Синът ви се връща от училище с леко притеснен вид. За разлика от друг път той не бърза да разбере какво има за ядене. Нито пък се заиграва с кучето. Тихомълком се прибира в стаята, където започва да се занимава с нещо си свое. Тишината обаче е подозрителна.
Дали е болен? Оказва се, че не. Причината за странното поведение е от по-друг характер. Просто е получил двойка. Ужас! Ами сега?
Най-голямата грешка е да крещите и да се заканвате. Заплахи от рода на "Той баща ти ще те научи" или пък "Как можа точно на мен да ми се случи такъв кретен" няма да помогнат. Дори по-лошо - съвсем ще нажежат атмосферата. Но проблемът не опира само в напрежението, което ще цари за известно време в дома. Всички тези обвинения може да са с доста негативни последствия върху детето. А не дай боже, да се стигне и до традиционното за българина възпитание с шамари.
Ясно е, че на нито един родител няма да му е приятно, ако детето му получи двойка. Но стават и такива работи. И това съвсем не е болка за умиране, още по-малко пък повод за скандали като от древногръцка трагедия. В подобни случаи много по-голям ефект ще имат думите. Но не назидателните и поучителни слова, а обикновеният разговор. Детето ви съвсем не е толкова тъпо, че да не разбере.
С приятелски тон може да постигнете много повече, отколкото ако хвърляте чинии и раздавате "правосъдие". Това естествено не означава, че трябва да изпадате във възторг от двойката и да разглезвате детето. В този случай повече от всичко важи правилото "Строг, но справедлив!".
Много важно е хлапето да проумее вашето недоволство и дори дълбоко разочарование от получената двойка. След това непременно потърсете причината за слабия успех. Възможно е да има някакви скрити причини. Ако синът или дъщерята не разбират даден урок и това е бил основният проблем за оценката, задължително го разгледайте заедно и опитайте да го анализирате.
Има и такъв момент - детето може да е депресирано от някаква ситуация и точно това да е причината за ниския успех. В този случай повече от всичко то се нуждае от вашата помощ.
Дребните наказания също вършат работа понякога. Например никакъв "Макдоналдс", докато не поправи двойката. Или пък никаква телевизия за една седмица. Но в никакъв случай не го ограничавайте в игрите или срещите с приятели. Това няма да помогне.
Няма да помогнат и подмолните методи. Ако мислите, че подкупите с любим шоколад или дълго жадувана играчка, при условие че поправи двойката, ще оправят нещата, лъжете се. Така може да го научите отрано да си служи с хитрости.
|
|