:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,577
Активни 584
Страници 13,142
За един ден 1,302,066
Хипотеза

Царят бабува на нова коалиция срещу двуполюсния модел

ВМРО, "Гергьовден", ДПС, партията на Бонев и Симеон II могат да се съюзят срещу СДС и новата левица
Българският политически живот може да се преобърне с главата надолу. След изборите може да се окаже, че СДС и БСП са станали втори цигулки в скрибуцащия парламентарен оркестър. Че са бити карти, част от миналото. До месеци може да бъдем свидетели на раждането на нова коалиция, която тотално да разбие двуполюсният модел. На някакъв мистичен Dream team, който ще обере юнските награди на електората.

Тази коалиция няма да има ясна основа, тя ще бъде представена като дясноцентристки сбор, който не ще да има нищо общо със СДС, но пък и за нищо на света няма да погледне към БСП. В тази коалиция ще се срещнат националисти, монархисти, либерали, социалдемократи и какви ли още не привърженици на политическия център.

Не е тайна, че двете големи изненади на последните местни избори - ВМРО и "Гергьовден", водят преговори за коалиране. Преди една година те бяха убедени, че ще се справят сами на парламентарния вот, но в последните месеци разбраха, че това няма да стане. В момента двете партии висят със страшна сила около 4-процентовата избирателна бариера. Ако изборите бъдат днес, ВМРО и "Гергьовден" по-скоро няма да влязат в парламента, ако играят самостоятелно. Красимир Каракачанов и Любен Дилов-син знаят това. Наскоро от "Гергьовден" поръчаха едно социологическо изследване, чрез което партията се осведоми с кой партньор би спечелила най-много гласове. Оказа се, че това е ВМРО - тази коалиция би взела 6.5% от гласовете на изборите. Това едва ли учудва някой.



ВМРО и "Гергьовден" имат сходен електорат



- това са преди всичко младите хора, които са разочаровани от управлението през последните 10 години. "Гергьовден" сигурно има повече симпатизанти, но поне от 30% от тях са хора, които в последния момент няма да си направят труда да отидат до избирателната урна. ВМРО пък има по-малка периферия, но почти всички симпатизанти на войводите са абсолютно твърди избиратели.

От няколко месеца двойката ВМРО - "Гергьовден" е в преговори с Гражданската партия на ексминистър Богомил Бонев. Тримата лидери ежедневно си контактуват или директно, или чрез посредници. Много е съмнително какъв ще бъде приносът на Бонев към тази коалиция - до изборите той може да залезе, но пък може и да направи електорален пробив. Засега се очаква, че Бонев ще донесе на новата коалиция 1.5 %. Шефовете на ВМРО и, преди всичко, на "Гергьовден", все още не могат да си отговорят на основния въпрос - дали Бонев няма по-скоро да навреди на имиджа на новата коалиция? Засега надделява мнението, че генералът от запаса е вече доказал се поборник срещу властта на Иван Костов и твърд противник на новата левица и петнайсетте й партньори. Значи става.



Деветте процента на тройния съюз - това са 25 депутати



и силни позиции в НС. Но не е достатъчно за разбиване на двуполюсния модел.

ВМРО обаче има чудесни отношения с един човек, който може наистина да промени картинката. Това е Симеон II. В момента всички наблюдатели на политическите процеси у нас ситуират царя в различни конфигурации. Царят си трае. Почти всички политици в парламента, независимо от боята им, обаче твърдят, че Симеон твърдо ще се намеси в предизборната борба. Той нямало да се състезава за президентското място, независимо от решението на Конституционния съд на 6 февруари. Играта "Симеон-президент" била нонсенс, тъй като тя логично би довела до отказ от династичните права на монарха. Защото царят и главата на републиката са несъвместими като огъня и водата. Царят и президентските избори - тази тема е абсурдна, най-малкото и заради шушуканията откъм БСП, че в последния момент столетницата ще подкрепи монарха.



Вариант 2 - "Цар-депутат", не е чак толкова абсурден.



Монархията и парламентаризмът съжителстват мирно в доста страни. Парламентът, законодателната власт, е орган N 1 в републиката, а шефът на парламента е длъжност N 1. Поне на теория е така. Точно затова вариантът Симеон - шеф на парламента, не е толкова абсурден. За Симеон това би означавало достоен венец на кариерата му. Вътре в парламента Симеон по-лесно би инициирал референдум "Монархия или република", след който да се завърне на престола. Ако продължава да стои извън играта, той ще си изкара дните в ремонтираната вила във Враня, а не в бившия турски конак.

Няма спор - със заявката си за участие в изборите Симеон II ще прибере минимум 10 % от гласовете на електората. Само да се появи в нечия листа. Тази листа не може да бъде на листата на една монархическа партия, защото монархическите партии в България са толковаq колкото земеделските. На царя явно му писна да се занимава с царедворците. И вече съвсем няма сили да ги обедини. Но, няма спор, всички монархисти ще отидат там, където е Симеон.

По всяка вероятност той ще се озове в тройната коалиция ВМРО-"Гергьовден"-Бонев. Може и да не се кандидатира за депутат, но е твърде вероятно да се включи в кампанията на тази коалиция.

Царят-ВМРО-"Гергьовден"-Бонев - това едва ли ще е крайният вариант на новата дясноцентристка коалиция. Гергьовденци навестиха Ахмед Доган в сряда и изведнъж Сокола заговори за необходимостта от раждането на дясноцентристко правителство след изборите, след "като се разместят политическите пластове". Сокола - бивш партньор на СДС и потенциален съюзник на БСП, в пряк текст разправяше за необходимостта от алтернатива на двуполюсния модел. Дилов пък уточни кой ще влезе в тази алтернатива - "ДПС, ВМРО и Гергьовден, например". Спомняте ли си кой подкрепи раждането на Догановото отроче - Обединението за национално спасение, през 1997 г. Симеон II го подкрепи. Дойде във Велико Търново и даде рамо в своя си стил - заговори за необходимостта от раждането на някакво ново обединение, което ще спаси нацията.

Тази коалиция наистина ще преобърне представите за българската политика.



С ДПС и царя тя твърдо кандидатства за първо място



в състезанието наречено "Парламентарни избори 2001". Няма кой да я спре. Готвеният нов избирателен закон е на път да принуди много малки партии да се обединяват в коалиции, за да избегнат унизителното събиране на 10 000 подписа. Пред вратите на новата коалиция ще се наредят една камара партии.

Не монархизмът, а антикомунизмът и антикостовизмът ще бъдат основната движеща сила на тази коалиция. Тя би се навила да направи правителство със СДС, само ако Костов не е начело на партията. Това е позицията на Доган. Не е тайна, че тази негова позиция се приема от част от СДС, примерно от ЕКИП-а на Бисеров. Ако в парламента влязат депутати, прокарани в листите от ЕКИП, те биха се навили да жертват нещо голямо като Костов, за да може СДС да изкара още един мандат във властта. Така е на теория. На практика всичко това може да стане и по-лесно, ако към Бисеров добавим и други елементи от синия пъзел.



В тази схема има доста въпросителни.



Пъзелът вероятно ще бъде сглобен чак след изборите. Доган засега едва ли е склонен да прости анти-ДПС изявите на Бонев. В "Гергьовден" не долюбват много-много монархическите идеи, пък и бъдещите им колеги в Dream team ги подозират в колаборационизъм със СДС. Никой в този отбор не разбира как се връзва промонархизмът на ВМРО с идеите на Красимир Каракачанов за увеличаване правомощията на президента.

На тази коалиция й липсва общият образ. Засега тя стои разхвърляна и недодялана. Ако тя ще се ражда, то терминът й трябва да бъде скоро - до 2-3 седмици. Иначе този желан колективен образ няма да бъде изграден до изборите.
 
Малко вероятно е Симеон II да е конкурент на Петър Стоянов за президентския пост. Това би означавало да се откаже завинаги от династичните си претенции.
 
Ахмед Доган с охота отвръща на ухажванията на БСП, но нищо чудно в последния момент да заложи на третата сила.
727
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД