Фикрет Сепетчи е роден на 30 май 1964 г. в с. Соколите, Кърджалийско. По професия е художник. Член е на ДПС от самото основаване на партията. Областен председател на организацията в Пловдив от 1992 г. до 2002 г. На изборите през тази година стана депутат на ДПС от Пловдив-град.
- Г-н Сепетчи, как се чувствате като депутат?
- Чисто човешки любопитството май ми беше къде-къде по-голямо, когато бях наблюдател. Все още у мен има и умора от предизборната кампания. Аз вече 15 години съм в активната политика, затова усещането да съм в парламента е невероятно. Няма как да не се почувствам част от националната кухня, където са т.нар. авторитети - хората, които направляват съдбините на държавата.
- Някои твърдят обаче, че съдбините на държавата се направляват на други места, а депутатите в парламента са само пионки.
- Традиционно българското общество си е доста герашко. Ние сме невероятни гераци, т.е. мнителни, завистливи. А това води до недозирана емоция. Тази игра, това изкуство си е регламентирано да бъде по такъв начин. Управлението на една държава и дейността на един парламент не се свежда до някакви кръжочни понятия. Това не е "Направи си сам". Може би подобен тип спекула ще бъде актуална до мига, в който ще имаме постоянно действащо стабилно гражданско общество. Тя не е здравословна за институциите и за обществото като цяло.
- Как си обяснявате големия успех, който ДПС постигна на тези избори?
- Бих могъл да кажа за моя избирателен район като опорна точка на моята представа за този успех. След 15 години ние постигнахме не удвояване, а утрояване на резултатите на ДПС в Пловдив. Аз стартирах моята кампания с много любов, така я продължих и така я приключих. Ние елиминирахме всички митингови елементи, където водачът е много високо на трибуната и само той говори, а долу само слушат. Слязохме на тротоара, на улицата, в директен дуел с проблемите на хората. Аз основно водих кампания в кварталите със смесено население. Традиционно в Пловдив има една спекула по това кои са тези хора. Всеобщо се твърди, че там става въпрос за ромски квартали. Винаги съм казвал обаче, че според последното преброяване на населението в Пловдив 28 хил. души са заявили, че са етнически турци, изповядващи исляма. И близо 4 800 души се идентифицират като роми, изповядващи християнство. Може би тези 12 хил. гласуваха за ДПС и така казаха: "Не, ние не сме роми". И резултат просто се получи.
- Казахте, че сте водили кампания с любов, но се появиха информации, че ДПС го е правило с други методи - купуване на гласове, оказване на натиск върху избирателите.
- Мога да кажа, че в моя избирателен район по време на кампанията не съм раздал дори един бонбон. Да не говорим за финансово инжектиране на избиратели. Хората може би за първи път намразиха кебапчийския елемент в провеждането на предизборна кампания. Знам го, защото от 2-3 години живея в кв. "Столипиново". Моята годеница също е от тази среда.
- Има ли ток в момента в "Столипиново"?
- В момента няма. Моят ток също идва в 21,30. Аз също нося вода с бидони от втория на осмия етаж, защото цялата ВиК инфраструктура е рухнала.
Хората в "Столипиново" са прекрасни, но със страшно наранено самочувствие. Те в отчаянието си са се превърнали в град в града, в нещо отделно. А това е един болен орган в организма. Ако той не се излекува, може да има разсейки, които да обсебят целия организъм.
- Ще продължи ли ДПС да работи за решаването на този проблем и след изборите?
- Абсолютно. Със съжаление констатирах, че хора като г-н Иван Костов, г-н Милен Велчев и др. демонстрираха една некомпетентност по този въпрос. Те казаха, че нашата инициатива е предизборен фишек, че тя не се побира в техните разбирания за свободно пазарно стопанство.
Проблемът определено е между клиент и търговец. Ние, използвайки авторитета си на политическа сила, се нагърбихме с ролята да посредничим и да сътрудничим. Извинявайте, но, ако вие сте един инспектор, и трябва да съберете тези суми, дори Хитлер и Сталин да ви асистират, вие няма да имате успех.
Вярно е, че всяка една частна компания си формира политика, за да си възстанови взиманията. Но аз задавам въпроса защо същият стандарт не се упражнява и върху останалата част от населението. 4 години бях в съвета на директорите на "Топлофикация" - Пловдив. Там има натрупани задължения от 8-10 млн. лв. Защо държавата или определени органи не спират парното и топлата вода, когато дойде сезонът? Двойният стандарт е фрапантен.
Трябва да има правилно формирана държавна политика. Тези хора трябва да бъдат подпомагани при откриването на работни места.
- Има обаче и друго мнение - че тези хора не са от най-работливите, и са склонни да просят, но не и да се трудят.
- Не, не го споделям. Битието определя съзнанието. Не може да се утешаваме с това. Смея да твърдя, че тези хора са страшно трудолюбиви. Няма такъв паразитен народ по света, някак си не се връзва.
- Как виждате вие решението на проблема с тока?
- С него се е ангажирал лично председателят на нашата партия. Разговорите в това отношение не са преустановени.
Идеята не е това, с което се спекулираше по време на изборите - че сме тръгнали да им опрощаваме задълженията. Идеята е натрупаните задължения да се разсрочат във времето, да речем, за 4-5 години. Това е абсолютно реалистично. Този модел се практикува и прилага в община Лом. Там няма проблем с режима. Плаща се актуална сметка и се погасява част от старите задължения. Никой не може да ме убеди, че през следващите 4-5 години страната ни ще бъде в такава летаргична поза, че няма да се разкриват никакви работни места. Тези неща вървят ръка за ръка. Но това не трябва да е тема и ангажимент само на ДПС, а и на държавата. Защото аз специално, представлявайки тези мои събратя в парламента, ще бъда със засегнато самочувствие, независимо какви фанфари свирим тук за ЕС. Това са тумори, язви на много места в страната. Обидно е усещането всяка сутрин да се събуждаш в XVII-XVIII в. и след 5 минути да си в XXI в.
- Как си обяснявате влизането на "Атака" в българския парламент? Не смятате ли, че ДПС, като партия, носи известна отговорност за това?
- Дори най-съвършените демокрации в света също са допускали понякога подобен тип грешки. И като държави, и като общества. Аз специално не виждам нито един пункт, в който ДПС да е допринесло за успеха на "Атака".
- Не мислите ли, че на места, където ДПС имаше власт, през последните 4 години се назначаваха хора не според възможностите им, а според етническата им принадлежност?
- Докато съществува бяло и черно винаги ще има някакви търкания и недоразумения. Но не споделям едно такова схващане, че едва ли не през последните 4 години сме докарали кадри, които са породили такава негативна ответна реакция. Крайностите по принцип не са здравословни. Въпросът е дали нашата страна - и като институционалност, и като общество, ще съумее да изгради защитни механизми, имунна система. Никой не може да задължи никого да обича когото и да било. Принципът е такъв - прави каквото искаш, стига това да не нарушава хармонията и комфорта на отсрещния.
- Дали точно този принцип не се нарушава от малцинствата? Някои твърдят, че техните права понякога стават привилегии.
- Хората, които разсъждават по този начин, може би имат и идеи за някакви ограничителни мерки. Може би страната ни има нужда от малко време, в което мозайката на взаимоотношенията ще бъде правилно подредена. Ако аз съм един бизнесмен и искам да се развивам, няма ли да търся екип, който ще ми гарантира този интерес? И дали въобще ще ме интересува този човек дали е българин, турчин, ром, евреин?
- Покрай преговорите за новото правителство остана едно усещане, че ДПС и НДСВ за 4 години са я докарали дотам, че не могат да се гледат. Защо така се получи според вас?
- Би било страшно некоректно от моя страна да правя коментари и да изразявам позиции по тази тема, за които не съм оторизиран от ръководството на ПГ. И то точно в този момент. Но мога все пак да кажа, че много от нещата, които се изписват по медиите, са повече в сферата на голямото любопитство, на големите догадки. Не виждам защо между нас с НДСВ трябва да има напрежение. Това не са сериозни неща. Човек едва ли има интерес да затръшва портите си за когото и да било.
За първи път резултатите от изборите ни задължават ние, политиците, да сме максимално контактни и да търсим допирни точки, а не да залагаме на някакви разделителни линии. И то точно в навечерието на присъединяването ни към ЕС.
- Кое дава самочувствие на ДПС да твърди, че без него не може да има правителство? Чисто математически БСП и НДСВ могат да минат и без вас.
- Това не е перчене. Винаги съм изтъквал, че ДПС представлява не само себе си. При нас става въпрос за волята на една много сериозна част от обществото. Ако то бъде разменна монета в някакъв политически покер, това не би било здравословно.
- Оптимист ли сте, че ще имаме стабилно правителство, че парламентът ще си изкара мандата и че няма да има проблеми с членството ни в ЕС?
- Ние, политическите формации, много добре се познаваме. И тъй като много добре се познаваме, аз нямам съмнения, че ще има едно много стабилно коалиционно управление. Някои твърдят, че сега ще се хванем за гушите и само ще се прецакваме. Просто няма да има такъв филм.
|
|