Избирането на Йозеф Рацингер за папа означава, че католическите йерархии са се обявили за продължение на курса, следван от папа Йоан-Павел Втори, смятат италиански специалисти по въпросите на Ватикана в първите си телевизионни- и радиоинтервюта след обявяването на избора.
Новият папа е известен като един от най-близките сътрудници и съмишленици на Йоан-Павел Втори. При него той дълги години възглавяваше Конгрегацията по въпросите на вярата, т.е. "идеологическото ведомство" на Ватикана. На този пост Рацингер стана известен като привърженик на строгата църковна дисциплина и неотклонно следване на католическите догми.
Поляците, 90 процента от които са католици, посрещнаха с радост избирането му за папа. Първите реакции в Полша бяха неизбежните сравнения между Бенедикт XVI и предшественика му поляк. Рацингер ще бъде продължител на делото на Йоан-Павел Втори, той бе посочен от Войтила за свой наследник, писаха вестниците.
Мнозина очакват новият папа да потвърди вярност към традиционните позиции
на църквата по такива въпроси като семейния морал и биоетиката. Църквата ще си остане решителен противник на евтаназията и клонирането на хора, ще осъжда извънбрачния секс и хомосексуализма. Йозеф Рацингер е известен като противник на радикалните реформи в църквата. Например, той се обявява против отменянето на обета за безбрачие за католическите свещеници.
Очаква се обаче паралелно с това новият папа да продължи курса на предшественика си за диалог на католицизма с други религии, а също да се обявява против решаването на международни проблеми с помощта на въоръжена сила. Проповедта, произнесена от кардинал Рацингер на Разпети петък, казва много за неговите намерения. Бъдещият папа предупреди, че католическата църква се намира в морална криза и че на съвременните хора не им достига вяра в Бога. На същата тема той се върна и в началото на конклава на 18 април, когато осъди разпространяващата се в съвременния свят философия на релативизма, според която всички морални и религиозни норми са относителни. Сега тези изказвания се тълкуват като програма за бъдещия му понтификат.
С избора на папско име Бенедикт Шестнайсти той демонстрира
идейно сходство с Бенедикт XV,
останал в историята главно със смелите си опити да помири воюващите страни по време на Първата световна война и борбата срещу антихуманните военни методи. Днес, когато едни обявяват "кръстоносен поход" срещу тероризма, а други им отвръщат със свещена война, лозунгите на Бенедикт XV са по-актуални отвсякога. Коментатори смятат, че с идването на новия понтифик ще се активизира ролята на Римокатолическата църква в световната политика.
Някои забелязаха, че начело на двете най-големи християнски Църкви в света - Римокатолическата и Руската православна сега стоят двама етнически немци - Йозеф Рацингер (папа Бенедикт XVI ) и Алексей Ридигер - (патриарх Алексий II) Изказват се предположения, че това може би ще позволи на двете църкви да се разбират по-добре помежду си.
Латинска Америка с над 470 млн. католици разчиташе, че нов глава на Ватикана ще бъде избран от този регион, и посрещна вестта за избора на папа с мълчание. Някои религиозни лидери в Европа имат определени опасения във връзка с консерватизма на Рацингер, а ултраортодоксални евреи, изповядващи юдейската религия, си припомнят, че на младини новият папа е бил свързан с нацистка организация.
Дори в родната Германия за Рацингер се изказват
скептични мнения
Наред с радостта от избора на германец за папа в редица германски издания се прокрадва песимизъм, че той не е човекът, който може да изведе европейската католическа църква от кризата, посочва "Дойче веле". "Щутгартер цайтунг" определя Рацингер като високообразован и много приятен човек за разговор в тесен кръг, който познава Ватикана както никой друг и е способен и на изненадващи идеи. Но едно го отличава фундаментално от неговия предшественик - той не е ловец на души, липсва му сърдечност и спонтанност в общуването с хората, светогледът на Рацингер е пронизан от песимизъм. "Брауншвайгер цайтунг" също смята, че германският папа няма да бъде толкова ефектен в действията си като полския папа. Но той е блестящ оратор, който ще впечатли не само вярващите, но и целия свят, пише вестникът.
Рацингер погреба надеждите на много жени и християни за реформи в католическата църква, заяви депутатът от групата на Зелените в Бундестага Криста Никелс, цитирана от сп. "Шпигел".
Праволинейността на новия папа действа
успокояващо за лагера на консерваторите,
според които Йоан-Павел Втори бе стигнал прекалено далече в диалога с останалите религии, но отблъсква онези, които желаят църква, способна да съчетава налагането на догми и диалога с обществото, писа френският "Фигаро". Католиците в САЩ също приемат със смесени чувства избирането на Рацингер за папа. Според "Ню Йорк таймс" либералните католици критикуват избора като загубена възможност да се насочи църквата в посока, където доктрината не играе толкова силна роля. Много консервативни католици пък определят Бенедикт Шестнайсти за силен лидер и очакват той да работи за утвърждаването на традиционните ценности.
|
|