Калоян Методиев е роден на 24 април 1976 г. в София. Завършва политология в Софийския университет. Изпълнителен директор на сдружение "Общество за нова България". Избран за председател на Младежкия съюз на демократичните сили през ноември 2003 г.
- Г-н Методиев, как МСДС ще помага на ОДС по време на предизборната кампания?
- Политиката навлиза в качествено нов етап, в който вече ясно се възприема тезата, че е занаят, а не кръжок по всичкология. Тя изисква както теоретична подготовка, така и висока обща култура и устойчива ценностна система. Това са все отличителни черти, които трябва да станат част от биографията и характера на всеки политик. Напоследък притеснения будят партии като Евророма. Тя има за председател човек с криминално минало, в нея има и един крайно неподходящ за политик шоумен като Азис. Това са хора, които нямат място в политиката. Защото това е сфера, която отсега нататък ще изисква много подготовка. И този път избирателите ще трябва много внимателно да си направят сметка за кого гласуват, защото по-късно ще платят висока цена за това. Политиката не е панаир, а е сериозно място, от което зависи животът на хората.
А МСДС е част от СДС и винаги е помагал по време на избори. Така ще бъде и този път, но вече в рамките на коалиция ОДС. И искам дълбоко да подчертая, че младите хора в СДС нямат алтернатива нито в рамките на партията, нито в коалиция ОДС. МСДС няма алтернатива, като банка кадри, като хора, които са готови да носят политическа отговорност и които притежават всички тези качества, необходими за това един млад човек да бъде политик.
- Намеквате, че "Гергьовден" се опитва да изземе мястото на МСДС като младежка организация в СДС?
- Не, казвам го заради някои подобни тези в медиите, които искам категорично да опровергая. Няма такова нещо и ние твърдо ще отстояваме нашата позиция на младежка организация и структура, която е безалтернативна като представителство на младите хора.
- Вие бяхте номиниран преди доста време за кандидат-депутат от МСДС, но ръководството на СДС все още бави решението за включването ви сред водачите на листи. Как ще реагирате, ако не попаднете в окончателните списъци?
- Като всички млади хора и ние сме нетърпеливи. Според процедурите, гласувани от Националния съвет на СДС, нашият най-висш форум, на МСДС, имаше право да издига кандидатури. Бяха номинирани двама кандидат-депутати - Надежда Михайлова като председател на партията и аз като кандидатура на младежкия съюз. Очакваме решението за водачите на листи и, честно казано, не сме обмисляли вариант, който ни оставя извън листите. Ръководството на партията нееднократно е декларирало, че подкрепя младите хора в СДС, надявам се и този път да е така. При всички случаи ще настояваме членове на областните ръководства на младежката организация да попаднат в листите. За да могат да добият политическия опит, който дава всяка една предизборна кампания. Дори и да не са на избираеми места, за нас е важно младите хора да минат през центрофугата на изборите и да получат закалка.
- Коалиционната политика на СДС няма ли общо с това, че номинацията ви все още не е утвърдена?
- Разбира се, прокрадват се и такива мнения. Ние се стараем да не мислим в толкова стеснени рамки и се опитваме да анализираме ситуацията от всички възможни ъгли. Едва ли ще хвърляме подобни обвинения в случай, че не намерим достатъчно представителство в листите.
- Има ли настроения в СДС срещу ОДС? Все пак голяма част от избираемите места в листите отиват при коалиционните партньори.
- При всички случаи има ли политически субект, какъвто и да бил той, има и поддръжници, има и отрицатели. СДС е демократична партия и е нормално да има хора, които да защитават едно или друго мнение. Така или иначе аз съм казвал неведнъж, че не съм от най-големите радетели на коалиционната политика. Но форматът, в който ще се явим на изборите, вече е решен, ще се съобразим с това. Както се казва - като сме се хванали на хорото, ще го играем докрай.
- Ако зависеше от младежката организация, СДС щеше ли да участва в този формат на изборите?
- Подкрепихме коалицията ОДС, защото ни е ясно, че не всичко в тоя свят, особено при сложната политическа ситуация в България, може да става по начина, по който на нас ни се иска да бъде. При всички случаи за нас акцентът на тази коалиция ще бъде, че СДС е водещата партия в рамките на тази коалиция и че МСДС е водеща в младежките политики и младежките инициативи в рамките на коалицията. Това са двете неща, на които държим.
- Какъв е залогът за СДС на тези избори?
- Залогът за всички партии е много голям, защото тези, които са в парламента, ще вкарат България в Европейския съюз. Те ще продължат да съществуват като политически субект най-малко заради инерцията, която ще натрупат по време на следващия мандат. Изборите ще са като никои други досега. Затова ще бъдем свидетели на изключително ожесточена кампания, дори кампания на живот и смърт за повечето политически субекти. Ще е интересно да се наблюдава реакцията на обществото. Друг е въпросът, че хората са подвластни на един скептицизъм и отдръпване от политиката. Затова нашият апел е наистина да обърнат внимание на това, което се случва. Защото от това зависи животът им.
- На какво ще разчитате по време на изборите?
- Ще активираме предимно младежкия вот. Наша цел ще са всички интелигентни млади хора. Ще се опитаме да търсим атрактивната страна на нещата като подчертаваме, че въпреки младостта ни ние сме сериозни хора, на които може да се разчита и които могат да носят отговорност. Ще се опитаме да бъдем алтернатива на тази панаирджийщина, която се задава по един или друг начин за изборите. Защото пак казвам - политиката е занаят.
- В тоя смисъл адекватни ли са поведението и посланията на СДС спрямо тази политическа апатия в обществото?
- "България - това си ти" е само началото на серията от послания, с които СДС ще участва в изборите. Много е мислено, те са направени след много изследвания и анализи. Предизборната кампания трябва да покаже СДС като партия на младите, на културата и националните интереси. СДС трябва да е партия на патриотизма и да е за крути мерки срещу престъпността, защото всеки иска да живее свободно. Трябва да покажем, че сме партия, която не иска морето да бъде застроено от румънската до турската граница със сгради. Това са част от конкретните политики в конкретните области.
- Според МСДС трябва ли да има предизборно обединение на десницата?
- Това е най-сложното уравнение с най-много неизвестни, което се появява от началото на прехода - какво се случва с десницата. За съжаление, нивото, на което сме ние, и целите ни, свързани с младежката политика, не ни дават необходимата информация по този проблем.
- Какви са шансовете на ОДС според вас за изборите?
- Очевидно БСП не може да бъде изместена от прогнозите за първото място. Всичко зависи от политиката, която ще предложим, и от лицата, които ще я представят пред обществото. Ако това са млади хора, ако те са носители на промяната, ако са качествени, си мисля, че ОДС може да стигне и второто място. Но пак казвам - само при условие, че предложим нова политика и нови лица.
- Възможно ли е това?
- Това е нещо, за което ние се борим.
- Лесен опонент ли ще е НДСВ? Одобрението към него непрекъснато се покачва.
- Времето преди избори е политически популизъм, но не мога да отрека, че по време на мандата си НДСВ успя да запази една добра икономическа стабилност в страната, една стабилна външна политика, продължение на политиката на СДС. Постиженията в социалната сфера и особено на ниво областни управи също не са за подценяване. Но не могат да се отрекат гафовете в ключови области като културата, например. Защото културата е есенцията на един народ и това е единственото нещо, което може да ни направи атрактивни и което да занесем в европейската къща. Имам любим пример за това колко е важна културата в Европейския съюз. Във Франция има закон, според който 40% от музиката по радиостанциите, независимо дали са частни или държавни, трябва да е френска. Този закон се приема преди 10 г. и дава невероятен тласък на френската музика, култура, изпълнители. Така е и в киното. Културата е наистина много важна, защото тя определя и икономиката, и ценностите на един народ. Тази сфера много куцаше на НДСВ през целия мандат. Не по-малко проблеми бяха натрупани и в образованието. Най-добрият пример в това отношение е Ирландия. Преди 20 г. беше една от най-изостаналите страни в Европа, но инвестира страшно много пари в образованието и се оказа, че това е най-краткият и лесен начин за икономически, културен и социален подем. В момента говорим за "ирландското чудо". В България този процес е точно обратният.
Като се говори за мандата на НДСВ не могат да се отминат и гафовете на министър Церовски, който винаги е във вихъра на скандала - не само като поведение, но и като решения. Затова и ПГ на СДС даде сделката за концесията на автомагистрала "Тракия" на прокуратурата, защото там наистина става дума за непрозрачност.
Кой е този младеж да определя кой е подходящ и кой не за политик?
Азис е много по-подходящ от него или от Н.Михайлова, защото е доказал, че може да прави пари със собствен труд. За разлика от него горният комсомолец е един бос политолог, който бясно напира към възможностите за законно грабене. Тази порода са некадърни да си осигурят насъщния извън политиката.