:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,778,672
Активни 290
Страници 11,509
За един ден 1,302,066

Пазарът срещу демокрацията

Той ражда олигархия, тя - равни възможности за всеки
Снимка: Архив "Сега"
Фактът, че пазарната икономика поражда социално разслоение, е отдавна известен на социалната наука. Социологията, наблюдавайки и обобщавайки този процес, е изработила методи за регистриране на социалните разслоения. Класическият подход използва три основни критерия за определянето на обективното индивидуално място в обществената йерархия: личните доходи, личната собственост и "културния капитал" (достигнатото образователно равнище, наличните социални контакти). Когато наблюдаваме обаче социалното разслоение вследствие на пазарната реформа в такива посткомунистически страни като България, класическите методи не дават очаквания резултат. Най-малкото защото преходът към пазарна икономика се осъществи в много кратко време (15 години).

Изследването на Социалдемократическия институт и агенция "Медиана" използва нова методика. Тя наблюдава и измерва достъпа на отделните хора в българското общество до основния ресурс на днешния социален статус - пазара. Подходът на изследователите се състои в това да измери разслоението не чрез декларираните доходи, нито чрез декларираната собственост, а



чрез декларираните

стоки и услуги,



закупени на пазара. Достъпът до пазара в най-широкия смисъл на думата (което включва набавяне на необходимите условия за живот, но също така възможността да се получи кредит или да се финансира добро образование), в днешната ситуация не е основният ресурс за постигане на социален статус.

Общото заключение на изследването не е в констатацията, че през последните 5 години от прехода има несъмнено подобрение на масовите социални статуси (като цяло обществото в България потребява повече в сравнение с времето преди 5 години). Заключението е, че породеното социално разслоение става стабилно, придобитите социални статуси във все по-голяма степен започват да се наследяват в семействата, социалните страти започват да се възпроизвеждат на собствена основа.

Именно тази констатация поражда острия въпрос за политическите последици от трайността на разслоението. През 1835 г. френският социолог Токвил пътува в Съединените щати и описва тогавашната политическа демокрация (тогава САЩ са предимно аграрна страна, със слабо централно правителство, малобройна национална гвардия и много далече от днешния им статут на световна сила). Токвил заявява, че демократичните устои на тогавашното американско общество произтичат от изключителното по онова време "равенство на условията" -



равенство във възможностите



за придобиване на социален статус. Демокрацията се основава на равенството на гражданите не само в политически смисъл (всеки е равен пред закона и всеки има равно право на глас). Още в антична Атина Аристотел обяснява, че в демокрациите обществените длъжности са се разпределяли чрез теглене на жребий, защото се е предполагало, че всеки член на общността има компетенциите да ги изпълнява, независимо от личното му благосъстояние или образование (днес ще прозвучи парадоксално, но пак Аристотел казва, че прибягването до избори, както правим сега, в онова време е било характерно не за демокрациите, а за олигархиите).

Пазарната икономика обаче непрекъснато ражда разслоение. Ето защо е крайно време да осъзнаем, че известната от началото на прехода формула "демокрация и пазарна икономика" е само политически лозунг. Демокрацията не произтича от пазарната икономика, именно защото последната поражда неравенство. Демокрацията е политически инструмент, с който последиците от пазарната икономика могат да бъдат сведени до приемливо равнище, което да не застрашава публичните свободи.



Пазарът поражда

автоматично

единствено олигархия



Демокрацията, с принципа на равенството на гражданите, може да предотврати или силно да ограничи властта и позициите на "естествената" олигархия.

Същевременно обаче демокрацията е несъвместима с насилствено ограничаване на пазарната логика. Въпросът е как без такова ограничаване да се предостави истинско "равенство на условията". Авторите на изследването дават добра идея - като се гарантира образованието. В едно предишно тяхно проучване върху темата те формулираха заключението, че училището в България се е превърнало във "фабрика за неравенство". Без образование, без достъп до основните ресурси на модерния свят (като компютъра и английския език), подобряването на социалния статус е невъзможно. В този смисъл ограничаването на образователните възможности или дори фактическото лишаване на цели категории от днешното българско общество от образование (в това отношение ромите са в критично положение) е осъждане на живот на социалното дъно.

Въпросът при това не е благотворителен, а политически - засяга цялото общество, всичките му социални страти, цялата общност. Липсата на перспективи за смяна на социалните статуси, дори и тези перспективи практически да са ограничени както е в много западни общества, поражда социална завист, дълбоко недоверие към обещанията на демокрацията за равенство на възможностите, готовност да се подкрепят политически програми, които обещават незабавното "наказване на виновните" и "конфискуване на заграбеното".
88
871
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
88
 Видими 
19 Април 2005 00:56
Много е странно, че по-възрастните Българи няма да разберат горната стартия. Свикнали са всички да бъдат почти РАВНО БЕДНИ. А младите (тогава преа 1991 година и сега) са или искат да са Емигранти. И ги наясма в БГ и НяСАМА И ДА ГИ ИМА! А и новите ммлади заминават. ЗАЩОТО старите искат да са си "Равни"... Да няма бедни и богати.... ЖАЛКО за България "УМИРАЩА" еднакво и равно полу-бедна на Старите, които не "допуснаха" през 1994 "богати" и сега пак ще гласуват за БСП - още 4-ри години АГОНИЯ на Социалистическото Равенство....Всичко започна от Луканов, които искаше да прави "някакъв" капитализъм. Не че личността на Луканов е на един "Светец"! Но тогава: Не гласуваики ОЩЕ прес 1990 за ЯСНО, Законово РАЗДЕЛЕНИЕ между Кадърни Богати и Некадърни, Необразовани и Мързеливи Бедни, Старците от БСП в БГ фактически "създадоха" Мутрите...
Капитализмът наистина поражда Богата Прослоика, Средна класа и Бедни. Но в Политически Демократична Среда... Ако бедните искат да работят много (защото повечето Бедни са мързеливи и необразовани и заради това са бедни!) и ако част от Средната класа улучихубав бизнес, може да стане Богата класа... При Социализма в БГ имаше една НЕЕСТЕСТВЕННА бариера 1/. Средният не можеше да стане БОГАТ и 2/ Бедният и МЪРЗЕЛИВИЯТ не можеше да стане много беден... Никакъв стимул и никаква "санкция", тоест! Социлиазмът беше БЛАТО - без възможност за "разместване" в Обществените Слоеве, каквото Е предимство (независимо от други недостатъци!) и което дава КАПИТАЛИЗМЪТ.
19 Април 2005 01:00
мама ти деба и буклуко
19 Април 2005 02:48
Бqлгарчето да чака , нека мангала да се учи.ДА ви шибам
19 Април 2005 08:45
Тази статия е пак продължение на Райчевите "преходът свърши - трайте си там" и на новият Кашпировски - Симеон Сакскобургготски, който пък упорито си напява "добре сте, все по-добре ставате, вече ви оправихме и т.н.".
Защо не обърнат внимание измерителите на нивото от Медиана, че ония - извън кръга на незаконно забогателите купуват изключително втора употреба? Че сме станали боклукчийската кофа на Европа? Защо никой не казва срещу какво е бумът на потребителските кредити, с които се купува бяла техника или най-често се плаща парно? Срещу ИПОТЕКА НА ИМОТ. Т.е. от една страна райчевците вече изпълняват етап 2 от ограбването (крадат жилищата ни), а от друга гледат да ни отвлекат вниманието с приспивни песни като на този тук автор.
19 Април 2005 08:55
Точно по-възрастните ще разберат тази статия.
Най-после започнаха да се усещат нашите мислители.
Действително пазарът ражда неравенство. Това неравенство, обаче трябва да отговаря на ествственото неравенство, което съществува. На запад пазарят го считат равен на демокрацията, което си е пълна заблуда.
В статията правилно се отбелязва, че ДЕМОКРАЦИЯТА трябва да е коректив на пазара, т.е., ПАЗАРЪТ да ражда стимули, а ДЕМОКРАЦИЯТА да дава равен старт.[/size=2]
В този смисъл поне до завършване на средното си образование хората трябва да бъдат равнопоставени. Всичките тези частни високо-платени училища трябва да се закрият. Държавата, като представител на обществото трябва да вземе в ръцете си образованието. Едва когато завършат средното си образование младите хора могат да се гмурнат в мелачката на пазара и да се реализират според възможностите си, а не според кесията на баща си.

Редактирано от - bot на 19/4/2005 г/ 11:32:54

19 Април 2005 09:01
Статията е много интересна като анализ и констатации. Не съм съгласен с извода, че образованието е някаква панацея. Изход, общо взето, няма и не може да има при системите на социално неравенство, а очевидно човечеството не е дорасло до нивото на система за социално равенство.

Интересен анализ би могъл да се направи от репликата на Prismehulnik " по-възрастните Българи няма да разберат горната стартия". Дали това е типично за младите самомнение от балонен тип или просто рефлекс на системната политика на олигархията да разделя поколенията, за да може да ги контролира ?
19 Април 2005 09:19
Пазарът поражда единствено справедливото неравенство.
Горе "Единствено" пояснява "справедливото".
И само той в момента е единствена алтернатива на обществена концепция, която е в състояние да подържа възможно балансираното състояние на обществото.
Демокрацията е в основата на истинския свободен пазар, а не както другарят Антония се опитва да ни внуши, че демокрацията произлиза от българо-мутренската представа за пазар.
19 Април 2005 09:59
Този автор говори ГЛУПОСТИ !!!
"ПАЗАР" има и при Социализма!
"Пазарно стопанство" е ВСЯКО стопанство, където Производителят Произвежда Стоки и Услуги НЕ за собствени нужди и консумация, а за ПРОДАН/Размяна- натурална или срещу пари//, за ПАЗАРА !!!
Впрочем, "Пазар" има и при НЕдемокрация- при Диктатури, например!!!

Номерът е, че при Социализма Печалбата от Производството и Продажбите влиза в ДЪРЖАВНИЯ Бюджет, а НЕ в джоба на ЧАСТНИКА-собственик-Работодател!!
!
Затуй ЧАСТНИЯТ Капитал никак НЕ обича Държавния Капитализъм/Социализма/- защото при Социализма НЯМА Частен Капиталист- Работодател и той няма как да печели за джоба си , щом Средствата за Производство са Държавна Собственост и Държавата има МОНОПОЛ на Вътрешния Пазар!!! Затуй НАТО и САЩ НЕ харесват и нападат НЕ Диктатурите въобще, а САМО държави, където Държавата е Собственик на Материалните и Производствените Ресурси и/или Международният Частен Капитал има ОГРАНИЧЕН достъп до Пазара / и до Печалбите!/ в тези държави! Затуй "удариха" бивша Югославия, затуй удариха Либия, затуй искат да ударят Сев. Корея, затуй искат да ударят сега и Венецуела, затуй държат Ембарго над Куба вече над 40 години и т.н.! Но НАТО и САЩ НЕ удариха Чили на ген. Пиночет, Гърция на Полковниците, Турция на ген.Еврен и НЕ удрят още десетки "приятелснки" Диктатури СЕГА по Света- където, обаче, собствеността НЕ е държавна, а Частна и Международният Частен Капитал има СВОБОДЕН достъп до Пазара в тези диктаторски страни! КАЗАХ!
19 Април 2005 10:27
Не Prismexulnik , като заменим пазарна икономика с капитализъм всичко е точно и ясно. Демокрацията е за богатите бедните духат супата. Наистина сега след социалистическите революции на 20 век капитализъма е мръсна дума, но това е друга тема.
19 Април 2005 10:33
Защо? Програмираната икономика не раждаше ли социално разслоение?
19 Април 2005 10:46
paragraph39
Поздравявам те за много, точното и изчерпателно мнение.
19 Април 2005 10:51
Аз тука ще спомена за теорията на Чарлз Дарвин и за т.нар. естествен подбор.Който се приспособи към средата той оцелява, за съжаление е така.....
19 Април 2005 10:53
Тоя Prismexulnik говори пълни глупости. Повечето от богатите българи са наследили богатствата си от комунистическата номенклатура. Малко са реститутите, получили собствеността си от царско време, които сега са средно и много богати.
Между демокрация и капитализъм наистина няма пряка връзка.
Първоначалното натрупване на капитала винаги е съпроводено с измами и престъпления - във всички страни. Оттук насетне обаче има 3 начина за третиране на тези незаконно придобити капитали:
1. Комунистически - който иска да конфискува тези богатства. Това от морална гледна точка е справедливо, но от икономическа - може да доведе до големи сътресения и да затормози обективното развитие на икономиката
2. Социалдемократически - признавайки, че тези богатства трябва да останат на притежателите си именно поради посочените причини, но за да има все пак някаква справедливост, се предлага тези богатства да се облагат с данъци (данък върху наследството, прогресивноподоходен данък и др.). Този вариант е възприет в Западна Европа и САЩ.
3. Десен - консервативно-либертариански начин - според него богатствата не бива да се облагат с данъци, тъй като и това би забавило обективното развитие на икономиката. Който забогатял - забогатял, останалите явно не са способни. Този начин е избран в Русия, Грузия, Словакия, Сърбия, където с въвеждането на плосък данък се потиска средната класа и се облекчава олигархията.

19 Април 2005 11:04
AZIA,
ВСЯКА Икономика е/трябва да е!/ ПРОГРАМИРАНА- всеки участник в Пазарната Икономика си прави Маркетинг, Бизнеспланове, Прогнози /краткосрочни и дългосрочни/ и прочие Програми-Планове ! Лошото Програмиране , обикновено, води до фалит!
При Социализма лошото Програмиране НЕ води непременно и веднага до фалит/Държавата НЕ фалилира!/, но може да доведе до "социални напрежения"- но НЕ под формата на Безработица, а под формата на Празни Рафтове в магазините, например!!!
19 Април 2005 11:17
Параграфе

Както винаги, точно в десетката... Само бих допълнил - и пазарът, и демокрацията, и приятелските диктатури са само средства, целта е властта.
19 Април 2005 11:18
Боже, кво става из весника неска?
Един вчера се изпусна, днеска двама го размазват.
Мирише бе.
19 Април 2005 11:22
IKONOMIST 2000,
"КОМУНИСТИЧЕСКИЯТ начин" НЕ е задължително да е САМО Конфискуване на Натрупания Капитал, но и последващо ФУНКЦИОНИРАНЕ на конфискувания Капитал , но вече с друг Собственик- Държавата сама става Капиталист/"Държавен Капитализъм/- сиреч, Социализъм!!!
Според Теорията на Комунизма, ВСЕКИ Частен Капитал- а НЕ само Конфискуваният!- е "ЕКСПЛОАТАТОРСКИ по своята Същност и Природа" !!! Според Теорията на Комунизма тъкмо защото е Частен, Капиталът води до експлоатация на Човек от Човека! И, което е най-лошото "качество" на Частния Капитал- поради Мотивът за МАКСИМАЛНА Печалба, води до ВОЙНИ/които са войни за Ресурси и Пазари, а НЕ заради русите коси и сините очи на Хубавата Елена от Троя, например !!!/.
"СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКИЯТ начин" НЕ е никакъв начин, а е КОМПРОМИС- който Компромис, обаче, е направляван и управляван от Капитала във Времето и Пространството, чрез т.нар. Демокрация! "Ерго, "Социалдемократическият начин" е Компромис В ПОЛЗА на Капитала- за да НЕ се стига до Революция и Конфискацията му!!! КАЗАХ!
19 Април 2005 11:25
Параграф, всяка материя си има специфична терминология, това го знаеш добре. "Прогрмирана и кономика" в икономическите науки е темин, също както "пазарна икономика". Няма нищо общо с "бизнес-план", за който говориш ти. Отнася се за икономическия режим, характеризиращ социалистическата държава.
19 Април 2005 11:47
AZIA,
Аз съм сигурен, че в някои книжки по "Икономикс" точно това пише- което ти твърдиш: че при Социализма Икономиката е Програмирана и , дори, сега виждам, споменаваш термин/?!/ "Икономически Режим"?!/ !
Явно, всичко зависи от това: коя "Исономическа Наука" е чел човек! Тази, която аз съм чел, твърдиче НЯМА разлика между Частен и Държавен Капитализъм , що се касае до Икономическите Закони , които действат в Икономиката! В книжките, което аз съм чел, пише, че: ЕДИНСТВЕНАТА разлика е в ПОСОКАТА на движение на Печалбата от Производството и Бизнеса-към ЛИЧНИЯ джоб на Частника-Кариталист или към "джоба" /Бюджета!/ на Държавата-Капиталист!
НЯМА на Света Частен Капиталист, който да произвежда и прави бизнес заради Бюджета на държавата, чийто гражданине той е! ВСИЧКО, което прави един Капиталист-Работодател, го прави заради ЛИЧНАТА му Печалба/това, което ще влезе в джоба му/ !!! Затуй, например, НЯМА Частен Капиталист, който да прави бизнес, по дефиниция, за НУЛЕВА Печалба! Но Държавата-Капиталист МОЖЕ и го прави/дори може и на загуба да прави някой бизнес, за сметка на печалбата от друг, например/!
Ерго, НЕ приемам, че "Планираната Икономика" /сиреч, при Социализма, както твърдиш!/ води до "социални напрежения" ! Нима днешните стачки във Франция, в Италия, в Гърция са резултат от "Социалистическа Планирана Икономика" там?! А нима ЕС нищо НЕ "планират"- квоти за производство, работна ръка, дефицит, субсидии от държавата за производство на Стоки и/или Услуге/и за НЕпроизводство!/ и прочие и в ЕС оставят Пазара да решава на самотек?!?
19 Април 2005 12:31
Това е статия близнак и близалка.Подобна на тази в съседство., , Чака ни десетилетие на кризи на илюзиите.”
При нея е направена почти същата мимикрия.Имало пазарна икономика .
Една от водещите идеологически простотии и измислици.
Пазара не е изходното начало. И с него нищо не може да бъде обяснено.
Изходното начало е там където са ПАРИТЕ и там където се прави стоката-СОБСТВЕНОСТТА.
Обикновеният човек е стока.Защото се купува и се продава.
Но обикновеният човек е капитал-след като е купен.С разходите по неговата , , поддръжка и ремонт” само се съди за този който го владее –дали го е еня или не му пука за него.
Това пък зависи от структурата на капитала и неговото функциониране.
Примерно-ако е паразитен-човека няма никаква стойност.Ако има производствен характер-зависи от нивото на това производство.
Човека като стока и капитал-си ги има трите характеристики на парите като капитал.
Има цена.Служи за оборота на капитала.Той е и във основата на натрупването на капитала.Без хората-фирмита са сметище за вторични отпадъци.Същото важи и за държавите.
Капиталовото измерение на човека-в България е животинско.
И е направено такова от много тъпи животновъди.
И затова даже и обора и кочината се изпразва.
Другото са тинтири минтира
19 Април 2005 12:34
Така си е - близалка. Някога, когато имаше фотоалбум, показвах какво е то
19 Април 2005 12:39
Човекът е средство за производство.
Да вземем най-циничният възможен вариант-той не е свободен гражданин, не е духовно същество, даже и живо човешко същество не е.
Да го разгледаме само като средство за производство.
И от тоя ъгъл даже средството за производство трябва да се поддържа, да се възстановява, рециклира, амортизира, да му се отчисляват амортизации и т.н.
Както се прави с една машина.
Та за да е фелно средството за производство, то си сака поддръжка.
А това нашият мутренски капитал и установилата се идеологоия на всеки да се оправя сам-не разбират.
Щото ако оставиш колата си да се оправя сама и само я юркаш, докато и вземеш душицата, ще останеш без кола.
Е как от пари ще направиш пари прим, като едно от средствата за производство е ръждясало?
За да имаш печалба, трябва да поддържаш хората в добро здраве и добре обучени.
Също както колата трябва да я караш на ремонти, да исипваш бензин и масло и да я чистиш редовно.
Нема добре поддържана работна сила-нанайси печалба.
19 Април 2005 12:41
Статията повтаря добре известни истини. Жалкото е, че част от хората в България и досега не са ги проумели.
Изводите в статията също са верни - разслоението на обществото не създава касти, а преминаването от една прослойка в друга се осъществява чрез образованието и възможността кадърните и амбициозните да могат да достигнат високата средна класа или класата на богатите. Разбира се, финансовото състояние на родителите е важен, но не единствен определящ фактор за успех в живота.
Не съм съгласна с Маркс, че трябва да закрият частните училища. Като някой иска да плаща за по-добро образование, защо не? Това е много по-добре от частните уроци, за които преподавателите не декларират никакви доходи и не плащат данъци. И сега имаме реномирани държавни средни училища, проблемът е, че има голяма разлика между тяхното ниво и нивото на останалите. Това, което трябва да се направи е, да се доближи качеството на обучение в "обикновените" училища до това на реномираните. Въвеждането на матури е задължителен елемент от унификацията на дипломите, защото изпитите по 6-7 предмета ще отразят директно знанията на младежите. Тъй като изпитите са върху изучен матерял, няма никакви пречки бедни, но интелигентни ученици да се представят добре и да получат места в добри университети.
Въпреки всички усилия на държавите от Западна Европа (безплатно висше образование, стипендии) се отчита, че бедните слоеве имат много по-малко желание за добро образование. Тук проблемът е вече във възпроизвеждането на манталитет. излиза, че има хора които нямат нищо против да са бедни, но да не се трудят и да живеят на гърба на останалите.
Тук някой спомена плоския данък. Плоският данък хич не е лош, защото след като Естония през 1994 г. го въведе, икономическите ползи веднага си проличаха. Опростената данъчна система стимулира бизнеса и облекчава счетоводството. Не е съвсем вярно, че тя е от полза само за богатите и подтиска средната класа. Богатите навсякъде намират скъпоплатени счетоводители и винаги намират вратички да плащат ниски данъци. Средната класа има най-голяма полза, защото в много държави (сред които и Ирландия) имат много високи данъци даже за доходи малко над средните. Например всичко, получено над определена сума се облага с 42%.

19 Април 2005 12:57
paragraph39
19 Април 2005 13:02
Демократическа-какво помпозно наименование-система няма.И не може да има.Има я като измислица.
Пари и власт са прототипи.
Системите са три.Властови.Капиталови.Верски-религиозни .
В чист вид няма нито една.Има ги като съотношения и структура –на власт , капитал и религия.Идеологията е вид религия.
И затова поповете и попадийте са много.
Никаква разлика няма-между окръжен комитет и банка , между партиен секретар и собственик.Разликата е , че при единият случай границите , териториите и процеси са видими и точно позиционирани.А в другият са размити и не така ясно видими.
И другата разлика е в наследяването на капитала и властта.
Властовите системи паднаха-защото проблем се оказа наследяването.Настъпи този момент и те веднага се срутиха за да се трансформират.
И това съвсем логично стана с биологическото измерение– 45 год.е горе долу активният период от живота.
И владеещите капитала-просто си го присвоиха.И предадоха на децата си.
При капиталовите се разиграва цирк и властта винаги е в ръцете на капитала.
И затова и политическите и църковни попове и попадий са еднакви.
Всичко което обещават е някъде в космоса.
Попска работа.За миряни.Игра на на пастири и овце.
19 Април 2005 14:28
Някои уточнения към иначе правилните разсъждения на Параграфа.
1. Нито Маркс нито Ленин са отхвърляли пазарното стопанство. Ленин предлага НЕП-а, който в момента се практикува в Китай със забележителни успехи.
2. Според Маркс собствеността от частна, трябва да стане общественна, не държавна. Аз споменах, че тоталитарната държава е творение на Сталин, при която държавата започва да действа като капиталист. До 70-те години тази система работеше добре, но след това започнаха да се проявяват нейните недостатъци. Проблемът е, че държавата като система е много сложна и негъвкава. Пазарната икономика е много по-гъвкава.
3. Аз писах вчера, че вече в повечето западни държави основния гръбнак на икономиката е станала по някакъв начин обшествена, най вече с акционерните дружества.
3. Една от грешките на Маркс е, че той абсолютизира стойността, т.е., стойността трябва да отговаря на вложения труд. Това впрочем не е само негова идея. Още Тома от Аквино предлага такава теория на стойността. Затова някои наричат Маркс последния схоластик в икономиката.
Разбира се тази теория е вярна до известна степен, и тази степен е качеството. Двама производителя могат да произведат две стоки на еднква себестойност, но качеството да бъде съвсем различно. В баланса на себестойността не могат да се отчетат такива характеристики, като авангардност, нов дизайн и много други, които не зависят само от труда, но и от далече по-трудно дефинируеми характеристики като талант, склонност към иновация и т.н. Тези характеристики могат да бъдат определени само от пазара.
Именно слугуването на тази идея за себестойността докара до там, че при социализма качеството на стоките беше много ниско, не като експлоатационни качества, а като външен дизайн, иноваторство и т.н.
Пазарът, обаче си има своите недостатъци, той води до неравенство, експлоатация, себестойността силно избягва от реално вложения труд, което води до кризи и социални конфликти. В пазара печелят само отделни играчи, които са били на добри стартови позиции. Както комунистическата номенклатура след 10. ноември и всички ония дето се отъркаха покрай някоя власт - общинска, държавна , каквато и да е.
Изкуството в управлението на икономиката е да се намерят реалните пропорции между себестойността и пазара.
19 Април 2005 15:16
Mrx++ срещу Маркс
Това вече е интересно
.

, , 3. Една от грешките на Маркс е, че той абсолютизира стойността, т.е., стойността трябва да отговаря на вложения труд.”[/size=2]

Пък аз защо така си мисля , че такива неща при Маркс няма.
И че освен жив има и овеществен труд.


Работите куцаха при обещественият труд.При соца.При иновациите куцаха.
И те не са в амбалажа.Както днес се пробутват ментетата.
А куцаха защото точно този труд-труда от който зависи каква е съставката на овещественият труд беше най силно подценен.
Техническата и творческата интелигенция беше принесена в курбан на идеологическата и моливната.
Ходи да видиш един американец дали прави такъв курбан.
И дали те пита какви са ти убежденията , или те пита какво можеш.

Редактирано от - bot на 19/4/2005 г/ 15:23:31

19 Април 2005 15:18
paragraph39,
Именно желанието на капиталиста за печалба е това, което движи икономиката. Много се съмнявам, че мениджърите на едно държавно предприятие ще го командват така сякаш е тяхно собствено.
Cruella de Vil,
Плосък данък има само в тези страни, които ти изброих. Това въобще не са страни за подражание. Това, че Естония има висок икономически растеж и плосък данък е просто съвпадение. Сравни например икономическия растеж в Румъния през 2005г, когато има плосък данък и през 2004г. при социалистическото правителство, когато имаше прогресивен. Сигурен съм, че през 2004 г. растежът ще е по-висок.
Знаеш ли, че във времето на най-големия икономически реастеж в САЩ през 50-те, когато се е създавала средната класа, най-високият данък е бил 91%? Това е национализация на доходите на най-богатите.

19 Април 2005 15:46
Този господин даже се е кръстил ikonomist2000
Пък аз като го чета разбирам.Нито знае какво е печалба.
Нито знае защо една фирма гледа да има минимална печалба и тя да е около нулата.Нито знае защо почти няма смисъл от данък печалба-та затова е най нисък.Нито знае как тази печалбата тук се избачква , ама най често се излапва на друго място.
Няма да му казвам къде.
Нито знае какво е плосък данък.И как той е свързан с концентрацията и натрупването на капитала в много по голяма степен.И чак тогава с печалбата.И то по презумпция , че я ре инвестира в производството.
Баси икономистите.Баси пропагандистите.На капитализЪМЪТ.
19 Април 2005 15:46
Икономисте,
Доколкото знам и другите прибалтийски републики последваха примера на Естония.
Естествено, плоският данък не е панацея, но опростява данъчната система. Данъчното бреме при прогресивния данък се носи най-вече от средната класа, богатите намират начин да се оправят. Иначе какво излиза? Печелиш повече и ти остава нищожна част над определена граница. По-добра уравниловка, здраве му кажи!
Между другото, май БСП са замислили по-стръмна данъчна скала за високите доходи. Нищо чудно такива да се окажат тези над 600 лева.
Няма данъчна система да удволетворява всички. Всеки ижожда от личния си интерес.
19 Април 2005 16:11
Плоският данък е данък върху доходите, а не върху фирмата. Следователно няма никаква гаранция, че като намалите данъка за по-високодоходните групи, те ще го използват "да трупат капитал", а няма да изконсумират увеличения си разполагаем доход.
Какво имаш предвид под "фирма", хунвейбине? Собствениците, мениджърите или работниците. За собствениците едва ли ще е добре да няма печалба. Може би за тях в определени условия е по-добре да реинвестират печалбата си, вместо да получат дивидент, но едва ли биха се радвали на нулева печалба, която не носи нито дивидент, нито повишава стойността на фирмата.
Cruella de Vil,
В САЩ проблемът с избягването на данъците от най-богатите е решен с "alternative minimum tax" и те щат не щат плащат данъци.
Плоският данък е възприет досега само от Източноевропейски страни без средна класа. Ако се въведе такъв в България, това автоматично ще намали разполагаемия доход на хората с брутна заплата под 350 лв. (ПРИ СТАВКА 10%), т.е. повечето българи.
19 Април 2005 16:17
Дори и хората да изконсумират увеличения си разполагаем доход, той пак отива в икономиката. А намаляването на преките данъци, съчетано с увеличение или запазване на косвените, стимулира инвестициите. Ако пък доходът от определен тип инвестиции (например взаимни фондове) не се облага (сега у нас е така), стимулът е още по-голям.
19 Април 2005 16:19
А пък Cruella de Vil
Нещата ги изпрати изцяло на кино.
Милата дали ще се постарае да обясни каква е разликата между доход и печалба.
И как с прогресивния данък така или иначе се правело нещо на доходите на средната класа-класа която заема средно място заради доходите-а не заради това , че заема средно място в производството и нещо произвежда.
По често е да си бърка в носа и нищо да не произвежда.Особено българската средна класа.Нали вече я има.
И как само предлага да почнем да си бъркаме в носа.И там какво ще намерим.
Айде говорете си за откритията при бъркането в носа.
Че от тази гледка остава само да си дигнеш партакешите.
19 Април 2005 16:21
Ако се въведе такъв в България, това автоматично ще намали разполагаемия доход на хората с брутна заплата под 350 лв. (ПРИ СТАВКА 10%), т.е. повечето българи.

ikonomist2000: чакай, чакай, защо така - сега минималната ставка на ДОД е 12%.
19 Април 2005 16:24
Днес явно ме атакуват и отляво и отдясно.
Manrico,
знаех си, че някой така ще каже. Но потреблението е всъщност левичарският (кейнсианският) начин за икономически растеж. Докато десничарите разчитат на "икономиката на предлагането". А ти, доколкото виждам, си десничар.
Напротив, трябва да се намалят косвените данъци, за да се облекчат бедните и средните слоеве и да се стимулират да влязат в средната класа. Глупост е да очакваш от богатите да правят средна класа. Ами те са си богати, за какво им е да са в средната класа
Пак ще дам за пример САЩ. Там има ниски косвени и високи и прогресивни преки (върху дохода и корпорациите) данъци. Приходите в бюджета от подоходни данъци са 50%, а от косвени - окло 4%.
19 Април 2005 16:29
Абе кво да ви кажа.
Авторът претендира да дава научни обяснения. Пък и това става един евтин популизъм. Не може да сложиш разнопорядкови понятияна една везна. Не че икономиката и политиката не са свързани, на все пак демокрацията е определение за политически процеси, а пазарът-за икономически. Вярно че те двете не свързани-не е необходимо да има демокрация, за да има пазар, но....
Предизборни шумотевици.
А що се отнася до присмехулника-абе пак се е изказал не на място и то на първия ред.Бива ли така бе момче..А уж живееш в Холандия....
19 Април 2005 16:30
Олезатвориочички, най-ниската ставка е 10%, но не забравяй, че има и необлагаем минимум. При плоският данък (ако наистина е плосък) няма необлагаем минимум.
Пример - човек взема минималната заплата от 150 лв. Осигуровките му са 12.45% (като всички останали). Следователно облагаемият му доход е 131 лв. От тях ДОД е само 13 ст. (10% от горницата над 130 лв. ).
При плосък данък от 10% ДОД ще скочи от 13 ст. на 13 лв. за човек с минимална заплата.
19 Април 2005 16:32


Атакували го а отдясно , а от ляво.
Безкрайната глупост ляво и дясно няма.

Вместо мен да ме питаш-попитай тях.
Ама ги питай за истински неща.Не за гъбките по полянките.
Питай какъв дивидент изплащат и дали изплащат.
Питай защо се прави ре инвестиране.
Питай защо увеличават капитала на фирмата.И какво значи и до какво води.
И предварително ти казвам.
Няма да намериш балама който да ти отговори.
А ако питаш защо частници , от тези големите , работят на загуба-както при соца , защо е изгодно фирмата в определен моментна я хване липсата.Трябва да питаш пък тарикатите.От големите тарикати.
И за корпоративна икономика и преливане на капитали да не вземеш да се изпуснеш.
Тогава някаква нова посока на света ще откриеш.
Айде този път наистина ми додеяха глупостите.
19 Април 2005 16:32
ikonomist2000, новак си още във форума, приятелю. Мен са ме наричали и агент на империалистите (и чакам тука-тука пак да ме нарекат), и червено ченге (абе какво стана с това 77мо момче?). Аз не отричам, че инвестициите имат приоритет пред потреблението, но по-добре нисък данък и субектът сам да решава как да потребява, отколкото да потъват парите в държавната яма. А стимулацията вместо да се потребява, да се спестява и инвестира, съм я споменал. Що се отнася до данъците за бедните и средни слоеве - ако имаш възможност да спечелиш повече с повече работа, но държавата ще ти вземе 40-50% от спечеленото (освен данъци има и осигуровки), може да се демотивираш и да си кажеш "и това ми стига, няма да се трепя да работя повече, ще си гледам повече кефа".
19 Април 2005 16:35
Няма противоречие между демокрация и пазарна икономика , когато има силна правова държава способнна да накаже тези, които нарушават законите и да защити имуществото , живота и свободите на гражданите си , които спазват законите.Именно това може да дисциплинира и да накара гражданите на държавата да се образоват и да усъвършенстват работната си сила и квалификация, защото могат да придобиват заплащане и блага единствено като използват обществено полезен труд(в случая показаните на снимката).Същевременно това ще ограничи и накаже неправомерното, противозаконно и бързо забогатяване.Тази силна правова държава съществува в повечето европейски и бивши социалистически страни-т.н."отличници" и тя е причината там да напредват без да има такова разслоение на бедни и богати каквото има у нас.Държавността в България силно ерозира и се разруши, и новите ни политици от 1989г. до сега носят вина за това , а оттам и за положението на българите.
19 Април 2005 17:11
Напълно съм съгласна с Манрико.
19 Април 2005 17:15
MRX ++,
/:/ "Някои уточнения към иначе правилните разсъждения на Параграфа.
1. Нито Маркс нито Ленин са отхвърляли пазарното стопанство. Ленин предлага НЕП-а, който в момента се практикува в Китай със забележителни успехи...."
.................
Никога аз тук /и НЕ само туек!/ НЕ съм твърдял, че Маркс и/или ленин са било "против Пазара" !!!
Това, което твърдя тук е, че НЕ "Пазарът срещу Демокрацията", а напротив, че "ДЕМОКРАЦИЯТА Е ЗАРАДИ ПАЗАРА!"
1."СВОБОДНОТО Движение на Работната Сила" се Контролира и Регулира от движението или НЕдвижението на Капитали и в интерес на тези Капитали! А НЕ обратно! В наше време се постига и чрез издаването/НЕиздаването/, например, на т.нар. "Работни визи" !
2. СВОБОДАТА и Изборът при "Свободните Избори" зависят изцяло от Волята на Големите Пари- те рашават кой ще ги спечели и кой ще управлява, и те управляват ЧРЕЗ него!!!
3. "Човешките Права НЕ са заради Човека, а заради Правото Му СВОБОДНО/като бос в тръни?!/ да договаря своята Работна сила- като при Договарянето решаваща е Волята на Силния/Капитала-Работодателя/ и тя решава съдбата на СВОБОДНИЯ Наемен Работник!!!...
19 Април 2005 17:20
Много ми се псува на майка. *****?

Редактирано от - bot на 19/4/2005 г/ 17:22:11

19 Април 2005 17:38
Икономист 2000, виждам, че си хванал здраво икономиката, както навремето Мирча Кришан краставицата. Тука некой по-стар от форума може да ти обясни какво значи това. Казваш " Много се съмнявам, че мениджърите на едно държавно предприятие ще го командват така сякаш е тяхно собствено". Да не би тук да искаш да ме убедиш, че мениджърите на частнито предприятие го притежават?! Дай пример(ама не с фирмата на твоя комшия). Тойота? ДЖенеръл Мотърс? Майкрософт ? Препоръчвам ти повече да мислиш, когато четеш Параграф39!
19 Април 2005 17:42
IKONOMIST 2000,
/:/ "paragraph39,
Именно желанието на капиталиста за печалба е това, което движи икономиката. Много се съмнявам, че мениджърите на едно държавно предприятие ще го командват така сякаш е тяхно собствено"
......................................... ......................................... ........
И аз това твърдя по-горе- че "Печалбата е единственият Мотив на Капиталиста-Работодател да прави Бизнес и да развива Производство"! Но НЕ съм съгласен с твърдения, че този Мотив -за Максимална Печалба, у Капиталиста-Работодател винаги движи икономиката напред! Един, 10 или 100 такива Мотива на Капиталист/и/-Работодател/и/ НЕ може и НЯМА как за е по-СИЛЕН от СЪЩИ такъв Мотив за Печалба у 1000, 10 хил., 100 хил. Наемни Работни- ако те РАБОТЯТ също за Печалба, а НЕ за Заплата/която им изплаща Работодателя/ !!!
Всъщност, от Обществена и/или Общочовешка гледна точка СВРЪХпроизводството при Капитализма/и последиците от Свръхпроизводството!/ ТРУДНО би могло с чиста икономическа Съвест да се нарече ПОСТИЖЕНИЕ на Икономиката - та то си е, направо, ПРАХОСВАНЕ на вятъра на Ресурси- материални и Човешки!!! За няколко столения Капитализъм Резултатът ДНЕС е, че по Света Богатите са станали още по-богати, а Бедните- още по-бедни! Вместо да е обратното: Богатите- по-малко богати, а Бедните- по-малко бедни!!! Значи, изглежда, "Икономикс"-а и съвременнти "икономисти" движат нещата в ПОГРЕШНА и/или в твърде Егоистична Посока !!!

Редактирано от - paragraph39 на 19/4/2005 г/ 17:47:28

19 Април 2005 17:52
Вярно е, че мениджърите на едно частно предприятие като правило не го притежават. Но когато собствениците назначават мениджъри, те ги избират, контролират и стимулират с оглед на печалбата и развитието на предприятието. А и в повечето случаи възнаграждението на мениджъра е в зависимост от печалбата. А един държавен чиновник в много случаи назначава мениджъра на държавното предприятие с други цели (лична или политическа далавера, а не печалба за собственика - държавата).
А за работниците - мотивирането им е много важна част от труда на мениджъра. И в много случаи работниците получават премии, обвързани с печалбата, stock options и т.н.
19 Април 2005 18:05
Другарю Живков,
Мениджърите на тези компании лесно могат да бъдат отстранени от акционерите, ако не спазват зададената политика. Последен пример -HP, въпреки че там шефката май беше отстранена от борда на директорите.
Параграфе,
Икономическата политика си има своите трендове.
1. През периода до около ПСВ е царял "дивия капитализъм". Тогава не е имало никакви трудови закони, имало е огромна експлоатация и наистина огромно социално разделение. По никакъв начин не може да се говори за истинска демокрация.
2. След ПСВ и особено след кризата от 1929 г. започва "левият" тренд - социалната държава "от люлката до гроба" и т.н. Хората наистина са живели по-спокойно. Корпорациите не са заплашвали, че ще изнесат производството си в друга държава, ако законите са прекалено социални. САЩ следват политика на "сдържане на комунизма", но не на неговото отстраняване. Гълбрайт говори затова, че може да съществува капиталистически и социалистически страни.
3. След 1980 г. започва ерата на "рейгъномиката" и "тачъризма". Започва ново социално разделение. Икономиката се крепи вече на конкуренцията и глобализацията. Корпорациите "аутсорсват" производството си в страни с ниски данъци, ниски заплати, със слабо трудово законодателство, при това, без да гледат дали са демократични. Затова казвам, че няма връзка между демокрацията и капитализма.
САЩ вече водят все по-агресивна политика.
Харесва ли ни или не - живеем в този тренд на социално разслоение, в което богатите стават все по-богати, а бедните - по-бедни. Може би след няколко десетилетия социалното напрежение ще доведе нов "ляв" тренд.
-----------
За комунизма - Според комунизма държавата трябва да умре и работниците сами да разполагат с принадената стойност от труда си. Това, което имахме, беше държавен капитализъм - не частникът, а държавата изземваше принадената стойност.
19 Април 2005 18:08
Manrico,
защо тогава искаш увеличение на косвените данъци, за да натовариш още повече тези, от които се очаква да градят средната класа - по-бедните хора?
19 Април 2005 18:19
Ех, идеалното би било да няма данъци, но няма как. И понеже трябва да ги има, важното е да са по-малки - и държавата да преразпределя по-малко. А вторичен въпрос е какви да предпочетем - преки или косвени. Всеки данък наказва и пречи на нещо. Прекият - на печеленето, косвеният - на потреблението. Затова предпочитам косвените. Разбира се, структурата на косвените данъци може да е такава, че да има облекчения за стоки от първа необходимост и утежнения - за луксозни. Не трябва да се пренебрегват и имуществените данъци - които пък стимулират хората да си използват имуществото, а не да го замразяват. Чисто хипотетично може би бих предпочел един данък от 2-3% върху цялото имущество - и никакви данъци върху печалбата и доходите - който си управлява добре имуществото, пак ще спечели.
19 Април 2005 18:28
Да, но обратната политика е доказала преимуществата си. В САЩ залагат именно на данъците върху доходите и печалбата. А идвата данъка са силно прогресивни. Общо приходите от тях са 54.5%, а на косвените - 3.6%.
В България е обратно.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД