Запасният генерал Джефри ван Орден (на преден план) продължава и като парламентарист да държи връзка с военните. |
Още на 24 ноември министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров радостно съобщи, че ще предложи на правителството и президента евродепутатът да бъде награден с някой от официалните ордени на България. Според него българската общественост дължи изключително много на Джефри ван Орден. Прав е, но не за ордена. За да си върши добре работата и да запази образа си на обективен докладчик, Ван Орден няма нужда от награди. Най-лошо за него би било да му излезе име на адвокат на България и че има личен интерес да я обслужва.
За разлика от родните управляващи Европарламентът е много чувствителен на тема
"конфликт на интереси"
Не може да упражняваш контрол над някоя страна и да приемаш дарове от нея. Ако министър Овчаров бе надникнал в имуществената декларация за 2005 г. на Ван Орден, която е публикувана в интернет, щеше да му направи впечатление, че британецът отчита стриктно и най-дребните подаръци в чужбина.
"Моля да отбележите, пише той в приложена бележка към декларацията, че през периода от 27 февруари до 3 март 2005 г. бях гост на организацията Консервативни приятели на Израел, която плати разходите ми за полет и хотел по време на посещение в Израел с цел преглед на напредъка в мирния процес и за срещи с израелски и палестински официални лица и политици." В друга бележка до Секретариата на Европарламента той отбелязва: "Моля да поправите моята декларация, както следва: Гостоприемство и настаняване от правителството на Шри Ланка по време на посещение на парламентарната група за връзки с Шри Ланка от 26 октомври до 7 ноември 2004 г." По същия начин е отчел, че турският Меджлис му е платил хотела по време на симпозиум в Анкара, а конгрес на европейските пожарникари му е поел сметката за вечеря в Люцерн. В графата "допълнителни приходи" на декларацията си е посочил само: "От време на време хонорари за статии във вестници и списания."
Ако има нещо, което може да се определи като втора природа на 60-годишния Джефри ван Орден, това е
дисциплината
Като бивш бригаден генерал от разузнаването той се отличава с пунктуалност във всяко отношение. Завършил е политически науки в Университета в Съсекс през 1969 г., преминал е през британски щабен колеж през 1977 г., бил е инструктор в германския щабен колеж в Хамбург (1985-1988 г.), а от 1988 до 1990 г. е бил началник-щаб на британската зона в Берлин. След обединението на Германия преминава на работа в щаба на НАТО в Брюксел (1991-1994 г.). След това е привлечен като старши експерт в Европейската комисия по въпросите на външната политика и сигурността (1995-1999 г.).
Член е на Европейския парламент от 1999 г. и оттогава е докладчик за България. В обединената група на християндемократите и консерваторите отговаря по въпросите на външната политика, отбраната и човешките права. Член е на Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция и на делегацията на Европарламента за връзки с НАТО.
За неговата самодисциплина вероятно е допринесъл и фактът, че вкъщи е трябвало да се грижи за четири жени - съпруга и три дъщери. Белег за безупречност е и провъзгласяването му за почетен гражданин на Лондон.
Когато Ван Орден пое преди шест години в Европарламента наблюдението над България, управляващите имаха за какво да се притесняват. Те си знаеха, че страната изостава от европейските стандарти и че само затваряне на очите в Брюксел и Страсбург за някои нейни недостатъци може да я включи в петото разширяване на ЕС. Така и стана. Тя бе поканена с ясното съзнание, че присъединителният процес ще служи като стимул за нейното по-бързо реформиране според европейските критерии. Ван Орден избра
двойна стратегия:
от една страна, да не спестява истини, а от друга - да насърчава България. С типична военна последователност той никога не е изпускал от поглед основната цел - присъединяване на държавата към ЕС на 1 януари 2007 г.
Това е добре за нашата страна, но и тя трябва да се вслушва по-внимателно в думите му. На 25 октомври, когато Еврокомисията представи пред Европарламента силно критичния си мониторингов доклад за България, Ван Орден каза: "Не е достатъчно само да се приемат закони, трябва и да се прилагат." В речника на военния това звучи като "заповедите се изпълняват". Управляващите у нас имат нужда от такова напомняне, защото напоследък показват активност пред Европа само в законотворчеството, но бандитите продължават да си ходят на свобода, защото законите не ги ловят.
В същото време Ван Орден се дистанцира от европейските политици, които са намислили да отложат приемането на България. "Намираме се в ситуация, когато сватбата е направена, подписите са положени в брачната книга, подаръците са получени, но на булката и жениха е казано, че не могат да излязат заедно от църквата, защото не сме напълно сигурни какво е положението отвън", каза той пред Европарламента. Критиката му бе отправена към Евросъюза, който се оправдава с влошената ситуация след отрицателните референдуми за Евроконституцията във Франция и Холандия и с бюджетните спорове.
Най-доброто за България е, че Ван Орден притежава
здравия разум на консерватор и военен
Той например не може да разбере защо трябва да бъдат затворени два безопасни според европейските проверки реактора на АЕЦ "Козлодуй" (трети и четвърти блок). Не приема за разумно в тази сфера да се прилагат чисто политически съображения, без да се държи сметка за икономиката и за интересите не само на България, но и на Евросъюза, който се готви да я приеме. Затова се зае с битка, която българските политици отдавна смятат за загубена.
Неговата виртуозна тактика през последните седмици показа, че ненапразно е прекарал дълги години в генералните щабове. На 14 ноември той трябваше да представи в Страсбург пред Комисията по външната политика на Европарламента проекта си на годишния доклад за България. В разпратения на евродепутатите текст параграф 25-и призоваваше Европейския съвет (висшия орган на ЕС) да се отнесе гъвкаво към въпроса за затварянето на двата реактора в "Козлодуй", докато не бъдат пуснати в България заместващи енергийни мощности. С други думи, да не се спират 3-и и 4-и блок, докато не заработи например АЕЦ "Белене". Стъпката бе много смела, защото подобен текст бе отхвърлен през пролетта на 2004 г. от депутати в групите на зелените и на левицата, които тогава имаха мнозинство. След изборите в средата на миналата година десницата получи надмощие. Сега обаче точно десни депутати от Германия и Холандия показват най-малък ентусиазъм към приемането в ЕС на България и Румъния.
Под комбинирания натиск на евродепутати от различни групи Ван Орден "съкрати" доклада си два часа преди да го внесе в Комисията по външната политика. Той обясни пред "Сега", че е бил посъветван да го направи по-сбит. Щом мина на първо обсъждане, документът можеше да бъде допълван с поправки през следващите три дни. Като член на комисията Ван Орден се възползва от това право и върна като поправка съкратения текст, но не само от свое име, а с подкрепата на няколко влиятелни евродепутати от различни политически групи.
Седмица по-късно външнополитическата комисия трябваше да се събере в Брюксел, за да обсъди поправките (общо 74) и да ги гласува. На 22 ноември Ван Орден
насочи вниманието върху другите поправки,
като обедини повечето от тях в девет компромисни групи. Неговата поправка остана на втори план и се създаде впечатление, че не държи много на защитата й. Даже български наблюдатели в Европарламента от десницата помислиха, че се е отказал от нея. На другия ден, когато предстоеше гласуване без ново обсъждане, пролича, че Ван Орден се е потрудил здраво в кулоарите. Неговата поправка бе одобрена с лекота и заедно с това бяха отхвърлени две други поправки, напомнящи на България, че е поела ангажимент да затвори двата блока до края на 2006 г. В този вид текстът ще бъде внесен на пленарно обсъждане в Страсбург на 14 декември.
Независимо как ще преминат дебатите, Ван Орден даде урок за борба докрай, щом целта си заслужава. Вместо да говорят сега за награждаването му с орден (което някой ден може да се случи напълно заслужено), нашите политици трябва да вземат пример как да работят за убеждаване на всеки европейски политик в правотата на българската кауза. Страната трябва да влезе в ЕС, но не за да стане още по-мизерна и да висне на врата на по-богатите страни за помощи, а заради общата полза. "Козлодуй" дава възможност за такъв дебат.