Мъките на честните данъкоплатци не престават - доскоро се редяха на огромни опашки, за да си декларират доходите. Сега пък ги плашат със затвор, ако закъснеят да се "отчетат" с данъка. |
Операцията върви поне по три линии. Едната е чрез текстове в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които вменяват нови задължения за данъкоплатците. Втората е чрез опити в Наказателния кодекс да се вкарат текстове, които да предвидят затвор за неплатени данъци дори при добросъвестно и точно деклариране на доходите си. А третата е чрез пропускането на поне година за намаляване на данъците, докато в същото време се увеличават акцизите.
Всъщност именно подновената идея в НК да се вкара като престъпление самото неплащане на данъци, а не само тяхното укриване до голяма степен очерта параметрите на
готвения сценарий срещу данъкоплатците
А за съжаление точно на това прилича поведението на авторите на новия бъдещ Данъчно-осигурителен процесуален кодекс и на някак логистично подпомагащите ги магистрати.
Че нещата започват да загрубяват, си пролича още след тазгодишната кампания, когато неочаквано бе прието, че данъци вече няма да се приемат на ръка и ще могат да се плащат единствено по безкасов път. Без никой да обясни защо се прави това.
Проблемът се задълбочи, след като само преди дни депутатите от бюджетната комисия приеха, че и в тези случаи ще се дължат банкови такси. Не намери подкрепа идеята държавата да осигури на данъкоплатците безплатно приемане на сумите, след като им отнема възможността да платят на касата в данъчното.
Ясно е, че банките не могат да бъдат накарани да не вземат такси. Но не е ясно защо държавата натоварва данъкоплатците с нов задължителен "косвен данък", при това за частно ползване.
На практика ще се получи, че всеки един от нас ще трябва да плаща такси на банки, за да му преведат данъците и осигуровките по сметките на данъчните служби. Нещо напълно неприемливо - и не само защото ще се дават по 2, 5 или 10 лв. такса от всеки, без изобщо да изчисляваме колко десетки милиони стават общо. А защото се получава, че
държавата работи за банките, а не за данъкоплатците
Защото не са малко хората, които предпочитат да плащат на гише в данъчното. По различни причини - заради сигурност, за да си имат бележка, за да видят дали нямат грешка в данъчната декларация и т. н. При новата схема отсега е ясно, че хиляди хора ще бъдат разкарвани допълнително, защото сгрешили 2 или 5 лева или пък дори някоя стотинка.
Но и това не е всичко. Данъчно-осигурителният процесуален кодекс (ДОПК), който в момента депутатите приемат, предвижда наистина много опасни текстове и изключително широки правомощия на данъчните, които от догодина стават основата на Националната агенция по приходите.
Няма нищо лошо те да имат правомощия. Нали на тях се разчита да пълнят хазната, за да има средства за образованието и здравеопазването. Но това не може да става чрез изопачаване на принципа, че данъчните трябва да са в услуга на хората - най-малкото защото също си получават парите от бюджета, тоест от нашите данъци.
Всъщност от години данъкоплатците страдат от "свободните интерпретации", които си позволява тази администрация. Тя може да те бави със седмици за данъчни оценки,
може да те връща до припадък, да те държи на опашки,
да не ти обяснява, ако имаш проблеми с попълването на един или друг документ... И какво ли още не.
Но данъчните не са виновни. Законодателят им е дал всички тези възможности и с ДОПК не само им ги оставя, но и ги увеличава. Мотивите отново са благородни: по-висока събираемост. И отново някои от правата са повече от спорни.
Такава например е възможността само по информация от трети лица, без проверки или ревизии данъчните служители да променят размера на задълженията. И през цялото време данъкоплатецът, чието задължение се променя, няма да знае нищо. Ще научи чак когато получи известие да отиде и да си плати разликата. Проектът за нов кодекс обаче не казва кои ще са тези трети лица, по какъв начин ще подават информация и т. н. Само преди дни пък беше отложено окончателното приемане и на "полицейските" правомощия на данъчните да изземват оригинални документи и вещи и да обискират.
В същото време изобщо не се предвижда промяна в една област, в която през последните години на тази администрация бяха дадени изключителни права. Става дума за задължението човек да се сдобие с бележка, че не дължи нищо на държавата, за да може да продаде имот или кола. И дори да е абсолютно изряден към държавата, става абсолютно зависим от благодеянието на данъчния да му издаде бързо нужната бележка.
С новия ДОПК ще стане още по-страшно - ще се вадят бележки до откат. Първо от данъчните - че си платил всички данъци. После от общината - че не дължиш данък сгради и такса смет, тъй като от догодина тя ще ги събира. След това от митниците - че нямаш да плащаш акцизи, защото те се прехвърлят в тази администрация. После от НОИ - че не дължиш осигуровки. А накрая и от Агенцията за държавни вземания - че срещу теб няма заведени изпълнителни дела.
И това в държавата, в която от години слушаме за администрацията на "едно гише".
Иначе казано,
за да си платиш данъците, ставаш луд. А за да продадеш нещо - луд на квадрат
Вместо да се направи далеч по-простото - всички тези задължения да влязат в обща информационна система и нотариусите, през които минава съответната сделка, да проверяват дали името на продавача е в системата.
Данъчната декларация също е достоен пример в потвърждение на практиката, че българският данъкоплатец отдавна е в ролята на "лудата калинка". Само за да прочете тези 20-30 листа, човек трябва да си вземе отпуска. Да не говорим за времето, което отива, за да я попълни и да я подаде. Не може ли по-простичко? Сигурно може, но защо да не направим хората сами да си говорят...
С влизането в сила на ДОПК определено ще има големи драми и за фирмите. Работодателски организации и експерти вече изпищяха от заложените срокове за ревизии, които могат да продължават и година.
Всъщност вместо правата и задълженията на данъчни и на данъкоплатци да стават по-прости и разбираеми, те стават още по-сложни и неясни и увеличават възможностите за заобикаляне и в крайна сметка за корупция.
Сигурно е, че на данъчните не им е лесно, макар че наброяват близо 10 000. Но проблемът как да вършат всичко, което им е вменено, си е техен и на техните началници.
Затова на фона на всички законово създадени усложнения за данъкоплатците си е наистина скандално да продължава упорството в затвора да се вкарва за неплатени данъци след коректно, вярно и навреме подадена декларация. Вместо по презумпция да се вменява вина на платците, за да се облекчи администрацията, нещата могат да се решат само с една-две промени в данъчното и изобщо в гражданското законодателство и дължимите суми да се събират първо с доброволна покана и после по принудителен ред.
А всъщност какъв й е проблемът на държавата и в момента да си събира вземанията?
Нямало ефективно изпълнително производство. И каква е вината на хората? Данъчните не можели да смогват. Ами кой да им върши работата - МВР и прокуратурата ли? Съдът бил бавен. Данъкоплатците ли да носят отговорност?
Изобщо цялата система се изражда в заплахи и закани със затвор. Така данъци не се събират, а се събужда творчеството на българина да лъже държавата и да заобикаля закона.
Единственото решение е ясно да се посочи мястото на данъчните като администрация в услуга на хората, като се въведат опростени схеми на плащане, лесни декларации, добър и ефективен изпълнителен процес за длъжниците, бързо съдебно производство, когато се налага.
И затвор за всички, които укриват доходи и данъци.
Всичко останало е подмяна на демократичните ценности с властнически правомощия.