:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,445,970
Активни 145
Страници 19,102
За един ден 1,302,066
Опасения

10 причини процесът срещу Саддам да не е справедлив

Анонимността на съдебния състав и свидетелите показват, че има нещо гнило в делото
Снимка: Ройтерс
Жителки на родния град на диктатора - Тикрит, демонстрираха в негова подкрепа по време на процеса.
1. Задържането преди процеса

Саддам Хюсеин е в ареста от декември 2003 г. Според международните закони обвиняемият трябва да бъде изправен пред съда възможно най-бързо. Но първото явяване на Саддам пред трибунала бе едва през юли 2004 г., седем месеца след залавянето му.

2. Опасността от смъртна присъда

Международните закони не забраняват това наказание. Но в Европа то е премахнато от 50 години, а Великобритания е сред над 40-те страни, подписали Европейската конвенция за човешки права, отхвърляща смъртната присъда. Ако Саддам бъде признат за виновен и след това осъден на смърт, екзекуцията му ще бъде сметната за петно върху международното правосъдие.

3. Превръщането на делото в шоу

Международни правозащитни организации се опасяват, че процесът не поставя въпроса за виновността или невинността на Саддам. В опита си да оправдаят инвазията на Ирак Тони Блеър и Джордж Буш направиха провокиращи изказвания за диктатора. Също така бе игнорирано незачитането на съда, чиито правила повеляват да не се допуска преднамерено отразяване на един криминален процес. Снимките от приписваното на Саддам клане на шиити в Дуджаил обиколиха света дълго преди подновяването на процеса на 28 ноември.

4. Съмнения в безпристрастността на съда

Специалният трибунал, който съди Саддам, бе създаден от Временната коалиционна управа. Но много хора смятат, че Държавният департамент, Пентагонът и американското министерство на правосъдието дърпат конците му зад кулисите.

5. Изборът на съдиите

Много въпросителни крият изборът, опитът и безпристрастността на петимата съдии. От тях е разкрита самоличността само на председателя на трибунала. Най-малко двама от останалите четирима никога досега не са били съдии.

6. Показанията

Очакванията са, че не на всички свидетели ще бъдат разкрити самоличностите. Имайки предвид заплахите за сигурността им, причината е доста основателна. Но това може да отслаби защитата. Адвокатите на Саддам твърдят, че не са им дадени време и средства да проучват обвиненията срещу него.

7. Обвиненията

Саддам е обвинен, че подписвал заповеди за екзекуции в качеството си на президент. Но оттук изниква въпросът дали трибуналът може да го обвини в престъпление за това, че е спазвал иракските закони.

8. Тежестта на доказателствата

Тази тежест е извън всякакво съмнение в британските и други европейски съдилища. Но в правилата на иракския съд не е посочено каква ще бъде тежестта специално в такъв процес. Съдиите могат да осъдят диктатора на базата на много по-малка тежест на доказателствата.

9. Международната тежест на съда

За разлика от създадените от ООН трибунали за Руанда и бивша Югославия, в съда срещу Саддам няма международни представители. Това сериозно поставя под съмнение способността му да слуша дело за такива ужасяващи престъпления.

10. Гибелта на адвокатите

Убийствата на защитници на Саддам и хората от обкръжението му постави под съмнение уверенията от международната коалиция и иракското правителство, че те могат да гарантират сигурността на участниците в процеса. Това доведе и до временен бойкот от страна на адвокатите и даде сериозни основания за нови искания делото да се гледа извън Ирак.
6
1986
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Ноември 2005 22:43
Не ме занимавайте с глупости -спазвайте партийната линия-що -не сравните тези десет точки с обвиненията срещу Трайчо Костов и Геме Димитров Абе вие щурили сте и кой ви верва -превърнахте ДЕМОКРАЦИЯТА в кофти дума А тя е хубаво нещо -тъпанари
30 Ноември 2005 04:03
Кви са тия несправедливости като първата и най-важната - че искат да похарчат свой човек - е пропусната.
30 Ноември 2005 05:49
Приложете тия 10 причини към Нюрнбергския съд и той ще излезе незаконен, а Хитлер - малко излишно прибързал да се самоубие.
30 Ноември 2005 10:30
Помните ли онзи епизод в "Шогун", където ейзуитския свещенник топеше англичанина пред японците за това, че англичаните са се разбунтували срещу господарите си (холандците). Японците бяха бесни - да възстанеш срещу господаря си е най-големия грях - и поискаха да го екзекутират, но англичанина каза, че има основателна причина - каква? - ами победихме!
Ето, това е истината - победителите не ги съдят! Все едно процесът срещу Чаушеску беше законен! Не става въпрос дали посочените - Хитлер, Чаушеску. Т.Живков, Садам - са виновни или не, а за принципа - след като ги обвиняваш, че потъпкват демокрацията, трябва да го правиш по демократичен начин!
30 Ноември 2005 10:32
Може да бъркам холандците с испанците, ама съм зле със западната история ...
30 Ноември 2005 11:00
Тука нЕкой беше писал под друга тема, абе да не стане, като Г. Димитров пред Лайпцигския процес? А, немоЗе, съдят иракюдемократи..., па отде се взеха...?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД