Станишев предупреди, че партията може да се опита да провали правителството - както се случи през 1996 г. |
Може да попречи единствено голям провал (какъвто НДСВ не допусна). Комплексът "Виденов" тресе столетницата цели 10 г., вече не я е срам и да го крие. Даже лидерът й Станишев предконгресно заплаши Висшия съвет, че ако някой може да провали кабинета, това е собствената му партия - първите проблеми на кабинета "Виденов" дошли тъкмо от БСП, не от опозицията.
Проблемът на соцпартията, респективно на правителството, в което тя доминира, обаче е друг - че тя страда от недостиг на професионалисти. Кадровата банка на БСП е празна 15 години след началото на прехода. Партията може да разчита за упражняването на властта на твърде малко хора (извън тесния свят на партийните кабинети), които да са добили опит и
развили способности
в реалния живот
в годините на прехода. Едно е да си, ако и блестящ, дипломат от ерата на Студената война и да съветваш днес един или друг червен държавник, друго е да си, ако и нешколуван, дипломат, израсъл обаче в годините на европейската и атлантическата интеграция. Едно е да си "назначен" бизнесмен, застанал на входа и на изхода на държавното предприятие в началото на 90-те, друго е да си предприемач, ако и пак облагодетелстван от неравния старт, но разширил вече в пазарни условия своя бизнес. Едно е да си банкер, източил като пладнешки разбойник харизаната ти банка, друго е да си мениджър на банката на голям чужд инвеститор и да си си спечелил мястото с квалификация и професионализъм.
Колко са в БСП - и в центъра, и по места, от по-ниските, до най-високите етажи - тези доказани в реалния живот професионалисти? Колко са тези, които имат не само партийна биография или професионална такава, приключила преди 1990 г.? Най-голямата партия у нас се е докарала дотам, че не просто не може да провежда обещаната политика, ами й е трудно да упражнява самата технология на властта поради кадрова немощ.
В условията на кадрови дефицит няма как партията да не се превърне в
придатък на изпълнителната власт
Вярно, това беше валидно и за предишните две управления - на ОДС и НДСВ. Положението на социалистите обаче е по-трудно. Костов и Сакскобургготски имаха лукса да управляват в условията на псевдо- или контролирани коалиции. Докато БСП е силно ограничена от царистите, които до последно я размотаваха като властови партньор, и които във всеки момент може да напуснат кабинета. Така соцпартията нито има технологично време да трупа чисто управленски - а и политически, оказва се - опит на власт, нито има свободата да провежда собствена политика. ("Бихме могли да отстоим по-високи социални параметри, но с много по-висок риск за коалицията и за страната", каза пред пленума на Висшия съвет Станишев и явно неслучайно сложи "коалицията" преди "страната").
С това обаче партията се обрича и на
загуба на икономически гръб
за властта си. До 1996-а икономическата й база беше партийната и стопанската номенклатура, най-способна да е частник на гърба на държавата, но не и в пазарна среда. След краха на банковата система, с напредъка на приватизацията и с политическия натиск на последвалото синьо управление петата колона на БСП в икономиката загуби много позиции. Успешната част от нея пък днес не е непременно обръч само на соцпартията, а и на НДСВ например.
ОДС трупаше икономическа мощ чрез разчистването на бизнестеритории за партийни и държавни кадри и вербуването на лоялен към синята власт бизнес. Моделът на НДСВ бе същият, с разликата, че проправи мощно път за дошли от чужбина частни интереси и не залагаше на политическото остракиране по цвят като ОДС. Затова и до днес НДСВ изглежда с мощен бизнес гръбнак.
БСП не може нито да се върне към ерата на Виденов - България, слава богу, не е същата, - нито да възприеме изцяло моделите на ОДС и НДСВ. Не управлява сама, за да прави бизнес чрез политика с пълна пара като предходниците си, а и бизнесът вече е завоювал доста голяма самостоятелност и може да й предложи най-много "тематична лоялност".
При това положение на БСП не й остава друго, освен да търси опора на властта си в открито и справедливо по процедури управление. Така ще може да възвърне загубеното доверие от неизпълнените социални обещания. Нещо повече, това ще й помогне да се модернизира, понеже ще спечели симпатиите и на друг, неразчитащ само на социални плащания електорат. Колкото и наивна да изглежда тази перспектива пред столетницата, за нея има сериозни шансове - освен заради трезвата преценка, че БСП няма други опции, и заради постоянния страх от нов провал. А страхът винаги е бил един от най-силните мотиви при избора на поведение, включително политическо. Затова няма по-сигурен страж за лозето на Габровски, където е зачената социалистическата партия, от страха.