Водещ Димитър Цонев, БНТ, "По света и у нас", 16 юли: Завърна се българската парламентарна делегация от Либия. Днешните срещи в Триполи бяха с министър-председателя Имбарак Ал Шамах и със заместник външния министър Саад Муджбар. За първи път е била изразена официално либийската позиция за процеса срещу нашите медици по СПИН скандала.
Репортерка Нина Спасова: Това всъщност направи заместник външният министър по политическите въпроси на Либия Саад Муджбар.
Саад Муджбар: Вие, българите, казвате: искаме процесът да бъде справедлив. Добре, но какво ви кара да мислите, че няма да е така, след като той на практика все още не е започнал. Не можем да разберем какво точно иска България. Може би просто да вземем и да освободим тези шестима българи, без съдът да е казал думата си. Не забравяйте, освен разпитваните и задържани български 23-ма медици имаше и десетки други националности. Фактът, че останаха само тези шестима, не ви ли показа, че може би има защо. Ние в края на краищата удовлетворихме всички искания на българската държава. Всички ваши специалисти са в Либия и нямат проблеми. Шестимата задържани имат адвокат, дори и български. Имате и срещи на представители на посолството със задържаните, а вече разрешихме и да им се носи всяка седмица храна. Нима това не е достатъчно. Вашата позиция, че шестимата българи са невинни, е емоционална. Иначе това трябва да каже съдът. Ако е така, ще ги оправдаят, ако са виновни, трябва да си платят цената. България е влязла в контакт с много държави и лидери по света, които ни оказват натиск, има и много български лични инициативи освен държавните, които са неудачни. Например опитът наскоро на бивш български посланик тук и наш приятел Ишпеков. Просто не е необходимо всичко това. Ние сме достатъчно близки с вас, приятелски са отношенията ни. Нека открито да говорим само помежду си искрено. Друго не е необходимо. Подложени сме на изключителен психологически натиск. Вашите вестници пишат какво ли не, настройват обществото срещу Либия, създават проблеми на либийците в България. Съвсем искрено трябва да кажа, че ние сме обидени на българските вестници за тази позиция по проблема. Трябва да ви кажа, че всичко има граници.
Вие като председател на парламента, г-н Соколов, а тук има и представители на всички политически сили в страната, не може да не повлияете да спре тази кампания. Въпросът трябва да се обсъжда само при закрити врата, за да може правосъдието да свърши добре работата си.
Репортерка: В отговор заместник външният министър на България Марин Райков формулира 4 аргумента за неспокойството на България по проблема. Първо, имаме информация, че показанията са изтръгнати от шестимата българи със сила. Второ, те вече година и половина са задържани, голяма част от този период са в затвора, а това вече е вид присъда. Трето, вие твърдите, че проблемът не е политически, а чисто съдебен, а едно от обвиненията срещу българите е политическо - че участват в заговор срещу либийската държава. Това за нас е абсолютно неприемливо. И четвърто, за престъплението, в което нашите съграждани са обвинени, у вас се предвижда смъртно наказание, каквото в България вече няма.
Срещата продължи повече от 2 часа и бе последвана от едночасов разговор с министър-председателя на Либия Ал Шамах, една от темите е била отново процесът срещу медиците. Според г-н Ал Шамах проблемът в България се политизира, тъй като у нас предстоят избори. Демокрацията в България не трябва да е срещу нас в случая, е казал той и е поздравил българския си колега премиера Костов, оценявайки позицията му по проблема като отговорна.
Йордан Соколов: Чухме съвсем откровени мнения и от наша страна, и от тяхна страна по отношение процеса срещу шестимата българи. Тази тема присъстваше във всички разговори. От либийска страна изразиха своето недоумение, огорчение за поведението на нашите медии. Министър-председателят на Либия ни даде за пример как в един български ежедневник е писано, че се съжалява, че България нямала самолетоносачи да ги прати срещу Либия. И той даже каза - с това не може да ни уплашите, дори да имахте, пратете ги, ние знаем как да се справим с тях, макар че ние гледаме на България като на приятелска страна, както и България гледа на Либия като на приятелска страна.
|
|