Приказката за Аладин и вълшебната лампа е добре позната и на децата, и на възрастните. Но се оказва, че дори за купуването на съвсем обикновени и тривиални осветителни тела се иска и доза вълшебство. В противен случай рискувате ремонтираното или новообзаведено жилище да се окаже най-малкото неуютно.
Затова, преди да тръгнете към магазините за осветителни тела, се огледайте къде е нужна повече светлина и какви мебели ви заобикалят.
Освен с чисто практическите функции осветлението в дома е желателно да бъде съобразено с обзавеждането и дизайнерските тенденции. А през последните години те налагат максимално изчистени форми.
Така наред с необемистите и опростени мебели в жилището влизат и олекотените осветителни тела. Ако държите на класата и марката, за лампа може да платите доста повече, отколкото за модна холна масичка.
Изчистени и олекотени конструкции
Не се учудвайте, ако, влизайки в магазина, харесате най-простото решение, а то се окаже сред най-скъпите. Напоследък семплите форми твърдо навлизат и сред осветителните тела. Тежките кристални полилеи, обемните лампи и лампионите с абажур са отживелица. Сега те са заменени с прикрепените плътно към тавана осветителни тела (най-често комбинирани с три-четири халогенни лампички), висящите на дълъг шнур конусовидни екстри или чисто авангардните решения.
Цените варират доста - в зависимост от марката, магазина, вида на изделието и материала. По-хубавите модели обаче при всички положения надхвърлят 65 лв., когато са комбинирани само с две или три крушки. Иначе при по-голяма разходка по магазините полилей с две конусовидни тела, които висят от дълъг шнур, може да се намери за около 43-47 лв. Нещо сравнително свежо (обикновено в актуалните през последните години синьо, жълто и зелено и само с една обикновена крушка) може да се открие и за около 22-28 лв. в зависимост от големината. Толкова на практика излизат и сравнително евтините настолни лампи, които може да сложите в спалнята, детската стая или дневната. По-стилните модели са близо два пъти по-скъпи. Обикновено по толкова се продават екстрите в комбинация от месинг или дърво. При всички положения обаче настолните лампи трябва да са съчетани с останалите осветителни тела в помещението. В противен случай рискувате да прекрачите в зоната на лошия вкус и кича.
За модните през последните 2 години осветителни тела, които се прикрепят към тавана с дюбели, трябва да се бръкнете между 65 и 217 лв., в зависимост от конфигурацията, броя на лампите, материала на изделието и фирмата. За по-просторните помещения обаче са нужни най-малко 2 екстри с по три халогенни лампи. Иначе сравнително стилните осветителни тела от дърво могат да се намерят за около 95-112 лв. Доста по-скъпи са месинговите модели, които се прикрепят към стените или тавана. Обикновено австрийските лампи се харчат около 170 лв. в зависимост от големината и магазина. Класиката ще ви струва около 200 лв. - при положение че заложите на съчетанието на дърво с метал и млечнобяло стъкло. Полилеят наподобява на обърнат букет лалета. Ако прибавите към сметката още 45 лв., ще се сдобиете и с изработена в този стил и дух настолна лампа.
Напоследък особено интересни и актуални са
полилеите, които имитират старинни висящи свещници
Но формата и видът им са съвсем съвременни. За удоволствието обаче трябва да броите около 980 лв., особено ако държите на белгийското производство.
Две сребристи тръбички, които се спускат от тавана и се свързват със спираловидна трета, върху която са "кацнали" миниатюрни капковидни лампички - този вариант е подходящ за по-малки помещения или когато в хола примерно сте решили да си обособите кът с бар-масичка и столчета. Удоволствието излиза 200 лв. За около 284 лв. може да се сдобиете с хубава лампа за трапезарията. Най-доброто решение е светлината да се спуска към центъра на масата за хранене. За целта могат да ви стигнат също и около 22-29 лв., ако разполагате с по-малък кът за хранене, не държите на марката и на финото стъкло. Може да заложите и на насоченото халогенно осветление ниско над масата.
Италианските окачени системи обаче не са по джоба на всеки. Затова, ако трапезарията е съчетана с кухненското помещение, може да измислите и нещо друго. Вариант например е скритото халогенно осветление. "Луничките" могат да се вграждат както в шкафовете, така и над бар-плота. Диаметърът им е различен и в зависимост от него варират и цените. Българските екстри могат да се намерят между 8 и 20 лв.
Друг вариант е да заложите на оригинална конфигурация от аплици. По принцип те стоят най-добре в коридора или в някои от по-малките пространства като кухненски бокс или баня. В последните години обаче навлизат и в другите помещения. Цените започват от около 15 лв. и надхвърлят 48 лв. Формите са най-различни - кръгли, четвъртити, триъгълни, капковидни, мини и макси. Наред с издържаните в класически стил се предлагат и по-веселяшки решения. В детската стая например може да окачите разни анимационни герои. Обикновено те се харчат по 24-28 лв. За "светещ" на стената слънчоглед трябва да се бръкнете с 45 лв. Другият вариант (който е близо 3 пъти по-скъп) е слънчогледът на стеблото да осветява някое кътче в стаята.
Лампите да светят от някой от ъглите на хола
е една от другите приумици на дизайнерите през последните години. Често височината им е съизмерима с човешкия ръст. Формите са най-разнообразни - от конусовидни, цилиндрични и овални до суперавангардни и неподлежащи на описание. В резултат акцентът в помещението пада върху самото осветително тяло, а не върху мебелировката. Затова за подобно удоволствие ви е нужно по-лежерно обзавеждане и малко повече въздух в някой от ъглите. За солидната банкова сметка е излишно да се споменава. Цените обикновено започват от над 600 лв. и могат да минат и 2000 лв. С оригинална придобивка от месинг или алуминий може да се сдобиете за около 274 или 563 лв. Тези решения обаче са по-подходящи за офиса или за обзаведените в "студен стил" жилища (метал и стъкло например). Иначе за дома нещо сравнително стилно и модерно може да се купи за близо 1700 лв. Крушките са скрити зад млечнобледо яйцевидно тяло, което се държи от иноксова конструкция. Дизайнерът е кръстил творението си "Балет", но със същия успех може да видите и нещо друго във въображението си.
Може да заложите и на чудата млечнобяла топка, която да паркирате до дивана. Или на полицата до креслото да сложите нещо като тумбеста ваза, която свети. Подобни произведения на изкуството могат да се открият най-вече в престижните магазини за италиански мебели. Наред с авангардната мебелировка там ще откриете и шикозни осветителни тела.
Доста по-тънко обаче може да минете, ако заложите на обстойна разходка из магазините за маркови сувенири. Там наред с оригиналните декоративни паници, вази и свещи може да попаднете и на лампи. Цените на места са направо нищожни дори в сравнение с по-стилните фабрични изделия от внос. С оригинална настолна лампа например може да се сдобиете за 85 лв. Материалът е ковано желязо, комбинирано с рисувано стъкло. Формата - пирамида. Освен на масичката до канапето придобивката може и да се окачи като оригинален градински фенер. А ниската цена се обяснява с факта, че изработката е българска и не е на прочуто име в дизайна.
|
|