:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,954
Активни 413
Страници 17,884
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Ново дългово плашило

След балтията, която поряза банковите кредити и (засега със съмнителен успех) напъха заемите в прокрустовото ложе на административните лимити за растеж, вече е време да се потърси нова причина за растящия разрив в платежния баланс на страната. Отсега е ясно, че новият враг на валутното равновесие ще бъде овреме намерен в лицето на дълговете на български частници към чужбина. Миналата година всезнайковците от Международния валутен фонд обявиха, че



кредитът е виновен за дефицита



на външната търговия на България. Понеже банките лакомо кредитирали потреблението, това дало възможност на българските домакинства да напазаруват черни и бели техники, тежки алуминиеви дограми и леки коли, както и по-често да посягат към иноземските храни и облекла. В резултат вносът на стоки само за миналата година нараснал с близо 2 млрд. евро (двойно повече от ръста на износа), та дупката в търговския баланс достигна поредния годишен рекорд от 2.7 млрд. евро. За десетте години от въвеждането на чудотворния механизъм за стабилност "валутен борд" този дефицит тъкмо се е удесеторил - противно на заклинанията на същите международни майстори на валутата, че броени години след отказа на България да води самостоятелна парична политика валутният баланс "автоматично" ще се стабилизира, защото чужди инвеститори ще открият у нас производства, ще почнат да изнасят, насам ще текнат реки от долари и евро да запушат дупката в търговските сметки.

Отказът от парична политика никакви такива чудеса не свърши и затова вместо ползваните по цял свят средства за парично регулиране пак същите "експерти" ни наложиха



примитивни административни мерки



за блокиране на паричното предлагане, каквито са кредитните лимити. Това са музейни методи от арсенала на тотално планираната икономика. Под страх централната банка да им арестува суми двойно над превишените лимити, търговските банки са задължени да удържат ръста на кредитите си до 6% тримесечно, 12% шестмесечно и 24% годишно. И да искат още по-драстични обезпечения на заемите. Защо точно такива лимити? Оракулът тъй каза. И какво?

Засега никакъв ефект върху платежния баланс. За първото тримесечие текущата сметка е със 705 млн. евро на червено (205 млн. или 41% повече от първите три месеца на 2004), салдото на стоковия износ и внос се влошава със 143 млн. евро (28%). Вярно, това са резултати отпреди да подействат кредитните забрани. Тяхното въздействие може да се очаква чак след октомври, защото едва тогава биха се констатирали първите нарушения на кредитните лимити и първите санкции. Докато усещането за болка от ухапването стигне до съзнанието на банковите динозаври и ги пробуди да се разтичат, ще стане декември. Тогава чак трябва да се забележи шоков спад на вноса в резултат от наложените през февруари мерки. Ами ако не настъпи обрат? Без претенции за пророчество можем да заложим, че никакъв обрат в търговския дефицит няма да има. За 2005 г. ще отбележим само поредния рекорд на дефицита. Най-малкото защото през цялата година поскъпват горивата, а за лишената от свои енергоносители България горивата са основно перо на вноса. Задокеанските стратези на българската икономическа политика ще трябва да търсят ново обяснение за поредния провал. Тогава



външните заеми ще бъдат заклеймени



за стремително влошаващата се търговска позиция на България. Ще ни съобщят, че въпреки намаляващия държавен дълг (който вероятно ще е под 5 млрд. евро в края на годината), поради лакомията на частниците, които хищно смучат заеми от чужбина "дългът на нацията" расте. От 2 млрд. евро през 2000 г. частният дълг се е удвоил до 4.1 млрд. през 2004 г., а в края на 2005 г. сигурно ще надхвърли 7 млрд. евро. С получените от чужбина пари частниците усилено внасят стоки и плащат услуги в странство. Така те унищожават усилията на цяла плеяда икономически гении да уравновесят вноса и износа. Това ще се изтъкне като причина за измисляне на поредните административни пречки и забрани. Току-виж измислят глоба за дръзналите да вземат заем от чужбина, някакъв неологизъм като "данък заеми" или ще ни пробутат "данък преводи", чието безумие доказано във финансовата теория още преди десетилетие.

Всички опити за надуването на финансови плашила и употребата на административни оръжия - ужким за борба с тях, - са обречени на провал. Няма такова нещо като "дълг на нацията" освен държавния дълг. Частният дълг не е "на нацията". Задълженията на Пенчо не са дълг и на Генчо, без значение дали Пенчо дължи на Питърс & сие или на Петър и синове. Българските фирми имат (слава Богу!) потенциал за инвестиции и растеж. Като им ограничават вътрешните източници на капитал, естествено е да търсят външни. Дори бащите на нацията някак си да успеят да забранят външните заеми, ще станем свидетели на най-невероятни начини за привличане на капитал (например споразумения за продажба на дружества с ангажимент за обратно изкупуване на цена с приличен доход). Във финансите плашилата работа не вършат. Единствено спъват и оскъпяват капитала. А кому е нужно това?
15
1072
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
11 Юли 2005 02:33
Кому е нужно това ли? Ами ако си послужим с форумни метафори, това е нужно на параграфите, които мечтаят да лимитират печалбата на капиталиста до 10%(чуваш ли, Хърсев?), а останалото да прилапат в "обществените фондове за потребление", например. Или на Мукитата с непобедимата пролетарска солидарност и "социална отговорност". И на много още болшевишки деривати, които страстно мечтаят да няма Пенчо и Генчо, а да скрият собствената си некадърност зад широката гърбина на "националното".
11 Юли 2005 09:12
11 Юли 2005 09:38
Това за абсурдните обезпечения съм се запознал лично. А случая е , че за да изстегля 20 000 лв. кредит за оборотни средства ми поискаха обезпечение от 25 000 лв. по сметка. Та аз ако ги имах в наличност щях ли да ходя да търся от тях?!!! И това, ако ми е пазарна икономика - по-скоро лихварна.
11 Юли 2005 10:01
Може би щях да повярвам поне на част от написаното, но автора е част от хората, които създадоха тази система, което сега критикува. МВФ - кой му разреши да коли и беси в България? Какво стана, когато Виденов се опита да не го слушка и намали осезаемо външния ни дълг? БНБ - трябва ли да се намеси, когато има прекалено голямо кредитиране, което може да създаде условия за нов срив в банковата система? А какви са мерките, които може да приложи една централна банка - административни и икономически. Примерно - забранявам ти банко да даващ повече кредити, иначе ти отнемам лиценза. Или сегашния начин - ако банко надскочиш позволения ръст на кредити си плащай за гяволъка, като поддържаш по-голями безлихвени минимални резерви. Колкото до пренасочването на търсене на кредити от чужбина, то го има, но се отнася за много малко кредити, които и сега са пренасочени главно извън България.
И накрая голямата глупост - дълга на частниците не бил дълг на България, но това си е цяла отделна тема.

11 Юли 2005 10:18
Няма страшно! Атака ще национализират и частния външен дълг на страната.
11 Юли 2005 12:33
А кому е нужно това? - На Партията, Правителството, Фонда и много знайни и незнайни други алтруисти.
11 Юли 2005 12:39
Колега XYZ, не сте прав.
д-р Хърсев първи извика: "Изгонете Деплер!"
Криво да седим, право да съдим.
А за МВФ всичко е написано. Кърлежи.
11 Юли 2005 13:34
Прав си Докторе. Действително Хърсев бе един от малцината в България , който активно се противипоставяше на въвеждането на Валутния борд.И беше прав защото виждаше пред себе си примера на Аржентина, която катастрофира икономически , когато долара удари най-високите точки по отношение на кошницата на конвертируемите валути, а аржентиската валута беше вързана за щатската.Неизбежно това ще е съдбата и на българския лев, ако еврото удари 1.50 за долар и няма как да не стане това.Ние вече четвърта година изнасяме на безценица БВП поради обстоятелството , че валутата ни е неестествено скъпа и губим всички конкурентни предимства. До известна степен ни спасяват високите цени на петрола, но ако в Ирак нещата започнат да се успокояват , финансовата катастрофа в Бг. става неизбежна! Обективно нещата стоят така!
11 Юли 2005 15:25
Изнася се нещо, ако го има. Как да изнесеш БВП, когато той е толкова микроскопичен, че почти не се забелязва. Тези теоретични постановки важат за работещи икономики, а за неработещи като българската обикновено всичко е в отрицателната посока или поне наобратно.
Кога Хърсев е казал "изгонете Деплер" - докато беше шеф в държавата ли и думата му беше на отговорен фактор в държавата или по-късно, от когато вече няма отговорности и каквото и да приказва все тая?
11 Юли 2005 16:34
dakl теб май командира ти те е учил на икономика. а що опира до хърсев - той винаги е против всяка външна намеса в българската икономика.дали защото е представител на кръгове които превърнаха политическата си власт в икономическа и сега скърцат със зъби че от вън им пречат или просто защото трябва да вдига пушилка за да се забрави точно чии финансов експерт беше или какви експертизи правеше по едно време.за едно съм сигурен - когато БНБ не можеше да се намеси имаше лихви от по 60 % годишно при банките което знаете до какво доведе.или поне част от какво беше.така че не ми приказвай приказки за "отвързаната" икономика американски тип.управлението в малките държави е вечната плячка на местните мафии независимо какви са те.така че едрия бизнес винаги има нужда от контрол.
11 Юли 2005 17:15
Правилно, XYZ, няма за какво да се притесняваме. Да се притесняват китайците.
11 Юли 2005 17:17
Нещата не са толкова сложни. Ако ви прави впечатление заеми се предоставят не толкова на фирми, колкото на физически лица и основно за потребление. Каква е разликата. Фирмата може да фалира и банката да загуби парите си, докато повечето получили потребителски заеми имат имущество, основно жилища. Целта според мен е точно жилищния фонд. Естествено и високия лихвен процент в България.
11 Юли 2005 17:23
олчо-тъпчо, ти нещо си се объркал , брато Мукта работи за транснационална фармацевтична компания, не за МВФ
11 Юли 2005 17:40
Мукта - свободен, даса - слуга. Как ли трябва да се преведе муктадаса?!?!


В скоро време банките ще сe заринат с недвижимост.
11 Юли 2005 18:20
Т.е. Мукта работи за баш империалистическия враг, за най-гадната мафия, нъл тъй?
Кога да очакваме да се втурнеш препасан с шашки при шефа си?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД