:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,182
Активни 778
Страници 24,747
За един ден 1,302,066
Спор

Българите зад граница да гласуват само за президент

Трайно живеещите в чужбина не бива да определят политиката на трайно живеещите в България
Българите, които трайно живеят в чужбина, трябва да гласуват само в два случая - за президент на България и на национален референдум. Защо? Защото тази теза е логична и национално отговорна. Защото противната теза е: "Дайте да не разваляме ортаклъка с Доган."

Няма спор - българските гражданин имат право да избират и да бъдат избирани, независимо от това къде живеят. Избирателното право е общо, пряко и равно. Всичко това се знае - пише го в конституцията. Но конституцията очертава пътя, без да посочва дупките по него - в самия основен закон е записано (чл.42, ал.2), че организацията и редът за произвеждане на избори и референдуми се определят със закон, в който спокойно могат да бъдат записани един куп



изключения на всеобщото избирателно право



Да не говорим, че то е ограничено още в самата конституция - може да гласуваш, ако си на 18, но не може да станеш депутат, ако нямаш 21 години. Президент може да станеш само ако си минал 40 г., а щом си под запрещение, нищо не можеш да избираш.

Идеята на леви и десни политици за ограничаване избирателното право на българските граждани, които трайно живеят в чужбина, трябва да бъде подкрепена. Защото е логична и отговорна.

Първо, хората, които прекарват в чужбина по-голямата част от годината, нямат работа на местни избори в България. Те трябва да отпаднат въобще от избирателните списъци за местния вот. На местен вот се гласува за кмет и общински съветници - за хората, които реализират политика на местно ниво. За тези, които определят цената на билетчетата за градския транспорт, общинските наеми, състоянието на детските градини и училищата и т.н. Защо хора, които постоянно живеят в Бурса, имат право чрез вот да определят политиката в Кърджали, при положение че те по никакъв начин няма да се възползват от тази политика и не носят никаква отговорност, свързана с общината?

Трайно живеещите в чужбина граждани



не плащат данъци в България,



защото личните доходи се облагат там, където живеят през по-голямата част от годината. Тези хора се наричат "трайно" живеещи, защото трайно са се откъснали от страната. И защо тези хора определят съдбата на съгражданите си?

Разбира се, става дума преди всичко за българските граждани, живеещи в Турция. Разбира се, става дума за т.нар. "екскурзионно" гласуване. Никой българин, живеещ във Флорида, няма да се вдигне, за да упражни правото си на глас в Самоков. Но изключването на трайно живеещите българи в чужбина от избирателния процес на местно ниво не би трябвало да се схваща като акт срещу ДПС.

Освен на местни избори тази група българи не би трябвало да гласува и на националните избори за народни представители. До голяма степен причините за отказ от избирателни права би трябвало да са идентични с изброените досега - тези хора



нямат пряк интерес от гласуването



и не носят пряка отговорност към населеното място и избирателния си район. Разбира се, има силни доводи срещу тази теза - примерно, българският депутат представлява не само своите избиратели, но и целия народ - чл. 67. ал.1 от конституцията. Но това е само един от красивите текстове на основния закон, които не вършат никаква работа. Българският депутат се избира в определен многомандатен избирателен район и представлява предимно него. Такава е избирателната ни система. Точно заради това българите, които трайно живеят зад граница, не би трябвало да гласуват на парламентарни избори - техният глас попада в избирателен район, с който те нямат нищо общо. Не е логично жител на Силистра, който живее в Испания, да определя депутатите в Габрово, нали?

Българските граждани независимо от това колко време са прекарали в чужбина трябва да гласуват за президент. Това е съвсем друг тип гласуване и разликата се крие във функциите на президента - те са преди всичко представителни. Държавният глава олицетворява единството на нацията и представлява републиката и гражданите й. Няма никакво значение къде се намираш - президентът е защитник на интересите ти. Той не е президент на Сирищник или Пловдив, той е президент на всички българи. Може ли това да се каже за депутата или за кмета?
197
4397
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
197
 Видими 
15 Ноември 2005 21:07
браво на петьо цеков! тои ми е състудент от университета и за пореден път показва , че все пак има и журналисти , които мислят преди да напишат каквото и да е.наистина, не трябва да гласуват(за парламент), тези които не са в бг.да го видим меди доганов дали ще прескочи 4 процента и дали от обръчите му от фирми няма да останат само спомени.
15 Ноември 2005 21:15
Абсолютно, депутатът също е депутат на всички българи, поне според както пише в конституцията. Ако сега сред българските граждани в чужбина преобладават тези в Турция, които гласуват за ДПС, след време пък ще преобладават онези в страните на ЕС. Конюнктурни решения за ограничаване граждански права не бива да се вземат.
15 Ноември 2005 21:26
Трайно живеещите в чужбина граждани

не плащат данъци в България,


Има и доста трайно живеещи в България, които не плащат никакви данъци. Платени данъци -- право на глас, това би трябвало да е принципа.
15 Ноември 2005 21:26
Логична теза. Дали обаче ще се хареса на политическите проститутки в парламента?
15 Ноември 2005 21:29
Не го четох докрай, но това си е старо мое мнение/не че имам претенции за оригиналност/:
1. на кметски избори всички живееещи в общината /без голям оглед за гражданство/
2. на избори за парламент: гражданите на България, живеещи в нея
3. за президент-символа на нацията - всички с български паспорт
.
15 Ноември 2005 21:35
Чл. 67. (1) Народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ. Обвързването със задължителен мандат е недействително.

15 Ноември 2005 21:49
Всички българи (без значение зад граница или не) би трябвало да имат право да гласуват за президент, парламент и при референдуми. За местните избори нека гласуват само тези, които постоянно живеят в България. Не виждам кой нормален човек в Парламента може да поиска ограничаването гражданските права на българските граждани.

Всички тези надлъгвания ми приличат на някогашното приемане на закона за това кой може да бъде избиран за президент на България. Беше направено така че Симеон да не може да се кандидатира.
15 Ноември 2005 21:53
Трябва и да се напомни, че от около 1-2млн имигранти, гласуваха около 100-200 000. Т.е те сами не си търсят това право, което естествено не е учудващо.

Редактирано от - volog на 15/11/2005 г/ 21:55:03

15 Ноември 2005 21:55
Те българите в България не искат да гласуват, какво да кажем за останалите
15 Ноември 2005 21:57
Гласуването за партийна листа скалъпена от Отвратителните е равносилно на назначение на Генерал-Губернатор от СССР, или САЩ, или ЕС. Ако изборите в Бг можеха да променят нещо, "политическата класа" щеше да ги забрани със закон. Става дума за промяна в положителна посока, инак пропадането е непрекъснато и с ускоряващи се темпове.
15 Ноември 2005 22:04
Има смисъл в тезите на автора. Проблемът не е в това кой ще гласува. Генералният въпрос е за КОГО и КАК ще се гласува. Сега има криза на доверие между избиратели и ... избраници. Политическия "елит" (казвам го с отвращение) е загубил тотално доверието на 'електората'. Партиите 'вкупом непотребни станаха' защото се различават само по имената на лидерите си и буквичките (главните). Скудоумие и политическа скука, клишета и лозунги. I sicktir.
15 Ноември 2005 22:12
Реалността е по-различна от красивите словесни конструкции. Доколкото ми е известно няма такова юридическо понятие като "трайно живеещ в чужбина" което да има отношение към изборите. Ако един български гражданин живее постоянно в чужбина, но си има лична карта с постоянен адрес, от изборна гледна точка е живеещ в България и може да участва във всякакви избори като всеки свой съсед по адрес.
Безумие е обаче да се харчат пари за да гласуват живеещите в чужбина. Който иска да гласува е добре дошъл на постоянния си адрес и ще може да гласува. Това ще е добър повод освен това да си плати данъци и здравни вноски ако дължи такива в България.
Не е необходимо да се митологизира толкова и изборния туризъм. Последните избори бяха върха на мобилизацията на ДПС и автобусите бяха докарали в България десетина хиляди избиратели. Това е половин депутат. Ако успеят по някакво чудо да докарат двадесет хиляди избиратели ще стане един цял целеничък депутат. "Грандиозен" проблем както и да го погледнеш.
15 Ноември 2005 22:12
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "Абсолютно, депутатът също е депутат на всички българи, поне според както пише в конституцията..."
......................................... ......
Депутатът е депутат/ПРЕДСТАВИТЕЛ!/ САМО на тези, които му плащат ИЗДРЪЖКАТА му и ЗАПЛАТАТА му-чрез данъци!-за да бъде той техен Представител и да представлява ИНТЕРЕСИТЕ им !!!
Български гражданин, който иска да ГЛАСУВА на български Избори/има право по Конституция!/- първо да си ПЛАТИ/дънъци- ДЛЪЖЕН е, по Конституция/ ! КАЗАХ!
15 Ноември 2005 22:15
Браво едно от най правилните промени в избирателния закон!Който иска да решава бъдещето ми да сподели и настоящето!!!!
15 Ноември 2005 22:25
Какъв е смисълът да се прави предложение, което е пределно ясно, че няма да мине? Лаф да става. Всички политици са загрижени само за едно: колкото може повече да се нагушат за наша сметка. Инак нямам съмнение, че само живеещите в България българи трябва да гласуват.
15 Ноември 2005 22:31
Пълни глупости е написал Петьо Цеков.

И пишман патриотарчетата му ръкоплещят!
Щото акъла им на един кантар.

И защо българите зад граница да не гласуват за парламентарни избори?

Ами те внасят толкова пари в БГ - повече от чуждите инвеститори.
Това, че не плащат данъци е напълно нормално - те нищо не консумират от БГ.
Да не би чуждите инвеститори (от типа на чужденците купуващи имоти в БГ) да плащат данъци я?

Точно защото българите си пращат спестяванията в БГ те трябва да имат право да си казват мнението каква да бъде политиката в България.
Щото иначе ще дойдат ОФ-тата с нацйонализаторски мераци и отиде конйо у ряката.

Даже е по-важно да гласуват за парламент, от което зависи политиката на БГ, а не за президент, от когото нищо кой знае какво не зависи.

Сега видите ли, понеже на нашите политиканчета не им се превърта езика да кажат, че етническата партия на Доган е противоконституционна и не им стига акъла да забранят ДПС, дайте да лишим българите от гласуване.

Е от това по-глупаво предложение - здраве му кажи!

Проблемите с турските изборни туристи е заради поддържането на неконституционното ДПС.

Всеки, който е БГ гражданин трябва да има право да гласува, но за изрядни конституцйонни партии, не за неконституционни!

15 Ноември 2005 22:34
Браво Цеков, чудесен анализ. Ясен, точен и аргументиран. Аз бих добавил и няколко думи за избирателните списъци - българите, които живеят повече от поливин година в чужбина би трябвало да се махнат от там, а ако искат да гласуват би трябвало просто да се регастрират в най-близкото консулство в определен срок преди гласуването.
15 Ноември 2005 22:36
Параграфът със сигурност не плаща за заплатата на депутата, защото писането във форума не носи пари.
Пенсионерите също нищо не плащат за заплатата на депутата, защото също нищо не произвеждат.
Безработните също нищо не допринасят за заплатите на депутатите.
Мутрите и те не допринасят, влачат от държавата, а не дават на държавата.

15 Ноември 2005 22:39
ЕЛА си в България за ПОСТОЯННО и НЕ плащай и ти, щом ще го можеш тук!!!
15 Ноември 2005 22:43
Абе, зуеци, абе основната разлика между пенсионерите и емигрантите е, че едните все пак живеят тук и избора на кмет и депутат пряко ги засяга. Толкова ли е трудно да го вденете? Откъде-накъде ще сравнявате парите на българина в чужбина с парите на безработния в България? А, Тим, ти познаваш ли българи в чужбина, които внасят много пари в България. 1 млн. българи се изнесоха от страната, но колко внасят в страната сериозни суми? Чичо Фичо, Симеон II и ... ? Сигурно има и други, ама въпросът е принципен. Говоря сериозно.
15 Ноември 2005 22:51
Волог, не виждам тогава защо ти и депутатите така сте се загрижили за емигранстките гласове. Казваш само 100 000 от 1 милион гласували. Ми що тогава се главоболите да им ограничавате конституционните права? Смешковци.
15 Ноември 2005 22:58
ЩОТО, гласуването на българските емигранти в Чужбина струва ПАРИ/те/ на българските НЕемигранти в България!!!
И ИЗДРЪЖКАТА на българската Държава/Парламент, Министерски съвет и Минстерства, Агенции, Администрация, Армия, Полиция, Дипломация, Митница и т.н./ струва ПАРИ, които плащат НЕемигрантите, а НЕ емигрантите!
Който иска да има Правата на български гражданин- трябва да има задължения и по ИЗДРЪЖКАТА на българската Държава, която му дава тези му Права на български гражданин! КАЗАХ!
15 Ноември 2005 23:00
Днес ще спрем от гласуване емигрантите, утре - пенсионерите, вероятно. А вдругиден...?
Благовидни причини все ще се намерят.
Маладци.
15 Ноември 2005 23:02
Не мога да разбера едно нещо. Защо нашенецът непрекъснато се мъчи да налага ограничения на собствените си права? Това дъл' ще да е някакво генетично национално увреждане или ще да е придобито качество. Вместо журналистите да зоват към разширяване на правата на народа те правят точно обраното - мъчат се да ги свият. Защо бе, джанъм, българите, които живеят в чужбина, да не могат да гласуват? Тия българи да не би от добро да са хукнали на гурбет. Като им забраниме да гласуват вместо да изпишеме вежди ще извадиме очи. Вместо да искаме да се забрани на българите в чужбина да гласуват поради проблема с ДПС, би трябвало да кажеме на хората:
"Хей, хора, глейте сега ква е работата. За да бъде една група български граждани политическа партия, тя трябва да има само едно обединяващо звено - общи политически интереси и програма (било тя лява или дясна), защитаваща интересите на цялата нация. Тая партия ДПС не е нормална партия, а етническа непартиина организация на българи от турско потекло. Тя не защитава националаните интереси, а интересите на една малка етническа група от български турци, които са едва 8% от населението. Следователно тя не бива да бъде допускана до политическия живот на страната, така както никоя друга партия на етническа основа не бива да бъде допускана да участва в избори. Нека си живеят етническите групи в България по живо по здраво и ако искат да участват в политиката да се запишат в законни политичаски партии. Коя партия е етническа ли? Ами много просто. Ако процентът на членове от даденото етническо малцинство в партията надхвърля процента на това малцинство в нацията, то партията е етническа."
Само 8% от членовете на ДПС би трябвало да са от турски произход. В ДПС те са 95%!!! Това може да се регулира със закон за политическите партии вместо да се забранява на българите в чужбина да гласуват. Иначе покрай сухото ще изгори и суровото.
15 Ноември 2005 23:05
Още братята американци са изказали мнение по въпроса:
.
No Taxation without Representation
.
За нашия случай е валидно обратното
.
No Representation without Taxation
.
Даже и да не мине идеята българите зад граница да не гласуват (дали заради данъци или просто така), трябва да се създаде отделен виртуален избирателен район за такива българи, които да си избират депутати да им защитават емигрантските им (ни) интереси. А не както сега да изкривяват картината на изборите по места.
-------
Написах ; -)
15 Ноември 2005 23:18
счте ми забраняwат да гласуwам, а счте ме гонят до дупка за здраwно осигуряwане???!!! е.ба си Луната е тази държаwа..
15 Ноември 2005 23:41

Ще те гонят. Щом минаваш през България "от време на време", "за малко" и колкото да си направиш някоя скъпа здравна процедура.... И ти се свидят 6-те лева месечно.
=====

Подкрепям напълно автора. Многократно съм предлагал същото.
15 Ноември 2005 23:51
Веднхж и параграфчо да направи опит да пише нещо умно:
"Депутатът е депутат/ПРЕДСТАВИТЕЛ!/ САМО на тези, които му плащат ИЗДРЪЖКАТА му и ЗАПЛАТАТА му-чрез данъци!-за да бъде той техен Представител и да представлява ИНТЕРЕСИТЕ им !!!"
Аз ще внеса само малки корекции:
"Депутатът е депутат/ПРЕДСТАВИТЕЛ!/ САМО на тези, които му плащат ИЗДРЪЖКАТА му, за да бъде той техен Представител и да представлява ИНТЕРЕСИТЕ им !!!"
Това е истината. И това е дефиницията на Мутроландия - БГ.
А нали знаете вашите избори кхде да ги завр..., пардон, поставите. Ще си загубя два часа, за да ида да гласувам за нещо, което ме засяга колкото вали ли сняг на Луната!!! Как ли пхк не!
15 Ноември 2005 23:53
Авторхт пише:
"Няма никакво значение къде се намираш - президентът е защитник на интересите ти."
Голям смях!!! Ако аз чаках президентхт на БГ да ми защитава интересите, по-добре да схм умрял. Ха-Ха-Ха.
15 Ноември 2005 23:59
Ле-лей, и тия искат да са в Европейския съюз?!
15 Ноември 2005 23:59
Може.
По същата логика обаче няма повече да се искат данъци за имоти, които човек и без това не използва, нали. А, и момчетата няма да бъдат викани в казармата.
16 Ноември 2005 00:25
KRYDDERI,
За ИМОТИ в България данъци плащат ВСИЧКИ- и ЧУЖДЕНЦИ/НЕбългарски граждани/ също!!! Плаща се защото ги ИМАШ, а НЕ защото ги ползваш! Макар че, според мен, за НЕдоходоносен Имот/жилищен, който ползваш за свои жилищни нужди/ НЕ би трябвало да се плаща "Данък Сгради" !!! Още повече, че си го построил или купил готов с пари от Заплата или Печалба, върху които вече си бил платил данък "Доход" или "Печалба" , ПЛЮС данък ДДС върху материалите за строежа или върху продажната цена на Продавача-фирма/!!!
Ако НЕ искаш да ходиш войник в Българската Армия- откажи се от българското си гражданство!!!

Редактирано от - paragraph39 на 16/11/2005 г/ 00:27:12

16 Ноември 2005 00:36
CE 98,
ИМАШ Право да ползваш "Здравни услуги" в България, щом си плащаш здравните вноски в българската Здравна Каса!!! Друг е въпросът, че НЯМАШ Право да НЕ плащаш в българската Здравна Каса- НЕзависимо дали искаш или НЕ искаш да ползваш български "Здравни услуги"?! Така е /засега!/- и, според мен, е НЕсправедливо! Трябва да е на ДОБРОВОЛЕН Принцип!!!
ИМАШ Право/засега!/ и да гласуваш в и извън България! А, според мен, НЕ трябва да имаш това Право, ако НЕ плащаш в българския държавен Бюджет данък върху доходите ти! Сиреч, плащаш-гласуваш! НЕплащаш- НЕ гласуваш!
16 Ноември 2005 00:39
Anacephal, тия искат не да са в ЕС, а у Тато в пазухата, щото само при него се слушкаше и папкаше десетилетия наред, без папищашки работи като избори, ухажване на избиратели и изпълнение на преизборни обещания. Нещастници - като се започне от въздуха под налягане Костов и се стигне до събрата му Болен Сидеров.
За недоразумението Станишев дори не ми се отваря дума. На всите всичко им е у ред, само гласовете на емигрантите им пречат "за да блеснат пред тях житата".
16 Ноември 2005 00:45
Като стана въпрос за гласуване в чужбина та се сетих колко бюра за гласуване отвори последнио път оная шушумига Пасето, па после се сетих, че са го зели на мушка да го съдат за далаверката из министерството, па ми дожале.

_______________________
Говедото на власт разбира единствено езика на тоягата
16 Ноември 2005 01:12
Статията е много положителна.... Друг е въпроса дали това което се предлага е съобразено конституционно. Основният проблем, според мен, лежи в определението "трайно пребиваващи". Кой спада към тази категория - ЕМИГРАНТИТЕ, ГУРБЕТЧИИТЕ, командированите .... Емигрантите са емигрирали - сиреч, са "мигрирали" (преместили) за постоянно. Гурбетчиите ... те, кой да искара някои долар, ... кой дете да изучи, ....кой да се покрие за известно време .... различни причини. Но те всичките ЗНАЯТ че един ден ще се върнат обратно. За тях, бих казал, да имат право на глас. Такива като мен, обаче, дето и хабер си нямат да се прибират ... нито ни е еня кой ще е в превителството, нито искаме да изразяваме мнение. Ако много ме интересуваше, щях да съм в София и да манифестирам по Орловия Мост ... а не да си печа г**а край басейна в L.A.
16 Ноември 2005 01:25
Туй, за печенето на задните части, не трябваше да го казваш. Да се печеш в L.A. е наказание - отвратително силно слхнце. Направо бяло.
16 Ноември 2005 01:32
Въпросът е трудно разрешим поради това, че народното събрание разполага с твърде много и различни права. Аз не бих искал да се меся дали Станишев, Симеон или някой друг да е министър-председател. Живо се интересувам, имам си мнение, но не ми е работа да се меся. От друга страна, приемане на такъв или онакъв закон, поправки в конституцията, ЕС и НАТО, самият въпрос кой има право да гласува и за какво, данъчните закони и споразумения, участие във война или мир ме засягат и в голяма степен се отнасят до мен и моите права и задължения. Не виждам причина да ми се отмема правото на глас по тези въпроси. За себе си съм решил въпроса като не гласувам, но тези които желаят да гласуват за НС също имат своите сериозни основания.
От друга страна, повечето желаещи промяма са очевидно под влияние на силното си желание да въздействат на турците, Доган и ДПС. Подобен подход (с предварителен резултат като цел) е против интересите на избирателите без значение колко е важен резултата. Неизбежно следва пробив на друго място.
16 Ноември 2005 01:38
До скоро бях на противното мнение и винаги бях готов да споря с форумните супер-патриоти, които искаха да ограничат исконното ми право да избирам. Последните избори ме разочароваха напълно, такова мижаво участие. Изглежда само Доган има полза от това. След като българите в чужбина не намират за нужно да гласуват, а Доган си докарва с рейсове електорат в България, не виждам защо трябва да му правим този подарък. Сигурно не съм политически коректен, но това е положението. Не мисля също, че изборът на президент трябва да се радва на някакво по-особено внимание. Така че право за участие в избори, ако си все още български гражданин и имаш примерно шест месеца от последната година в България.
16 Ноември 2005 02:42
Тази статия е направо позорна за пресата на една страна, която претендира за демократична!
Преди няколко дни по Нова ТВ и Цветанка Ризова, Георги Лозанов каза на изпроводяк нещо, което ми се наби в главата(перефр)" След появата на Атака Преходът не само, че не е завършил, ами почва отново! "
Колко прав е бил Гого Лозанов!
След като видяхме в съседната статия- "Усещане за цензура"какво се готви срещу смятаното за"достижение в най-новата българска история са извоюваните и конституционно закрепени свобода на словото, възможност всеки да изразява мнението си без страх от затвор и репресии, забрана за цензура, право да се търси, получава и разпространява информация," след като научихме за амнайсти път, че гласът Дмитриев не чинел колкото гласът на бай Сали Семкаджията, сега разбираме, че бай Сали изобщо ще можел да гласува, защото бил в Испания...Сега, след цензурата и ограничаването на гласуването-какво? Експроприация, диктатура?
Искат май да бутат демокрацията тези ребята..
Май излезе истина каламбурът, че след царя идват комунистите, а след тях Белене и диктатурата на пролетариата.
Защо тогава върнахме имената на турците, когато искаме сега пак да ограничим правата им? За какво беше този Преход, тази демокрация? Нали с Атака ний се върнахме на национализма от май 89-оръжието на проваления социализъм. Сега и на демокрацията ли дойде ред?
Нали основен кит на демокрацията са общите, гарантирани права на всички граждани от полиса, без изключение, и тяхната равнопоставеност ?
И с какво, примерно Крюела от Ирландия, е по малко информирана и знае по-малко за политиката и кой да избере, от стрина Пена от Долно Уйно? И кому да се отчита Крюела за това къде ще ходи и за колко време, за да не я отчислят от списъците. Може би по изходните визи? Или след домовите книги да върнем и жителството?

Правото на глас е свещенна крава за демокрацията. И не е работа нито на Петьо, нито на някой друг дори да го разисква.
Да си разисква подробностите-да-къде да се отчитат гласовете, електронното гласуване и т.н. Да ограничим този може-онзи не, защото еди какси, или може за това, но не може за друго-НЕ! Защото ограничаването на основно право на демокрацията влече до неустоим копнеж от ограничаване на други. Сетне ще ограничим инвалидите-те и без това не ходят из града, болните, неграмотните-за кво име, като не четат, а после ценз по възраст, платени данъци и т.н , с цел да ударим политическите врагове. Никога такова нещо няма да мине през ум никому в едно зряло общество, никой не си позволява да прекроява демокрацията по свой, удобен аршин, за да овършее с нея врага. .
Самият акт на гласуването показва заинтересованост. Как ще определиш ти, Цеков, кой българин милее по-малко за благото на страната си-този от Бусманци, или този от Детройт, който често е бил часове път, похарчил е пари за това право, висял е на опашки и т.н. Той по малко патриот ли е от мен, който дори го мързи да отиде на две крачки и да си избере кмета, депутата и т.н?
И кой ти дава това право?
Ами как ще ограничиш българските изселници, оставили десетилетие къртовски труд, къщи и спомени в тази държава-те още я чувстват за тяхна, защото ТЯ Е. Тя е тяхна и наша, Цеков, питай ги. Или ти мислиш друго-да им покажеш, че ТЯ НЕ Е?
Четивото навява мирис на гнило, на спешна поръчка. Няма никаква логика в конструкцията . Цитатът от конституцията е изведен като алогизъм на законите, които определят изборното гласуване, а той не е-напълно е логичен . Не е работа на Конституцията да определя кокретни правила.

Редактирано от - Зе Мария на 16/11/2005 г/ 02:51:57

16 Ноември 2005 02:46
Днес и аз съм съгласен с Параграфа да нема тинтири минтири. Направо въвеждаме имуществен ценз. 10 000 лева платени данъци = 1 глас. Депутатите ще знаят поименно кой им плаща заплатите, а и самите избиратели ще се знаят поименно.
16 Ноември 2005 02:47
Няма абсолютно никаква причина цял един народ да гласува за една личност, която има само представителни функции. Нашият Президент беше през цялото време на бившите правителства чист ТОПОГРАФСКИ ЗНАК. Това толкова често беше доказвано, че всеки друг на негово място щеше да реагира по съответния начин. Примери колкото искате. Паси и Симеон направиха пътека до Вашингтон, нашето президентче не го допуснаха даже на ауденция. Когато показа колко може да бъде сервилен, чак тогава му отвориха вратата и го потупаха по рамото.

16 Ноември 2005 03:34
Зе Мария, споделям виждането ти по темата за гласуването! Имам обаче един такъв въпрос към тебе: Каква разлика правиш м/у демокрацията, която по същността си е диктатура на мнозинството над малцинството и диктатурата на пролетариата(който всъщност е мнозинството)? И едно Белене(знаеш кое имам пред вид) за кого би било лошо - за българина въобще или за престъпниците, които в момента са на свобода? Благодаря за искрения отговор(евентуално...)!
16 Ноември 2005 03:53
Изборът на кмет или депутат пряко засягал пенсионерите, а не засягал емигрантите!!! Ега ти логиката!
Сигурно емигрантите с гласовете си пречат на пенсионерите, да си изберат най-правилните хора, които да им вдигнат пенсиите!
Някой правил ли е сметка, колко се връщат годишно от чужбина с пари, похарчват ги на родна земя и пак тръгват. А и всички емигранти помагат за валутния баланс на страната. Иначе, как така става, че износът хич го няма, а вносът голям?
Аз съм си изработил в България годините за пенсия и съм си платил всички данъци на държавата. Сега моята пенсия ще я гушка някой Параграф, който си пописва по цял ден из форума и някой друг го храни. И той ще ме лиши и от правото да гласувам. Не че съм се засилил. Няма ли да иска и на имотите ми да сложи ръка?
16 Ноември 2005 04:09
Зую, ти си виновен: За какхв *** имаш имоти в БГ? Продай ги! И тогава няма да те интересува кой е на власт в БГ.
16 Ноември 2005 04:32
Колкото до разходите за гласуване в чужбина - може ако нямат пари да правят секции само в посолствата и консулствата, а останалите градове да гласуват по пощата в съответната страна.
16 Ноември 2005 04:41
USA,
гледам да не късам корените с България, но както е тръгнало...
Виж им акълите, пенсионерите пряко били засегнати. От прякото им засягане реакцията им е една и съща. Да гласуват за БСП. Ако не са пенсионерите, тази партия отдавна да я няма.
Аз съм на мнение, че трябва да се забрани със закон гласуването от пенсионери над 70 годишна възрадт например. Точно така, както не се разрешава на младежите, под 18 годишна възраст. И по същите причини.
16 Ноември 2005 06:05
Българите зад граница да НЕ гласуват ..... Това е истинското състояние. Просто и ясно правило. Който живее в БГ, той да гласува и да си бере последствията..........
16 Ноември 2005 06:23
Да гласувате и да не гласувате все същият кур!Комунистите са мошенници и каквото кажат това ще стане.Щом и Царят тръгна с тях, може да си представите за какви далавери става въпрос.Царят на Българите който трябваше трябваше да е нещо над всичко и всички, всъщност е един префинен търгаш и интересчия
16 Ноември 2005 06:47
Милата България...никой го не е еня, че иликторалните едници, на които изборните секцийки са до гъзо им, не гласуват.Ама мераклии да попречат на БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ, де сакат да гласуват-бол..
Що тъй, бре братя...Нъл за Аврупа тръгнахме?

Редактирано от - Bay Hasan на 16/11/2005 г/ 07:18:28

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД