Надали има българин, който да не е пропищял от майсторите, които му ремонтират жилището. При това независимо от факта, че дълго и старателно е търсил най-добрите специалисти във въпросната дейност. Или пък се е подвел по препоръките и хвалбите на свои познати, които напористо са твърдели, че точно тези са много оправни момчета.
Проблемът ремонт обаче си остава болен въпрос за мнозина. Не случайно народът казва: "Дай боже, да не ти влизат майстори в дома."
Как да построим къща и да направим ремонт, без да ни ошушкат, учи една нова книга на издателство "Техника", излязла съвсем наскоро на родния пазар. Написал я е българин, а вдъхновението му дошло от хилядите неволи и премеждия, които му се случили покрай решението и осъществяването на една своя отколешна идея - да си построи дом. Тя има 28 глави, всяка посветена на конкретна дейност, при която има голям риск от измами за непросветения в тайните й. Авторът, който описва с чувство за хумор ситуациите и зове себе си баш майстор, започва с увод, в който описва като истински ад строенето или ремонтирането.
Книгата е не само забавна, но и много поучителна за тези, на които действително им предстои такава епохална битка. Законови съображения, за да нямаш съжаления - това е една от главите в нея. Видове изолации, как да си търсиш майстори, как да водиш пазарлъка, тайни в занаята - с две думи, все полезни неща.
КАРЕ 1 --------
Как да се пазарим със зидар?
Определено на акорд на квадратен метър. Нормално е в цената да се включат и отворите за врати и прозорци, защото там работата върви по-бавно и изисква прецизност.
Тук всичко се контролира сравнително лесно, защото почти цялата работа на зидаря е видима. Разбира се, някой трябва да е нонстоп на обекта и да гледа. Операциите не са чак толкова сложни и многобройни и лесно се следят, дори от неспециалист.
Приятно зидане и помни - контролът е майка на качеството!
----------
КАРЕ 2 ---------------
Как да контролираме водопроводчика?
Има три основни проверки, които ПОСТОЯННО трябва да правиш: първо - дали тръбите са правилно нивелирани, второ - дали са плътно залепени, трето - дали са укрепени.
Внимание!
- Много калпави майстори се опитват да спестят стотинки, като не използват лепило за PVC.
- Недобросъвестният майстор разчита подовата замазка да свърши работата на уплътнител, но това е погрешно и много опасно, тъй като замазката е пореста и лесно попива водата.
- Когато си пазарил водопроводчика така, че в цената да е включен и PVC-материалът, ставаш уязвим за много опасни номера. Вместо да използва за чупките готови ъглови фитинги, които обаче струват пари, той огъва тръбата, като си прибира в джоба спечелените за твоя сметка пари.
- Когато реже тръбите с ножовка, отвътре неизбежно остават мустаци и грапавини. Задължително изискай да ги маха с кръгла пила или шабър.
- След като всичко е привършено, запуши плътно с найлон всички сифони и тръбите, оставени с отворите нагоре (за мивките).
-------
|
|