За да няма злоупотреба с държавни средства, министрите, заместниците им, членовете на политически кабинети, шефовете на агенции, областните управители и всички чиновници, които ще са кандидат-депутати, да излязат в отпуск по време на кампанията. Идеята бе обявена от Михаил Миков на дискусия на Нова левица за изборите и изборното законодателство. "За да няма колизия с държавните служители, в закона трябва да се дефинира участието им в изборния процес - да слязат от служебните коли, да не дават пресконференции в министерствата и т. н.", обясни Миков.
Според сегашния закон министрите могат да изпълняват задълженията си и по време на предизборната кампания.
Неясни конституционни текстове има и по отношение на депутатите. Въпросът е могат ли те да са едновременно и кандидат-депутати, както ще се окаже при идващата кампания, смята още соцдепутатът.
Следващата седмица БСП ще внесе в парламента предложение за промени в Наказателния кодекс във връзка с купуването на гласове на изборите, заяви пък соцлидерът Сергей Станишев. Според него "пазаруването" в предизборните кампании се е превърнало в истинска епидемия, а на парламентарни избори този феномен ще се засили. Предложението на левите звучи така: "Който чрез насилие, измама, заплашване, чрез обещаване на дар или друга имотна облага мотивира някого да упражни избирателното си право за конкретна политическа сила или кандидат, да се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба от 200 до 1000 лв."
БСП смята, че няма време за генерална промяна на изборното законодателство. Трябва обаче да се решат проблемите с избирателните списъци. Те били толкова нереални, че отговаряли на население 9 млн. души. Въпросите с гласуването в чужбина и финансирането на предизборните кампании са другите належащи въпроси. Според Станишев, ако не се въведе контрол върху парите за агитка, изборите ще се превърнат в премерване на партийни чували.
БСП е против електронно гласуване, но не въобще, а само за тези избори, защото още не е изработен механизъм срещу фалшификации.
|
|