:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,841
Активни 688
Страници 23,406
За един ден 1,302,066
Творчество

Българският небостъргач - по-модерен от американския

28 проекта за висока сграда в София се състезават в името на идеята. Реализация не се очаква засега
Злати Динев - небостъргачът е разделен на две тела, които после се събират.
Оскърбление ли е идеята за небостъргач в София към патриархалната нагласа на българина и не следва ли тя да бъде шокирана? Може ли Европа да приспособи идеята за небостъргачите? Какъв е шансът да се свърже една такава екстремна проява с миналото? С тези въпроси доц. Георги Лозанов откри конкурса за идея за небостъргач в столицата. Сред нестандартните хрумвания на българските архитекти се откроява желанието за повече екология, история и светлина, а не толкова високи сгради.

В европейските награди за българска архитектура "Визар", които ще бъдат връчени в събота, участват 28 проекта на български специалисти, работещи по цял свят. Този конкурс няма за цел непосредствена реализация на предложенията и е изцяло идеен. Проектите не са изчислявани инженерно. Столична община е предоставила два примерни терена, предназначени за високо строителство - в "Зона Б5" и по бул."Тодор Александров", в сърцето на бъдещото софийско "сити", защото архитектите не могат да творят, без да им е известно пространството, в което ще бъде разположена сградата. А възможно ли е изобщо по инженерни показания в столицата да бъде построен небостъргач? "В Япония, Малайзия, които са още по-рискови земетръсни зони от България, се строят небостъргачи, а трансферът на технологии в съвременния свят не е трудно да бъде преодолян", смята арх. Бойко Кадинов, председател на комитета по наградите.

Конкурсът е израз на волята на организаторите да се мисли изпреварващо, за да се предотвратят провали, когато настъпи моментът за реализация. "София трябва да промени досегашното си поведение на свършените факти. Трябва да изпреварим бъдещето", казва арх. Кадинов.

Хубавото е, че проектите са далеч от идеята софийските небостъргачи да бъдат просто лъскави гардероби с огледални стени и тенекия, казва арх. Кадинов. Българските проекти са много по-различни от обичайната американска практика и са по същество принос в строителството на такъв тип сгради. Не трябва да допускаме грешките на някои страни като Корея и Китай, където вече се строят демодирани небостъргачи, обяснява още Кадинов. В Ню Йорк за небостъргач се счита сграда над 40 етажа, а в Москва - над 75 етажа, но някои от българските проекти не залагат на височината и не посочват брой на етажите. Българските проекти за небостъргач са много разнообразни - от интерпретация на историческия детайл, през екология до игри на светлината под формата на светлинна завеса.
 Димитър Димитров и Виктор Чолаков - разкъсан небостъргач под формата на планина. Той прави диагонална връзка с пл. "Св. Неделя".
 Димитър Джибиревски - двойна порта под формата на арка, но в модерен стил.
 Боян Захариев - небостъргачът се пресича от ивици зеленина.
 Димитър Младенов, Силвия Сокерова - ниска сграда вместо небостъргач, която се вписва в историческия мотив.
 Николай Симеонов - сграда, облечена в зеленина, която сменя цвета си през различните годишни времена.
 Калоян Еревинов - небостъргач с вид на кожа на змия.
 Мариана Сърбова - вместо небостъргач светлинна завеса очертава стара Сердика.
Творчество

Българският небостъргач - по-модерен от американския

28 проекта за висока сграда в София се състезават в името на идеята. Реализация не се очаква засега
Повече екология и светлина, а не толкова високи сгради. Това е тенденцията в идеите на българските архитекти за това как да изглежда първият български небостъргач.

В европейските награди за българска архитектура "Визар", които ще бъдат връчени в събота, участват 28 проекта на български специалисти, работещи по цял свят. Този конкурс няма за цел непосредствена реализация на предложенията и е изцяло идеен. Проектите не са изчислявани инженерно. Столична община е предоставила два примерни терена, предназначени за високо строителство - в "Зона Б-5" и по бул. "Тодор Александров", в сърцето на бъдещото софийско сити, защото архитектите не могат да творят, без да им е известно пространството, в което ще бъде разположена сградата. А възможно ли е изобщо по инженерни показания в столицата да бъде построен небостъргач? "В Япония, Малайзия, които са още по-рискови земетръсни зони от България, се строят небостъргачи, а трансферът на технологии в съвременния свят не е трудно да бъде преодолян", смята арх. Бойко Кадинов, председател на комитета по наградите.

Конкурсът е израз на волята на организаторите да се мисли изпреварващо, за да се предотвратят провали, когато настъпи моментът за реализация. "София трябва да промени досегашното си поведение на свършените факти. Трябва да изпреварим бъдещето", казва арх. Кадинов.

Хубавото е, че проектите са далеч от идеята софийските небостъргачи да бъдат просто лъскави гардероби с огледални стени и тенекия, казва арх. Кадинов. Българските проекти са много по-различни от обичайната американска практика и са по същество принос в строителството на такъв тип сгради. Не трябва да допускаме грешките на някои страни като Корея и Китай, където вече се строят демодирани небостъргачи, обяснява още Кадинов. В Ню Йорк за небостъргач се счита сграда над 40 етажа, а в Москва - над 75 етажа, но някои от българските проекти не залагат на височината и не посочват брой на етажите. Българските проектите за небостъргач са много разнообразни - от интерпретация на историческия детайл през екология до игри на светлината под формата на небостъргач-светлинна завеса.
 Мартин Костов - галактическа кула.
 Аркон - интерпретация на западната порта на римска Сердика.
 Олга Стефанова - витлообразен небостъргач.
 Матей Матеев - интерпретация на историческата тема в по-старинен стил.
 Орлин Манолов, Петър Маринов - небостъргач, пазител на зеленината. Той е повдигнат над земята.
43
12694
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
15 Ноември 2005 22:20
Нашите болни - най-здравите болни! Повече екология, повече биология и повече физиология!
15 Ноември 2005 22:38
К'ви архитекти, к'ви конкурси , к'ви пет лева... в тая смешна страна бе ?!!!
ЦИРКАДЖИИ !!!
15 Ноември 2005 22:44
И на порядъци по-мръсен от най-запуснатия американски небостъргач.
15 Ноември 2005 22:52
Адски глупотевини са тез проекти. Дано никои от тях не построят
15 Ноември 2005 22:55

Много впечатляваща архитектура почти във всички проекти!
15 Ноември 2005 23:00
Тия проектанти, и идиотите, склонни да инвестират, да ги затворят за едни 4 часа на предпоследния етаж на "небостъргача на Манджуков" (една красива на външен вид сграда на бул- България близо до Билла). Мисля, че ще им се преобърнат представите коренно и завинаги , когато видят, що е български небостъргач в действие. Тъпанари - "небостъргачи" в София...
15 Ноември 2005 23:16
Интересно, как се връзват идеите за небостъргачи и земетръсната зона в която се намира България?! Дали господа архитектите са изчислили какво ще е отклонението на последния етаж, когато започне да друса?
15 Ноември 2005 23:29
Особено проекта на Матеи Матеев респектира с неимоверния си кич и натруфена блудкава баналност.

Останалите са общо-взето нескопосани копия на вече съществуващи сгради или неосъществени проекти на такива.

Успех с небостъргачите.

Първо да вдигнат поне един, пък после да се репчат...

Напомням че за първият тукашен такъв се счита на този на ъгала на пето и 23та - Flatiron Building, строен през 1902 и висок 82 метра. По въпроса колко етажа са това, може да се заяви :"зависи" ...не всички етажи са еднакво високи...

16 Ноември 2005 00:06
Статията е непхлна. Има още един проект - изправен мхжки полов член *****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 16/11/2005 г/ 10:41:26

16 Ноември 2005 00:11
Що не направят хоризонтален небостъргач? Хем ще е по-лесно и евтино, хем няма да има аналог по света!
16 Ноември 2005 00:16
анацефал, много добра идея! Тя ми прилича на идеята на един галфон, който се чудел защо копат земята, за да поставят релси в тунела и метрото да се двиги по тях. Не е ли по-лесно метрото да се двиги вхрху земята, като колите? По-лесно и много по-евтино.
16 Ноември 2005 02:00
Анацефал, , супер идея. USA2, малко извън темата, аз не слушам нито сръбско, нито чалга, камо ли кънтри . Това преди няколко дена беше "образно" казано.
А за небостъргачите нямам думи. Кат гледам тоя на първата снимка, как се вписва в пейзажа..... другите са още по-добре.
Абе видяла жабата....па дигнала крак.
16 Ноември 2005 03:55
Ясно е, че ще има съпротива и насмешки. Като за всяко нещо. За София, която е "затворена" в своето конашко градоустройство ще й бъде доста трудно да се кичи с небостъргачи без да бъдат изтривани цели райони. Не че няма подходящи кандидати - рано или късно всички тези комплекси-стелажи за работната сила ще трябва да бъдат събаряни (ако не почнат да падат сами). Така не само да пълзи като досега, а и най-сетне да оправдае мотото си.
А проектите? Гласувам за втория (първия под текста) защото буквално изпреварва въпроса на Паисий.
16 Ноември 2005 09:28
Хубаво е в София да има разнообразна архитектура.
Така, че идеята за сити по Тодор Александров, малко в американски стил, е много добра. Подобно на Дефанс в Париж. Само, е само един небостъргач не стои добре. Нужно е група от поне 3 небостъргаа. Така ще имаме и даун-таун.
Във Филаделфия също е имало правило, че нито една сграда не трябва да е по-висока от статуята на Уйлям Пен върху новото кметсвтво, ама и там нарушили правилото и сега центърът около Маркет и Честнът стрийт са застроени със стъклени кули.
16 Ноември 2005 09:28
Щели да бъдат комллекс и се обсъждало след Ленин, Младост, Дружба, Свобода - дали да бъде в КУРИЛО????

16 Ноември 2005 09:30
Видяла жабата, че подковават коня и тя се наредила!
16 Ноември 2005 09:34
Небостъргач в София - морков в зелева салата!
16 Ноември 2005 09:55
Свежи идеи, браво!
16 Ноември 2005 09:56
за къф чеп ний пък небостъргач в центъра на София ??! бг сити ли искат да правят кво ли ??! пак народни пари ще се прахосват техната семка...
16 Ноември 2005 10:45
на гол тумбак - чифте пищови....

стройте си го, ама оправете цялата инфраструктура първо, решете проблема с панелките и ремонтирайте старите блокове, решете проблема с паркирането и засадете три пъти по сегашната зеленина, пък после и 10 си стройте, ако искате....
16 Ноември 2005 10:46
"Западната порта" ми харесва. Ако е заключена - още по- .....
16 Ноември 2005 10:51
Най ми хареса светлинното решение; както във вица за най-добрия контрацептив — лимонадата (пациентът попитал "ама преди или след?", а докторът отговорил "вместо" ).

Редактирано от - олезатвориочички на 16/11/2005 г/ 10:52:34

16 Ноември 2005 11:20
Българският небостъргач - по-модерен от американския


Нещо като Coca Cola и Кооп Кола.
Даже и цената е същата.
16 Ноември 2005 11:32
Ако е в центъра небостъргачът няма да стои добре.
Евентуално може в крайните квартали - например в Бизнес парка - по ще е намясто.
А инак - мисля, че най-хубавият проект е на Боян Захариев - със зеленината!
16 Ноември 2005 11:41
Да не забравят ДЮЛГЕРИТЕ да оставят място от където да минават самолетите...
16 Ноември 2005 12:04
...паша ефенди, ако моста на бяла не сторя по теркя си за 700 000 гроша, вземи ми главата...
(неукият Уста Колю към Митхат Паша)
16 Ноември 2005 12:06
а трансферът на технологии в съвременния свят не е трудно да бъде преодолян", смята арх. Бойко Кадинов,

Въпреки очакваните протести на некои наши отвъдокеански мислителе нема да е лошо да им покажем на американците, как са прават небостъргачи - паметници на културата.
А Кадинката, место да "преодолява" трансфера на технологии, по-добре е да са замисли как да докара модерните технологии тъдява. На пръво место требва да са осигурат парашути за дюлгерете, ел.тесли и бичкии и пр.

Редактирано от - другаря Тодар Живков на 16/11/2005 г/ 12:08:49

16 Ноември 2005 13:09
последният модел - тоя с вертикалното излитане, дето е построен във въздуха върху питанката е много оригинален. моля автора да се обади как се прави това - може да продадем лиценз за технологията на повечето азиатски държави и да избиеме рибата.
16 Ноември 2005 13:19
Ако го турнат в някоя софийска дупка, тоз небостъргач ще стърчи една шапка над софийското кметство.
16 Ноември 2005 13:25
Интересно название - "Небо - СТЪРГАЧ"!
Кое ша ми стърже - празните джобове, или небето
16 Ноември 2005 13:44
USA-то е прав, статията е непълна, един от проектите който не са показани го докарва 1 към 1 на външен вид на вибратор.Ако чучнат такава хуйовина на центъра на София отивам да живея в Ихтиман
16 Ноември 2005 13:48
Oldmad,
на македонски, с извинение, небостъргач е облакодер
16 Ноември 2005 13:53

16 Ноември 2005 14:04
Ма моля ви не обиждайте вибратора - все пак е полезна вещ за разлика.....
16 Ноември 2005 14:25
за тези небостъргачи ще трябват ядростъргачи за паркинги
16 Ноември 2005 15:05
Искам от тревата, която пушат някои архитекти!!!
16 Ноември 2005 15:33
Софийски небостъргачи - защо пък не? Във Варшава и други източно-европейски столици вече се строят такива. Ние да не сме по-лоши от другите?
Щом Витошка влезе в световната класация на скъпите улици, защо София да няма
стилни небостъргачи? Ай стига от мутробарок и политрококо...
16 Ноември 2005 15:46
аз сметам, че требва да се извисят на кооперативния пазар в Люлин - от долната страна до пощата, където обикновено продават арпаджика
16 Ноември 2005 16:07
Абе то хубаво небостъргач в центъра, само не разбрах, къде ще се паркират колите, по етажите ли??!Като в онази кула на Фоцваген?
16 Ноември 2005 16:07
Подкрепям каруцаря, на новия български двукрилен петохуйник мястото му е баш у Люлин-3 до арпаджика.
16 Ноември 2005 16:34
А, не! Не познавам добре "Люлин" и пазара му, но срещу арпаджика възразявам. Това е дребен непатриотичен лук. Облакодерът требе да е близо до праза - гордо щръкнал фалически символ на проспериращата ни Родина ...
17 Ноември 2005 05:45
Българският небостъргач - по-малък брат на съветския небостъргач! Два небостъргача - една цел!
17 Ноември 2005 08:34
Ефикасно ще бъде, бате Бойко като се качи на последния етаж ще види къде има дупки, къде боклуци, къде дебели мутри.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД