Перманентните политически кризи в Турция, земетресението от 17 август 1988-а, залавянето на кюрдския лидер Йоджалан и съдебният процес срещу него, посещенията на български правителствени делегации, всичко за холдинга "Джейлан"...Все крайно важни теми, поднасяни за българския телезрител и радиослушател от най-усмихнатия кореспондент. Нихал Йозерган или, както приятелите и състудентите я наричат Хела, изпревари дори Ройтерс и първа съобщи за ареста на Апо в Кения. У нас обаче я свързват предимно със земетръсите и по улиците на София и Кърджали я спират с въпроса: "Ще има ли пак трусове в Турция?"
--------------------------------------
От 9 години Нихал живее в Бурса, омъжена не за нашенски изселник, а за местен красавец. Имат си два апартамента на 6-ия етаж в два съседни новички блока в квартал "Ихсание". В просторния хол, от чиито грамадни прозорци надничат светлините на нощна Бурса, съпругът Сечкин сервира уискито в тежки кристални чаши заедно с неизменните леблебии и шам-фъстък, като не позволява на Хела и пръста си да мръдне. Музикалната им система е последен писък на техниката, CD-тата и касетите са неизброими. Изборът на гостенката е закон за домакина, който пък се осведомява колко силно да звучи Вангелис, та да не пречи на предстоящия разговор, а и да не събуди спящата 8-годишна щерка Сечил.
Нихал е като хероин - колкото повече "я употребявам",
толкова повече се пристрастявам, разкрива с влюбения си поглед Сечкин. Аз живея с избраници - това впревод означават имената на мъжа и детето ми, казва Нихал. Нейното име пък има две значения - стройна като фиданка и жажда за живот. Като я гледа човек, си мисли, че името е като билет за цирка на живота, или пък като легитимация пред Аллах, както се твърди в мюсюлманството. Дъщерята на доцент по философия - българомохамеданин и учителка - туркиня няма комплекси заради произхода си. Родителите й се залюбили като студенти, гледали в театър "Иван Вазов" спектакъл по Назъм Хикмет и си паднали по централната героиня Нихал ханъм. Тогава Хела 8-и месец шавала под сърцето на майка си, която решила категорично момичето й да носи това име.
Името Нихал обаче е сменяно няколко пъти.
Родена на 22 юни в Благоевски район на столицата, в първото й кръщелно свидетелство написват даденото от родителите й име. После, години преди "възродителния процес", смесеният брак бива атакуван, семейството не е в състояние да преодолее жестокия натиск. Бащата и майката правят първия си компромис и Нихал става Нихаела. По-късно в стихията на всетурското покръстване "възродителите" решават, че
такова име като Нихаела няма в българския именник.
Хела получава трето кръщелно, но вече е Михаела. През 1994-а тя възстановява рожденото си име, но със съдебна процедура в Софийския районен съд. Беше дълго и мъчително доказването на това, че аз, Нихал, съм действително Нихал, но добре че майка ми беше скрила първия ми акт за раждане, спомня си тя.
След глътка за "наздраве", съпругът деликатно се оттегля, но обявява, че е "на повикване" за лед или други глезотии. Така още в началото на среднощната ни раздумка узнавам, че Нихал е прецедент в практиката на БНТ, тъй като не е назначена на щат, а е журналист на свободна практика, "фри ланс", както се казва. Обаче е първият международен кореспондент. Договорът й с БНТ се поднови за четвърти път през 2000-а година. Но преди това тя работеше за медията на хонорар. От 1997 г. Нихал вече носи фамилията на мъжа си Йозерган. Така се явява в БНТ и предлага труда си от Бурса. Подложили я на изпитателен период, после й плащали на парче, а по-късно преминали и на твърд хонорар. Тя с удоволствие подчертава факта, че е първият български журналист-международник с турско име. Хела си спомня още първата новина, излъчена по телефона от Турция за БНТ - арестуването на бившия кмет на Истанбул Реджеб Ердоан, който е все още в затвора. Изпуснала обаче голямото земетресение от 17 август и
побесняла от яд, че не е в епицентъра на събитието.
Тогава била с дъщеря си в Кърджали, на гости при родителите си, а мъжът й останал в Турция. Страшният трус беше в 3,02 ч., към 3,30 Сечкин успя да ми позвъни и да каже вестта, а 15 минути по-късно вече нямаше никаква връзка, разказва Хела. После научила, че и самият турски президент Демирел в Анкара се осведомил от радиото за станалото и изпаднал в шок. Премиерът Еджевит пък разбрал за мащабите на разрушенията едва 12 часа след земетресението. Така че не било толкова за кахър отсъствието на кореспондентката от "огневата линия".
Два дни по-късно тя се озовала в Бурса. Пътуването с автобус й се сторило вечност, а още в предградията на Истанбул пред очите й се изпречили картините на трагедията. Градовете приличаха на цигански табори, хората ровеха с голи ръце сринатите панели и крещяха: "Чува ли ме някой, има ли живи долу?"...Отговаряше им мъртвата тишина. А аз трябваше от всичко това да правя новини", спомня си Нихал и от лъчезарната й усмивка не остава и следа. Тогава разбрала, че
всички сме гости на този свят и сме равни пред смъртта. Най-много ме е страх да не изгубя любимите си същества, страхът от загубата им е по-убийствен от самата смърт, признава тя. Този страх е бил на път да я убие още в началото на брака й. Бебето било на 6 месеца, когато лудо влюбените съпрузи го довели при баба и дядо в Кърджали, а после Сечкин се върнал в Бурса. Една ранна сутрин позвънили по телефона, за да съобщят на Нихал, че мъжът й се бори със смъртта след тежка катастрофа, че от 28 часа е в кома. "Овладявала съм се при всякакви ситуации, но тогава за пръв път излязох от релси, вече мога да кажа какво значи човек да изпадне в шок", спомня си сега тя. Хванала първия автобус за Бурса и останала с кърмачето си в болницата при дишащия труп. Когато след две и половина години мъжът ми проходи, дъщеря ни вече тичаше, разказва Нихал. И отбелязва, че Господ праща изпитания, за да провери колко сме силни. Тук вметва, че е мюсюлманка,
но без да е религиозна и че уважава всички религии.
Аз съм отраснала с исляма, в семейството ми са се спазвали религиозните обреди и ритуали, колеше се курбан, баба ми правеше "намаз" (молитви на килимче), добродетелите на исляма са ми закодирани, посочва Хела. Важното е да живееш с усещането, че си предопределен за специална мисия - не само да се реализираш като майка и съпруга, но и да направиш нещо значимо за родината си, подчертава тя. Имала е шанса да работи в турските тв канали срещу твърде съблазнително заплащане. Но твърдо решила, че ако ще е телевизия, трябва да е българската национална. Пък и българското в нея никога не я е напускало, има си го по бащина линия. И за тези 9 години в Бурса още не се е натурализирала, не се чувства като местна туркиня.
Първата среща с мъжа ми е като в стар сълзлив турски филм, сменя темата Нихал. По онова време, тъкмо завършила журналистика, получила покана да работи в екипа на Кеворк Кеворкян за предаването "Всяка неделя". По 12 часа отивали всеки ден в телевизията, но успяла да си изпроси малка ваканция за рождения ден на баща си в Кърджали през юни 1991 г. Звъни се на вратата, отварям аз, един висок красавец се вкаменява, а през мен протича ток, ето, това се казва любов от пръв поглед, засиява отново широката усмивка на Хела. След дългите месеци на раздяла тя получила
най-невероятното предложение за женитба.
Виж годежния ми пръстен, той е с истински диаманти и е от платина, принадлежал е на майка му, която на смъртния си одър заръчала на сина си да го даде на жената, в която се влюби до смърт, разказва Нихал. Сечкин й разкрил майчината заръка, после уточнил, че никога не се е влюбвал преди това. "Искам ти да го носиш на ръката си, независимо дали ще се съгласиш да станеш моя жена", рекъл бъдещият съпруг без преиграване. В мига, в който той ми сложи пръстена, аз вече бях спечелена завинаги, тутакси се предадох, грейва още по-силно усмивката на избраницата.
Прабабата на Сечкин по майчина линия е била на 3 г., когато семейството й пристигнало в Бурса от Косово. Фамилията на баща му пък е от Солун. Така дъщеря ни Сечил е
балкански конгломерат, смее се Нихал. Как успяваш и къща да въртиш, мъж и дете да гледаш, и да ни заливаш с кореспонденции по телевизия, радио и вестници в този огромен и разпилян град, питам я. Имало е случаи да съм в ефир, а детето ми се връща от училище, звъни на вратата - аз отварям, развързвам обувките и същевременно с телефон на ухото коментирам гръцко-турските отношения, без да се панирам, свикнах вече, казва българският глас.
После показва гордостта си - едната стая в апартамента е превърната в кореспондентско бюро. Има всичко необходимо - компютър, купен с личните й спестявания, Интернет-абонамент, факс, телефони, в това число и мобилен, бюро и шкафове по специална поръчка. Има страхотно натоварени дни, когато през половин час трябва да предава за различните медии. При това без да се повтаря, а да включва нови моменти. Има и периоди на "стягане на шапката", когато я тресва носталгията. Тогава Нихал просто пристига в България, вижда се с приятелите, "зарежда батериите" и се връща. "Успявам, макар да съм крайно емоционална, родена съм в деня на пролетното равноденствие и се люшкам между Рака и Близнаците, но най-важното е човек да вярва в онова, което прави, казва кореспондентката на всички медии.
|
|