:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,515,236
Активни 191
Страници 21,332
За един ден 1,302,066
ПО СЛЕДИТЕ НА ИЗГУБЕНОТО ВРЕМЕ

Карамфил - цветето на боговете

Арабите и до днес го предлагат като енергийна напитка, а през XVI в. е провъзгласен за символ на годежа
В разгара на лятото Европа си откри нов любимец сред цветята. Или по-скоро го преоткри, тъй като растението е било предпочитано още в древността. Оттогава го наричат и цветето на боговете. Става дума за добре познатия на всички карамфил.

Завръщането му в градините е толкова триумфално, че някои го характеризират като своеобразен неоренесанс. За увлечението всъщност са "виновни" модните дефилета и някои дизайнери, които ушиват дрехите от платове с карамфилен десен. Други пък украсяват косите на манекенките с цветето. А трети посипват подиумите с хиляди карамфилени листенца. Да се използва това растение в модата обаче не е ново. Още през XVI в. се е смятало за особен шик, ако върху роклята на дамата има изрисуван карамфил. По същото време той е провъзгласен за символ на сключения годеж. В днешно време тази символика се е запазила единствено в Русия.

От друга страна, в някои държави сега карамфилът се използва като най-подходящото цвете, с което влюбеният показва своите чувства към дадено момиче. На други места пък съществува традиция за рождения си ден дамите да получават букети или от карамфили, или от мимози.

Съществуват и много легенди за това растение. Според една от тях цветето поникнало на мястото, където паднала една от стрелите на нещастно влюбената богиня Артемида. Според друга карамфилът е в същите цветове, в които се обагря при изгрев и залез най-високият връх в планината Олимп в Гърция. Трета легенда разказва, че той е бил любимото цвете на древногръцките богове и оттам идва и името му. Латинското наименование на карамфила е Dianthus или цвете на боговете.

В Западна Европа той попада покрай кръстоносните походи. Кръстоносците били изумени, когато видели арабите да пият някаква странна течност, обилно поръсена с цветни листенца. Оказало се, че те са от карамфил. Самата напитка била енергийна и се правела на принципа на чая, но от подправката карамфил.

Цветето е на изключителна почит в Западна Европа. Колекционира го Хенри VIII, а Мария Антоанета го използва като послание. Всичко това до момента, в който се появява лалето.

Не само карамфилите с дълги дръжки стоят ефектно на масата.

Ако напълните дълбока купа с вода и пуснете в нея да плават няколко цвята и свещи, ще получите оригинална украса за дома.

С карамфили може да украсите различни предмети в дома.

3265
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД