Активни 214

Атлетките ни в люта битка за Суперлигата

Снимка Ройтерс
Българските атлетки водиха люта битка за влизане в Суперлигата с отбора на Украйна. След първия ден на турнира в I дивизия, който се провежда в Будапеща, тимът ни бе 2-и с 61 т., само на 5 след украинския. Късно снощи Венелина Венева, Светла Димитрова и Даниела Йорданова трябваше да защитават честта на националния тим и да опитат да го вкарат за 12-и път в Топ 8 на Европа.

В събота Цветелина Кирилова спечели на 800 м, като финишира за 2:02,92 мин. В тройния скок Мария Димитрова замести достойно олимпийската шампионка Тереза Маринова и спечели с 14,24 м. На овчарски скок Таня Колева взе победата с 4,20 м. Спечели и щафетата 4 по 100 м. Петя Пендарева, Моника Гачевска, Екатерина Машова и Даниела Георгиева финишираха за 44,48 секунди. Преди това Пендарева бе 2-а на 100 м с личен резултат за сезона - 11,43. В мятането на копие - Христина Георгиева успя да се пребори за сребро с 58,86 м. Повече хвърли само Николета Сабо (Рум) - 61,97. Четвърти места заеха Милка Михайлова на 5000 м и Светла Димитрова в нетрадиционните за нея 400 м с препятствия. Пета е Даниела Георгиева на 400 м с 53,42 сек. Завърналата се световна шампионка от Токио`91 Цветанка Христова (39 г.) завърши последна в мятането на диск с 44,63 м.

Представянето на мъжете в първия ден бе слабо. Нито един наш не намери място сред призьорите и логично отборът върви последен. Петко Янков е 4-и на 100 м (10,85 сек), Илия Дживондов също бе 4-и на 400 (46,35). Калоян Петков финишира 8-и на 1500, а Станислав Ламбев - шести на 5000.

В Юджийн на шампионата на САЩ пък Марион Джоунс постигна най-добро време в света за сезона на 200 м. В полуфиналната серия тя бага за 22,23 сек.