:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,166
Активни 734
Страници 23,731
За един ден 1,302,066
Анализ

Коалиционната политика на СДС - кръгла нула

До този момент сините биеха, лъжеха и обиждаха партньорите, с които могат да спечелят следващите избори
Снимка: Красимир Юскеселиев
Пленумът на управляващата партия ще направи днес преглед на коалиционната си политика. За съжаление както всички дебати в СДС, така и този ще приключи бързо с предварително подготвеното решение. Още в петък лидерът Костов обяви, че СДС има чудесна коалиционна политика и няма нужда от други партньори освен традиционния - Народен съюз.

Проблемът СДС и останалите е сериозен. Една управляваща партия като синята може да спечели избори, ако - първо - се справи добре с властта, второ - има свестни структури, и трето - има надеждни партньори. По третия показател СДС е кръгла нула и затова въобще не беше нужно да се изказва Христо Бисеров, пък после да си подава и оставката.

Партньорите ще стават още по-необходими, като се има предвид, че следващото правителство на България задължително ще бъде коалиционно. Знае се, че нито една от двете основни политически сили у нас - СДС и БСП, не може да спечели абсолютно мнозинство в 39-ото НС. Големите трябва да се коалират преди изборите или след тях с няколко от по-малките партийки, за да могат да излъчат правителство.

На практика



няма значение кой ще спечели изборите



Важно е кой ще успее да сформира управленска коалиция. За тази цел обаче са нужни партньори.

СДС дойде на власт с един официален партньор - Народен съюз, след като през пролетта на 1997 г. ДПС отказа да поднови участието си в коалицията ОДС. Всички останали партии, които се завъртяха около сините и успяха да пласират депутати в парламента - ВМРО, БЗНС, ХАП, БСДС, НДПС, - де юре не бяха признати за членове на управляващата коалиция ОДС.

Вместо да приобщава всички желаещи, СДС поведе курс на равно и бързо отдалечаване от малките си партньори.

ВМРО беше първата, която усети отказа на СДС от реално сътрудничество. Както каза лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов след последните изявления на Христо Бисеров: "Ние сме пример, че сините нямат адекватна политика към своите партньори."

Около местните избори Иван Костов се изцепи в Благоевград, че



ВМРО пречи на отношенията между България и Македония,



че войводите са националистическа организация, която не е подкрепила Рамковата конвенция за защита на националните малцинства.

"Няма да искаме извинение от Иван Костов, той е известен с това, че никога не се извинява", репликираха тогава от организацията, която е известна с това, че "забавя, но не забравя". На "Пиротска" никога няма да забравят и компромата, който сините пуснаха срещу кандидат-кмета на ВМРО в Пловдив Александър Долев.

Какви коалиционни отношения може да има между две партии, когато едната поръчва на спецслужбите да проверяват другата? Без да уточнява по чия поръчка е станало това, Каракачанов твърдеше, че спецслужбите са проверявали ВМРО за незаконно финансиране.

Какво направиха сините с пакета законопроекти и Хартата за спасението на България на ВМРО - хвърлиха ги в кошчето, сякаш бяха предложени от опозицията, а не от стратегически партньор.





Дори единственият партньор на СДС - Народен съюз,



не бе подминат от високомерните сини. Покрай местните избори Анастасия Мозер не издържа и заплаши, че "отношенията в ОДС ще се влошат, ако СДС продължава да заплашва кандидатите на коалицията и да ги принуждава да се кандидатират от името на СДС". В Котел двама активисти на СДС принудиха местния жител Димитър Иванов Димитров да подпише празни бланки и му дадоха 50 лв. Причината за този ход бе проста - имената на изнудвания съвпадаха напълно с имената на местния кандидат на Народен съюз. 2 дни след като взел парите, Димитров разбрал от своя съседка, че е регистриран като кандидат-кмет от НДПС на Гюнер Тахир.

Искри между СДС и Народен съюз припламваха и в други градчета. Клубът на НС в Петрич бе запечатан тъкмо когато беше напълно обзаведен и натъпкан догоре с агитационни материали. На 26 септември м. г. в Ловеч бе пребит кандидат-кметът на БЗНС-Народен съюз Момчо Момчев.

Веднага след като се свести, Момчев подписа декларация, че се отказва от предизборната борба в полза на СДС. Местните земеделци твърдяха, че зад побоя стои синият депутат Васил Мандев, който се прочу със записа на скандалния разговор на Надежда Михайлова.

Пак около местните избори наказателна



група от сини активисти отвлече, преби и острига нула номер



в Хисаря момче от ВМРО, което лепяло предизборни плакати. След няколко дни местният лидер на СДС Николай Марковски признал пред зам.-председателя на ВМРО в града, че техният човек е ял бой заради банална грешка. Биячите мислели, че ритат човек на Анастасия Мозер...

Ортаклъкът между СДС и Народен съюз стигна дотам, че в един момент Мозер заяви, че има известна вероятност Народен съюз да подкрепи вота на недоверие към кабинета, който БСП внесе през лятото. На въпрос "Ще заявите ли твърдо, че ще гласувате "против" вота" земеделката отвърна: "Вотът може да бъде подкрепен, ако чуем някои позиции." После Мозер се коригира, но не много успешно - когато вотът се гласуваше в пленарна зала, Анастасия Мозер изненадващо не успя да се справи с картата за гласуване и нейният глас не бе зачетен...



Народен съюз многократно протестираше



от липсата на каквото и да е желание на сините да обсъждат законодателните си приоритети. Проектозакони на Народен съюз като тези за лустрацията и за детето бяха подминавани от сините с пълно пренебрежение. Мозер с изненада научаваше, че сините обсъждат разни закачки като въвеждането на регионален Д'Онт. И после земеделката бурно протестираше.

На практика СДС и Народен съюз са партньори само на думи. След предизборното споразумение през 1997 г. за ОДС двата субекта в управляващата коалиция така и не приеха нов договор за партньорство. Липсата на такъв договор развърза ръцете на десетки структури на Народен съюз в страната, които се явиха самостоятелно на местните избори.

Затова хич и не са чудни твърденията на депутати от Народен съюз, че коалицията на земеделци и демократи може да се яви самостоятелно на парламентарните избори догодина. БЗНС-НС и Демократическата партия вече подписаха анекс към споразумението си, с който се подчертава, че те ще си партнират и на следващите избори. В този анекс не става дума за партньорство със СДС.

Докато СДС бе зает да атакува по-големите от малките си партньори, съвсем дребните колеги на Костов от НДПС и БСДС взеха, че се съюзиха, обявявайки нова коалиция, която подготвя обща социалдемократическа програма за управление. Ако промените в избирателния закон не им уйдисат, двете партии, които искат да участват в Международната лига на вярващите социалисти, твърдо щели да излязат сами на парламентарния вот. Долу-горе това обясниха лидерите на НДПС и БСДС Гюнер Тахир и Йордан Нихризов.



Как реагира Костов? По традиционния начин



Привика разбунтувалите се дребосъци и уж им обеща да ги включи по-активно в управлението. Те поискаха места на ниво зам.-министри, началници на управления и в областните администрации, а той им "обещал съдействие, ако предложат добри кандидати". Т. е. човекът каза: "Ще видим." Нито дума за предизборни коалиции, кандидатдепутатски листи и тям подобни по-важни работи.

А как СДС партнираше с ДПС? Костов толкова намрази Доган, че го прокле. Спомняте ли си думите: "Етническият модел на Доган е проклятие за България"? Те бяха изречени ден след като лидерът на СДС заяви, че "Доган продава политика за материални облаги". Трябваше ли да се учудваме тогава, когато Сокола поиска партньорство със СДС, но постави категорично условие - без Костов. Едва след като Командира обиди, разтресе и дублира ДПС, Доган почна да твърди: "Иван Костов е уплашен и неадекватен."

Коалиционната политика на СДС си има свой отговорник

- Екатерина Михайлова. Поне така стоят нещата в партийните структури. На практика обаче както коалиционната политика, така и всичко останало в СДС се ръководи от един-единствен човек - Иван Костов. И ако някой е отговорен за неразумните отношения с партньорите, за това е виновен Той.
 
Мозер подкрепи тия дни коалиционната политика на СДС, но не пропусна да напомни колко "гущери са изяли в Народен съюз" в името на разбирателството. Земеделката в момента е кротка, защото нищо не застрашава сравнително привилегированото й място в коалицията. Но кой знае какво ще стане, ако в ОДС се включи и Евролевицата.
1228
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД