Хич не й върви на управляващата коалиция - нито с обстановката в страната, нито с международните институции. Но най не й върви в партньорство. Тройката във властта - БСП, НДСВ, ДПС, се роди в мъки, едва-едва стартира, още по-мъчно работи. Диалогът помежду им на практика липсва, а повечето спорове се израждат във взаимните обвинения. В много от случаите изобщо не личи, че трите партии управляват заедно. Напротив, върху БСП пада цялата отговорност за непопулярните решения, НДСВ се държи все едно е в опозиция, а ДПС пасува.
Така че почти 2 месеца след съставянето си тройната коалиция продължава да съществува само на хартия. С всеки изминал ден НДСВ все повече показва, че не се чувства никак удобно там. И
хем консумира власт, хем не пропуска да се разграничи от останалите
Последният ярък пример е от оня ден. С гласовете на НДСВ десните успяха да прокарат решение премиерът Сергей Станишев да бъде изслушан в парламента за критичния доклад на Еврокомисията. БСП и ДПС бяха против. Ако жълтите не бяха подкрепили предложението на СДС и ДСБ, то нямаше да мине. Изобщо не става дума за грешка или за недоразумение, а за целенасочена демонстрация. Първото гласуване не събра нужните гласове, при второто царистите се мобилизираха и то мина.
Интересно е да се види как ще мине дебатът по доклада на Станишев в парламента. Защото е факт, че соцлидерът е премиер от 2 месеца, а НДСВ управлява 4 години. А в доклада на ЕК недвусмислено пише, че забавянето е започнало още от лятото на миналата година. Тогава, когато царската партия взе да се готви за изборите.
НДСВ влезе в коалиция с десните и по още един, този път персонален проблем - шефът на тотото Ирена Кръстева да запази поста си до 2007 г. Това трябва да стане с поправка в закона за спорта. Интересното е, че тя липсва в проекта, внесен от правителството. Идеята е на група депутати от НДСВ начело с Васил Иванов-Лучано. Първият опит поправката да мине в комисия не успя. Не е ясно обаче какво ще се случи в пленарна зала. Нищо чудно НДСВ и десните да успеят да съберат нужните им гласове.
И в правителството прехвърчат искри.
Вече два месеца не може да бъде разпределен вторият ешелон на властта.
Заради това повечето от агенциите изобщо не работят, застинали в очакване кой ще ги оглави. Големи бяха разправиите и около новото министерство на държавната администрация на Николай Василев. Той дори публично заплаши, че няма да подкрепи бюджета, ако не приемат идеите му. Драми текат и около министерството на Емел Етем - там недоволни има и от БСП, и от НДСВ.
В последната седмица БСП и НДСВ размениха публично реплики и заради частичните избори в София. Въпреки че имаше договорка поне на балотажа двете партии да играят заедно, жълтите подкрепиха омразния им доскоро Бойко Борисов, който не спира да сипе обвинения срещу тях и да ги иронизира. Интересна е логиката на това решение. Членът на Политическия съвет Станимир Илчев в интервю за "Сега" обясни, че НДСВ иска да съхрани своите симпатизанти в столицата. Ако НДСВ подкрепи другия кандидат, има опасност да предизвика трайно разочарование у тях, каза той. Излиза, че симпатизантите могат да преглътнат коалицията на НДСВ и БСП на централно ниво, но не и на местно.
И двете партии са единодушни, че различията в местните избори няма да доведат до разпад на управляващата коалиция. Те обаче станаха поредният повод да се демонстрира коалиционната непоносимост. И както изглежда, нито ЕС, нито убийствата, нито птичият грип, нито наводненията са в състояние да накарат коалиционните партньори поне публично да играят "съюзници във властта". За екип и дума не може да става. Вече е ясно, че всеки докрай ще бъде воден само от собствените си амбиции. А така трудно се изкарва - дори до пролетта.
|
|