Седми ден не стихват безредиците в североизточните парижки предградия, населени предимно с имигранти от бившите френски колонии в Северна и Централна Африка. Размириците избухнаха в Клиши су Боа (департамент Сена - Сен-Дени) и обхванаха още три департамента в Парижкия регион след гибелта на двама малолетни крадци от африкански произход, загинали от токов удар в трафопост. Те бяха овъглени, докато се опитвали да се скрият от полицията.
На 30 октомври нов инцидент наля
масло в огъня на безредиците
По време на вечерната молитва в местна джамия, където са присъствали 700 души, неизвестно лице е хвърлило граната със сълзотворен газ. Мюсюлманската общност обвини за провокацията полицията, която наблизо е усмирявала банда вилнеещи младежи. Напрежението беше нагнетено допълнително и от изказване пред медиите на вътрешния министър Никола Саркози, който нарече "паплач" нарушителите на обществения ред.
В отговор на тази квалификация разярените протестиращи засипаха полицията с камъни и коктейли "Молотов" и започнаха да трошат и преобръщат автомобили. Протестиращите в Сена - Сен-Дени отвлякоха и запалиха празен автобус на руски туристи от Ярославъл, изгориха местно училище, сграда на полицейски участък, магазини. Разграбиха и опустошиха търговски център.
По данни на полицията протестиращите младежи са възприели следната тактика: малки групи от 10-15 човека предизвикват сблъсъци с полицията, след което се насочват към друг район.
Парижките вестници цитират жители от предградията, които обвиняват полицията и вътрешния министър Никола Саркози за ескалацията на напрежението. Имигрантите искат от властите да зачитат правото им да живеят по собствените си обичаи, които са различни от френските. През последните няколко десетилетия в предградията върховенството на френските закони беше поставено под въпрос. Управляващите трудно осигуряват равни права за всички и толерантност към етническите различия в съчетание с принципите на светската държава.
Кабинетът в Париж се оказа изправен пред
заплахата да загуби политическото доверие
на населението поради сблъсъците. Вестниците заговориха дори за "гражданска война". Силно притеснен премиерът Доминик дьо Вилпен отмени посещението си в Канада, а вътрешният министър Никола Саркози отложи пътуванията си до Афганистан и Пакистан.
Президентът на републиката Жак Ширак също се намеси и апелира чрез медиите запазване на благоразумието и социалния мир. Той недвусмислено даде да се разбере, че в кризисните райони на Париж трябва да се спазват стриктно френските закони, но без да се посяга на гражданските права.
Следвайки тези препоръки, премиерът Дьо Вилпен се срещна с близките на двамата загинали младежи и се опита да успокои обстановката, обещавайки прецизно разследване на всички обстоятелства около смъртта на двамата малолетни африканци, която стана причина за безредиците. Примерът му бе последван и от вътрешния министър Саркози, който обяви, че прокуратурата също ще бъде ангажирана с вътрешнополицейска проверка. Тя трябва да установи дали инцидентът, предизвикал безредиците, е бил нещастен случай и има ли вина полицията в конкретния случай. Въпреки всичко обаче той остана твърдо на становището си, че няма да допусне ескалация на престъпността и ще въведе полицейски час, ако е необходимо, за да се справи със ситуацията.
Упоритият и решителен Никола Саркози и дипломатичният Доминик дьо Вилпен са основни кандидати за участие в президентските избори през 2007 г. във Франция, напомнят "Монд" и "Либерасион". Те са наясно, че в този критичен момент действията им се следят
под лупа от избирателите,
които са особено чувствителни по болезнения въпрос за имиграцията. А ситуацията действително е деликатна. През последните десетилетия демографското равновесие във Франция бе нарушено. Проблемът с прииждащите имигранти придоби особено застрашителни размери, особено през втората половина на ХХ век. От 62-милионното население на страната емигрантите са 8 на сто, или 4,6 милиона, а броят на мюсюлманите е скочил на 6 милиона, което безпокои сериозно християните във Франция. Предградията на френската столица са населени с пришълци от Алжир, Мароко и Тунис. Безработицата сред тях е изключително висока, а най-тревожно е, че при младите надхвърля 50 процента. Според наблюдателите това е една от основните причини, която застрашава социалния мир и спокойствие във Франция и намира изражение в провокирането на открит сблъсък с властта.
|
|