Кактусите са не само атрактивни за дома, но и много удобни за отглеждане въпреки наежената им и привидно опасна външност. В това са се убедили мнозина и точно поради тази причина са предпочели бодливковците за своето жилище пред стандартните растения с листа и цветове, пък били те и много красиви.
Откъде идва тази любов към наглед неприветливите кактуси? Много просто - те са толкова разнообразни като видове, че могат да задоволят и най-капризния любител на растения, що се отнася до формата. Не мислете, че кактусите биват само топчести! Съвсем не! Те могат да са много високи или много, много ситни, дори едва забележими. Могат да бъдат разклонени като дърво, а могат да са с месести листа. "Десенът" им пък варира от познатите бодли до гладки сочни стебла и дори тигрова окраска. Какво повече може да се желае?
От друга страна, кактусите понасят много добре сухия въздух в апартаментите и честно казано,
заемат много по-малко място,
отколкото един фикус или туфа папрат. Не на последно място е фактът, че са много лесни за отглеждане, не се нуждаят от постоянно внимание и са лъжица дори за устата на най-големия лаик в градинарството.
И все пак, за да виреят и станат ефектни, е нужно макар и малко старание. Особено, ако са цъфтящи. Какво трябва да знаете в най-основни линии? Първо - те обичат топлината. Затова не ги поставяйте в най-студената част на апартамента. Не е нужно обаче да търсите силна светлина за тях. Те се чувстват уютно и в най-сенчестия ъгъл. Поливат се веднъж седмично.
Имайте предвид, че Mammillaria, Notocactus, Echinocactus, Cereus, Lobivia, Opuntia и Epyphillum
могат да достигнат и над метър височина.
За тях е добре да подберете място, което дава възможност за свободно извисяване нагоре. Също така понякога диаметърът им достига до 50 см, което е добре да предвидите своевременно. Ако нямате в дома си място за такова растение, по-добре въобще не се захващайте. Посочените разновидности за разлика от други имат нужда от интензивна светлина, за да виреят. Поне няколко часа на ден трябва слънцето да ги грее директно. През лятото за това няма проблем. Но през зимата трябва много да внимавате и да поддържате в стаята, в която се намират, температура минимум 15 градуса.
Най-важно за кактусите е количеството вода и периодичността на поливането.
Многото вода е гибелна за тези растения,
които в природата живеят в сухи, пустинни райони. Важно е също така да засадите в подходяща почва вашите кактуси. Основното е тя да бъде песъчлива, за да не абсорбира много вода. Преди да поставите в нея растението обаче, трябва да се уверите, че почвата е добре подсушена и в дълбочина. Проверката става лесно. Пъхате в почвата един молив и ако има някаква влага, то веднага ще си проличи по неговата повърхност. Спазвайте и следните препоръки при самото поливане на вече засаденото растение. Първо - никога не поливайте рано сутрин и никога следобед, тъй като водата трябва да се усвои непосредствено преди настъпването на нощта.
Не бива също така да оросявате
бодливата повърхността на кактуса. За разлика от листните растения той не харесва този вид навлажняване. Големите кактуси задължително се торят. Това се прави на всеки 15 дни в периода от април до октомври. Ако кактусите ви са цъфтящи, то трябва да подберете тор, съдържаща магнезий. През март пък се прави прехвърлянето от една саксия в друга. Новата трябва да е поне с 2 см по-широка от старата.
|
|