:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,589
Активни 753
Страници 29,154
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Куче спасител се учи две години

Не от всяко кутре става професионалист, обясняват треньорите
Снимка: Вера Петкова
"Търсиии!", вика спасител със заскрежена брада и немската овчарка хуква към затрупания от сняг човек. Вятърът на Витоша е ужасен, температурата е минус осем градуса, видимостта - минимална. Не е паднала лавина. В планината се провежда традиционният курс за обучение на спасителни кучета.

15 немски овчарки ще търсят затрупани от лавини в планината тази година. 6 от тях са "оперативни", т. е. напълно подготвени, а останалите за първи път ще се учат да намират и изравят хора. Обучението на животните започва още когато навършат 4-5 месеца и продължава две години. След приключването му, кучетата получават оценки: ДА или НЕ. Тези с положителен резултат се превръщат от домашни любимци във верни и надеждни спасители. Водачите им трябва да са добри планинари и задължително да обичат кучетата.

По планините ни бродят спасителни кучета от 1974г. насам. Те търсят затрупани от лавини скиори и туристи. И почти винаги ги намират, твърди шефът на Планинската спасителна служба Пенчо Бабукчиев. Тази година



15 немски овчарки се грижат за безопасността



на феновете на зимните спортове. Някои от животните са участвали в спасителната акция при земетресението в Турция. 6 са напълно подготвени за спасителни операции. Те са изкарали целия курс на обучение.

Преди няколко дни е започнал традиционният едноседмичен курс по подготовката на спасителни кучета. Той се провежда на Витоша в местността Платото, където условията са почти като при лавина. Снегът е доста дълбок и има силен вятър. Кучетата се обучават на два специално подготвени полигона - лесен и труден. Лесният е за кучета от клас А, които за първи път ще учат да спасяват хора. В снега са изкопани пътечки, по които животните по-лесно обикалят терена и душат дали има заровен човек в преспите.

В началото на курса овчарките се учат да намират и изравят собствения си водач, после намират и чужди хора. Много са учудени и смешни, когато изровят човек, а той се окаже някой непознат. Все едно питат : А, това не е моят човек, какво става?, обяснява Методи Тодоров, ръководител на спасителната група. Кучето на Методи Боро е красива 42-килограмова немска овчарка. Боро е на 7 години и



един от най-добрите четириноги спасители



не само в България, но и в Европа. По време на спасителна операция пострадало окото му, но това не му пречи да върши добре работата си. Боро живее заедно с водача си още от времето, когато е бил малко сладко кутренце. Баща му също бил известно куче-спасител.

Голямо предимство било доброто потекло на кучето, защото според специалистите физическите качества се предават по наследство. Най-ценно за спасителната работа обаче било кучето и водачът му да се сработят. Не всеки има афинитет към кучетата, както и не всяко животно може да се обучи да намира хора, обяснява Методи. Водачите задължително трябва да са добри планинари, обикновено това са спасители с дългогодишен опит. Те живеят заедно с кучетата си, защото така по-лесно ги обучават, такава е световната практика (всички сме гледали "Катс и кучето"). Пък и трябвало през цялата година да поддържат форма, също като олимпийските състезатели. Освен че участват в зимни спасителни операции, животните търсят и пострадали при земетресения и катастрофи хора. Ориентират се главно по миризмата на затрупаните, но водачите им твърдят, че четирикраките притежават и нещо като шесто чувство.

Немските овчарки не познават чувството за дълг, така че



работата трябва да им се представи като игра,



за да я свършат, твърдят спасителите. Намирането и изравянето на хора и вещи трябва да им бъде като развлечение и естествено те очакват да получат някаква награда след това. Кучетата са обучени да се държат дружелюбно с хората - дават на малки и големи да ги галят, дори взимат храна от непознати. Това обаче не значи, че не са и добри пазачи, самият начин, по който изглеждат, вдъхва респект. Всичките са едри немски овчарки в добра физическа форма.

В спасителната група има само едно женско куче. Много ни е трудно, когато се разгони, разказва Методи, всички останали хукват след нея и стават неконтролируеми. Такива сме си ние - мъжете, засмива се той. Има и една жена-водачка - Марина. Тя е лекар-спасител от Враца и колегите й твърдят, че се справя не по-зле от мъжете с кучетата и с тежките зимни условия.

Спасителните кучета се хранят изключително с готова храна богата на витамини, която обаче е много скъпа и няма да откажем помощта на добронамерени спонсори, припомня Методи. 13 000 лв. са нужни за храна, отглеждане и обучение на цялата спасителна група за една година. Част от тях поема държавата чрез БЧК, но за основните средства кучета и водачи разчитат на благодарни граждани.



СЪВЕТИ КЪМ ИЗКУШЕНИТЕ ОТ ЗИМНИТЕ СПОРТОВЕ (за да не се налага спасителните кучета да показват уменията си)

1. Задължително се облечете подходящо за зимния сезон. Не пестете пари от екипировка - топли дрехи, удобни, непропускащи влага обувки, ръкавици и шапка.

2. Не забравяйте слънчеви очила и кремове против изгаряне за лицето.

3. Следете прогнозата за времето и не тръгвайте, ако се очакват мъгли или силен вятър.

4. Добре е да не носите много багаж, за да се придвижвате по-лесно. Не забравяйте обаче да намерите място за малка аптечка с превързочни материали и болкоуспокояващи таблетки. Трябва да сте подготвени за всякаква ситуация.

5. Не забравяйте и да предупредите близките си къде точно ще бъдете и кога ще се приберете.

6. Ако сте фенове на ски-спортовете е задължително да се спускате по почистени писти.

7. Ако сте начинаещи скиори, не се правете на големи майстори и избягвайте трудните писти. Всеки с възможностите си, все пак.

8. Съобразявайте се с другите по пистите.

9. Трябва да имате психологическа нагласа да се върнете, ако времето е лошо, дори и да сте запланували дълга почивка. Можете да си изкарате весело и пред камината на уютна хижа, вместо изгубени сред снеговете.

10. Планинската служба предлага застраховка от миналата година, възползвайте се!

11. Не подценявайте зимата!
 
На учебния полигон кучето се учи първо да открива собствения си водач.
 
Най-важно е кучето и водачът да се сработят, смята Методи Тодоров, ръководител на спасителната група.
 
20. 8. 1999. Методи и Боро - на преден план, току-що са се върнали от Турция, където са изравяли хора изпод развалините след голямото земетресение.
3408
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД