Особен интерес за целта на обследването представлява въпросът за създаването, задачите и функциите и дейността на отдел 06 на бившето Шесто управление-ДС. До момента е установено следното:
Отдел 06 е възникнал през 1967 г. като отдел 04 в структурата на Шесто управление-КДС на базата на оперативна група от Второ управление-КДС, която е изпълнявала задачи по участниците в т.нар. "Заговор" от 1965 г. За част от тях е имало данни, че контактуват с разузнавачи на дипломатическо прикритие в посолствата на Китай, Албания, Гърция и СФРЮ. В отдела са били изградени отделения за наблюдение на тези връзки на посолските резидентури. През 1978 г. от отдела са били иззети функциите по наблюдение на лицата, свързани с резидентурите в горепосочените посолства, и върнати обратно във ВГУ-ДС. Отделът получава нова номерация - 06 и се оформя направлението му на дейност: разкриване и наблюдение на лица, извършили, извършващи или замислящи престъпления по чл. 95 - опит за преврат, бунт или въоръжено въстание, чл. 96 - централен терор, чл.108 - противодържавна пропаганда и агитация и чл. 109 - противодържавни групи и организации, съгласно действащия НК.
Преобладаваща част от тези лица са били членове на БКП, със социално положение, даващо им възможност, водени от различни кариеристични, авантюристични или идеологически (просталински, промоаистки, проалбански и др.) мотиви да замислят, подготвят и провеждат престъпна дейност по указаните членове от НК. По-късно започват да се получават данни, че редица лица от управляващия партиен и държавен апарат използват служебното си положение за лично облагодетелстване. Сред тях има представители на висшия ешалон на БКП, държавното управление, действащи служители на МВР, съда и прокуратурата. Това налага създаването на ново направление в дейността на отдела:
"борба с корупцията и разложението в държавния апарат".
Началници на отдел 06 последователно са били: Петър Стоянов, Боян Велинов, Ангел Ценов, Велико Върбанов, Цоло Георгиев и Димитър Иванов. Първоначалната структура на отдела е включвала началник отдел, титулярен зам. началник отдел и четири оперативни отделения както следва:
- първо отделение - работа по сигнали и дела за лица, засечени в т.нар. "Заговор от 1965 г."
- второ отделение - работа по сигнали и дела за лица, засечени в т.нар "Заговор от 1968 г."
- трето отделение - работа по сигнали и дела за корупция и разложение в държавния апарат
- четвърто отделение - информация и анализ, деловодство, архив и наблюдение върху обкръжението на сградите на МВР.
В последните години съществуващата специализация в работата на отделенията се е нарушила и те са започнали да изпълняват приоритетно задачи, свързани с разкриването на престъпна дейност по чл. 242, 250, 301-307, 108 и 109 от НК (последователно контрабанда, валутни престъпления, подкуп и противодържавни групи).
Общата численост на състава на отдела не е надвишавала 25 бройки. Той е бил подчинен на началника на бившето Шесто управление и пряко на ресорния му заместник. В тази връзка за оперативния състав са се отнасяли всички правила за вземане на решение, включително утвърждаване на съответните документи от разпоредените нива на управление - началник отдел, началник управление, първи зам. министър, министър на вътрешните работи. По същия команден ред са били свеждани за изпълнение всички заповеди и задачи. Върху дейността на отдела се е осъществявал пряк контрол от страна на ръководствата на Шесто управление-ДС и на МВР.
За отдела са били валидни действащите вътрешноведомствени актове на МВР - заповеди, наредби, инструкции и разпореждания като: министерски заповеди I-20, I-58, I-3900 и др. Оперативната работа е била по конкретни лица и за конкретна тяхна дейност, като се е осъществявала основно под формата на сигнали и дела на оперативен отчет. За решаването на конкретни задачи, възникнали по тях, са придобивани секретни сътрудници, но на оперативните работници е било изрично разпоредено да не вербоват такива без доказана необходимост. Съобразно това, оперативният състав е работил с минимален брой секретни сътрудници с тактическо предназначение.
Във връзка с поставените задачи, ръководството на отдела е информирало по команден ред висшестоящите нива на управление - ръководството на Шесто управление-ДС, ръководството на МВР, а в някои случаи и ЦК на БКП (секретариата и отдел "Военен").
(Тук липсва страница от доклада.)
Последният началник на отдел 06 е дал показания като свидетел по следствено дело номер 32 от 1990 г. (отнасящо се до смъртта на Георги Марков).
Работата на ДС по икономическото направление
За периода 1974-89 г. са установени 28 заповеди, инструкции, правилници и доклади с указания за работа на бившата ДС по линия на икономиката. В тях са разработени целите, задачите, функциите, статута и правомощията на звената, работещи в тази насока. Наред със задачи по разкриване, предотвратяване и пресичане на дейност, свързана с осъществяване на престъпления срещу икономическата система от конкретни лица, тези звена в системата на бившата ДС са имали и задача да осъществяват сигнално-информационна дейност. Същата е имала за предмет предоставяне на сигнали и информация за: негативни процеси и тенденции в икономиката, причини и предпоставки за аварии и произшествия, неизгодно сключени сделки, нарушения на технологични режими и санитарно-хигиенни норми, възникнали социални напрежения в резултат на действия на стопански ръководства, екологични проблеми. Общо за периода 1980-89 г. са съхранени - 424 броя документи, предоставени на ръководството на министерството и висши държавни и партийни инстанции.
За периода 1975-82 г. в рамките на Второ ГУ-ДС са работили четири отдела по линия на икономиката: търговски, икономически, транспортен и "Държавна тайна". С министерска заповед К-2038 от 13 април 1982 г. е създадено Управление "И" към ВГУ-ДС, структурирано в пет отдела: търговски, два икономически, транспортен и "Държавна тайна".
Със заповед I-32 от 23 март 1986 г. е сформирано самостоятелно
Четвърто управление-ДС
в състав осем отдела: два икономически, търговски, транспортен, "Държавна тайна", информационно-аналитичен, активни мероприятия, военно контраразузнаване в ЖП войски.
От прегледаните материали, свързани с дейността на органите на бившата ДС за подпомагане на икономиката, е установено, че в резултат е постигнат значителен икономически ефект в българска и чуждестранна валута.
По отношение на съпричастността на тези структури на ДС към търговията със специално имущество, производството и износа на лекарствени средства под контрол и скрит транзит на стоки до момента са получени следните данни:
Скритата транзитна търговия е била официална държавна политика, осъществявана от наши фирми, като са използвани и чужди граждани. Обхващала е стоки, поставени под особен международен контрол, за които фирмите доставчици в повечето случаи са нямали официално вносно разрешение. Освен обичайните за скрития транзит стоки като злато, валута, битова електроника, цигари, напитки и др. в тази дейност са били включени реекспортът на оръжие и боеприпаси, както и износът на медикаменти, намиращи се под контрола на Международната здравна организация.
За осъществяването на тази дейност с Решение на МС 189 от 1967 г. в системата на Министерството на външната търговия е създадено ВТП "Кинтекс". До прекратяването на дейността с Решение на МС 163 от 1985 г. "Кинтекс" от горните операции е реализирало значителни валутни постъпления.
В съответствие със статута и основните задачи на ДС, отделите на ВГУ-ДС, работещи по линия на икономиката, са изпълнявали задачи по контраразузнавателното обезпечаване на операциите, състоящи се в недопускане изтичането на факти и сведения, съставляващи държавна тайна, предотвратяване и пресичане дейността на чуждите специални служби, действащи по канала, предотвратяване на неизгодни сделки и нанасяне щети на националната икономика. За тази цел в отрасловите министерства, както и във фирмите, имащи отношение към горната дейност, са назначавани служители на ДС по сигурността и режима.
Съществуват данни, че на някои звена и отделни служители на ДС, са възлагани задачи по осигуряване пропускането (без митническата проверка) на стоките през границата, но в нормативната база, регламентираща дейността на тази категория офицери, такива задължения не са вменявани.
Въпреки че през 1985 г. началникът на Управление "И" официално е поискал от ръководството на МВР органите да бъдат освободени от задължението да подпомагат и осигуряват в контраразузнавателно отношение скритата транзитна търговия и да продължат работа само по разкриване и пресичане на дейността на чуждите специални служби по контрабандния канал, тази дейност е продължила до 1989 г.
Предвид зачестилите случаи на изтичане на информация и съществуващата реална опасност от компрометиране на държавните предприятия, а от тук и на самата държава, позовавайки се посоченото решение на МС 163 от 1985 г, бившето министерство на външната търговия е разпоредило откриване на представителство в София към ВТО "Интеркомерс" на фирма "Икомев"-Лихтенщайн, фактически поемащо дейността на Трета дирекция на "Кинтекс" без скрития транзит на оръжие. В "Икомев" се вливат фирмите на "Кинтекс" - "Олтрейд" и "Сокотрейд", като същевременно "Икомев" участва в "Лотос ООФ" - българо-австрийска фирма за специфични банкови операции и други фирми.
За ликвидиране на запасите от оръжие на стойност 20 млн. долара, подготвено от "Кинтекс" за реекспорт, е създадена фирмата "Инар".
На отговорни длъжности в тези фирми са били назначавани действащи и бивши служители на ДС, в повечето случаи имали и преди това отношение в тази дейност.
Впоследствие кръгът от фирми, занимаващи се със скрит транзит, търговия с оръжие и износ на лекарствени средства под контрол, се разширяват. В осъществяването на такава дейност са засечени фирмите "Тюркмен", "Ширио", "Оварас", "Тератон" и др. Характерно е, че в повечето от тях също са назначени бивши служители на ДС, особено след съкращенията в МВР след 1990 г. До този момент са установени 14 бивши служители на ДС, работещи в горните фирми. Извършва се работа за изясняване дейността на фирмите.
Във връзка с образуваното от Главно следствено управление дело 63 от 1990 г. за незаконна търговия с лекарствени средства под контрол всички налични материали са предадени на военна прокуратура. Изясняват се получените сигнали за нерегламентиран износ на специално имущество от фирмите "Инар", "Ширио", Металхимкомерс и др.
В процеса на обследването са установени данни и факти за злоупотреби и присвоявания от длъжностни лица при осъществяване задграничната външно-икономическа дейност. Това е информация за злоупотреби при задгранична строителна и търговска дейност на традиционните външно-търговски предприятия "СО МАТ", "Електроимпекс", "Техноекспортстрой", БГА "Балкан", "Фонд 1300 години", както и от страна на новоизградени задгранични фирми от български физически лица след 10.11.1989 г. Такива фирми са установени в Швейцария, Австрия, Франция и Англия. Всички данни са предадени на Главно следствено управление.
(Продължава в следващия брой)
|
|