:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 269
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
СЕМЕЕН БЮДЖЕТ

Крайно време е да екипирате първолака

200 лева средно отиват за облекло, обувки и учебни помагала. Ако робувате на престижни марки, може да попилеете купища пари
Снимка: Борислав Николов
Само две седмици остават до първия школски звънец. И, както традициите повеляват, най-развълнувани са първолаците. Но от сериозна предучилищна треска страдат и родителите.

Суматохата е основно около подготовката на отрочето за първия учебен ден и набавянето на неотложните школски пособия. Времето никога не стига, парите - също. А вече е крайно време да набавите поне най-неотложното. Затова като начало си пригответе около 200 лева. Сумата е достатъчна за кат дрехи за първия учебен ден, ежедневно облекло, спортен екип, раница, някоя друга тетрадка и набор от най-необходимите ученически аксесоари - но само ако заложите на нещо средно като цена и относително добро като качество. За маркови дрешки може да похарчите купища пари, макар че инвестицията не си заслужава, тъй като малчуганът расте бързо.



Набавянето на облекло е най-скъпо в неотложния списък



Сравнително солено може да ви излезе покупката на дрехи за тържествения първи учебен ден. Стилно сако, което почти до съвършенство копира това на татко, струва около 34 лв. За панталони в същия десен са нужни още 23 лв. Срещу 11 лева може да се набави и подходяща риза. Обувките излизат поне още около 35 лв. Така за скромната сума от 103 лв. ще оборудвате с качествени родни изделия един истински джентълмен.

Почти наполовина по-малка инвестиция е необходима за мини-дамите. Прилична рокля може да се намери за около 25-30 лв. Около 20-25 лв. са достатъчни за обувки. Чепиците, които стават за ежедневна употреба, също се котират приблизително на тези цени. Удобните български обувки със солидна подметка и спортно-лежерен "фасон" струват между 22 и 36 лв. Хубавото е, че могат да се носят както есенно, така и зимно време. Нещо прилично може да се купи също за около 16-19 лв., но ако не е демоде, то със сигурност му куца нещо по отношение на качеството.

Сравнително пъстра е картината и по отношение на спортните обувки. За 15-17 лв. ще купите на дъщерята нежнорозови гуменки стил "Барби". 2-3 лв. повече трябва да заделите за малкия палавник. Ако обаче от него ще правите потенциален спортист, то минимумът е 28 лв. за нещо сравнително добро като маратонка. Качествената стока често излиза по-скъпа и от кубинките за зимата.

Неизменна част от спортния екип са също тениските и анцугът. Тениска може да се купи и за 3, и за 9 лв. Цената зависи както от магазина, от който ще пазарувате, така и от вида на изделието. Често обаче



евтината покупка излиза по-солено, защото се захабява



само след две пранета. Сравнително евтините детски блузи с дълъг ръкав вървят около 6-7 лв. По-качествената изработка е поне с 3-4 лв. по-скъпа. Ватираните екстри се предлагат около 15-19 лв. В специализираните за детско облекло магазини има богат избор от комплекти. Цените им варират главно според материята и модела. Различните трикотажни изделия могат да се намерят между 17 и 38 лв. Малко по-топлите и качествени комбинации струват поне с около 5-6 лв. повече.

Цените на сносните анцузи са около 29 лв. Качественото родно производство често гони 34-37 лв. Нещо по средата излиза между 17 и 29 лв. Сравнително евтините турски екипи пък струват около 11-12 лв. Неизменна част от ежедневното облекло са също джинсите и дънките. Различните модели дънки могат да се намерят между 14 и 19 лв. По-олекотените модели в цвят екрю излизат средно 12-14 лв., в зависимост от модела и размера. Между 9 и 11 лв. пък се предлагат елеците тип грейка. Те са с множество външни джобове и идеално пасват както на джинсите, така и на класическите панталони.

Дънков комплект може да се набави за 28-32 лв. в зависимост от модела, магазина и размера. Значително по-солидно вложение трябва да направите за есенно-зимната връхна дрешка. Термояке може да се намери за 23-26 лв., но ако заложите на някой от ватираните модели или канадка, трябва да приготвите поне два пъти повече. Обикновено нещо добро може да се намери за над 50 лв. В зависимост от фирмата-производител, модела и изработката цените варират между 50 и 65 лв. Ако сте склонни да добавите още десетина лева отгоре, ще оборудвате малчугана с приличен ватиран гащеризон за студените месеци.

Любителите на престижни маркови стоки могат да изхарчат астрономични суми. Една рокличка, която почти не се отличава от родното производство, се продава двойно по-скъпо само заради марката. Доста



непредвидими са харчовете и за школски пособия,



особено ако сте ларж. При всички положения обаче на първо време трябва да напазарувате няколко броя тетрадки, химикали, моливи, флумастери и ученическа чанта.

Раници могат да се намерят за около 8 лева, но по-хубавите модели струват поне 17-19 лв. Иначе в много от книжарниците се предлага изобилие от ученически чанти, но в повечето случаи цените им тръгват от 19 лева и могат да стигнат и до 79 лв., в зависимост от модела и марката. Сравнително хубави раници могат да се намерят и за около 12-13 лв. Тези, които са с по-веселяшки апликации, струват между 18 и 19 лв. Освен в книжарниците и базарите, ученически чанти могат да се намерят и по уличните сергии. Цените им често са съизмерими с тези в магазините и обикновено са доста по-некачествени.

Цените на тетрадките за първолаците стартират от около 30 ст., но на повечето места се продават по 35-40 ст. По-дебелите и големи тетрадки се предлагат между 1-1,40 лева.

Далеч по-скъпо излиза покупката на моливи, флумастери и пастели. Новите цветни моливи могат да струват както 1,80, така и 9 лева. Зависи колко броя и от коя марка ще купите. Най-евтините обикновено съдържат 6 молива и са в мека опаковка. За 6,50 лв. се купува дузина цветни моливи.

Най-евтините комплекти флумастери са средно около 5,50-6 лв. По-големите комплекти излизат 9-11 лв. В големите специализирани вериги за канцеларски материали обаче може да минете доста по-тънко. За около 5-6 лв. може да си набавите 30 броя флумастери. Цените на не особено големите комплекти пастели варират около 1,30-2,20 лева. Водните боички се предлагат между 3 и 3,90 лв. Обикновено в кутията има 12 цвята. За четките ще ви стигнат 60-70 ст. за бройка. Между 0,90-1 лв. излиза кутийката пластелин в 6 разцветки.

Малко повече ще похарчите за ученически несесер. Сравнително евтината стока е около 6 лв. Нещо сносно се намира за 9,80-12,50 лв. На много места комплектът излиза между 12 и 20 лева, в зависимост от това, с колко прегради е и какво съдържа. По принцип в несесера задължително има линийка, триъгълник, 2-3 молива, гумичка. Може да има също флумастери или цветни моливи, или и двете.

Специално за най-малките се предлагат и комплекти тип "куфарче". Те струват 13 лв. Другият вариант е да си купите празен несесер, който впоследствие да окомплектовате. Той излиза около 7,40-8,20 лв. Ако тръгнете да го пълните с най-различни щуротии обаче, може да достигнете солидна сума.
 
Препатили родители препоръчват учебниците да се купуват едва след консултация с учителите.
 
Най-развълнувани са първолаците, но от предучилищна треска често страдат и родителите.
985
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД