:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 196
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
СЕМЕЕН БЮДЖЕТ

Почистването на дома невинаги изисква много усилия

Снимки: Петър Ганев
Всекидневното чистене е досадно и изтощително занимание за повечето домакини. То може да се облекчи значително, ако пералнята у дома е качествена, прахосмукачката наистина чисти добре и т. н.

Електроуредите от известни марки все още не са достъпни за всяко семейство заради високите си цени. Но пък купуването на нещо евтино често се оказва доста по-скъпа инвестиция заради ниското качество. Затова специалистите съветват при покупката на уредите да не се спираме непременно на най-евтиното.



Прахосмукачки



Почти невъзможно е поддържането на хигиената у дома да става само с метла и парцал. За качественото почистване е необходима добра прахосмукачка. Цените на уредите в столичните магазини за бяла техника започват от 90 лв. за най-обикновените и достигат близо 700 лв. за перящите машини с най-разнообразни екстри.

Най-много се харчат масовите прахосмукачки - LG и Samsung, които се произвеждат в Южна Корея, обясняват повечето продавачи в магазините за бяла техника. Техните цени са "народни" и обикновено зависят от конкретния магазин. Между 105 и 160 лв. вървят те в магазините от веригата "Модерен дом", като разликата е заради мощността. По-евтино се предлагат подобни уреди в магазините от веригата "Зора", в които модел LG с мощност 1300 W струва едва 119 лв. Толкова е и цената на прахосмукачка Samsung. В "Модерен дом" тя струва 130 лв. Същият модел с постоянен филтър върви по 145 лв.

Ако заложите на прахосмукачка Panasonic, за уред с постоянен филтър и копче за регулиране на мощността ще трябва да платите около 130 лв. Ако предпочетеният модел е с по-ниска мощност, това се отразява и на цената - за прахосмукачка с мощност 1300 W сумата е 125 лв., а за тези с мощност 1100 W цената пада до 104 лв.

Друга масова марка е Goldstar. Най-евтино моделът Turbo 1300 W може да се намери по 119 лв., а Turbo 1400 W - по 149 лв. Сравнително по-скъпо - по 212 и 249 лв., вървят моделите Goldstar 1300 W. Разликата идва от възможността за електронно избиране на мощността.

По-скъпо се предлагат уредите на Philips. В магазините "Зора" например за прахосмукачки от тази марка, при това със сравнително малката мощност от 1200 W, търговците искат около 190 лв. С по-малка мощност - 1100 W, но със система за 4 филтъра и гаранция за производство в Холандия е моделът Philips с цена 205 лв. Сравнително скъпа за мощността си е прахосмукачка от немската марка Bosch 1000 W модел Flexa 40 - около 145 лв. За сравнение прахосмукачка Siemens с мощност 1500 W и еднократни филтри струва само с около 30 лв. повече.

Според търговците само корейските модели имат постоянни филтри, а всички западни прахосмукачки са с хартиени. Филтрите са сравнително евтини - от 0,70 до 1,20 лв. за бройка. Затова пък в годината са необходими не повече от 5 броя, смятат експерти. За всяка от марките обаче има съответни филтри, така че внимавайте какво купувате, предупреждават консултанти.

Най-добрите прахосмукачки са с немската марка Rowenta, твърдят някои продавачи. Тези модели обаче са и с по-високи цени - от 160 до 260 лв. Въпреки това клиентът може да е напълно сигурен, че купува нещо действително качествено, защото единствено на тях е отбелязана и всмукателната мощност на уреда. Ако тя е малка, прахосмукачката ще чисти по-трудно, дори и да е с мощност 1300 W. Модел Rowenta 1350 W и всмукателна мощност 28 kPa струва 260 лв. Екстра към него е и делта-накрайникът, с който прахът се всмуква от три страни. Без тази добавка цената пада на 199 лв. Модел Rowenta 1200 W и всмукателна мощност 26 kPa пък се търгува по 160 лв. Гаранцията на всички модели е една година.

Най-високи - от 400 до 700 лв., са цените на



перящите прахосмукачки



Те обаче имат редица екстри, които значително улесняват живота на домакините. С тях можете да перете килими и мокети, да миете прозорци и пр. Най-евтино, "само" за около 330 лв., такъв уред с марка LG Turbo 1400 W, може да се намери в магазините от веригата "Зора".

Водеща марка сред луксозните прахосмукачки обаче според експертите е Delonghi. Отново в "Зора" модел Penta 1500 W се предлага на сравнително ниската цена от 399 лв. За сравнение същият модел, работещ със студена вода, се предлага във веригата "Модерен дом" с 20 лв. по-скъпо - 419 лв.

За последно достижение на техниката се смята перящата прахосмукачка Delonghi Penta VAP 1500 W. Тя работи с пара и се продава с едногодишен гаранционен срок. За тези екстри обаче клиентът ще трябва да плати близо 700 лв. в най-евтините магазини.



Перални



За отживелица отдавна се смята прането на ръка. Домакините предпочитат да поверят тази дейност на електроуредите и да посветят времето си на нещо по-приятно. Но ако искате наистина да сте сигурни, че пералнята ще ви служи вярно поне десетина години, отново е по-добре да заложите на скъпите маркови уреди.

Цените на пералните варират най-вече в зависимост от оборотите. Най-ниска е сумата за тези, които центрофугират прането на 400 оборота. За около 550 лв. се предлагат например най-евтините перални от марката Whirlpool с горно затваряне, които станаха хит напоследък. Според търговците те са по-качествени от другите, но не позволяват уредът да бъде вграден. Ако на пералнята в дома е отредено такова място, най-добре е тя да е с люк отпред. Пък и цената е доста по-ниска - от около 400 лв. за Whirlpool до почти 500 лв. за немските Bosch.

По-скъпо се предлагат уредите с високи или регулиращи се обороти. Ако уредът центрофугира на 600 оборота например, сумата варира между 600 и 700 лв. в зависимост от марката и магазина. По-скъпи отново са немските перални.

Все още трудно достъпен лукс за средностатистическото семейство е купуването на пералня със сушилня. Подобен електроуред, снабден с всякакви екстри, струва почти 2000 лв. Срещу тази сума обаче една домакиня би могла да си спести доста усилия, твърдят търговци. Но според други притежаването на подобна вещ е напълно излишно, ако човек си купи високооборотна пералня, от която дрехите излизат почти сухи.

Независимо от марката и модела почти във всички магазини за бяла техника търговците дават 2 години гаранционен срок и предлагат безплатна доставка на уреда до дома. В някои магазини като допълнителна екстра се предвижда и безплатният монтаж на пералнята, при условие че клиентът разполага с всички необходими приспособления.

Ако домът ви вече е обзаведен с относително добра пералня, за около 500 лв. можете да се сдобиете



само със сушилня



Това е цената на уредите, които кондензират парата отвън. За целта сушилнята трябва да се свърже с комин или отдушник. Някои експерти обаче предупреждават, че при подобно свързване има опасност от пожар, ако в комина има нещо лесно запалимо. По-добрите уреди според тях са тези, които имат вградена кутия за кондензиране на парата. Но и цената е почти двойна - около 900 лв., като сумата за различните марки не се различава особено.

Малцина у нас могат да си спестят досадното миене на съдовете, прибягвайки до услугите на



миялна машина



Обикновено за такива екстри парите никога не стигат. Още повече че цените на уредите все още са доста височки. Около 800 лв. например струва машина за вграждане от италианската марка Bompani с капацитет 12 комплекта съдове. Около два пъти по-евтини са машините, които поемат 4 комплекта. Според търговците те са напълно подходящи за четиричленно семейство и се различават от скъпите само по вместимостта си. Иначе всички уреди от квалитетни марки имат опции за измиване на силно замърсени съдове, на кристални чаши, за изсушаване и пр., а и са доста икономични откъм разход на препарати и ток, обясняват продавачите. Гаранционният срок на миялните машини е 2 години в повечето магазини за бяла техника независимо от марката и модела.
 
И най-непретенциозната прахосмукачка улеснява значително живота на домакините.
5186
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД