"Не пускай никой вече. Затваряме. Излизайте, излизайте, че момчето заключва" - така в 17.30 часа ни посрещат в софийската катедрала "Света Неделя". Заедно с нас още осем възрастни жени напускат светата обител под вещия взор на служител в храма.
Денят е делничен, излизаш късно от работа и ти се иска за пет минути да потърсиш утеха в тишината на храма. Да запалиш свещичка, да прошепнеш молитва утре да ти е по-леко. Но храмът е заключен. За разлика от целия християнски свят нашите свещеници имат съкратено работно време.
"Към 17.30 вече затваряме. Лятото може и малко по-късно. Много страшно става вечер. Всякакви хора се навъртат около храма. Преди и много циганки имаше. А колко портмонета сме намирали...", обяснява отец Костадин от столичния храм "Св. Неделя".
Районът около църквата и "Шератон" обикновено гъмжи от хора. Често може да останете с впечатление, че много млади хора бързат към храма. Заблуда. Точно пред входа е импровизираният паркинг, където паяците на "Паркинги и гаражи" не могат да припарят. Не от страх от Господ, а защото камионът не може да влезе. И нищо не може да ви обезпокои да паркирате току пред централния вход на катедралата. Най-много някой пенсионер да ви изругае наум, ако не е забравил къде се намира.
Катедралата пък, която е
една от забележителностите на балканската столица
София, вече затваря врати и тъне в мрак. И туристът, бизнесменът или някой набързо преминаващ евронаблюдател не може да види или усети духа, въплътен в един православен български храм.
Хубаво е, че все пак работното време не е изписано на табела пред входа като на някои секти, на които дори може дори да прочетете: "Исус е жив! Всяка сряда от 17.00 до 18.00 часа".
Но да оставим сектите. Православната църква няма да привлече младите и атеистите, ако ги посреща с катинар на вратата. В Гърция например има храмове, чийто ключ стои на вратата отвън. Ако туристът поиска да запали свещ, отключва и на излизане пак превърта ключа. Да не говорим за католическите катедрали из Европа, в които можеш да влезеш и по късна доба.
За практиките в християнския свят отец Костадин не е много словоохотлив. "Нямам представа как е в другите страни. Чувал съм, че се работи до по-късно. На нас обаче ни трябва и по-голям щат. За да държим отворено, ще е нужна и охрана. Имаше такова предложение преди време, но нямаше резултат."
Със смяната на часа много свещеници действително изтеглят вечернята, обясни за "Сега" служител от Софийската митрополия. Вместо в 17 часа през лятото през есента и зимата тя започва в 16. И след около час църквата се заключва. Застояват се единствено ако има поръчани треби - кръщавки, венчавки, молитви за здраве, опела, водосвети, освещаване на икона или кръстче.
Към 18.30 часа сме пред
друга софийска Божия крепост -
"Св. Георги". Ако не сте от София, много трудно ще намерите входа на църквата. Нито е осветена, нито има улични лампи около нея. Нищо чудно, че поповете се оправдават за ранното затваряне със сборищата на наркомани. В храма има неколцина богомолци, но в канцеларията не откриваме никой. Клисарката обяснява, че работното време "ей сега приключва".
По-работливи се оказват в храма "Света Петка" до хотел "Шератон". Отец Димитър Амбарев трескаво чете заупокойна молитва, поръчана от роднина на починалия. Цената е колкото ви душа отпусне, но 5 лв. се считат за нормално.
Младо момче посреща посетителите току след входа. На бюрото му стои надпис: "Записвания за молитви и литургии". Няма ценоразпис. Той е отсреща. 10, 30 и 50 ст. струва свещичка, закупена от храма.
"Много работа имаме. Няма лято, няма зима. От ранни зори има работа. В 19.30 затваряме. Това е работното време, одобрено от митрополията, но не е универсално. Всеки храм може да си определи работно време, стига да го спазва", обяснява отец Амбарев.
Странно изглежда, че с около 2 часа се разминават със "Света Неделя", от която ги делят само 20 метра. "А, те са катедрала! При тях е друга работа. Когато решат, тогава", отговаря отецът. Близката до Софийската митрополия "Св. Николай" също затваря след 19 часа.
В София свещениците са под контрола на Знеполския епископ Николай, викарий на патриарх Максим. Протосингелът на Софийската митрополия отец Йоан заяви пред "Сега", че работата на храмовете се следи и няма нарушения.
"Има определено работно време
от 7.30 до 19.00 ч. Няма значение дали е лято или зима. Във всеки храм са длъжни да спазват графика и няма изключения. По график в 17.00 ч. е богослужбата и храмът трябва да е отворен още 2 часа след нея", коментира отец Йоан. Въпреки универсалния график обаче той обясни и как стават изключенията.
"Самото настоятелство може да измести службата с един час и да затвори по-рано. Това се случва най-често през зимните месеци и само ако си преценят", призна все пак той. По думите му, макар и утвърдено, работното време "не е правило".
"Възможностите ни не позволяват да работим до по-късно. Не е обсъждано да се увеличава работното време. Повечето учреждения затварят след 17.00 ч. и хората, ако желаят, имат достатъчно време да посетят храмовете", смята протосингелът.
Директорът на вероизповеданията Иван Желев обаче смята, че църквите не са офиси и трябва да са отворени, когато хората излязат от работа. "Преди години храмовете стояха отворени поне до 19,30 часа. Като няма персонал, ще стоят свещениците. Ако искат, да затварят по обед. Работещите хора трябва да могат да влязат в храма, когато имат възможност", смята Желев.
На много места в страната храмовете остават залостени дълго време.
"Не е задължително да има работно време и храмовете да работят постоянно. Например в едно село църквата може да е затворена и цяла седмица", обясни русенският митрополит Неофит.
Малцина се наемат с тежката професия
на свещеника. Наистина не достигат свещеници. В България има към 1200 отци от т. нар. бяло духовенство, голяма част от които са пенсионери. Заплати не се плащат редовно, само в столицата и големите градове поповете припечелват по-солидно. Синодът не плаща редовно осигуровки. Този проблем е стар и няма да бъде обсъждан скоро, защото владиците отложиха за неопределено време църковно-народния събор. И вместо да умуват как да лишат свещениците от конституционното право да обжалват уволненията си, синодалните старци първо ще трябва да приучат поповете да ходят спазват работното си време.
Но на фона на затворените църкви искането на Светия синод в училищата да се изучава задължително предметът религия едва ли ще напълни храмовете. Защото ако родителите се озоват пред катинара на храма, едва ли ще доведат повторно децата си.
Който е вярващ, си има иконостас и кандило в къщи, ходи на черква рано сутрин или в неделя - така може би ще каже някой строг расоносец. Да, ама нали свещеникът е този, който може да изпроси Божията милост, ако имаш проблем? И той трябва да е в храма, когато човек има нужда. Нещо като личния лекар. Само че - както и при докторите - и отците понякога липсват от дежурство.
|
|