:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,126
Активни 462
Страници 17,056
За един ден 1,302,066
Вяра

Църкви под ключ

Служителите на Бог имат работно време. Всеки ден от 7.30 до 17.30 часа
Снимки: Минко Минев
В 18.30 часа решетка спира богомолците, упътили се към столичния храм "Св. Георги".
"Не пускай никой вече. Затваряме. Излизайте, излизайте, че момчето заключва" - така в 17.30 часа ни посрещат в софийската катедрала "Света Неделя". Заедно с нас още осем възрастни жени напускат светата обител под вещия взор на служител в храма.

Денят е делничен, излизаш късно от работа и ти се иска за пет минути да потърсиш утеха в тишината на храма. Да запалиш свещичка, да прошепнеш молитва утре да ти е по-леко. Но храмът е заключен. За разлика от целия християнски свят нашите свещеници имат съкратено работно време.

"Към 17.30 вече затваряме. Лятото може и малко по-късно. Много страшно става вечер. Всякакви хора се навъртат около храма. Преди и много циганки имаше. А колко портмонета сме намирали...", обяснява отец Костадин от столичния храм "Св. Неделя".

Районът около църквата и "Шератон" обикновено гъмжи от хора. Често може да останете с впечатление, че много млади хора бързат към храма. Заблуда. Точно пред входа е импровизираният паркинг, където паяците на "Паркинги и гаражи" не могат да припарят. Не от страх от Господ, а защото камионът не може да влезе. И нищо не може да ви обезпокои да паркирате току пред централния вход на катедралата. Най-много някой пенсионер да ви изругае наум, ако не е забравил къде се намира.

Катедралата пък, която е



една от забележителностите на балканската столица



София, вече затваря врати и тъне в мрак. И туристът, бизнесменът или някой набързо преминаващ евронаблюдател не може да види или усети духа, въплътен в един православен български храм.

Хубаво е, че все пак работното време не е изписано на табела пред входа като на някои секти, на които дори може дори да прочетете: "Исус е жив! Всяка сряда от 17.00 до 18.00 часа".

Но да оставим сектите. Православната църква няма да привлече младите и атеистите, ако ги посреща с катинар на вратата. В Гърция например има храмове, чийто ключ стои на вратата отвън. Ако туристът поиска да запали свещ, отключва и на излизане пак превърта ключа. Да не говорим за католическите катедрали из Европа, в които можеш да влезеш и по късна доба.

За практиките в християнския свят отец Костадин не е много словоохотлив. "Нямам представа как е в другите страни. Чувал съм, че се работи до по-късно. На нас обаче ни трябва и по-голям щат. За да държим отворено, ще е нужна и охрана. Имаше такова предложение преди време, но нямаше резултат."

Със смяната на часа много свещеници действително изтеглят вечернята, обясни за "Сега" служител от Софийската митрополия. Вместо в 17 часа през лятото през есента и зимата тя започва в 16. И след около час църквата се заключва. Застояват се единствено ако има поръчани треби - кръщавки, венчавки, молитви за здраве, опела, водосвети, освещаване на икона или кръстче.

Към 18.30 часа сме пред



друга софийска Божия крепост -



"Св. Георги". Ако не сте от София, много трудно ще намерите входа на църквата. Нито е осветена, нито има улични лампи около нея. Нищо чудно, че поповете се оправдават за ранното затваряне със сборищата на наркомани. В храма има неколцина богомолци, но в канцеларията не откриваме никой. Клисарката обяснява, че работното време "ей сега приключва".

По-работливи се оказват в храма "Света Петка" до хотел "Шератон". Отец Димитър Амбарев трескаво чете заупокойна молитва, поръчана от роднина на починалия. Цената е колкото ви душа отпусне, но 5 лв. се считат за нормално.

Младо момче посреща посетителите току след входа. На бюрото му стои надпис: "Записвания за молитви и литургии". Няма ценоразпис. Той е отсреща. 10, 30 и 50 ст. струва свещичка, закупена от храма.

"Много работа имаме. Няма лято, няма зима. От ранни зори има работа. В 19.30 затваряме. Това е работното време, одобрено от митрополията, но не е универсално. Всеки храм може да си определи работно време, стига да го спазва", обяснява отец Амбарев.

Странно изглежда, че с около 2 часа се разминават със "Света Неделя", от която ги делят само 20 метра. "А, те са катедрала! При тях е друга работа. Когато решат, тогава", отговаря отецът. Близката до Софийската митрополия "Св. Николай" също затваря след 19 часа.

В София свещениците са под контрола на Знеполския епископ Николай, викарий на патриарх Максим. Протосингелът на Софийската митрополия отец Йоан заяви пред "Сега", че работата на храмовете се следи и няма нарушения.



"Има определено работно време



от 7.30 до 19.00 ч. Няма значение дали е лято или зима. Във всеки храм са длъжни да спазват графика и няма изключения. По график в 17.00 ч. е богослужбата и храмът трябва да е отворен още 2 часа след нея", коментира отец Йоан. Въпреки универсалния график обаче той обясни и как стават изключенията.

"Самото настоятелство може да измести службата с един час и да затвори по-рано. Това се случва най-често през зимните месеци и само ако си преценят", призна все пак той. По думите му, макар и утвърдено, работното време "не е правило".

"Възможностите ни не позволяват да работим до по-късно. Не е обсъждано да се увеличава работното време. Повечето учреждения затварят след 17.00 ч. и хората, ако желаят, имат достатъчно време да посетят храмовете", смята протосингелът.

Директорът на вероизповеданията Иван Желев обаче смята, че църквите не са офиси и трябва да са отворени, когато хората излязат от работа. "Преди години храмовете стояха отворени поне до 19,30 часа. Като няма персонал, ще стоят свещениците. Ако искат, да затварят по обед. Работещите хора трябва да могат да влязат в храма, когато имат възможност", смята Желев.

На много места в страната храмовете остават залостени дълго време.

"Не е задължително да има работно време и храмовете да работят постоянно. Например в едно село църквата може да е затворена и цяла седмица", обясни русенският митрополит Неофит.



Малцина се наемат с тежката професия



на свещеника. Наистина не достигат свещеници. В България има към 1200 отци от т. нар. бяло духовенство, голяма част от които са пенсионери. Заплати не се плащат редовно, само в столицата и големите градове поповете припечелват по-солидно. Синодът не плаща редовно осигуровки. Този проблем е стар и няма да бъде обсъждан скоро, защото владиците отложиха за неопределено време църковно-народния събор. И вместо да умуват как да лишат свещениците от конституционното право да обжалват уволненията си, синодалните старци първо ще трябва да приучат поповете да ходят спазват работното си време.

Но на фона на затворените църкви искането на Светия синод в училищата да се изучава задължително предметът религия едва ли ще напълни храмовете. Защото ако родителите се озоват пред катинара на храма, едва ли ще доведат повторно децата си.

Който е вярващ, си има иконостас и кандило в къщи, ходи на черква рано сутрин или в неделя - така може би ще каже някой строг расоносец. Да, ама нали свещеникът е този, който може да изпроси Божията милост, ако имаш проблем? И той трябва да е в храма, когато човек има нужда. Нещо като личния лекар. Само че - както и при докторите - и отците понякога липсват от дежурство.
 Отец Амбарев от храма "Св. Петка" посреща богомолците до 19,30 часа за разлика от колегите си в близката софийска катедрала.
 В катедралата "Св. Неделя" раничко превъртат ключа.
11
7932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
13 Ноември 2005 23:51
Правилно! Тва отдавна требеше да стане! На всякъде у чужбина православните храмове работят само в определени дни и часове – така се пестят разходи за отопление и работни заплати...А синодът как издържа в София и по останалите български градове – това си е чиста загадка
14 Ноември 2005 00:18
За съжаление това е тъжната истина. Много е трудно след работа да откриеш работещ храм, защото в момента свещениците си гледат требите, от които си пълнят джобовете, а храма е изоставен в ръцете на пенсионирани баби, които имат задължение да го затворят като им изтече работното време. Кой ти чака до 17:00 часа, като го няма свещеника затварят и по-раничко.
А мястото на свещеника не е при умрелите, а при живите. Негово е задължението да укрепва вярата в хората, да дава съвети на млади и стари. Но за беда голяма част от духовниците ни са спрели да четат духовна литература и не се образоват. Стоят си на ниво семинария или духовна академия от преди 20-30 години и за тях това е достатъчно. С тези си бегли познания трудно биха решили духовните проблеми на хората, особено на младите.
Време е да се събудят висшите ни духовници и да помислят за повишаване на духовната култува на свещениците, да им организират семинари и да ги научат как се създава енорийска общност, какво включва енорийския живот, да ги научат да пишат мъдри и поучителни проповеди и най-вече да бъдат добри изповедници.
Като православни християни имаме нужда от молитвените си домове и не е редно разни бабиери да ни учат на псевдо християнство, след като имаме достатъчно свещеници по храмовете. Имаме нужда най- вече от ВЯРВАЩИ и грамотни свещеници, на хора отдадени на Бог, а не на частния си бизнес.
14 Ноември 2005 02:45
Няма проблем. Нали Доган строи джамии..

14 Ноември 2005 10:13
Някак си години наред духовенството се държи така, сякай, всички хора са му длъжни с нещо - да излизат по-рано от работа та да ходят на църкви, да плащат в църквите, като в супермаркет....
И Църквата ни е отражение на Държавата - неграмотна, невъзпитана и нагла....
14 Ноември 2005 10:30
Прав си имаме Църква толкова колкото и Държава, скоро май ще запеем мюсулмански песни ...
14 Ноември 2005 10:45
Ама, това с мюсюлманските песни е втората беда - първо ще ни купят, продадат и нае..т приятелският кръг от фирми. Та е без значение от ква религия е онождащият...
14 Ноември 2005 13:22
"И след около час църквата се заключва. Застояват се единствено ако има поръчани треби - кръщавки, венчавки, молитви за здраве, опела, водосвети, освещаване на икона или кръстче."
Не ставаше ли дума в Билблията за някави търговци, храмове?
14 Ноември 2005 13:43
Директорът на вероизповеданията Иван Желев обаче смята, че църквите не са офиси
Ми к`во са бе, тикво немиросана. Офиси със офисъри - санким служители, само дето не знаят ГСМа на шефа. Друг е вопроса к`во е работното време на шефа и дали са го питали кога да затварят и отваря. Ма ше земат да го разлютят и тогава ше се питат к`ъв беше тоя дизастър де ни удари.[/b]
14 Ноември 2005 14:37
А Дмитриевич радушно приема дарения с които да се строят джамии. Още по-интересна статия би се получила, ако я напише поп - за нравите и технологиите в някоя вестникарска редакция...
14 Ноември 2005 15:33
В провинцията в 8 бият камбаната и работят от 11, 30-12, 30 и от 16, 30-17, 30.
Започва коледен пост:
Натиснете тук
14 Ноември 2005 19:13
И къде са , значи, църковните имоти? Кои са върнати и кои - не? Кой и как ги стопанисва?
Къде са парите от тях и колко попове по големите градове и на по-апетитни места забогатяха чрезмерно, докато техни събратя мизерстват?
Абе...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД