Димитър Дъбов е зам.-председател и главен секретар на БСП. Роден е на 14 април 1948 г. в Шумен. По професия е икономист. Има висше образование - управление на промишлеността, банково дело, макроикономика. Депутат в 39-ото и 40-ото народно събрание.
- Г-н Дъбов, защо изведнъж решихте, че искате да купувате партийната централа на "Позитано" 20?
- Няма такова решение. Това е една идея. Тя залегна в отчета на Висшия съвет на БСП, който бе гледан, така да да се каже, на първо четене. И не е ясно дали ще остане. Но факт е, че искаме да притежаваме сградата. Много по-изгодно е финансово. За 15 години сме дали 900 000 лв. наем за нея - 5000 на месец, 60 000 на година. За всяка структура е по-изгодно да се купи сградата, отколкото да се плаща наем, независимо че наемите за партийните централи са доста по-малки, отколкото ако трябваше да плаща например една фирма.
- Добре, ако решите да я купувате, откъде ще вземете пари?
- Ако стигнем до такова решение, трябва да има общопартийна акция за набиране на средства. В БСП членуват 200 000 социалисти. Ако всеки даде по пет лева, а някои със сигурност ще дадат и повече, няма да е проблем да се съберат парите. Но вижте, нека изчакаме и видим дали сериозно ще се подходи към тази идея. Не знаем какви ще са реакцията на държавата и на другите парламентарни партии. Не ни е най-голямата мечта купуването на сградата, но е финансово по-изгодно.
- А мечта ли ви е партията да стои твърдо зад кабинета? Това поиска премиерът Станишев в петък на пленум на БСП. Говори се, че сте пуснали окръжно из страната - всички да подкрепят политиката на правителството?
- И дума не може да става за подобно окръжно. Няма да правим митинги от партийни структури в подкрепа на правителството. Това са глупости. Става въпрос за това да се разяснява на местните структури какви мерки и действия е взело правителството и парламентарното мнозинство, да се обясняват непопулярните решения, за да няма обърканост и колебание по отношение на действията на правителството.
- Добре, а как си обяснявате факта, че БСП едва ли не всекидневно е забъркана в скандал и е по първите страници на вестниците?
- Нямаше дори и 100 дни толерантност. Не мога да си представя какво повече може да се случи като критики по отношение на правителството. Едно от обясненията за това е традиционният дразнител в лицето на десницата. Ясно е, че десницата е в криза и единственият начин да напомня за себе си е да излиза с остри изявления и действия по отношение на кабинета.
- Често сте обект на внимание, без пръст в това да има десницата. Не намирате ли вина и у себе си?
- Трудно ми е да отговоря. Не знам защо се тиражира версията, че още на втория месец от управлението си левицата ще промени коренно положението в страната.
- Да, но дадохте обещания, които е видно, че не може да изпълните към момента. И вашият лидер го призна.
- Така е. Но някъде да е казано, че те ще бъдат изпълнени до 1 януари 2006 г.? В бюджета има заложени параметри, които пряко кореспондират с нашите предизборни обещания. Има и неща, които ще бъдат оставени за следващия бюджет. В нашите предизборни документи ясно сме казали, че ще има еднократно и несимволично увеличение на доходите. Дори ставаше дума за около 20%. Но ние говорихме от влизането на България в ЕС. Не е казано, че това ще стане от 1 януари 2006 г. Убеден съм, че в рамките на мандата левицата ще изпълни всичките си обещания. Не бива обаче да се мисли, че това може да стане следващите 6 месеца. Не бива да се забравя, че България е в ситуация на действащо споразумение с МВФ, щетите от наводненията също оказаха влияние.
- Не е ли по-коректно в случая да признаете, че сте се надценили с обещанията?
- Не смятам, че е така и че обещанията ни бяха популистки. Не бих казал, че те са неизпълними. Но истината е, че поемайки тези ангажименти, не знаехме много неща за състоянието на държавата. Имахме непълна представа. Сега картината е по-ясна и това дава възможност за по-голям реализъм при формиране на целите. Сега не изпълнихме желаното, но до 2007 г. възможностите на държавата ще растат. И с точковата система ще решим въпроса, и с много други неща. За да се отмени точковата система например, са необходими още около 250 млн. лв. Още с бюджет 2007 г. ще започнат изпълненията по тези обещания и не виждам причина в рамките на мандата те да не бъдат изпълнени. Просто ни изненада първата година.
- Оказахте се неподготвени?
- Прекалено тежка е тази дума. Картината се оказа по-различна от тази, която очаквахме.
- Няколко пъти казахте "в рамките на мандата". Вярвате ли, че той изобщо ще бъде изпълнен?
- Не виждам причина да не стане така.
- А аз виждам, като гледам какви са отношенията в тройната коалиция и по-специално тези между БСП и НДСВ.
- Двете заседания, които имахме на тристранната коалиция, показахме, че можем да работим заедно. Не е лесно, но засега се получава. Надявам се и занапред да е така. А и лидерът на НДСВ декларира, че ще бъдат коректни до края на мандата.
- На заседанията очевидно се разбирате, но не така стоят нещата в пленарна зала, където на няколко пъти НДСВ гласува с опозицията, а не с мнозинството?
- Това е така, защото в определени моменти някои по-тесни интереси доминират над партийните. И това няма да е последният случай в тази посока. Трябва да мине време, да се осмислят някои неща.
- А ако осмислянето е в посока на все по-голяма опозиционност от страна на НДСВ?
- Не вярвам НДСВ да премине повече към опозиционни действия, защото ако не искаха да бъдат в управлението, те можеха да го направят още преди това.
- НДСВ явно иска да е в управлението, но не се чувства удобно, като е там с вас.
- Не вярвам все пак да се стигне до такава крайност. Не виждам катастрофизъм в отношенията между БСП и НДСВ.
- Как приемате тогава оплакванията им за "червена метла"? Вас ви сочат за един от хората, които държат дръжката на тази метла.
- Там е работата, че още не сме взели метлата. Шумът е предварителен. Метла няма да има, но промени ще има. Не може БСП, която е с 50% от правителството, първа политическа сила и има ангажимента да провежда определена политика, да не включи свои участници в управлението на страната и в центъра, и по места. Това е абсурдно. При това не говорим за тотални промени. Но до този момент няма нищо, а се изписаха тонове страници. Има назначения само на няколко места. И то назначения, свързани не с изнесени звена на държавните структури, а с управителните тела на някои държавни фирми. Проявявам разбиране към подобна реакция от страна на НДСВ, защото едно е да си бил 4 години само ти, а друго е сега да се намеси и друг в тази ситуация. Но поне на национално равнище има разбиране. Изключително коректно отношение има на тази част от ръководството на НДСВ, която участва в преговорите - Веселин Близнаков, Панайотов, Христина Христова и Даниел Вълчев. Специално те са наясно със ситуацията. Има мъркане относно бъдещи неща в местните им структури.
- В ТЕЦ "Шумен" например смяната на директора е реална.
- Един директор на ТЕЦ и го превръщате в голямото събития! ТЕЦ "Шумен" е пред фалит, естествено е, че ще има смяна. Министърът на икономиката неслучайно разбута всичките тези бордове.
- И това не е "червена метла"?
- Естествено, че не. Това са изцяло професионални оценки. И на всичкото отгоре в Шумен се връща предишният директор, който бе такъв до 2001 г. Като изключим този и още два-три случая, смени няма. А има какво да се направи и да се търси като промяна. Особено в стопанските структури - повечето от тях не работят ефективно. Така че не става дума за метла. Не казвам, че в предишни управления са назначавани изцяло и само активисти на отделни партии, но има и непрофесионалисти, има някои назначения по конюнктурни съображения, други - по роднински.
- Е, как ви ще убедите хората, че не сменяте едните роднини с други?
- Не сменяме едните роднини с други. Това е едно от присъщите неща за нашата партия. Ние обикновено се стремим да предложим добро решение, да намерим професионалисти. Даже прекаленото престараване да бъде точен човекът понякога не ни върши най-добрата услуга.
- Недоволство има не само от коалиционните ви партньори. Вашите кадри по места пък мърморят, че не са реализирани във властта.
- В нашите структури няма мърморене или сръдни, че не са реализирани партийните кадри. В нашите структури има мърморене за това, че не са сложени на възлови места в управлението хора, които могат да променят нещата. Не са сложени специалисти. И тук не става въпрос за това да назначаваме партийните си секретари, а за намиране на професионалисти, които са в състояние да реализират управленската политика на правителството.
- Тоест, няма напрежение между "Позитано" 20 и местните структури, така ли?
- Не. И информацията, че кадрите на БСП са в очакване да бъдат реализирани, е невярна. Кадрите на БСП са в очакване управлението на страната да е в ръцете на специалисти. И тук не става дума за тотална подмяна, метла и т. н. Става дума за промени, засягащи не повече от 15% от работещите в изнесените структури на държавата по места. Поне моите впечатления са, че на немалко места има консенсусни фигури, които се приемат като добри професионалисти и хора, които нямат партийна окраска.
- Предстои ви важен конгрес през декември. Смятате ли, че стартът на управлението, неизпълнените обещания или загубата в София ще окажат влияние върху решенията му?
- Нямам такива очаквания. Първо, защото на хората, които ще бъдат делегати на конгреса, ситуацията им е ясна. Едва ли някой допуска, че има съзнателно отказване или бавене на реализацията на обещанията ни. Не очаквам организирана атака срещу правителството и ръководството на БСП не би могло да има такава. Вероятно ще има препоръки и критични бележки и това е нормално. А и няма предпоставка за такава атака. Не мисля и че конгресът може да премине под знака на това, че не успяхме да спечелим кметските избори в София.
ЦИТАТИ?????????????
"Поемайки ангажименти, не знаехме много неща за състоянието на държавата."
"В определени моменти някои по-тесни интереси (в НДСВ) доминират над партийните."
"Не очаквам организирана атака срещу правителството."
|
|