Очакваната поръчкова статия... Какво чудно, много хора нямат интерес да се появят най-сетне евтините превозвачи на българския пазар - онези същите, които летят из целия цивилизован свят, но тукашните мутри все намират начин да ги спрат.
Не издавали билети, нямало обезщетения... Но не става ясно какъв би бил интересът на една авиокомпания да прибере парите на десетина души след отменен полет и да се самопогребе по този начин, след като никой после няма да пътува с нея.
Авиокомпании като EasyJet и RyanAir са сред най-популярните в Европа. Надеждни са, евтини са, удобни са. Единствената причина все още да не предлагат полети тук е, че не ги пускат. Но спокойно, от 2007 нататък ще са длъжни Каквито и продажни журналисти да си пробват перото.
11 Юли 2005 16:34
Е след като комунягата Костов продаде Балкан за жълти стотинки, не ми се говори за авиокомпании
11 Юли 2005 17:06
От Варна в момента летят Кондор и LTU с цени около 50-70 евро до почти 10 града в Германия. България Еър стартира нощни полети до Испания за 100 евро OW.
Никоя авиокомпания няма да ви продаде билет за 1 евро, ако може да го продаде за 100.
Новите авиокомпания имат тази практика да предлагат ниски цени за да си направят реклама.
Основната разлика при двата вида авиокомпании е, че при "нормалните" цените се разчитат при затоварване от 50%, това са авиокомпаниите, които оперират и в ниския сезон /през зимата/ когато понякога търпят и загуби. Другите "евтините" калкулират цените при 100% затоварване на седалките и основно летят до дестинации по които е доказан голям пътникопоток. Логично е цената да бъде поне два пъти по ниска. А като се добави, че и летищата до които летят са с по-ниски такси се получава и допълнителна икономия.
Нели билетът дори и електронен е "договор за превоз". Като услуга транспорта изисква договор между превозвача и пътника, където са фиксирани условията на сделката и правата и задълженията на страните. Процедурата е-тикетинг гарантира този договор. Докато наистина някои от "евтините" авиокомпании, които притежават собствени резервационни системи през интернет не оформят договор за услугата.
И все пак, когато използвате евтини авиокомпании, предварително потърсете повече информация за тях.
11 Юли 2005 19:00
Статията е много точна! А мотиките, дето още не са слезли от каруците да не се обаждат...
11 Юли 2005 20:36
Язък за автора! Оплюха чиляка за това че се опитва да им отвори очите. Намериха му сто кусура само поради простата причина че цената им изглежда примамлива. Имам само два въпросеца към горните всезнаиковци (без последните два автора): "Няма билет, няма офицялно представителство на компанията, няма туъ, няма онуъ. И ви обещават - ако полета не се състои или закъснее да ви "обезчсетят" и т.н. О.К. как ша стани ако няма физичсеко лице на място - как ша тъ обизчистият пост фацтум ако ти съ нъложи да чакаш до следващата седмица на гъза на географията или да платиш за да се върнеш в цивилизацията където да изкараш времето до следващия полет или пък да хванеш нормална (регулярна) авйолиния? А ако вместо в Будапеща или София те доставият на оня свят - дъл шъ обизчистият тиеб или симеиствуту?
*
Извода е че компании като горната са за определена категория пътници за които не смея да правия квалификации в този Форум. А, бе верно е че бедността не е порок, но пък да се правиш на голем тарикат когато си и беден - ме кара да си спомня знаменития цитат на Кърт Вонегът: "По-добре здрав и богат отколкото беден, но болен!"
*
Летете на свои и на близките ви риск!
*
С искрено съжаление,
Олд Емигрант, още известен като Друг.
11 Юли 2005 21:35
Мейла ти не е активен.
11 Юли 2005 21:38
До Олд Емигрант
Зависи с каква цел пътуваш. За командировки или когато искаш да хванеш връзка с друг полет естествено се ползва компания, която гарантира че ще си навреме за срещата или другия полет.
Ако ходиш на екскурзия, не си обвързан с никакъв дневен ред и пътуваш директно евтините компании ти гарантират ниска цена срещу що годе приемливо качество.
Някои неща в статията не отговарят на истината и това някои хора го знаят от личен опит.
11 Юли 2005 22:02
Уважаема Cruella de Vil

ти си experienced форумец и трябва да си забелязала, че тук всички са всезнайковци и често пишат just for the sake of it, ей така плява, да става баластра мохабет, без да съобщават някаква полезна информация! Някои по-горе, които пътуват по-често, след като са се прекарат вече да плащат високи цени, неволята ги е научила да планират и резервират пътуванията си well in advance, а също така и да научат оптималната връзка за пребазиране от/до съответното летище, за да не се набутват в цената. Та те се опитаха да споделят полезна информация и опит. Предполагам, известно ти е, че курсът на валутите не е никаква информация за офчаръ от Горно Нанадолнище, та и травъл информацията има същата стойност за тези, които не пътуват!
Чиърс и бъди поздравена с She’s a Lady на Том Джоунс, а не с I’m a Loser на Бийтълс.
You know what I mean!
11 Юли 2005 23:26
За уважаемите Cruella i American,

Разбира се, че където има добра комбинация между цел и стоиност за постигането и - тази комбинация трябва да се използува. Представянето на т.н. "евтини" компании в напълно розова светлина обаче е голяма грешка и безплатна реклама на нехсто дето може спокоино да се окаже балон "а ла Гад Зееви". Ама викаш едно приятелче на братчеда летя от Кърджали до Стамбул за 2 и дваисе. Може, ама всеки ден не е великден. Нито една самолетна компания (освен ако не пЕре пАри) не може да си позволи да продава места за по едно ЕУ, долар, динга или тугрица, па ако ще и златни да са. Нито една самолетна компания не може да превозва на цени по-ниски от автобусните. Дори и да е спонсорирана от UN (тогава пак някои ще е платил разликата). Ако някои си мисли, че самолетен билет от 200 ЕУ може да се намали то 5 чрез елиминиране на кетъринг и кацане на по-малко летище - този наистина трябва да се лекува. Авторът на статията се е постарал да поясни едно-друго на основата на своя опит и на законите на логиката. Реакцията Ганюва обаче е показателна - "пари ми даи, акъл не ща!" Аз пък публикувах постинг само за да внеса допълнение към един мои стар спор с някои тук под предишната аналогична статия публикуване в "Сега" преди време.
12 Юли 2005 09:32
Още един разбирач, който ни обяснява, че цената от 1 ойро не е възможна!
Old emigrant, оди си пътувай само с "регулярните" и чакай фалита на нискобюджетните заради кусурите, който ги е намерил аФтУра.
Не съм чел статията докрая, а само до касовите бончета и липсата на билет. Това ми беше достатъчно! Mikele вече го обясни. Ти като голям разбирач защо не се пробваш да дадеш ПРАВИЛНОТО обсянение?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД