Румяна Георгиева е родена в Пловдив през 1951 година. Завършила е УНСС. Била е изпълнителен директор на Тексимбанк, директор "Специален надзор" в БНБ и консултант в БКК. Депутат от групата на Новото време. Преди дни беше избрана за член на Сметната палата.
Омъжена, има две деца.
- Г-жо Георгиева, защо избрахте да замените политиката с работа в Сметната палата?
- От началото на 39-ото Народно събрание бях избрана като председател на комисията по одитиране на Сметната палата. Била съм дълго време във финасовия сектор, занимавала съм се с финансов надзор, специализирала съм се в борбата с финансови измами.
Новото ръководство ще разработи стратегия за здрава бюджетна дисциплина. Най-голямото предизвикателство, което предстои, е сериозният контрол по еврофондовете. Обсъждаме няколко законодателни инициативи, свързани с бюджетната дисциплина, например по-добра координация с Агенцията за държавен финансов контрол.
Най-важното е да се направи сериозен одит във връзка с изразходването на бюджетните средства.
- Скоро Сметната палата разкритикува остро управлението на държавните имоти в страната и чужбина. Как може да се спре безстопанственото им управление?
- Проблемът със сигурност ще бъде включен в разработваната от нас стратегия. На първо място е необходимо да се задълбочи проверката на имотите. Задължително е да се създаде регистър, където да бъде описан броят и състоянието на всеки държавен имот. Основният контрол, който ще оказва Сметната палата, ще бъде чрез имотния регистър.
Палатата трябва да изиска от всички министерства да предоставят данни за състоянието на имотите, които притежават. Основен проблем е имуществото ни зад граница. За повечето от тях не се знае в какъв вид са, липсват и нотариални актове.
Аз смятам да предложа имотите, които не се използват целесъобразно, да бъдат отнети от ведомствата. Трябва да се създаде търговско дружество, което да ги управлява.
Дружеството ще отдава имотите под наем, ще привлича инвестиции.
Хаосът около общинската и държавната собственост доведе до скандали. Заради липсата на регистри кметовете и областните управители продаваха едни и същи терени на различни фирми.
- 90 партии не са представили отчет за приходите и разходите си в Сметната палата. Бившият й председател Георги Николов настояваше да се промени Законът за партиите и те да не се регистрират като търговски дружества?
- Да, определено трябва да се спре тази възможност. Необходимо е да се уточни максималният размер на даренията, които могат да влизат в партийните каси, да се определя произходът на тези дарения. Но за да стане това, Сметната палата трябва да има повече правомощия.
- Как оценявате мандата на НДСВ?
- Управляващите постигнаха стабилност, овладяна инфлация и добър рейтинг. Но това не се отрази на хората. Да, това не може да стане с магическа пръчка, но нямаше сериозни анализи какво трябва да се направи. Нямаше отговори на въпросите защо 70% от произведената от българската продукция залежава по складовете, например. Да не говорим, че НДСВ не насочи голяма част от парите, с които разполагаше, в правилната посока. Алеите на запознанства и чешмичките не са най-добрият начин да се похарчат толкова пари.
- Благодарение и на Новото време приватизацията на "Булгартабак" остана за следващото правителство...
- ДПС и Новото време искаха запазването на производството на българските цигари. За тази сделка трябваше да има консенсус между партиите, защото "Булгартабак" не е на жълти, сини и червени, а на България.
Но защо никой не потърси отговорност на тези консултанти по сделката, които взеха милиони. Не им се потърси отговорност за несвършената работа. Не се разбра има ли клаузи в договора, които предвиждат връщане на парите заради провалената приватизация. Вината не е само на г-жа Шулева, както се опитаха да я прехвърлят някои, но това е и вината на консултантите. Никой не видя какви са всъщност техните интереси и дали не трябва да върнат онова, което взеха. Това са милиони пари от българските данъкоплатци.
- Новото време не беше включено в предизборните листи на НДСВ. Май не разчитат на вас при бъдещо управление?
- Аз не съм точно човекът, за да отговоря на този въпрос, защото не съм била член на НДСВ. Скоро четох, че министър-председателят е сложил начело на листите богати хора. Да се върнем преди 4 години и да видим как изглеждаха тогава и сега. Аз съм "за" да има богати хора, но да има и богат народ. А това значи ограничаване на корупцията сред властимащите.
|
|