:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,296,184
Активни 513
Страници 3,752
За един ден 1,302,066
ТАЛАНТИ И ПОКЛОННИЦИ

Когато наследникът е музикален

На пиано може да започне да свири на 5 годинки, за китарата е нужно да порасне малко, а за духови инструменти е рано
Ако детето ви се заслушва в музиката повече, отколкото е обичайно за неговата възраст, или пък направо проявява някакви музикални дарби, непременно се консултирайте с музикант. Възможно е от него да излезе бъдещ Моцарт. Но не бързайте да пляскате с ръце и да ахкате колко е гениално. Дали има нужните качества, ще каже специалистът, а дали от него ще излезе звезда, ще стане ясно едва след време.

Какво трябва да знаете, ако забележите музикални наклонности у щерката или сина? Първо - за учене на музика никога не е късно. И възрастен човек може да просвири, стига да има желание. Естествено колкото по-рано започне, толкова по-голям шанс има да стане един ден виртуоз. В този смисъл възрастта не е проблем.

Тя обаче



има значение по отношение на инструментите



Не си и помисляйте, че 5-годишният ви син ще засвири на саксофон. Това е невъзможно! А причината е, че в тази възраст детето няма достатъчно добре развити дробове, за да може да напълни с въздух този инструмент. Трябва да си избиете от главата подобни идеи, докато наследникът ви не навърши 12 години. И това важи за всички духови инструменти без изключение.

Подобна е картинката и при ударните. Там обучението може да стартира и 1-2 години по-рано. Но само ако детето ви е по-едричко за възрастта си и по-яко в ръцете.

На 4 години от хлапето китарист няма да стане. Защо?



Ръцете му са твърде малки,



за да обхванат грифа на инструмента, пък бил той и детски. Но само след 2 години вече може да насочите детето към китарата. Не очаквайте то да ви засвири "Аранхуес" още след първите два урока! Поне 2-3 години синът ви ще учи гами, акорди и т. н. След това ще дойде ред на по-леките пиеси. На 12-13 години обаче може да се надявате наследникът да ви акомпанира сносно, ако решите да попеете. Също така, ако е по-старателен и наистина музикален, в този период вече ще започне да излиза пред публика. Но истински китарист може да стане едва след 18-годишна възраст, тъй като чак тогава ще осмисли какво точно свири.

За цигулка и пиано нещата стоят малко по-различно. Детето може да започне с уроците още преди да тръгне на училище. По принцип повечето големи пианисти са просвирвали на 5 години. Естествено



не може да очаквате големи постижения



в самото начало. Но това е нещо съвсем нормално и не бива да ви отчайва.

Едно много важно уточнение! Не си мислете, че хлапето има изградени навици и може само да се контролира по отношение на самостоятелното свирене у дома. Нищо подобно! През цялото време ще трябва да му напомняте и да го контролирате, но не и да го насилвате. Ако действате с прекалено твърда ръка, има опасност то да намрази инструмента и музиката изобщо.

Освен това не възхвалявайте наследника си пред роднини и познати и не го карайте да свири с повод и без повод. Така може да му изградите едно лъжливо самочувствие, което само ще му пречи. Но и не подценявайте наученото от него.



Бъдете търпеливи!



Ако детето пожелае да ви покаже какво ново е научило, непременно го изслушайте и изкажете своето мнение.

Що се отнася до пеенето, за това няма възраст. Ако щерката обича да имитира Лили Иванова, не й се присмивайте. Но не я карайте да пее на всяка роднинска сбирка. Добре би било да насочите детето към някоя вокална група. Там то ще научи солфеж, който му е изключително необходим, ако по-късно реши да кандидатства в музикално училище. Освен това ще си намери много нови приятели с обща тема за разговор.
1269
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД