Високо над разрушените градове на Косово мъже в черно водят през дъбови гори мулета, натоварени с гранатомети, мини и автомати. Снегът се топи и достигащата до коленете кал скоро ще се втвърди, като по този начин известява началото на традиционния сезон на схватки по планинската граница на Македония.
На Армията за национално освобождение не й се чака. По цяла нощ се чуват откосите от автоматите й и отговорът на минохвъргачките.
Само за две седмици с по-малко от 300 души Армията за национално освобождение е причинила големи опустошения. Мините и снайперистите й са убили четирима македонски войници, нападали са от засада конвои, заплашвали са американски военни и министри от правителството.
Двадесет мили на изток, на границата на Косово със Сърбия, друга партизанска група от етнически албанци нападат сръбските сили в долината на Прешево през последната година. По тези два фронта се правят опити от крайните националисти за дестабилизацията на Балканите с цел да се разшири територията на Косово.
От тези конфликти може да припламне искрата на насилието. Слабите точки на несъвършените мирни договори вече се проявяват, след като етническите групи преоткриват недоволството си от съществуващите граници.
Западът е потресен. Предполагаше се, че кошмарът на Балканите ще приключи с падането на Слободан Милошевич и с рухването на идеята му за велика Сърбия след четири загубени войни.
Той загуби последната война през 1999 г., когато НАТО се намеси, за да защити етническите албанци в Косово. Сега настъпи обратът: албанските националисти предизвикват етнически сблъсъци, за да създадат велико Косово.
Освободените жертви са се превърнали в злосторници.
"Предателство е меко казано. Те ни се изплюха в лицата",
каза германски офицер от КФОР, мироопазващите сили сили на НАТО. Във Вашингтон и Лондон, както и в бюрата на НАТО и на ООН в Прищина се задава един въпрос: чудовище ли създадохме?
"Нещо съвсем се обърка и ние се опитваме да разберем къде. Има възможност ние да сме виновни", твърди американски представител на ООН.
Мнозина са съгласни, че Западът въобще не е разбрал каква опасност се крие в албанския национализъм. Серия от грешки - тактически и стратегически, са причината малцинство от косовари да поемат инициативата. На неотдавнашна пресконференция говорителят на ООН Сунил Нарула скачаше от едно твърдение на друго, опитвайки се да обясни кой какво е правил, за да предотврати въстанията.
От разузнаването на КФОР твърдят, че е на лице движение,
подобно на чудовището Франкенщайн,
което се състои от различни части, то е силно, но не е умно.
Партизаните в Македония са основно местни жители, които са служили в разпуснатата Армия за освобождение на Косово. На албански съкращението на тази армия е същото, като на Армията за национално освобождение (UCK). Твърди се, че те искат анексирането на Северна и Западна Македония, където доминират етнически албанци.
Като провокират прекомерна реакция на македонците - каквато все още не е имало, - бунтовниците се надяват да радикализират етническите албанци, които съставляват една трета от населението на бившата югославска република, но се оплакват от дискриминацията на славянското мнозинство.
В изявления напоследък обаче партизаните заявиха, че искат само равни права в реформирана Македония. По думите им приказките за анексиране били дело на Скопие, за да се отвлече вниманието от нарушаването на гражданските права.
На изток, в долината на Прешево, организацията АОК има 2000 бойци в петкилометровата буферна зона между Косово и Сърбия. Те действат срещу сръбските сили с мини, снаряди или куршуми срещу сръбските сили и досега са убили 34 души от тях.
Групата иска промяна на границата, така че 70 000 етнически албанци в Сърбия да бъдат включени в Косово. Решението на НАТО да позволи на югославската армия да се върне в зоната вбеси косоварите, както очакваха екстремистите. "Генералите твърдят, че предупреждават екстремистите, но всъщност положението е обратното", каза британски офицер.
Фактът, че Косово технически се води част от Сърбия, но се намира под защитата на КФОР, способства за създаването на
вакуум, в който избуява безредието
Бунтовниците могат всъщност да получат по-голяма подкрепа, отколкото са очаквали първоначално.
Лирак Челай се усмихва, когато го попитат дали духът е излязъл от бутилката. Той е директор на главния театър в Прищина, бивш боец от АОК и неин говорител.
"Ние ще си останем проблем. Ще си останем заплаха за стабилността, защото статуквото е несправедливо", казва той. Той смята, че потисничеството в Македония и Южна Сърбия изисква отговор със сила, тъй като мирните средства са се провалили.
Откакто са пристигнали, КФОР не успяват да наложат контрол над Косово. Провалът им да разоръжат АОК, да защитят сръбското малцинство и да изградят многоетническо общество създаде обстановка, в която екстремистите просперират. Повече от година КФОР пренебрегваха интелектуалците, които настояваха да се предприемат най-строги мерки срещу членове на АОК, който заграбиха средства и създадоха престъпни мрежи.
"Сега вече е твърде късно,
умерените спечелиха изборите, но истинската власт е в ръцете на контрабандистите и рекетьорите", признава офицер от КФОР.
Във вчерашния брой на в. "Обзървър" се твърди, че ЦРУ е насърчавало бунта в Южна Сърбия, за да се подкопаят устоите на Милошевич, но е изпуснало контрола след падането му от власт.
Много жители на Косово обвиняват силите на ООН в некомпетентност и корупция. Те не са успели да създадат законово управление, като по този начин гангстерите и военните могат да правят каквото пожелаят. (От БТА, със съкращения, заглавието е на в. "Сега")
|
|