Скъпи дрехи, скъпи прически, дълги крака. Кратко описание на две девойки, които слизат от чисто нов "Ситроен Плюриел" пред магазина на Паола Абси на бул. "Витоша" в София. Какво чудно? Магазините са скъпи, жените са скъпи, колата е скъпичка... Тогава къде, по дяволите, да спрат освен на една от най-скъпите улици в Европа. Единственият проблем е, че би следвало момичетата да са инвалиди, както е обозначено на стъклото на френското бижу, а те не са, при това никак.
"Витоша" и доста от съседните улички са част от "синята зона", а синьото талонче с нарисувана инвалидна количка на него освобождава шофьорите от такса за престой.
Вече и децата знаят, че поради съществуващите финансови облекчения и преференции, с които се ползват хората в неравностойно положение,
се движи бясна търговия
на "право на инвалид". Сиреч като купиш нова кола, да не плащаш мито и ДДС, да не плащаш винетка и безплатно да спираш на общинските паркинги и в "синя зона".
Миналата сряда срещу тази очевидна далавера въстана социалният министър Емилия Масларова. Тя поиска от финансовото министерство спешна проверка на колите, вкарани на името на инвалиди от 2004 г. до момента. Масларова се обърна за помощ лично към шефа на ведомството Пламен Орешарски и заплаши, че ще започне проверки и в ТЕЛК, където пък се ширела корупция. Ако се докаже нарушение, спестените пари ще се връщат на държавната хазна в троен размер според министъра.
Един ден по-късно "Сега" реши да се поразходи по най-скъпата улица в страната и да разгледа какво ново има по магазините, но най-вече как изглеждат колите на инвалидите.
В отсека между бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Алабин" между 13.15 и 13.30 ч. от двете страни на улицата кротко отмарят двигателите на 162 автомобила. С талони, необходими за таксуването на престой в "синя зона", са не повече от трийсетина. По-малко са тези с разрешение от "Паркинги и гаражи" - основно много скъпи коли на собственици на магазини и тук-там няколко доста евтини бракми. Най-големите баровци въобще не слагат нищо на таблото - както е пред бингото в сградата на Българския ловно-рибарски съюз, а балъците, които се опитват да ги имитират, заминават за наказателния паркинг на лотариен принцип - когото добара паякът.
По-интересно е колко са колите със знак "инвалид". Точно 57, или 1/3 от паркираните превозни средства. Не че на "Витошка" не се разхождат хора с недъзи. В единия край обикновено стои едно момче без крака, в инвалидна количка и проси парички. По тротоарите често пълзи на колене и лакти едно друго момче със закърнели долни крайници, които умишлено е изложило на показ. Той побутва една паничка за подаяния и поздравява с "Бог, добро да ви дава, господине". На врата му виси една табела с дълги обяснения, в която обаче ярко се откроява призивът "Помогнете!". Тези двамата вероятно също откупуват разрешителни, но това е друга тема. Колкото и пари да изкарват обаче тези момчета, колите на булеварда очевидно не са техни - нито могат да идват на "работа" с тях, което също е очевидно, нито могат да си ги позволят.
По автомобилите ще ги познаете
Кои инвалиди тогава са паркирали тези 57 возила? На пресечката с "Неофит Рилски" някакъв "неравностоен" е паркирал 4-5-годишно "Ауди А-8", чиято пазарна стойност започва от 25 хил., а конските сили под капака са колкото на кавалерията на Будьони. Пред офиса на ДЗИ кротко ръмжи роудстърът на "BMW-Z-3" - струва между 30 и 50 хил. и десетки мустанги мощ - между 150 и 300. До "Дънкин донътс" пък престоява друг спортен автомобил - "Алфа Ромео Gtv", чиято мощ е между 150 и 260 к. с. Това са спортните, но има много лимузини, при това нови (ауди, тойота, мерцедес, BMW). Техните цени започват от 40 хил. и минават над 100 хил. Има джипове, кабриолети, понякога и обикновени трошки, но всичките те са инвалидни. Налага се изводът, че собствениците на автомобили със "синьо талонче" по "Витошка" действително са в неравностойно положение - имат значително повече пари и връзки от останалите.
Като споменаваме "конски сили", "цена" , "синя зона" и "син талон", то е, защото има взаимовръзка. Обединяващото тук е "талон", който спестява много пари на собствениците на автомобили.
При внос на автомобили се дължат митни сборове, ДДС и в зависимост от мощността на колата - акциз. Ако вносителят е инвалид, той може да ползва митнически и данъчни облекчения. Ако автомобилът е акцизен, от миналата година инвалидът не се освобождава от нищо.
В интернет-страницата на агенция "Митници" се дава следният пример: ако се внесе един шестгодишен автомобил с кубатура 1800 и 100 к. с., митните сборове възлизат на 1035 лв., а ДДС - на 2007 лв. Инвалидите имат право да ползват облекчение до $900 както за ДДС, така и за митата. При примерен курс на долара 1,60 за лева, облекчението ще бъде до размера на 1440 лв. От този пример излиза, че ако имате "инвалидно право", ще платите 567 лв., а ако нямате - 3042 лв. Как да не си отреже човек краката, документално.
Was ist das!
При последния си престой у нас ръководителят на МВФ за България Ханс Фликеншилд силно бе изненадан колко осакатена е нацията ни. По данни на НОИ в България има над 400 000 хора с увреждания. Но само през 2004 г. териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) са издали над 281 хиляди решения за инвалидни пенсии. Рязкото нарастване на броя на инвалидите не може да се обясни само с вноса на автомобили, но спестяването на митни сборове, далаверите с пенсиите влияят пряко на тази тенденция. Ето защо и Фликеншилд е изненадан. Тази история напомня много на една друга, далеч по-комична, която се случила в САЩ. Комисията, която следи за здравето на великата нация, на база закупени лекарства отчела, че на територията на Щатите хората масово падат болни от хемороиди, и то особено в големите градове. Какво се случва, запитали се умните глави? Оказва се, че вместо скъпо струващите инжекции с вечен ефект ботокс жените започнали да обездвижват лицата си с нов крем, който е предназначен да облекчава хемороидите. Така те заличавали бръчките си временно, но евтино.
Какъв крем използват нашите държавници, че така са изгладили мозъците си, не е ясно. Ако поне малко мислеха за пълнене на хазната на държавата или общината, чиновниците отдавна щяха да приберат полагаeмите им се мита, ДДС и такса паркинг в големите градове.
Само от началото на 2004 г. до октомври т. г. по тази линия са регистрирани 52 149 леки автомобила. По предварителни разчети на финансовото министерство догодина данъчните и митническите облекчения за внос на коли за инвалиди ще са в размер на 29,6 млн. лв. По данни на неправителствената "Коалиция 2000" обаче годишно хазната губи по 65 млн. лв. от измами с внос на коли за инвалиди.
"Не е тайна, че има много случаи на откупуване на тези права с цел да се ползват облекченията", припомня министър Масларова. Измамата често е в двете насоки - подкупва се ТЕЛК за фалшиви свидетелства и след това тези "инвалидни права" се продават.
В интернет-страниците за продажба на автомобили като - mobile.bg, има много обяви за продажба на "права". Цените тръгват от 300 лв. и достигат до 450 лв. Приблизително между една трета и една втора от дължимите данъци и мита, които купувачът би трябвало да плати.
Но ако при тази аритметика, в която се включват ТЕЛК, инвалид, данъци, има прекалено много спорни точки, на бул. "Витоша" нещата стоят по друг начин. Едно място за паркинг на ден струва на общината приблизително 12 лв. Ако се върнем на онези плюриел-девойки от началото, бързо ще се съгласим, че те не са докуцукали на скъпия булевард, за да изкарат насъщния, а по-скоро да похарчат същинска сума. Едва ли 2 или 3 лева ще ги затруднят финансово, но те предпочитат "синия талон". Общината губи стотици хиляди левове от подобни злоупотреби годишно - пари, достатъчни да се изградят нови паркинги, да се подпомогне организацията на движението и облекчи животът на столицата.
На практика е невъзможно да се проверят всички инвалидни автомобили, но не пречи да се започне от "Витошка". Усилието си струва.
---
Апропо, като държавата толкова се е замислила за трудноподвижните, защо оставя в абсолютно целия център на София да се паркира по тротоарите, по които те в един хубав момент трябва да минат?
Редактирано от - belchev на 20/11/2005 г/ 23:54:50