:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,733
Активни 756
Страници 16,298
За един ден 1,302,066
Прогноза

Косово - независимо, но не съвсем

Процесът за бъдещия статут на провинцията тръгва тази седмица по дълъг, изпълнен с мини път. След него Балканите няма да са същите
РОЙТЕРС СНИМКИ
Бившият финландски президент Марти Ахтисаари трябва да се пребори със сенките на сръбските и албанските съмнения и страхове.
Тази седмица специалният пратеник на ООН Марти Ахтисаари взема в ръцете си химикал и тефтер и започва да пише бъдещето на Балканите. Той трябва да пристигне в косовската столица Прищина на мисия "за установяване на фактите, с което ще бъде отбелязано началото на първия кръг от ръководените от ООН преговори за определяне на окончателния статут на Косово". От него зависи бъдещето на Сърбия, Черна гора, Албания, Македония, Босна, а косвено ще бъде повлияна и цяла Европа. За България този статут е от особено значение, защото ние граничим с населената от албанци сръбска територия - долината на Прешево, граничим и с Македония, чието бъдеще е заложено в Прищина.



Изходна точка - безизходицата



След края на военните действия през юни 1999 г. сръбската провинция Косово и Метохия осъмна практически като албанска и ничия. Албанска, защото всички други етноси бяха прокудени с доста репресии. В северната й част - в района на гр. Митровица, се запази най-големият сръбски анклав, край Призрен остана компактно турско население, чиято сигурност беше гарантирана от турски войски като част от операцията на НАТО. Роми почти не се срещат. Така или иначе физическото присъствие на другите етноси се свежда и днес до символично.

От самото начало светът изпадна в патова ситуация. От една страна, Европа и САЩ не можеха да стоят повече със скръстени ръце при горящата война на Милошевич с албанците, от друга, нямаха ясна представа как да процедират, след като спрат въоръжения конфликт. За албанците влизането на НАТО в Косово бе равносилно на влизането на руските войски в България през 1877 г. и логичното продължение на борбата на АОК (Армията за освобождение на Косово) би било обявяването на независима държава. Независимост обаче без съгласието на Сърбия би пратила световния ред и законност на боклука. И ето я изходната точка: Косово е прекалено малко, за да удовлетвори толкова много интереси, което е доста отчайващо, съгласете се.

От друга страна обаче, ситуацията, при която провинцията нито е сръбска, нито е независима, е неприемлива и ако не бъде намерено решение, е възможно територията с най-голяма концентрация на престъпност в Европа да се превърне в територията с най-много екстремизъм, при това с експортен приоритет. Интересите на радикалните мюсюлмански фундаменталисти към албанските територии са огромни и явни. Тяхната доктрина за бъдещето на света включва Велика Албания, а реализацията й минава през тотална дестабилизация на региона. Един палестински вариант обаче е най-малкото нещо, което е нужно на Стария континент, и затова трябва да се тръгва по пътя за решаването на статута, колкото и тежък да е пътят.



"Независим статут" срещу "разширена автономия"



Назначаването на Марти Ахтисаари за специален пратеник на ООН за провинцията се оказа симптоматично. Бившият финландски президент не е случайна фигура и появата му отново в Косово предричаше бурни събития и подсказа, че някъде (може би във Вашингтон) вече има ясни модели за налагане. Не е лошо да се припомни, че точно Ахтисаари бе този, който изигра водеща роля при преговорите с бившия югославски президент Слободан Милошевич за изтеглянето на сръбските военни части от провинцията. Изключителният дипломат никога не влиза в игра, в която изходът да не му е ясен предварително.

Малко след като той беше назначен с важната мисия, косовският парламент прие Декларация за независимо и суверенно Косово. Този акт е изключително важен, но и много тънък за тълкуване. За мнозина той прозвуча като обявяване на независима държава, но това не е така. Европейският съюз веднага реагира, че не би приел извиване на ръце и игра на свършени факти. Неслучайно актът на парламента звучи доста уклончиво - в смисъл, че декларацията за независимост ще бъде подложена на референдум и тогава ще се вземе окончателно решение за статута на провинцията. Въпреки острите си критики към парламента в Прищина представителите на западните институции приеха декларацията като "изразена воля". Резолюцията всъщност представлява отправната точка на албанската делегация по преговорите.

Важно е да се отбележи, че най-вероятната сръбска теза ще бъде "разширена автономия". Двете позиции са много близки по същност, но в момента изглеждат непримирими. Ако след края на преговорния период и двете страни останат леко неудовлетворени, значи дипломацията и Ахтисаари ще са си свършили работата добре.



Сценариите - от катастрофа до европейска интеграция



Най-мрачният сценарий, разбира се, ще се случи, ако албанците се изтеглят от преговорите и обявят независима държава. Това би било прецедент в световния ред и международното право, върху които се градят сигурността и живота в Европа след Втората световна война. Един подобен акт би дал тласък на едно паналбанско освободително движение в цялата дъга около Албания и Косово - Черна гора, Сърбия, Македония, включително и Гърция. При подобно стечение на обстоятелствата реакцията на Белград няма да е никак мека. Нелегитимен акт от страна на Прищина би развързал ръцете на сърбите да навлязат в Северно Косово, за да защитят своите сънародници там. Би дало повод на Белград да отреже провинцията от продоволствия и най-вече електричество. Това би дало и тласък на разпада на Босна - Република Сръбска ще обяви независимост и ще се присъедини към държавата майка. Би довело и до разпада на Македония - в лошия случай, или до федерализирането й - в по-добрия вариант (което в бъдеще означава същото). Няма да е лесна задачата и на Черна гора, защото територията около Улцин, която практически е албанска, ще тръгне по примера на косоварите. Такъв сценарий не е невъзможен, но е и последен в списъка, защото би бил възможен само и единствено със санкция от Брюксел и Вашингтон в съгласуване с Русия примерно. Рисковете обаче са прекалено големи, за да си позволи някой подобна авантюра. Един разпад на Босна например би бил фиаско за ЕС, в частност за Германия и Франция.

Лидерите на Косово също не биха рискували да си играят с огъня. Самите те са разединени в писането на планове за албанския етнос. Велика Албания съществува в бляновете на главатарите на различните фисове (кланове) в Северна Албания и някои техни проводници в Македония и Косово, но същинските играчи в ничията провинция се чувстват доста комфортно към този момент. Те са поделили бизнеса, никой не ги закача, няма акции "Светлина", "Респект" и контрабандата с цигари, петрол, жени и дрога си върви необезпокоявано. Това е заплатата, която получават, за да стоят тихи, и те биха били луди, за да приключат с този земен рай. Както се казва, който не слуша - отива в международния съд, още повече че повечето лидери имат сериозни досиета.

"Статут на независимо Косово" или "разширена автономия" са единствените формули, които биха дали шанс на Балканите да се присъединят изцяло към Европейския съюз.

Ето защо в тефтера на Ахтисаари се очертава изразът "Косово - независимо, но не съвсем". Но преди да оповести това, ще мине по дълъг, изпълнен с мини път.
33
2214
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
21 Ноември 2005 01:13
Натиснете тук
21 Ноември 2005 01:39
Незнайко стига с това "Натиснете тук". Омръзна ми да натискам. Изморих се.......
Не трябва да се дава никакъв шанс на Косово да стане самостоятелна държава или да се присъединява към Албания. Тя е мюсулманска държава. Лошо ни се пише.........
21 Ноември 2005 01:43
Не ми харесва антиисторизмът на автора - пише, че неалбанците били гонени от областта след 1999, а забравя, че през 1995 вицепремиерът на Сърбия обяви, че целта на Белград е да изгони албанците от Косова (в съседните БЮРМ и Албания), и че до юни 1999 г. 800 хил. бяха изгонени. Милошевич още в края на 80-те премахна автономията на Косово по конституцията от 1974, установи брутален окупационен режим, мачкаше мирната албанска съпротива и помогна за образуването на АОК. Колкото до наркотрафика и другите мафиозни дейности, икономиката на Черна гора (чийто основен национален бизнес беше контрабандата на цигари за Италия), Сърбия (с Милошевата нефтена мафия) и Македония в хода на югокризата едва ли беше в по-малка степен криминализирана от косовската.
*
Белград няма да има думата за Косово - той беше временен окупатор (1912-1999) на областта - люлка на новоалбанския национализъм (Призренската лига, 1878), в която живеят 88% албанци и 7% сърби. Разбира се, сърбите в независимо Косово трябва да получат всички права, които албанците нямаха в СФРЮ. Претенциите за сръбските манастири нямат политическа стойност - СПЦ ще запази имотите си и вярващите сърби от Сърбия ще имат свободен туристически достъп до манастирите. Надявам се, албанците няма да седнат да заличават сръбските надписи в тях, както сърбите постъпват в българските манастири на тяхна територия (Пожаревския). СПЦ не може да иска повече - тя сега е известна преди всичко с това, че укрива престъпниците Караджич и Младич в своите манастири, пременени с расА и калимявки.
*
Все пак и майката на руските градове Киев с най-старите руски светини остана извън Русия, и нито един руски топ не гръмна по тоя повод. (Само 600 газпромски милиона се изляха за изборната загуба на Янукович - повече, отколкото изхарчи Буш за преизбирането си в най-скъпата кампания в историята на САЩ.)
*
По казаните исторически причини не издържат и механичните аналогии между Косово и другите съседни страни. Република Српска например не е обвързана с Косово, а с босненското малцинство в Сърбия - Санджак-Босна. Предвид не особената жизненост на кантонизирана Босна това може и да стане важно в някой момент по пътя на реинтеграцията на Сърбия и Босна в Европа.
*
С независимостта си от Белград Черна гора се измъква от коловоза на сръбско-албанските отношения. Гърция, член на НАТО, пък има значително свое малцинство в Албания - Северен Епир. Македония има Охридските споразумения и потенциално разделяне (и възможна ребългаризация на изтока). България исторически е съюзник на албанските националистически аспирации спрямо Сърбия и може да се опита да проникне на косовския пазар, ако Белград сглупи и реши да спре доставките на енергия. Макар че Гърция сигурно ще я изпревари и там, както я изпревари и в Македония. София трябва да поддържа винаги отворени каналите за преговори и Прищина (и Тирана) и за бъдещето на Македония.
*
С една дума, България не е и няма да бъде адвокат на Белград в разпадането на сръбската империя. А ще гледа своите интереси.
*
Преувеличаването значението на албанския демографски бум е друга умишлена грешка на просръбската журналистика. Демографията на албанците, както на всички народи, се подчинява на същите обективни закони. В близките едно-две десетилетия населението на албанските земи ще стигне плато, към 2060 дори и в Китай ще настъпи депопулация.

Редактирано от - Чичо Фичо на 21/11/2005 г/ 04:02:43

21 Ноември 2005 01:50
всичко е слухове от силите на непромяната. слуховете за албанско косово и македонска албания са силно преувеличени да всяват смут и умраза. даже за бомби с убеднен уран лъжат мрасниците.
21 Ноември 2005 02:24
Светло я не обичам бирата да ми се пеняви и я издухвам набърже . Затова пуснах натисни тук - за да се сетиш нещо де
21 Ноември 2005 02:44
В."МОНИТОР"-21.11.2005:
Американската администрация осъзнава, че даването на независимост на Косово може да доведе до дестабилизиране на Балканите като цяло, твърди Сандра Рашкович-Ивич, председател на Координационния съвет за Косово, цитирана от сръбският в. "Глас явности".
"В този случай ще се отворят редица проблеми в Южна Сърбия, Северна и Източна Черна гора, в Северна Гърция и в Западна Македония, където живеят албанци", предупреждава Рашкович-Ивич. Тя изтъква, че нито един от документите, на които се позовава сръбската страна, не оставя възможност за независимост на Косово и самоопределянето на тамошните албанци. "Албанският народ е използвал правото си на самоопределяне в началото на 20 в., казва Рашкович - Ивич.
Създадено: 20.11.2005 г. 23:34:02



21 Ноември 2005 03:04
"Там историята е още по-страшна. Паметникът на българския воин е построен в средата на 1942 г. През 1946 г. с решение на Околийския комитет на Съюза на комунистическата младеж на Югославия този паметник е бил взривен, а костите на българските войници и офицери били пренесени от близките им в България.


- Сръбският национализъм се засилва, сръбската църква се превръща в авангард на националистите и идеолог на политиците, националните малцинства са повече от застрашени. В Цариброд българският език се изучава 2 часа седмично, в Босилеград - 4 часа. Питам, защо е това изкуствено разделение на българите? В църквите се назначават само сръбски свещеници. А българската църква мълчи само и само да си няма недоразумения със сръбската църква и нейния патриарх. В общинската администрация няма никъде да чуете българска реч. " - Тoва го казва Зденка Тодорова пред в.Стандарт".
НИКАКВА подкрепа за сърбите. Нашият интерес не може да бъде защитен ако подкрепяме сръбската политика.Трябва да се учим от гърците.
21 Ноември 2005 04:09
Тъкмо обратното, параграфе - недаването на Косово на независимост и имитациите на "суверенитет" Белград в/у него ще поддържат напрежението на Балканите и май-вече ще държат Сърбия в истерията на милошевизма и няма да й позволят да се нормализира душевно и европеизира. Русия загуби Киев, Харков, Одеса, Севастопол, дачите в Ялта, Форос и Пицунда и космодрума Байконур и не гръмна почти нито една пушка. А Белград разпали кървава междуособна война, която загуби позорно, след като извърши чудовищни престъпления, беше разбомбен (със седем-осем години закъснение наистина) и смачкан като тахтаба - време е да face reality. Той няма да диктува на Балканите. Той е болния човек на Балканите. Трябва да оздравява и да е доволен с каквото има.
21 Ноември 2005 07:31
Чичо Фичо,

Всичко това което пишеш, моге и да е вярно, но то няма да повлияе на статута на Косово. Историческите разходки са хубаво нещо, това показва твоята осведоменост и ерудиция, но нищо повече. Аз схм много прагматичен, и само питам: кому е изгодно?

Да има отделно Косово, интерес има само УСА. Не вигдам някой друг да има интерес. Включително ЕУ няма интерес. Да не говорим за Русия. Сега вхпросхт е: дали схм прав, дали реално УСА има интерес? Това не го знам. Но всичко досега ми говори, че УСА има интерес от независимостта на Косово. Тогава ако не сега, след 1-2 години ще има независимо Косово, което моге да се схедини с Албания на един много по-кхсен етап. Но за УСА вагното ще е да се отслаби допхлнително Схрбия. Не вигдам кой моге да попречи на УСА.

Та, моля те, осветли ме по този вхпрос: има ли УСА интерес да има НАИСТИНА независимо Косово?

А напхните да се включи Бг в цялата тзи картина са направо смешни. Става дума за много по-глобални неща. Видяла жабата че подковават вола, дигнала и тя крак.
21 Ноември 2005 07:47
bill, никаква прошка на сърбите
21 Ноември 2005 08:23
Косово никога не може да бъде независимо. Всяко решение в тази посока ще е временно. В момента, в който Сърбия се окаже в по-благоприятна ситуация, тя ще си върне провинцията, и вероятно - ще и се наложи този път да приложи истински геноцид. Косово извън Сърбия е все едно Плиска или Преслав извън България. Близостта е по-голяма от тази между България и Македония. Разумното решение - разумно и за албанците, е някаква подялба на областта с частично мирно изселване на население към албанската част и към самата Албания. Иначе всички останали в Косово, или техните деца, един ден ще страдат много. Това е като да живееш върху буре с барут.
21 Ноември 2005 09:01
Решението за независимост ще даде морално право на всчки доминиращи в даден район етнически групи да претендират за такава. Например защо след като албанците имат право на независимост сърбите в Босна да нямат, за същото могат да претендират и осетинците в Грузия и т. н.
21 Ноември 2005 09:18
Общо взето докато четох статията имах чувството че е писана в кабинета на г-н Ахтисаари. Същите обтекаеми и закръглени нищонеказващи фрази, съединени в сложносъчинени и сложноподчинени изречения - сякаш са писани от политик, а не от журналист.
21 Ноември 2005 09:50
СЛОБО
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 21/11/2005 г/ 10:07:32

21 Ноември 2005 09:52
Ей, тоя Чичото Фичото е много умен за възрастта си! Как сканира само човека - негде Байконер негде Косово. То Косово е свърталище на престъпност и нищо друго. Има един паркинг между Прищина и Косово Поле, пълен с крадени автомобили и непотърсени, защото са крадени от Европа. Какъв Ролс Ройс има само, да ти падне шапката.
21 Ноември 2005 10:03
Еднородно сръбско население живee нa територията на КОСОВО И METOХИЯ от средновековието.
Сръбската православна църква е основана в 1219 в ГРАЧАНИЦА и патриаршията на ПЕЧ са основани в 1346 .

1389- Битката с турците при Косово поле.Турското нашествие активира масови преселвания на балканите , но Косово - METOХИЯ продължава да съществува като сръбска земя с 97 % сръбско население до 15, 16 век.
От късният 16 век се заражда сръбската национална съпротива и отказ да приемат турското управление .
Сърбите участват във войните между АВСТРОУНГАРИЯ и ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ през 1683 и в 1717 .
След австрийското поражение сърбите са подложени на брутални репресии, което
ги кара да се преместват на север на две големи преселвания. Няма начин да се
установи точният брой на сърбите, които са прогонени тогава, но е сигурно,
че около 200 000 от тях се заселват в Австрия /не доброволно/ .
Въпреки гоненията Косово остава етнически еднородна до средата на 18 век .
Към средата на18 век започва заселването с албанци в КОСОВО И METOХИЯ .
Ключът към този пробив несъмнено е в ИСЛЯМИЗАЦИЯТА на албанците .
В ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ албанците придобиват привилегирована позиция на
властвуващи, в сравнение с местните християни.
Първите и вторите сръбски и черногорски войни за освобождение против
ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ в 1876 и в 1877 маркират първият директен
конфликт на сърбите с албанците. Албанците се бият заедно с турците против сърби и
черногорци.След тези две войни, сърбите в КОСОВО И METOХИЯ са изложени отново
на организиран терор /не доброволно/. Създава се първата лига на ПРИЗРЕН на албанците в 1878 .
Лигата на ПРИЗРЕН е важен момент в образуването на идеологията на албанския национализъм.
Следващите три десетилетия, до Балканската война в 1912, се характеризират с планираното преследване,
убиване, и изгонването на сърби . Етническият баланс в КОСОВО И METOХИЯ започва сериозно да се променя.
Повече от 400 000 сърби напускат областта. Документацията от този период удостоверява многобройни убийства , плячкосване, отвличания , атаки и грабежи . Основната цел е разрушавато и изгонвато на сръбите от тяхната земя.
Сърбия, Черна гора, България и Гърция водят Балканската война от 1912 против ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ.
В сраженията за КОСОВО И METOХИЯ , албанците отново се бият на страната на турците. След войната се
създава Албанска държава с решене на Лондонската конференция, но албанците не се задоволяват с нейните
граници въпреки недвусмислената позиция на големите сили и отказ да се позволи каквито и да са териториални
aспирации към Сърбия и Гърция .
Достигането на целта за "Велика Албания" обаче става възможно по време на ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА под формата
на ФАШИСТКИ протекторат, след разгромът на Югославия и Гърция . Под италианска окупация, КОСОВО И METOХИЯ , западна Македония и източна Черна гора бяха присъединени към Албания .Терорът против не-албанското население се
усилва с прочутият полк на Косово и дивизията на SS SKENDERBEG , съставен от над 11 000 албанци . Действувайки съобразно доктрината на втората лига на ПРИЗРЕН - около 100 000 сърби са депортирани.

Третата лига на ПРИЗРЕН беше създадена в USA през1946. Нейната цел беше същата, както на първата и втората лига на ПРИЗРЕН - създаването на Велика Албания.
Следвоенната политика в КОСОВО И METOХИЯ . Приемане от ТИТО на закон, забраняващ връщането на сърбите , които са напуснали провинцията . В конституцията от 1974, КОСОВО И METOХИЯ става съставна част на федерацията.
Тенденцията на сепаратизъм се засилва. Както и в Македония се действа на политическо и битово ниво, подкрепено и
от външни сили.В този период 800 селища са етнически прочистени.1981- сблъсъци под лозунга Република Косово.
През 1991 обявяване на Република на Косово, противно на конституцията с поддръжка от определни кръгове на запад,
създава успоредни институции, образование и здравеопазване и практически обявяване на независимост.

21 Ноември 2005 10:17
За съжаление в настоящата ситуация най-приемлива се оказва подялбата. Не виждам как сърби и албанци могат да живеят съвместно без чужди войски да пазят примирието. Поне ще се установят някакви граници за да се спре по-агресивния в демографско отношение албански етнос да изтласка сърбите от цялата провинция.
Лошото е, че подобна съдба очаква и Македония. Федерализацията може да доведе до разкъсване и разпад на страната. Подобен сценарий хич не е невъзможен - даже по напълно демократичен път едно преобладаващо мнозинство може чрез рефередндум да се отдели в независима държава. Хайде да си спомним какво стана с принципа, прокламиран след Втората светована война, че границите в Европа не подлежат на промяна. Добрите пожелания са едно, реалностите - съвсем друго.
21 Ноември 2005 10:36
И случаят с Косово показва, че запада се е систематично намесвал на Балканите и раздавал земи на ляво и дясно на своите протежета. Това е така балканизирало района, че вече не е възможно да се направи разумно решение. От толкова междунарорен егоизъм, няма как да се направи разумно решение, защото всяко предложено, нарушава доста международни постановки. Когато няма демокрация и принципи е така.
21 Ноември 2005 11:30
абе, ако си похортувате с представители на администрацията в Прищина и Сараево, ще ви се изяснят бая неща и ще разберете, че каквото и да пише във вестници, списания и научни публикации става въпрос за пари. В балканските мащаби, става въпрос за страшно много пари. Никой психично здрав косовар с няйкаква тежест в провинцията не ще да чуе за пълна независимост, защото ще спре потока от средства към провинцията, заплатите от 2000 евро за средна ръка служител ще стане 200-250 евро, ще требва да правят бюджет, да издържа множащата се популация, да си оправят сами инфраструктурата, да създават сами работни места, сами да си подържат здравеопзане и образование, да си крадат и източват свои собствени пари, да се справят с 55% безработица и т.н. Велика Албания е възможно най-неизгодната схема за косоварите (които между другото са доста резервирани към албанците от Албания и дори отношението напомня такова към варвари). Имат много добър пример от недодяланата (и според тях прибързана) независимост на Б и Х. Тази декларация просто е умел ход за увеличаване на издръжката и е база за преговори за създаване на някаква специална програма "ала Маршал". И ще я получат. Ахтисаари отива за да пресече в зародиш опита за изнудване и да договори по-приемлива сума. Друг е въпроса, че в източването са забъркани и международните представители. Седнете с косовар, налейте си по едно, после по още едно и ако умеете да общувате всичко ще ви се изясни на третото. Всичко друго е пунт и пластика.
21 Ноември 2005 12:20
Много неадекватни форумци, брей! Много апология на сръбския национализъм и у аа1, и у А цоп (последният като че ли е бил в Косово, но забравя, че у нас крадените коли се дават на съдиите). Само Чичо Фичо е в час. Дори и параграф39 се е изложил, че цитира про-сръбския "Монитор".
21 Ноември 2005 12:26
Забравих да упомена и bill. Добър постинг!
21 Ноември 2005 12:35
Пичове, повече от ясно е, че не искат да има мир по света. На чичо Сам му е през оная за живота и на сърбите и на албанците. Важното е да се харчи военната продукция.А те както и ние само се дразним.
21 Ноември 2005 14:45
Някой много правилно отбеляза, че границите в Европа вече не подлежат на промяна. Извън историческите алюзии, отцепването на Косово ще доведе до проблеми и в Македония, съответно и в България.
Още една мюсюлманска държава издържаща се с продажба на дрога и екстремизъм едва ли е най-доброто за България.
Относно това, колко лоши са сърбите и колко добри албанците, само ще кажа на идиотите дето не си спомнят фактите - сръбско-българската война помогна за утвърждаването на България в национален и Европейски мащаб. Точно тогава руските военни съветници напускат българската армия и затова я наричат войната на капитаните...Тази война утвърди акта на Съединението в Европа и вдигна престижа на Българската нация.
Извън чистите факти и съвсем емоционално, винаги ще симпатизирам на православна нация, най-малкото щото имам повече общо със сърбите, отколкото с албанците...
Всъщност ако се вгледаме в историята, моем да биеме и едните и другите като маче у дирек, само да си имаме люде кат Олимпи Панов и Георги Вазов, това е.
21 Ноември 2005 15:07
Там където са се намесили НАТО или само американците мир няма да има. Целта им е да подклаждят вражди, да се заседяват повечко и в частния случай да потдържат военно напрежение посред Европа. И естествено да пречат на ЕС - единствения им останал враг (икономически)
21 Ноември 2005 15:39
Калитко - първо мисли, след тва пиши...
1. България е в НАТО...знам, че си го пропуснал ама е истина, плюеш себе си....
2. Като икономически проблем за Щатите, Китай е далеч пред Европа.
Другите ти съждения също са откровена глупост да знаеш
21 Ноември 2005 16:39
Бившето име на Београд е Алба Булгарика. Има една много хубава книжка на един френски учен изследовател за произхода на имената на сърбите и хърватите. България не случайно е била на 3 морета. Сърбите са славяни и братя, без значение кой ни насочва един срещу друг. Уверявам ви заради богатия си личен опит, че албанската паплач трябва да бъде сложена на мястото си - да бъде изгонена от Македония и Косово, а и от сръбските земи.
И това ще стане, и това ще стане. Помнете ми думата.
Разбира се, че ООН, САЩ и другите мафиотски организации не са тук за да пазят мир, а точно обратното - за да създават етнически конфликти. То е ясно като бял ден.
21 Ноември 2005 18:47
Тъжно ми става като чета колко сме заблудени българите какъв е българския интерес в настоящите събития. Само чичо Фичо е в час. БЪЛГАРСКИТЕ ИНТЕРЕСИ НЯМАТ НИЩО СЪПОСОЧНО СЪС ИНТЕРЕСИТЕ НА СЪРБИЯ. И за това са виновни нашите "братя". Най-смешното е че сърбите сами не осъзнават че и техния собствен интерес е мирно разпадане на миниимперията им и лечение на болеста - сръбски национализъм докато се европеизират и цивилизоват.
21 Ноември 2005 19:04
Щях да реагирам на изказалите се по-горе, но HC11 ме е изпреварил.
21 Ноември 2005 19:12
Каруцарю, става дума за пълна независимост от Белград, не от ООН. Не става дума и за обединение с Албания, както и Молдова не се обедини с Румъния. И вероятно Македония (източна) няма да се обедини с България. Косово ще остане ООН-протекторат още известно време, не завинаги.
21 Ноември 2005 19:22
Иванова, ти си в две-три изречения се изхитрила да направиш 3 грешки : не умраза, а омраза , не мрасници, а мръсници , не убеднен, а обеднен и нито една запятайка не присъстват. Отговори: как при такава неграмотност ти си тръгнала да философстваш? Иди си “уграмоти” отначало.
21 Ноември 2005 22:01
До чичо Фичо
След Първата Световна война, от Беломорска Тракия са прогонени 250, 000 българи, обезлюдени са цели области, а останалото българско население е асимилирано! Гърция е родина на демокрацията нали! Какво ще кажеш за взривените 17 черкви и манастири, като единият манастир е от ХІІІ в. и от пожара са загубени ценни манускрипти, старинни икони и черковна утвар, а иконостасът паметник на изкуството е изгорял напълно. Да не говорим, че мюсулманите недопускат християните до храмовете в "Свободно Косово"!!! И всичко това става с протекцията на ООН мисията, която е "МИРОЗАПАЗВАЩА" по своята функция, но не по своята същност.
21 Ноември 2005 22:03
Абе тъкмо изках и аз да кажа нещо по въпроса, но видех кво пише Димитрова и се отказах. След Димитрова всичко е безсмислено


21 Ноември 2005 22:06
Исках де, не "изках". Нали ви казвам. след Димитрова съм шашнат
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД