Ники М. Кънчев беше избран за водещ на световноизвестната игра "Стани богат", която тръгва по Нова телевизия на 12 май. Освен това той е автор на музикалното предаване "Купон на изток от рая", което върви всеки четвъртък по "Дарик", изявява се като един от гласовете на "България следобед" и нощната линия на "Дарик", а също така е и един от сценаристите на нашумялото предаване "Джубокс" по Канал 1 с водещ Део. Въпреки че се изявява в много различни роли, ако трябва да се обобщи с една дума - Ники М. Кънчев е журналист.
---------------------
Именно това е една от основните причини българските продуценти на "Стани богат" от "Сиа Адвъртайзинг" да го изберат за водещ на новата продукция. Според екипа на предаването човекът, който ще задава въпросите и ще дава парите на победителите, трябва да вдъхва доверие, да има добра обща култура, да умее да общува свободно с хората, да ги предразполага и едновременно с това да има добро поведение пред камерата и приятен глас. Е, точно такъв е и Ники Кънчев.
Преди да спрат избора си на него, продуцентите провели двудневен кастинг, на който се явили много журналисти и актьори. Накрая обаче един от шефовете на "Сиа Адвъртайзинг" Нико Тупарев лично поканил Кънчев Ники за водещ на играта.
Журналистът е известен сред приятелите си с любовта си към родния му Червен бряг, където е завършил местната Математическа гимназия. В класа бяхме 33-ма, от които 27 момчета, спомня си Ники Кънчев. Тогава си имахме наш Топ 3,
в който влизаха момичетата, футболът и музиката
Оттогава съм запален по ЦСКА, "Лед Цепелин", "Дийп Пърпъл" и "Пинк Флойд", казва музикалният спец. Затова е особено горд с интервюто, което направи с Роджър Глоувър за Канал 1, когато известният рокаджия гостува у нас. Като студент в Москва Ники се запалва по ирландците от "Ю Ту". Сред любимците му са и рокаджиите от групата на Бон Джоуви.
Известният радиоводещ случайно попада в Московския държавен университет. Той отива там, след като е завършил първи курс във Факултета по журналистика на СУ. За кандидатстудентските изпити се подготвя при професор от Великотърновския университет и благодарение на него бил приет във всички специалности. Той обаче пренебрегнал правото и българската филология, за да учи журналистика. В първи курс случайно попаднал на обява, че може да учи в Москва, подал документи и заминал. Желанието ми да уча в чужбина дойде от един мой приятел, който следваше медицина в Унгария, обяснява Ники, който
ходил в Будапеща само за да гледа хитовия
по онова време филм "Последно танго в Париж". Тогава Унгария ми изглеждаше като държава от Западна Европа и затова реших да изкарам студентството в чужбина.
Ники учи в Москва до 1987 г., но и досега руската столица му е един от любимите градове. Там се запознава с много интересни хора и твърди, че е единственият българин, който е успял да се върне в родината без съпруга рускиня. В групата му от университета имало гъркиня, португалка, десет поляци, двама чехи, японец и двама кубинци, с които винаги купонясвали заедно.
Московският период на Кънчев приключва през 1987 г., когато завършва образованието си и се връща в България. Тогава обаче се изправя пред големия проблем за повечето българи по онова време - софийското жителство. За да заобиколи административните пречки, става специализант в СУ и остава в София, защото е уверен, че истинският медиен пазар у нас е само един.
Първите журналистически изяви на Ники Кънчев са в "Народна младеж" и "Пулс", където много му помагат сатирикът Ивайло Диманов и Енчо Господинов и Димитър Димков от "Поглед". Негов кумир от онова време естествено е Кеворк Кеворкян. Малко преди промените младият журналист попада в "Работническо дело" и остава там до 1998. Когато вестникът се преименува на "Дума", прави в него специалното приложение "Рокбулевард". Първите му изяви, свързани с шоубизнеса, обаче са от по-рано - Ники е един от основателите на първото частно спортно издание "Меридиан спринт", което излиза през пролетта на 1990 г. и по-късно се преименува на "Меридиан мач". Там той прави специална шоустраница, защото тогава за първи път у нас започнали да идват звезди.
Оттогава го свързва голямо приятелство с легендата от "Бони Ем" Боби Фарел. При първото посещение на дискомузиканта в България през 1990 г. Ники се вживял в ролята на негов гид из София. След три години, когато певецът отново идва у нас, първо пита за бившия си гид. Двамата се срещат отново миналата година на международния музикален фестивал "Славянски базар" във Витебск.
Сред известните приятели на Ники е и Филип Киркоров. Родният журналист е единственият българин освен Катя и Здравко от дует "Ритон", които могат да се нарекат
лични приятели на руския Майкъл Джексън,
както всички наричат съпруга на Алла Пугачова. Актьорът Томас Арана пък е другата звезда сред приятелите на Ники. Артистът е известен с участието си в последния холивудски хит "Гладиатор", както и с ролята си на убиеца в "Бодигард". Ники обаче е изключително земен човек и твърди, че най-близките му са обикновени хора. Сред тях е известният журналист от "Капитал" Йово Николов, който наскоро получи престижна международна награда, както и членовете на кръга "Егоист" Мартин Захариев, Сашо Жеков и Ивайло Нойзи Цветков. След изявите си в "Меридиан спринт" Ники продължава работата си в "Меридиан рокшоу" - един от първите вестници за музика у нас. Тогава взема окончателно решение да се занимава с музикална журналистика. През 1992-1993 г. се появяват и първите частни радиостанции и Ники решил да се пробва като радиоводещ със свое предаване.
Първите му опити в електронната медия са като сътрудник на Константин Тилев в нощния блок на "Хоризонт", а също и на Йордан Георгиев в "Музикална стълбица". Въпреки натрупания опит Ники признава, че и досега чувства респект към двамата и към колегата им Тома Спространов. Според него благодарение на тях тогава у нас се заражда музикалната журналистика.
Истинската си работа в радиоефира Ники Кънчев започва в "Дарик". Неговото предаване "Купон на изток от рая" тръгва на 21 януари 1993 г., когато е стартът на първото частно национално радио у нас. Тогава гост в студиото била рожденичката Камелия Тодорова, която дошла направо след концерта си от НДК.
Според Ники Кънчев шефът на "Дарик" Радосвет Радев е "голям пич",
защото рискувал да му се довери
"За осем години от началото досега този човек нито веднъж не ми се е обаждал, дал ми е пълна свобода", разказва водещият и признава, че е голяма привилегия да работи с такъв човек. Според него основната цел на предаването му е да накара слушателите да се забавляват и да ги направи космополити. Опитвам се да разбера хората, да бъда толерантен към тях, обяснява авторът на "Купон на изток от рая". И явно успява, защото има страшно много почитатели от цяла България, които го слушат и редовно му се обаждат.
Покрай работата си Ники е спечелил уважението и на много от родните музиканти. Най-пресният пример за доверието на изпълнителите към него е участието на Лили Иванова в нощния блок навръх рождения й ден на 24 април тази година. Благодарение на Ники Кънчев много млади журналисти са се ориентирали в занаята. Сред учениците му са Ники Николов от движението "Метрополис", Андрей Йончев, който учи във Виена и има предаване по "Дарик", режисьорката на "Вкусно" Ирена Маркова, Ива Черногорова от "ММ". Любимецът на тийнейджърите Део от "Джубокс" пък му е като по-малък брат.
Ники обаче не обича да се хвали с постиженията си, защото се опасява, че много хора ще му завидят и това ще му навреди. Въпреки манталитета у нас Кънчев не се отказва никога от начинанията си. Напоследък се е отдал най-вече на подготовката на "Стани богат". С екипа на предаването вече няколко пъти пътува до Букурещ, откъдето първоначално ще се излъчва играта. Изгледал е няколко десетки касети със записи от английския, немския и американския вариант на предаването, гледа и румънското изпълнение, за да свикне със схемата, която е точно определена от създателите и не може да се променя.
"15 стъпала по стълбата на парите"
е репликата, която ще казвам най-често, обещава Ники Кънчев, на когото до началото на първото предаване на 12 май остават само две седмици, за да се научи как най-добре да се държи пред камерите.
|
|