За септември е достатъчно да промените вида на салатите. Те според експертите в тази област трябва да бъдат в съотношение 2:1. Тоест 2 части сурови зеленчуци и 1 част бланширани или сварени на пара. Това става най-лесно, ако към традиционната си салата добавите един варен картоф, една бланширана малка тиквичка, варена царевица, бланширани броколи, печена чушка или печен патладжан. Вариантите са много и на първо време наистина това смесване е напълно задоволително за пренастройването на организма.
През октомври обаче
съотношението трябва да е вече 1:1
Това е и месецът, в който на масата се настаняват супите. Но леки, а не с пищна запръжка. През ноември положението със салатите е 2:1, но в полза на варените и бланширани зеленчуци. Всъщност това е логично - тогава на пазара пресните зеленини са вече кът. Палитрата на течните ястия се обогатява с крем супи и повече варива - боб, леща и т.н.
Тази подготовка е необходима, за да не се получи шок от внезапното изобилие на мръвки и по-пикантни храни, което неизменно присъства на зимната трапеза, твърдят диетолозите. Резултатът от подобен шок е нарушаване на храносмилането, а в някои случаи и проблеми с мастната обмяна.
Има и още един хитър трик, който добре
предпазва организма от различни храносмилателни
неразположения. Освен това с подобен график може да се свалят безболезнено няколкото излишни килограма, стига да не са повече от 3-4. Става дума за един средиземноморски режим на хранене, който е на почит от векове в страни като Италия и Испания. При него до обяд не се яде нищо друго освен плодове. Но не какви да е, а за предпочитане кисели, тъй като стимулират отделянето на стомашни сокове, които от своя страна по-късно участват активно в правилното усвояване на храната. Най-добре е да ядете сини сливи и зелени ябълки. Оттук нататък храненето е свободно, но вечер задължително се завършва не със сладък десерт, а с кисела салата, която има същия ефект като киселите плодове. Някои моменти в разделното хранене всъщност са взети назаем именно от този режим.