:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,910
Активни 746
Страници 24,475
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Цената на доброто име

Гласените от правосъдното министерство поредни, сигурно петдесети поред кръпки и поправки на Наказателния кодекс смаяха света с идеята за връщане към първоизворите на сталинския репресивен модел. Запознати твърдят, че кодексът щял да бъде обогатен с нов (всъщност отменен през 1968 г.) състав, според който



лъжата е форма на предателство,



щом е насочена срещу народ и родина. Текстът щял да е нова алинея към сегашния чл. 103, включен в раздела "Предателство и шпионство" от престъпленията срещу републиката. Шедьовърът щял да гласи: "Който разгласи в чужбина неверни или грубо изопачени обстоятелства, които уронват достойнството на българския народ или на българската държава, се наказва с лишаване от свобода от три до десет години." Това ще да е сериозно престъпление, щом наказанието е по-тежко, отколкото за изнасилване (2-8 години затвор). Не е трудно да се досетим, че тази идея ще бъде скоропостижно бракувана, но тя заслужава внимание, защото чудесно отразява



манталитета на сегашния законодател:



дребнав, зъл, плиткоумен и страдащ от тежък провинциален комплекс. Дребнаво е да преследваш някого заради "разгласявани обстоятелства" за народ и държава. Народът, та дори и държавата трябва да стоят далеч над лъжата - колкото и злонамерен да е лъжецът. Злобно е наказанието за лъжа да е с размер колкото за някои случаи на убийство. Глупаво е в наказателния закон да съществува толкова неопределен бланкетен текст, който задължава държавата да преследва милиони български и чужди граждани - от политиците, които през ден разгласяват грубо изопачени факти за корупцията на българската държава, та чак до онзи социолог, който разгласи невярното и уронващо достойнството на българския народ обстоятелство, че хърватите и сърбите показвали по-висока потентност от нас. Но най дразни заявената комплексарщина "какво ще кажат чужденците". Никакво значение няма дали лъжите ще бъдат "разгласявани" у нас или в чужбина. Мигар да се "урони достойнството" на нацията пред чужденеца е по-лошо, отколкото достойнството ни пред собствените ни деца? И въпреки всичко идеята на правосъдните проектанти съдържа два ценни зародиша, които трябва да се развият:



инкриминирането на вредоносната лъжа



Който се възползва от безусловно гарантираната свобода на словото, за да разгласява лъжи ("неверни и грубо изопачени обстоятелства") с цел да навреди другиму, трябва да носи отговорност. Не става дума да ходи в затвора, но поне трябва да си плати на онзи, който е пострадал или е могъл да пострада от лъжите му. Ако излъжа, че адвокатът Петров немарливо води делата ми, как ще се отрази това на практиката му? Сегашният текст за клевета не обхваща всички случаи на вредоносна лъжа, а наказанието (глоба до 15 хил. лева) е несъразмерно с вредите, които могат да бъдат нанесени от лъжеца. Освен това отговорност трябва да се търси не само от физическите лица, но и от фирми и ведомства, разпространяващи лъжи с цел да причинят вреда. Противно на трайната практика на съдилищата в България, че единствено граждани могат да пострадат от клевета, проектът на правосъдното ведомство признава, че потърпевши могат да са не само физическите лица.



Фирмите също могат да пострадат



от вредоносни лъжи. Това не е ново. Законът за банките (чл. 99, ал. 2) разпорежда: "Който разпространява невярна информация или обстоятелства за банка, с което се уронват доброто име на банката и доверието към нея, се наказва с глоба до 5 млн. лв., ако деянието не съставлява престъпление." Но какво толкова сакрално отличава банката от всяка друга фирма? Този текст трябва да се пренесе в наказателния закон, да се прецизира и да се приложи за всички фирми независимо какъв е техният предмет на дейност. Трябва да се предвиди и квалифициран състав с по-тежка отговорност за органите на власт, които извършат инкриминираното деяние. Само по този начин ще се сложат спирачки на



бизнеса с антиреклама,



който засега успешно се прикрива зад гарантираната свобода на словото. Публична тайна е, че за омаскаряване на конкуренти и опоненти охотно се плаща на журналисти, ужполитици и публични фигури (също като журналистите такива лица могат лесно да разпространяват лъжи), на медии и ПР агенции. Познавам неколцина негодяи, които са превърнали тази дейност в основно занимание. Обществото само ще спечели, ако обуздае такива "бизнесмени". Бездруго глобите за лъжа ще са им производствен разход.
19
2481
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
21 Ноември 2005 01:20
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 21/11/2005 г/ 10:06:13

21 Ноември 2005 01:42
"Цената на доброто име"... е доста голяма. Толкова голяма, че дори г-н Хърсев не може да си я позволи.
21 Ноември 2005 04:08
Ако читателите са хора от народа, преди да четат Д-ра Хърсев, трябва да знаят, че те за него са мижътурки. Така той ни нерече по повод убийството на неговия близък приятел с юродическо образование от милиционерската школа в Симионова, изявил се в годините на демикрацията като най-видния български банкер, забележете, при това без да има каквото ида е банкерско образование, но това не му попречи да си създаде банка, с помоща на приятели, и след това да обере спестяванията на клиентите си.
21 Ноември 2005 08:54
Видиш ли банкер- гръмни го. Винаги има защо.
21 Ноември 2005 08:56
Да-а.Нещо не се чуства добре г-н Хърсев. Пък навлизането му в наказателно правната материя не е удачно.Какво ли става?
21 Ноември 2005 09:42
Явно, че банкерството не му върви.
21 Ноември 2005 12:23
"Публична тайна е, че за омаскаряване (ограбването) на клиенти охотно се плаща на журналисти, ужполитици и публични фигури (също като журналистите такива лица могат лесно да разпространяват лъжи), на медии и ПР агенции."
Що реклама имаше преди фалита на банките! А "експерти" като Хърсев и др. Тодор Вълчев малчаливо я потвърдиха. Е, др. Хърсев, я публично вземете да се осъдите за мащабната измама, и след това говорете за право!
21 Ноември 2005 12:40
Аз миналата седмица писах, ма бот ме изтри, гусин Ърсев.
Затова сега, с това добро име и цената му, де си го подигнал, нищо нема пиша...ма ти си знаеш.
.
Доброто име нема цена, има некои неща без цена и доброто име е едно от тех.
Чудно ти изглежда, ма и късно си се сетил за доброто име.

_______________________
Ще изпълнявам само ясен и прозрачен обществен договор, опитващите да ми наложат друго, ДГД
21 Ноември 2005 13:00
ПЛЮ (С) И аз познавам - поне един ....
21 Ноември 2005 13:52
Ами то новият член на НПК може да се чете и така: "Ако някой направи и разпространи невярна експертиза, уронваща доброто име и материялното състояние на Държавата...."
Затуй е нервен г-на май...
21 Ноември 2005 14:22
Както е типично за България, всеки говори за и разбира от, това, което си няма. Отново балони, приказки без смисъл и никаква теза. Некои хора не могат да разберат, че света не се свършва само с тяхното блато, и че в нашата съвременност като крякаш те чуват надалеч, и ти се смеят... Все едно, някои си мислят че са банкери, дофтори и-к, и разни други такива, пък от време на време и като се изокат пред плебса (тъй наречените мижитурки) великомъдро и поучително. Мина тая да слушаме простотиите на менторите, сега от време на време ги гледаме като се изпровождат един друг в последния им път ...
А доброто име е нещо, за което са чели по книжките, което обясняват високопарно на студентите си (като изцяло им губят времето), и което няма ама нищо общо с тях. Пък и за фирми даже става дума, о Боже, ела си пребери вересиите ... -------------
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 21/11/2005 г/ 15:31:13

21 Ноември 2005 14:55
"достойнството на българския народ или на българската държава"
&
Между тези двете няма нищо, ама нищо, ама съвсем нищо общо
21 Ноември 2005 16:46
Достойнството е етическо понятие и се отнася до отделния човек. Не може да се определи достойнството на държава, нито на народ. Юристите пак се забиха в 9-та глуха.
21 Ноември 2005 17:06
ма а стига бе! какво беше т'ва политик?!? съвкупност от тикове ли? поли-тик!
това с тиковете си е заболяване! на нервната система... а който има проблеми с нервите ... влиза или в неврология или в лудница!!! то... като чуя и т'ва: "...политиците, които през ден разгласяват грубо изопачени факти за корупцията на българската държава..." направо ми идва да се моля Господу горещо: Слез Боже и въдвори страшния съд, че ти я диваци ти осират труда до шестия ден.....!
21 Ноември 2005 18:33
Хърсев, прав сте. Но за да стане предложението реалност, се иска здрав разум и воля. Де ги?
21 Ноември 2005 19:10
И аз го видях Хърсев на погребението на Кюлев! Стекоха се всички, дето са му близали от ръката!
21 Ноември 2005 20:16
ай стига бре пипе! и ти ли!? ... зер и ти лиза!?... иначе що си правил там!? нали сам каза... всички там - така и така... или ти не! ти го игра поп ли ...?!?
21 Ноември 2005 20:21
Откъде тръгна(ло).. та докъде се стигна(ло) :-))
Калинче :-) не е лошо да им се направи едно списъче с такива думички на тези ора, па да си го залепат на огледалото в банята (нали така каза некой ; -) ..и.. така...
21 Ноември 2005 21:40
Не , няма начин автора на статия за доброто име да е господина Хърсев.
Не! Не! Не!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД