:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,306,407
Активни 367
Страници 13,975
За един ден 1,302,066
Оптимистично

Софийският часовник

Вероятно България няма да бъде по-добре подготвена за ЕС, отколкото днес. Но никой няма интерес да отлага още нейната среща с Историята
Снимка: Велислав Николов
Председателят на Европейския парламент Жозеп Борел говори пред Народното събрание. След това Борел видя паметника на Цар Освободител и часовника, който отброява дните до влизането ни в ЕС.
На един софийски площад един голям електронен часовник отброява дните, оставащи до влизането на България в ЕС, предвидено за 1 януари 2007 г. Това е добро доказателство на това как цялата страна очаква добрия завършек на един процес, който все още трябва да преодолее трудностите, за да достигне кулминацията си на тази дата.

Последният доклад на Еврокомисията посочи все още незавършените реформи, най-вече в правосъдието, полицията, околната среда и конкуренцията. А също така и проблемите с корупцията и организираната престъпност. Тези проблеми съществуват, властите знаят за тях и наистина полагат всички усилия за разрешаването им.



София не е Чикаго от 30-те г.,



но някои събития накърняват нейния имидж. (б.р. - през лятото в. "Ел Паис" помести статията "София - Чикаго от 30-те години"). В навечерието на моята визита там един от най-известните частни банкери бе убит на улицата посред бял ден. Две седмици по-рано същата участ сполетя шефка от митниците.

ЕС може да отложи с 1 година датата за членство, ако дотогава сметне, че тези проблеми не са разрешени. Но за България, а също така и за Румъния, януари 2007 г. е час за среща с Историята, която те не желаят да пропуснат. Тази година Народното събрание не излезе в отпуск, за да продължи да приема законите, необходими за адаптиране на страната към европейските изисквания. Но социалната и административната реалност се опъват повече на промените, отколкото текстовете на законите. Някои от проблемите, посочени от Еврокомисията, имат ендемичен характер, наследен от историческите обстоятелства, при които тези страни са живели.

Вероятно днес те не са по-зле подготвени от други страни - като Полша година преди приемането й в ЕС. Разликата може да се състои в



промяната на отношението към разширяването,



наблюдавана в "Стара Европа", уплашена да отвори границите си за една имиграция колкото необходима, толкова и трудна. Ентусиазмът от европейското обединение след падането на Берлинската стена отстъпи пред скептицизма, вероятно повлиял на резултатите от референдума във Франция и Холандия.

Но едно забавяне, дори само с една година, би имало много негативно отражение върху страните както в психологически, така и в икономически аспект. Вероятно те няма да бъдат по-добре подготвена след година, когато съгласно договорите за присъединяване приемането им вече няма да може да бъде отлагано повече.

За да може Европа през 2005 г. да има същото като днес население на трудоспособна възраст, тя ще трябва да се попълни с още 21 милиона души. И



те няма да дойдат от Изтока,



защото демографската му динамичност е по-слаба от тази на Запада. Съвсем друг въпрос са разликите в доходите, в социалните системи и относителното им място в политическите дебати в Европейския съвет, които безспорно могат да променят равновесието на силите по ключови въпроси за бъдещето на Европа, както стана на срещата на върха в Хемптън корт.

Новоприетите и бъдещите членки са по-близо до позициите на новия лейбъризъм на Тони Блеър, отколкото до идеите на централноевропейските социалдемократи и християндемократи. Тези позиции са очевидни заради отказа от каквото и да е финансово хармонизиране или от минимални социални норми. Което пък е пречка за конкурентоспособността и привличането на чуждестранни капитали.

Ясна е и българската позиция по външната политика. САЩ е гарант за сигурността на страната - доказва го присъствието на знамето на НАТО, заедно с тези на страната и на ЕС, във всички официални кабинети. Тук Историята също е изиграла своята роля. България бе съюзник на Германия през двете световни войни, но никога не се би срещу Русия. През Втората световна война дори поддържаше дипломатически отношения с Москва, а българските евреи - единствени в съюзническите или окупирани от Германия страни - не бяха нито депортирани, нито убити. За България



Русия не означаваше заплаха, а освобождение



Тя я освободи от турците през 1878 г. Точно срещу парламента е паметникът на царя-освободител, който съзерцава как дните изминават и страната върви към срещата си с Историята. Тази среща вече доста закъсня и не е в ничий интерес да бъде забавена още повече. И това няма да бъде последната крачка в обединението на Европа, защото преговорите с Хърватия вече започнаха.

---

* Авторът е председател на Европейския парламент
14
4036
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
07 Ноември 2005 21:41
А!?
К'во стана бе?
Нали уж нещо не ни искали в Европата
Май, май...както беше с НАТО...натам отива работата...
08 Ноември 2005 00:01
Този изглежда се е запознал с историята на България в самолета...прелиствайки некое и друго рекламно списанийце...По-разхвърляна, неаргументирана и некомпетентна реч едва ли някой някога е изнасял у наш парламент..
08 Ноември 2005 00:03
А Петър Берон слуша без преводач
08 Ноември 2005 00:54
..Но за България, а също така и за Румъния, януари 2007 г. е час за среща с Историята, която те не желаят да пропуснат.




Типичен евро-чиновник. Малко мисъл, скучна риторика.
Преди срещата с историята на мнозина българи им предстои тежка зима и (не дай Боже)среща с оная, костеливата.Те имат не глобализационни, а чисто екзистенциални проблеми.

Редактирано от - Doctora на 08/11/2005 г/ 01:22:48

08 Ноември 2005 00:57
Док , Софииския часовник е историята
Натиснете тук
08 Ноември 2005 02:39
Да бе, чиновник бил
Ама е от там.
Където решението вече взеха..такива като него
тук все бури в пластмасова чашка за кафе се задават, различните драмсъстави репетират трагедии и тем подобно
Ама, няма отлагане, няма преиграване и пазарене
Там сме на 1 01 07
Да ви е честито влизане
08 Ноември 2005 02:56
Аз предлагам България да изненада евробюрократите и сама да отложи членството си - докато в Европа не се разберат ще правят ли арабелите на сапун или да!
08 Ноември 2005 05:13
Идеята на европейците да се вкарат 21 млн. имигранти не е нова. Това обаче за тях означава, че те ще могат да запазят стандарта си на живот, като използват имигрантите за евтина работна ръка. Жалкото в случая е, че влизат хора от Азия и Африка. Преди да са се усетили, европейците ще изгубят и това което имат днес. Вижте какво става във Франция, май вече е късно. Мандалото хлопна. Мюсулманите започнаха офанзивата. Сега Европа започва да обеднява. До тука беше........ Мислете дали да влизате в ЕС.....
08 Ноември 2005 09:12
България бе съюзник на Германия през двете световни войни, но никога не се би срещу Русия.

Додека не ни приемат, по-добре е европейците да не знаат, че сме се биле и срещу Русия и срещу Германия, та да ги не уплашим.
Добре е, че наще чиновници са толкоз неграмотни, та без да искат са заблудиле председатело.
08 Ноември 2005 11:53
"а българските евреи - единствени в съюзническите или окупирани от Германия страни - не бяха нито депортирани, нито убити."


Може би най-голямата грешка допусната от тогавашните управници и за, която си патим вече 60 години, а и края не се вижда.
08 Ноември 2005 12:42
това си е направо за отдел "После"
08 Ноември 2005 12:57
07 Ноември, 2005 - Публикувано 19:44 GMT
ЕС изпрати предупредително писмо за членството на България
Европейската комисия изпрати предупредителни писма до България и Румъния във връзка с приемането им в ЕС от началото на 2007 година.
Писмата се очакваха след докладите за двете страни за напредъка им към пълно членство и в тях се визират слабите области, които могат да ги забавят.
Между тези области за БЪлгария са корупцията, организираната престъпност и реформата в съдебната система.

08 Ноември 2005 14:08
Султане, бъркаш понятията - в писмото пише за "Слабите слабости..."
Ей, ще ни залупят бе, има се ослушваме като гърчолята поне едно 10-15 години, на ЕС им тряба пазар и евтина работна ръка...вижте поляците и не питайте!
08 Ноември 2005 18:33
неснаецхт - Европрезидент!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД