визитка
Генерал-майор от резерва, Димитър Димитров е председател на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" от 3 май т. г. Роден е през 1951 г. в Тополовград. Завършил е висшия курс на военното училище във Велико Търново, Военната академия "Фрунзе" в Москва, Генералщабната академия в София и 5-месечен курс в Института по отбрана на САЩ в Сан Антонио, Тексас.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Ген. Димитров, откога датира източването на държавния резерв?
- Разследването за отклонение на материални средства от резерва обхваща основно периода 1996-2004 г. и началото на 2005-а. Вероятно е имало и преди това.
- Може ли да се каже сега, след разследването, че са затворени кранчетата за източване на резерва?
- Сега мога да ви го кажа твърдо и да нося отговорност за думите си. От май месец, откакто управлявам резерва, нищо не е излязло без моя заповед и разрешение и преди да бъде платено - нито килограм зърно, нито литър гориво. Заповедта ми гласи, че първо се плаща, после установявам, че парите вече са при нас и чак тогава подписвам. Когато ние купуваме нещо, то трябва да дойде, да го видя в складовете и тогава подписвам платежното нареждане.
- Вероятно сте се сблъскали с дългогодишни схеми за източване. Голяма ли беше съпротивата?
- Да. Когато дойдох, бях сам. Доста от хората, които са работили по тези схеми, в течение на месец-два бяха освободени.
- Колко души уволнихте?
- Повече от 20 от директорите и началниците на отдели - при нас и по места. Това са преди всичко хората, които са подписвали документите и са разрешавали извършването на тези неправомерни дейности.
- Тези хора не се ли ползваха с партиен чадър?
- Не. Това за партийния чадър си мисля, че е измислена фраза. Тези, които са крали, са я използвали много здраво, за да се прикриват. Тук съм вече 7 месеца и никой за никого не ми се е обадил - нито да спра уволнение, нито да назнача. Назначавам с конкурси и никой не ми е ходатайствал.
- За повечето от фирмите, за които парламентарната комисия през 2004 г. изнесе данни за злоупотреби, се твърдеше, че са свързани с ДПС. И от страна на ДПС ли нямаше никаква реакция?
- Не, никаква - нито от управляващата коалиция по-рано, нито от новата коалиция сега. От опита, който имам, мога да кажа, че нарушителите са използвали слабостта на тези, които са управлявали резерва и са ги плашели. Като видят, че си податлив, продължават още по-силно. Знам го, защото когато дойдох, много народ идваше при мен и ме плашеха с кого ли не. От последния депутат в списъка до президента включително.
- Какво се случи с фирмите, за които бяха изнесени данни, че са допуснали нарушения при съхранението на зърно, метали и гориво?
- Водя 658 дела. За всички тези фирми съм сезирал прокуратурата и са започнати следствени дела срещу тях. За съжаление много малка част от тези дела са влезли в съда и са решени - 60, по-малко от 10% от заведените дела. Повечето са по рафтовете, висят в папките. От над 200 млн. лв. установени липси за 10 години, са възстановени около 1.4 млн., или по-малко от 0.5%. Мисля си, че държавният резерв е държавна структура и делата все пак трябва да имат някакъв приоритет. Не че на баба Гинка, дето й откраднали кокошките, не е важно делото, но тук е ограбен резервът на държавата. Затова тези дела трябва да вървят най-отпред.
- Какво е вашето обяснение, защо толкова години никой не е пожелал да затвори тези кранчета?
- Тези, които са управлявали резерва, просто не са имали интерес. Не са виновни тези, които са го ограбвали. Те са изяли зелника. Виновни са тези, които са го давали.
- Но много лесно може да се проследи кой е стоял на върха на пирамидата?
- Всички, които са управлявали преди мен, се знаят. Там са, на "Майор Векилски" (бел.ред. - адресът на столичното следствие).
- Но над шефовете на резерва стояха министри?
- Това не мога да ви кажа, но делата са там. Според мен трябва да се съдят тези хора - и то не за разхищение и безстопанственост, а за предателство спрямо държавата. Защото те са нарушили бойната готовност на държавата и са застрашили националната й сигурност. Защото, ако така продължаваше, резервът щеше да бъде ограбен до шушка.
- Искал ли сте съдействие от главния прокурор за ускоряване на тези дела?
- Защо да се бъркам в работата на другите хора? Аз знам какво трябва да направя в резерва, Филчев би трябвало да знае какво да прави с прокуратурата. Ако не знае, да си подава оставката.
- Какво се случи със зърнобазите, в които бяха установени липси. Дали зърното вече е възстановено?
- Срещу тези фирми също водя дела. Последното е срещу една зърнобаза в Елин Пелин, която има отклонени 5215 т зърно. Наложена им е глоба от 380 000 лв. и срок за възстановяване един месец. Тъй като не е изпълнено, заведох делото.
Аз просто обърнах схемата. По-рано тя е била такава - зърното основно се е съхранявало от външни съхранители, а нашите складове са били празни. Тази есен аз закупих 120 000 т зърно и всичкото го приемам в наши бази. След една година няма да има външни съхранители, защото ние имаме достатъчно бази, за да пазим 3 години зърното. Външни съхранители ще останат само тези, които произвеждат нещо по време на война.
- Какво количество зърно още не е възстановено в складовете?
- Не мога да ви кажа точната цифра, но след година ще възстановя зърното на 100%. Искам да го платят на цената, на която е констатирана липсата. Примерно този от Елин Пелин трябва да го плати на 148.60 лв. за тон.
Много е злоупотребявано и с горива, и то със заменките - термин, който премахнах в поправките на закона за военновременните запаси. Пример - обикновен дизел трябва да се преработи в евродизел. И някой решил, че като се дадат 10 000 т на някого, той след 6 месеца ще го преработи и ще ни върне цялото количество, без да има плащане. Да, но тази схема въобще не е проработила и това гориво го няма. Липсват повече от 40 000 т горива. Планирал съм да възстановя и горивата.
- Какви други кранчета ще спрете с готвените поправки в нормативната база?
- Първото, което направих, бе да променя устройствения правилник. Още в първите 10-15 дни установих, че той е направен да обслужва тези, които искат да извършват неправомерни действия. До месец имах съдействието и на Министерския съвет. Разделих Главна дирекция и създадох нова дирекция, която се занимава с обществени поръчки, покупки, маркетинг и информационно осигуряване. Преди това всичко това се правеше от Главна дирекция, която е била нещо като държава в държавата. Какво става там, е знаел само главният директор. Ако реши да подаде информация на председателя, ще я подаде, ако не - няма. Затова по-рано председателят и главният директор са били в постоянна война. Но главният директор в крайна сметка излиза сух, а виновник се оказва председателят, който е подписвал документите. Сега вече всеки документ се изготвя и се подписва от двамата директори и след това се носи на председателя. Освен това всички дейности по покупка и продажба ги извършваме чрез борсата. Само по изключение провеждаме търгове, например за взривни материали.
Друга схема за източване е с наемите. Сключват се изключително неправомерни наеми, защото няма методика. Сега разработваме методика за определяне на наемните цени.
- Какви средства за тази година е дал държавният резерв за наеми?
- Сигурно ще минат 10 млн. лв. до края на годината. Един от най-драстичните случаи е при наем на склад за съхранение на пилешко месо. Едната дирекция сключва договор за наем за 0.47 лв. на тон, а другата дирекция - за 50.40 лв. Това вече ще бъде ликвидирано. Парите за наем ще намалеят и след като приберем зърното в наши бази. Сега се плаща по 1.20 лв. на тон за месец съхранение. Стотици хиляди тонове зърно са били съхранявани от външни съхранители в продължение на много години.
- Какво е съотношението между военновременните запаси и гражданския запас и не трябва ли да се даде по-голяма тежест на втория. Защото като член на НАТО не ни грози пряка военна заплаха, но сме застрашени от бедствия и катастрофи?
- Не мога да кажа какво е съотношението. Точно е регламентирано използването и на единия, и на другия запас, но това не означава, че военновременният не може да бъде освободен в мирно време по решение на МС.
- Сега при кризата с наводненията имаше ли решение за деблокиране на военни резерви?
- Имахме готовност, но се оказа, че нашите материали излизат доста по-скъпи, отколкото, ако се осигурят по друг начин средствата.
- Как резервът ще стане по-прозрачен?
- Като дойдох, установих, че няма система за управление на резерва. Сега разработваме такава система, в която ще бъдат вкарани всички материални средства, които съхраняваме - количества, качества, срокове на съхранение. Когато нещо трябва да се освобождава, ще бъде извеждано в интернет страницата на резерва и по график ще бъде пускано на борсата. По всяко време всеки ще може да си направи справка през 2006-а например какви материални средства ще бъдат освободени. Смятам, че през януари програмата ще започне да работи. По-рано нещата са се потулвали - на тъмно, под масата, никой не е знаел какво ще се продава, кога и защо. Сработвала е схемата, в която са участвали служителят в резерва, брокерът на борсата и купувачът. Материалите са тръгвали оттук, когато има осигурен купувач, който ще плати комисиона.
КАРЕТА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"За съжаление много малка част от заведените дела са влезли в съда и са решени - 60, по-малко от 10%. Повечето са по рафтовете, висят в папките."
"Един от най-драстичните случаи е при наем на склад за съхранение на пилешко месо. Едната дирекция сключва договор за наем за 0.47 лв на тон, а другата дирекция - за 50.40 лв. Това вече ще бъде ликвидирано."
"Когато нещо трябва да се освобождава от резерва, ще бъде извеждано в интернет страницата и по график ще бъде пускано на борсата. По всяко време всеки ще може да си направи справка през 2006-та например какви материални средства ще бъдат освободени."
|
|