37-годишният Валентин Попов е инициативен човек. Освен с множеството си участия в различни компании през последните 7 години, твърди, че след 11 месеца ще открие и лунапарк. Казва, че инвестицията от $ 14 млн., изцяло осигурена от италианската "Preston & Barbieri", ще бъде изплатена още към петата година от пуска на съоръжението. Планира увеселителният кът да стане атракция не само за столичани, но да е и сред най-големите Балканите.
На италианците не може да им се отрече, че са лидери в много отношения. Партньорът на "Пио Технолоджи" - "Preston & Barbieri International", е добре познат в областта на увеселителните съоръжения. Двете фирми на практика не са точно в партньорски отношения. Босът на "Пио Тенолоджи" Валентин Попов твърди, че компанията му е клиент на италианците. Те ги подсигуряват откъм мениджмънт, ноу-хау и архитектурни решения. В замяна, нашите хора им изкупуват съоръженията.
Другият "гвоздей" в лунапарка ще е уникалният стъклен покрив, казва Попов. За целта той дори си прави обща фирма със Светлин Нейнски, който е представител на френската "Сен Гобен" за производство на стъкло. Не че примерно не би могъл да го наеме само като консултант и изпълнител на спец-съоръжението.
- Г-н Попов, кога се роди идеята в София да има лунапарк? И кой реши да бъде изграден точно в местността "Погребите"?
- От 1997 г. сме започнали тази инициатива. Разговорите са водени предимно с италиански производители. Направихме предложение до общината, с което да ни отредят терен, за да продължим нашата работа. Предложиха ни три обекта. Единият беше "Погребите", където работим в момента. Другият беше в Западен парк, където навремето е имало някакъв лунапарк. И още нещо, което беше в Южния парк. Ние се спряхме на този парцел, защото според нашите изследвания съвпада най-добре с изискванията на един такъв проект. И оттам нататък сме действали по някаква процедура, която ни е определена от общината.
Не само на нас, а на още 1-2 фирми беше предложено и всички си бяха избрали някакви парцели. Какво е станало с другите, аз не знам.
- Кои са тези фирми?
- Мисля, че го има в заседанието на СОС, където са се взимали тези решения. Не сме се интересували повече.
- Парцелите, които ви предложиха, бяха ли съизмерими като площ?
- Значи ние сме търсили площ, която трябваше да бъде над 14 декара. Мисля, че в Южен парк беше 30-40 дка, но там имаше и нещо неизяснено по собствеността - частна и общинска.
- Вие сте инициатор, доколкото разбирам. Но би следвало и Столична община да е имала някакви планове за изграждането на тези паркове.
- Да, определено ние сме инициатор. Според нашата информация тя си го има от 10 години. И ние дълго време сме чували, че на най-различни места е мислено да се правят такива проекти. Но и към нас погледнаха много резервирано. Един вид - приемат ни като предложение, но за тяхна информация - не сме първите. Много хора са предлагали, но никой нищо не е направил досега.
- Кой предложи този начин на договаряне?
- Общината.
- Имало ли е вариант, при който общината да участва с апортна вноска? - Имаше и такова предложение. Идеята беше евентуално ние да направим инвестицията, а общината да участва със земята като апортна вноска, но изглежда това не се прие. Ние водихме една кореспонденция съвместно да се търси решение как би могло да стане това. И това е по предложение на общината. Според мен те имат някаква практика и то конкретно за проекти, които са от типа на лунапарк, паркове и всякакви, свързани с някакви социални програми на общината. Предполагам, че това е основанието, което те определят.
- Не е ли изнедващо ниска цената на земята, която сте купили? 14-15 долара за квадрат?
- Според мен това е цената на земята. На такъв тип земя. Може би тук не е ясно, че става въпрос не за някаква земя, на която може да се строи град или шопинг-център, или нещо, което да не е свързано с някакви социални ефекти. Става въпрос, че по закон ние тази земя можем да я застроим до 10%. Това също е определящо за цената.
- От общината казват, че допустимото застрояване е до 20%?
- Не, не.
- Но нищо не ви пречи да промените предназначението?
- Мисля, че юридически това не е възможно. Но при нас вече и няма нужда да го правим, защото вече започваме строителството.
- Откога?
- Буквално днес (23 юли -б.а.). Организирахме търг между водещи строителни фирми. Участваха 7-8 компании. Избрахме "Главболгарстрой", тъй като дадоха най-добрите условия и цена. И би трябвало след 11 месеца този макет да бъде реалност.
- Договорени ли са някъде тези срокове между вас и общината?
- С общината не. Общината просто оттук нататък ще следи самото предназначение и проекта.
- Вярно ли е, че "Пио Технолоджи" ще строи парк и на мястото на разрушения мост на ул."Опълченска" след Руски паметник?
- Има такъв проект, за който аз съм чувал, но нямам нищо общо с него.
- Т.е. няма вие да го строите?
- Както вие сте чули някъде в медиите, така съм чувал и аз. А и не мисля, че би могло да бъде лунапарк, както е в нашия случай. Значи, там може да става въпрос за някаква локална площадка, но не и лунапарк в този мащаб.
- А какъв е досегашният ви опит в сферата на увеселителните паркове?
- Ние точно в тази сфера нямаме някакъв опит. И не само ние. В България просто освен тези пътуващите паркове, едва ли някой има опит в този смисъл да управлява едно такова съоръжение. Така че ние изцяло залагаме на мениджмънта на италианците, които са и архитекти, производители на играчките и 100% доставчици. Имаме с тях предварителни договори за мениджърско управление.
- Бихте ли обяснили каква е схемата между вас и италианците. Те ви осигуряват финансирането от $ 14 млн., мениджмънта, ноу-хау, архитектурни решения и самите съоръжения.
- Да.
- В същото време казвате, че вие сте им клиент.
- Да. Почти всички големи проекти по света се реализират по този начин. Има финансови банки. Ние имаме също българска банка, пред която авалираме целия проект. Българската банка получава ресурса от италианския инвеститор, а той плаща на производителя и така се реализира целият проект.
- Италианците нямат никакъв дял в лунапарка, така ли?
- Не.
- Коя е българската банка, която ви се явява като гарант?
- Да, тя е гарант. ПИБ.
- А защо направихте точно Светлин Нейнски съдружник в "София Ленд 2000" АД?
- Светлин Нейнски отдавна работи с нас. И както забелязвате, тук има едно съоръжение, което е уникално за България. Това е този стъклен покрив. Светлин е всъщност един от най-големите строители в тази област. Той е представител на френската фирма "Сен Гобен", така че от тази гледна точка сме си поканили съдружници и експерти, които да имат отношение към строителството.
- Какво точно ще правите върху тези 35 дка?
- Общата площ е 34 880 кв. м. Закритата площ е около 10 000 кв. м. Там се предвижда да има ресторанти, кафенета, магазини, боулинг зала и т.н. Има амфитеатър, който трябва да бъде открит. Имаме договор с "Макдоналдс". Приблизително 50 на 50 е разпределена атракционната част. В едната част се предвиждат забавления за по-малки деца, докато останалата част е с по-екстремни забавления.
- Известно е, че имате офис в Милано.
- Не ние, а фирма "Preston & Barbieri". И не в Милано, а в Реджио Емилиа.
- А Яна Костова какво работи там?
- Нямам представа (смее се- б.а.) нито коя е Яна Костова, нито какво работи там. Това, което не ви казах, е, че ние от 5-6 години работим изцяло с италиански фирми. За съжаление, нямаме успешни проекти, почти всички са провалени. Ако въпросът ви бие натам...
- А не сте ли просто подставено лице, чрез което италианците заобикалят забраната за покупката на земя?
- Не сме подставени лица и от 7 години работим по този проект. Значи това, което вие вероятно искате да откриете, е някаква връзка между семейство Костови, някакви такива дето някой ви ги е наговорил. Просто няма такова нещо. И никога в живота си не съм бил подставено лице.
- Казвате, че основната цел на Светлин Нейнски е да ви построи уникалния стъклен покрив за закритата площ...
- Да това беше поводът, за да стане по-близък с нас и да можем да свършим цялата работа. Но няма нищо общо с неговата връзка с Костов и т.н.
- А защо е трябвало да правите съдружие с него? Съгласете се, че ако на човек му се допие мляко, не си купува крава.
- Ами целият парк е поставен на базата на ентусиазъм, а не на пари. Италианците допринасят с това, че докарват някакво финансиране, "Главболгарстрой" ни прави разсрочено плащане. Това е един труд, по който тотално се работи от 7 години, а реално - от три.
- Как ще си върнете парите на италианците?
- Това е един бизнес. Това става машина, която започва да прави пари.
- Т.е. договорили сте разсрочено плащане с тях?
- Ами да, има си там бизнесплан, има си график, гратисен период.
- А договорката с "Главболгарстрой" каква е?
- Не им се плаща авансово, а примерно започваме да плащаме 6 месеца след строителните работи.
Пак ви казвам да не се натресете и вие в някаква история, която ... Защото ви виждам, че вървите онзи път с Яна, па офиси, па дали работела, или не работела. Няма такова нещо.
Значи там вероятно вие може да си правите някакви такива разследвания журналистически - общината, дали това е било така, или не е било така. Значи от наша страна - ние нито сме имали някакво отношение към някакви лични връзки. Просто няма нищо политическо. И ако започнем една такава полемика, нали аз ще се опитвам да ви го доказвам по друг начин, или изобщо няма да се занимавам. Но не съм подставено лице и никога в живота си не съм бил подставено лице при никакви проекти.
|
|