Илия Илиев е роден в гр. Тръстеник, област Плевен, на 7 август 1961 г. Завършва история във Великотърновския университет. Постъпва в МВР през 1984 г. като сержант. През декември 2001 е назначен за шеф на РДВР-Плевен, точно две години по-късно - за директор на Национална служба "Полиция". Получава и звание генерал-майор. От миналата година е вицепрезидент на Асоциацията на директорите на полицията на страните от Югоизточна Европа (SEPCA).
- Г-н Илиев, преди дни новият вътрешен министър Румен Петков съобщи, че ще предложи структурни промени в МВР, които да бъдат направени спешно с поправки в закона. С какво реално те ще подобрят работата на службите?
- Сегашният закон, колкото и да е хубав, вече обществото вижда, че не стига, че не дава ефекта, който трябва в противодействието на престъпността. По сега действащата структура всяка служба работеше по свои приоритети. Например нашата дирекция - главно по битовата престъпност и стратегията "Полицията в близост до обществото", която трябваше до доведе до степен такава, щото населението да се чувства като клиент на полицията, а не да я приема като репресивен апарат, както е в европейските държави. И у нас вече има резултати, но като ходя в Европа, виждам, че не можем да се припознаем там. При тях всички служби са в една обща криминална структура, никъде няма отделна служба за борба с организираната престъпност, както ние тук имаме НСБОП. Малко сме се поразпуснали. И изобщо какво е организирана престъпна група? За мен дори трима души в сговор да откраднат една кола, пак е същото. Или както казва ген. Бойко Борисов - "много вожд, малко индианец". Сега ще намалим малко вождовете и ще увеличим индианците, за да има ефект от работата.
- Как точно ще се случи това на практика?
- С изграждането на Генерална дирекция на полицията, в която ще се обединят 4 служби. Замисълът е доста добър, защото ще се обобщава информацията в един център, ще се прави анализ и на база на него ще се стигне до всеобхватност на криминалния контингент в цялата страна.
- Сега имате проблем с обмяната на информация между службите, нали?
- Да, има пречки и в обмена на информация. Проблемът е, че всяка национална служба си има обем от информация, която не се обсъжда с другите, въпреки че сме в едно министерство. Има си и други фактори - например недоверие към институцията или притеснение, че ще изтече информация, ако се обсъжда с повече хора. Но това е основно за да не се предупредят следените обекти, тук не става въпрос за недоверие, а за чисто професионално кътане на информация. В генералната дирекция обаче няма да има такъв проблем.
- Очевидно това не се е случило досега заради липсата на координация между службите, както сам каза министър Румен Петков. Защо не можете да се стиковате, нали имате един "враг"?
- Никаква тайна не е, че има препокриване между службите с полицейски функции. Например при нас има икономическо направление, и в НСБОП има, при нас има направление "Наркотици", и при тях има. Понякога се е случвало да работим по един и същ случай - полицията прави реализация, но се оказва, че НСБОП са имали намерение да действат по-нататък. Затова оттам трудно се дава информация. НСБОП ще бъде преобразувана в централизирано звено, което се занимава само с по-тежки организирани групи, но всичко ще бъде в рамките на дирекцията и всички данни ще се обсъждат на едно място. Защото е ясно, че организаторите на престъпни групи малко трудно можем да ги хванем за криминално престъпление, част от тях вече са от така наречените бизнесмени, което налага съвсем нов модел и стил на полицейска работа. Във всяка престъпна група има и пропуски, и тези мерки, които взеха МВР, прокуратурата и следствието сега, са точно в тая посока - да се търси слабото място на тия господа.
- Структурните промени предвиждат на жандармерията да се възложат нови, ключови функции. Какви ще са те?
- Жандармерията ще се увеличи, в нея ще влязат полицейските сили за охрана, ще бъде, грубо казано, тежката полиция - с техника, БТР, и ще охранява масови мероприятия, футболни срещи, международни конференции. Идеята е да бъде освободена столичната полиция от това задължение, районните инспектори да не участват в охраната, защото след това те почиват, това им се полага по закон. А тогава, сами разбирате, кварталите остават без полиция. Затова жандармерията ще отговаря за всякакви такива събития, ще има правомощия да действа в цялата страна. Защото има и друг проблем - при голям мач в София например, за да не се оголва напълно тя, ни искат да командироваме 400 полицаи от различни градове и така оголваме тях. Оказа се, че за миналата година в столицата е имало 4500 мероприятия, които са охранявани от полицията. Ами ако се направи една разбивка колко служители са работили по охрана и действително по опазване на обществения ред, те май повече са охранявали. И затова хората не виждат полицаи по улиците.
- А при централизацията на службите какво ще се случи с т. нар. групи за проникване и реагиране, маскираните спецполицаи, които хората виждат при полицейски операции?
- Това са групи, които се използват за задържане на опасни престъпници, които могат да окажат съпротива. Има такива в НСБОП, в полицейската дирекция, в жандармерията. И при тях ще има окрупняване естествено. Освен това всички те, включително и тези, които са във всяко РДВР, ще бъдат обучавани заедно с баретите от Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ). Защото сега те тренират отделно, а целта е при една мащабна операция да действат единно.
- Това значи ли, че отрядът на баретите също ще премине към генералната дирекция?
- Не, ще си остане отделно звено на подчинение на министъра. Но вероятно съставът му ще бъде намален. Част от него ще премине към жандармерията, а останалите ще се заемат с обучението на другите спецполицаи от тези групи.
- Всъщност не е ли малко излишен този отряд, командосите са най-добре обучените, а се използват изключително рядко?
- Така е - най-добрите, най-обучените, които най не ги виждаме. Но така е по сегашния закон.
- А при обединяването на службите няма ли да се наложи и свиване на някои длъжности?
- Сто процента ще има и намаляване на администрация, на всеки е ясно, че е неизбежно, когато се трансформират няколко служби. Но мисля, че не е никакъв проблем, защото тези служители няма да бъдат отстранени, а пренасочени на друга работа. Е, ще има пробуксуване на системата, неминуемо ще има и обидени, но ми се струва, че за 3-4 месеца това ще се преодолее и няма да попречи на работата.
- Няма ли обаче да е необходимо всички служби да са на едно място и как ще се случи това?
- Да, ще има практически проблеми - сграден фонд, свръзки, пренасочване на телефони. Но смятам, че до 1 година трябва да е готова сградата, предвидена за генералната дирекция, която ще се намира в Академията на МВР (кв. "Младост 4" - б. а.). Всъщност там има две изоставени масивни здания, за чийто ремонт има предвидени пари.
- Как се отнасяте към мнението на министъра, че трябва да се ограничат медийните изяви на ръководни служители от МВР?
- След като министърът го каже, ние не можем да го коментираме, каквото се разпореди, го изпълняваме. Моето мнение е, че що се отнася до оперативната работа, наистина не трябва да има много коментари, защото тя не шоу. Ако много говорим, това е по-скоро предупреждаване на престъпниците. Но не би трябвало да крием това, което работим по охраната и на пътя. Напротив в това отношение трябва всичко да казваме и да виждаме къде са ни проблемите. Защото от моя 21-годишен стаж знам, че някак хората ни нямат достатъчно доверие, дори не ни съдействат винаги, а в края на краищата ние защитаваме техните интереси. Ако на някой човек му разкрием кражбата - сме най-добрите, ако не успеем - за нищо не ставаме. А не е така, не всичко може да се разкрие. Да, аз знам, че ние трябва да положим усилия - и го правим, но искам да ви кажа, че не е лесна промяната в мисленето на полицаите. Затова настоявам пред полицаите в срещи с обществеността да не говорят за статистика, хората не искат да чуват цифри, а да ни кажат какви изисквания имат към нас.
- Какво смятате, че очакват хората от полицията?
- Ами на първо време мисля, че трябва да свалим полицаите от колите. Защото къде стават грабежите - на улицата. И точно там трябва да има пеши патрулни двойки, контингентът е ясен, въпрос е на организация. И вече има окръжно за това, прави се. Но остава проблемът с техниката. Ако полицаите имаха компютър в колата, за да могат веднага да проверят дали човекът, когото проверяват, е издирван, щеше да е много по-лесно. А сега - някой няма документи, те го водят в районното за установяване на самоличност и 2 часа ги няма на пътя. Освен това ни трябват сървъри - тук, в дирекцията, и във всяко РДВР, за да може на секундата при нас да идва всяка информация. Защото за съжаление сега контингентът, който не е в структури и служби, действа по-бързо от нас.
Цитати
"Сега ще намалим малко вождовете и ще увеличим индианците, за да има ефект от работата."
"Организаторите на престъпни групи малко трудно можем да ги хванем за криминално престъпление, част от тях вече са от така наречените бизнесмени, което налага съвсем нов модел и стил на полицейска работа."
"Що се отнася до оперативната работа, не трябва да има много коментари, защото тя не шоу. Но не би трябвало да крием това, което работим по охраната и на пътя."
"Организаторите на престъпни групи малко трудно можем да ги хванем за криминално престъпление, част от тях вече са от така наречените бизнесмени, което налага съвсем нов модел и стил на полицейска работа."
"Що се отнася до оперативната работа, не трябва да има много коментари, защото тя не шоу. Но не би трябвало да крием това, което работим по охраната и на пътя."