:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,916
Активни 669
Страници 16,790
За един ден 1,302,066
Спор

Да се модернизира ли езикът на богослужението?

Една неразбираема молитва напомня на музеен експонат, твърдят радетели на промяната. Но църковнославянският език не е неразбираем и чужд, отвръщат запознатите с литургичното тайнство
Снимка : Велислав Николов
Енорийският свещеник на с. Кладница Илия Христов раздава нафора на миряни след отслужване на Св. литургия в църквата на Кладнишкия манастир "Св. Николай Мирликийски Чудотворец".
Отец Илия Христов, предстоятел на храм "Св. Николай" към Кладнишкия манастир, признава, че му е трудно да формулира защо предпочита да служи в църквата на църковнославянски. "То е чувство", каза той за "Сега". "Това е сакрален език, създаден специално за богослужение. Един във висша степен литургичен език. От САЩ до Чукотка в славянските източноправославни храмове се служи на църковнославянски. Говоримият език, в случая новобългарският, до голяма степен е профанен език, свързан твърде много с ежедневието. А с присъствието си в храма ние се докосваме до вечността."



Спорът за езика на богослужението в църквите ни е изкуствен



На практика такъв спор няма, признават близки до църковните среди - най-малко пък сред свещенослужителите. Този въпрос формално е решен още от Църковния събор от 1998 г. - когато Светият синод взема принципното решение богослужението по възможност да се извършва на български език.

Тук веднага обаче трябва да се внесе яснота. Литургиката, православното богослужение, е в центъра на християнския живот. В цялостния комплекс от слово, песнопение и ритуали са вплетени елементи с многовековна давност. Наистина съвременният богослужебен език на Българската православна църква е църковнославянският. Наистина това е мъртъв език, никой народ не го използва като говорим. Той представлява късна руска редакция на старобългарския от ХVII в. Наложил се е като общ богослужебен език в Руската, Сръбската, Украинската, Белоруската, Полската, Чешката, Словашката, както и в неславянски църкви като Румънската. Всъщност невъзможността у нас да се отпечатват богослужебни книги почти до края на ХIХ в. налага замяната на старобългарски с църковнославянски.

Същевременно още през 1865 г. в Русчук свещеник Ненчо Несторов Севлиевеца отпечатва богослужебно Евангелие на български език. През 1908 г. Охридският митрополит Борис отпечатал на новобългарски Требник в Цариград, а през 1910 г. - Служебник - с паралелни текстове на църковнославянски и български. През 1925 г. след многогодишен труд излиза т. нар. Синодално издание на Библията на български език. През следващите години излизат издания на съвременен език и на другите основни богослужебни книги - Апостола, Паримийника, Часослова, Малкия требник, Акатисника, Молитвеника. Непреведени засега остават най-големите богослужебни книги като Минеите, Октоихът, Триодът, Пентикостарът, една немалка част от Требника.

Така че на практика воплите на тези, които тръбят, че църковнославянският език на богослужението лишава църквата от обществения й характер и гони младите от храмовете, са лишени от основание. Богослужението ни отдавна върви паралелно на двата езика и който е влизал в църква, добре знае това. Освен това



неделната Литургия е издадена цялата на новобългарски



и е достъпна за всеки във вид на тъничка книжка. Човек спокойно може да се запознае със съвременния текст, както това правят например ценителите на оперното изкуство.

Църковният език е по-близо до вътрешния логос - до езика на духа, езика на религиозната интуиция и на молитвените съзерцания, отколкото съвременните езици, пише един от най-големите съвременни православни богослови, архим. Рафаил Карелин от Грузинската православна църква. Това е език не на разсъдъка, а на сърцето... Древните езици пораждат в човешката душа нещо подобно на „припомняне" за изгубената от човека способност за непосредствено вътрешно предаване на своите мисли, за възприемане на съдържанието на друга душа и на озарение от Бога. Новите езици са обърнати предимно към разсъдъка на човека - към аналитичната способност на неговия разум, по-нисша в сравнение с духовната интуиция. Привържениците на езиковата реформа на богослужението твърдят, че на нов, съвременен език литургиката ще стане по-понятна, по-разбираема. Но



литургиката сама по себе си е тайна



Тя не може да бъде разбрана на вербалносемантично ниво, иначе човек би могъл да я разбере и усвои, седейки в кресло с книга в ръце зад бюрото. Литургиката не е разказ, който може да бъде подробно разяснен. В това се състои мистиката на езика, убеден е арх. Карелин.

На другия полюс е мнението на Никола Антонов, отпечатано във в. "Култура" през 2000 г. "Позната ли ви е тази сцена: вие сте в православен храм на неделна служба, свещеникът чете бързо и припряно неразбираем текст, четецът "изстрелва" един псалом от шестопсалмието и бързо припява тропарите, част от богомолците с мъка се опитват да уловят със слуха си някоя и друга позната фраза, а други... други разговарят помежду си? Открай време българският богомолец знае, че в Църквата се служи на неразбираем език - църковнославянски." Авторът отрича аргумента, че става дума за боговдъхновен и осветен език. Той завършва статията си с думите на всепризнат капацитет, апостол Павел: "Ако се моля на непознат език, духът ми се моли, умът ми обаче остава безплоден." (1 Кор. 14: 14)

Това наистина е непреодолим като че ли довод. В един от православните форуми във връзка с дискусия на тази тема Добромир Кралчев пише:



"Една неразбираема молитва силно напомня на музеен експонат



(извинявайте за това сравнение): нещо старинно, загадъчно и с ограничен достъп ("гледай, без да пипаш"). Такова "музейно богослужение" не може да бъде целта; не и ако искаме да запазим живо общуването с Бога. Защото иначе богослужението губи смисъл."

Само че кой каза, че езикът е непознат. Това лесно може да се усети, ако се сравни звученето на молитвата на молитвите, "Отче наш" в двата варианта, на новобългарски и на църковнославянски.







--------------------

Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия.



Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь, и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим, и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

---------------------------







Богослужението не бива да се смесва с проповедта или с богословието, посочва арх. Рафаил Карелин. Проповедта ни разказва за духовния свят, а молитвата ни включва в този свят; богословието посочва пътя, а молитвата води по този път. Говорим за красотата на древните езици. Какво подразбираме под това? Да прочетем внимателно на глас псалмите на новия и на древния; каква разлика ще видим във вътрешното си състояние? Новият език е подобен на вода, която може да утоли жаждата, но ще остави душата хладна, а древният език е вино, веселящо и радващо сърцето на човека (Пс. 103:15).

Мисля, че тази дискусия няма кой знае каква интензивност в църковните среди, сподели за "Сега" доц. Калин Янакиев, философ и един от нашите най-големите православни богослови. В църквата битуват две становища. Според едните, по-радикални хора, богослужението изцяло и колкото се може по-бързо трябва да премине на новобългарски език. В други, по-консервативни среди, мнението е малко по-умерено. Тези хора смятат за малко преувеличена тъй наречената принципна неразбираемост на църковнославянския. Хората, които добре познават и участват в богослужението, са свикнали с него и дори когато не са специално образовани или интелигенти, имат базисно разбиране на този толкова привичен в църковната употреба език. По-същественото, което трябва да се каже, е, че дори да се признае необходимостта от превод на цялото богослужение на новобългарски,



този превод не бива да се извърши сприхаво



в рамките на някаква кампания. Не бива да се забравя, че много от богослужебните текстове имат дълбока древност, възникнали са още във Византия, и техните преводи на църковнославянски са извършени много отдавна и изключително точно и добре, включително от светци на Православната църква от славянски произход. Предвид тяхната висока художествена стойност, дори сама по себе си, преводът им би могъл да бъде извършен само от високообразовани и проникнати от духа на църковната лексика хора. Саморазбиращо се е, че ние не може да предвидим дали това може да се случи в къси срокове. Във всеки случай не може да си позволим да жертваме духа на църковните химни и песнопения заради ситуационно възникнала кампания.

Българската православна църква в момента наистина има много актуални проблеми за решаване - за заплащането на свещениците, за декапсулирането на висшия клир, за медийната политика и издателската дейност на църквата. Но измисленият спор за езика на богослужението не е сред тях.
Снимка: Борислав Николов
Дали ако богослужението е на по-разбираем език, в храмовете няма да влизат повече хора?
Снимка: Архив "Сега"
В цялостния комплекс от слово, песнопение и ритуали са вплетени елементи с многовековна давност. Паметник за отделянето на българската църква от Цариградската патриаршия - литография от Николай Павлович, 1872 г.
134
5455
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
134
 Видими 
06 Декември 2005 00:24
Бля-бля-бля-бля-бля-бля.
Бляби-бля, бля-бля бля.
А преподобният Пльонг Мльонг Муун и преподобните нему мошенници набират последователи.
06 Декември 2005 00:41
..Хората изгубиха вяра в Църквата, защото в най-тежките моменти на комун. произвол тя не беше с тях.Напротив.Стана послушен изпълнител.За сегашно време - бардакът е същият, хората са същите.Те нямат моралната сила да бъдат духовни пастири..Очевидно е.Дано да се опомнят и намерят вътрешни сили да се очистият.Езикаът е измислен проблем...
06 Декември 2005 01:06
Пак ли бе
"...И бондет плачь и скръжет зомбом..."
Мине се не мине време, и Сега... айде отначало...
Последните години гледам, отците се возят само на баварки и мерцедеси!
Завчера у гробищата, бъзикнах едно младо попче, има-няма триесе години, тъкмо говореше по GSM-а си: -"Отче, ако си лафите с Шефа за Ферарито, поискай и едно за мен?".
Сконфузи се завалийката, прибра си тутурутката, па като отмина покрай побелялата ми кратуна, пак почна...

Редактирано от - OLDMAD на 06/12/2005 г/ 01:09:28

06 Декември 2005 02:02
НЯМА да коментирам, защото вече съм го твърдял и казал отдавна:
ВСИЧКИ религиозни СЛУЖБИ- на ВСИЧКИ Религии в България!- ТРЯБВА да са на "официалния в Република България език" !!! КАЗАХ!
06 Декември 2005 04:26
Пара пак ли се дъниш бе човек ?!?
А накарай един доктор да ти напише рецептата за лекарства на Български език и ми се обади после ?!?
Всеки човек ще те помисли за Луд с тия идеи смахнати ?!
06 Декември 2005 06:32
я па мислим, че религията е важно нещо. Първата идея за общност, за общество е религиозната идея. У наше село религиозността отсъства и затва и солидарност нема, оттам - и свобода, обществото ни - пасмина неква...Роб до роба, ташак до ташака.
06 Декември 2005 07:17
Ако Православието не се модернизира ще умре!
Без майтап и то скоро!
06 Декември 2005 08:04
Мексикански вожд , църквата се променя и така требе !
Поп преби крадци, обрали храм
Кюстендил. Архиерейският наместник на Дупнишка околия отец Георги Паликарски преби жестоко двама хулигани, обрали черквата в Яхиново, съобщиха местни жители. 33-годишният Борислав и 29-годишният Светослав нахълтали в храма в неделя и отмъкнали бакърените казани. Свещеникът побеснял, като разбрал, че черквата за втори път е разбита и ограбена. След боя двамата крадци са в болница. Случаят се разследва.
Анна Георгиева
06 Декември 2005 08:40
Това за болницата ми хареса.
06 Декември 2005 09:04
И докато отците се изясняваха на кой език по-добре да служат на бога, някакси не видяха, че са останали без енориаши
06 Декември 2005 09:16
Нащо Кихот си е най-право...нема ъкъта-мъкъта.
Сите религиозни служби требе по закон да са на официалното язик, та атеисти кат него да са сигурни, че служби у майка България нема да има въобще.
Та белким и ний кат наш Кихот почнем да се молим на онуй Болното Лидеров.
Нищо, че къде-къде по-добре би било, ако молещите се у който и да е Господ се оставят на мира и нека си се молят, па ако ще и на патагонски язик.
06 Декември 2005 09:30
Църквата служи на Бога и е от Бога. Хората са часто от нея, но те не служат на хората, а на Бога (в църквата). Църквата ще стане "неистинска, празна", когато Светия дух излезе от нея.
Православната църква няма да умре, защото сам Господ Бог е обещал че неговата църква ще бъде Вовеки. А който иска и търси Словото и Истината искренно, ще ги намери.
06 Декември 2005 10:36
някаква си просвета...
....Хората изгубиха вяра в Църквата, защото в най-тежките моменти на комун. произвол тя не беше с тях.Напротив....
Глупости на търкалета. Хората не вярват и църквата губи основа, понеже повечето неща дето са писани в Библията са си глупости и нямат нищо общо с модерните научни разбирания. Цялата космология на Библията си една приказка, която противоречи на нуката. Исторически Библията е историята на еврейския народ със заемки от предишни цивилизации (катоШумеро-акадската например).
Особенно невероятна и объркваща е христианската догма за Светата Троица. Там Христос е изкуствено вкаран като Бог.
Самият Христос съвсем не се е мислел за Бог. Също и неговите ученици, които формират сектата на Назаритяните, чийто ръководител е неговият брат Яков. Според тях Христос е месия.
Павел е човекът, който започва да изкривява идеите на тази секта и да провъзгласява Христос за Бог, което пък изисква формирането на догмата за Светата Троица - Бог, син Божи и Светия Дух. Последният е откраднат от гръзката философия, където той се нарича Логос. Тъй като целият Нов завет е написан на гръцки, христичнството се явява една гръцка религия, назаритяните, обаче са остоявали еврейския характер на религията, като са изисквали всички норми ма еврейската религия, включително обрязването и забраната да се ядат жертвени животни.
През 5-ти век император Константин прави тази религия официална и на Никейския събор от близо 80 евангелиа се избират 4 за канонични.
Не само у нас но и на Запад, особенно младите съвсем не вярват в хрстианската религия (като изключим хамериканците, но там е друга история).
Най-приспособена към съвременния научен мироглед е Будистката религия (ако това можем да наречем религи, защото будистите не вярват в съществуването на личностен бог). Ето какво казва Айнщайн по този въпрос:
"Рерлигията на бъдещето ще бъде космическа. Тя трябва да надхвърли идеята за съществуване на личностен Бог и да избегне догмата на теологията. Обхващайки по този начин, както природата така и духовността.... Ако има религия, която би могла да бъде в съгласие с императивите на съвременната наука, това е будисма."

Действително, будизмът най-добре приляга на най-новите научни открития на Теория на относителността, на квантовата механика и на парадокса на Айнщайн-Подолски-Розен.
06 Декември 2005 10:45
Повечето от горните суетци декламират разни заучени фрази за църквата. Въобще те са зазубрили някоия друга мисла , де са я прочели в следдестоноемврийската литература и я повтарят като папагали.
Това ясно показва колко задръстено и папагалско е съвременно поколение и доколко консервативното дясно мислене не може да роси нищо ново.
06 Декември 2005 10:54
NEZNAESHT,
Докторите пишат Рецептите си за сведение на АПТЕКАРИТЕ, а НЕ за сведение на болните!!!

Ако кюретата изпълняват службите в Църквата заради други кюрета, а НЕ заради миряните- НЯМА лошо езикът на религиозните служби да Е на НЕразбираем за миряните език!!!
На мен НЕ ми пука на какъв език се изпълняват религиозните служби! Аз съм АТЕИСТ и в религиозни храмове НЕ влизам от религиозна нужда!
Но атеистката ми Логика ми подсказва, че както МНОЖЕСТВОТО съществуващи Религии, така и множеството езици, на които се извършват религиозните им служби, НЕ са в интерес на религиозноВЯРВАЩИТЕ, ако те НЕ разбират езика на религиозните служби !!! Пък и , нали, някои етноси имат претенции да НЕ бъде пренебрегван "майчиния" им език?!? А ако верващите са от различни етноси , с различен "майчин език"- НЕ е ли най-добре, в този случай, и религиозните служби да се извършват на "официалния в държавата език"/който, предполага се, го знаят добре/ТРЯБВА!/ ВСИЧКИ граждани на съответната държава, НЕзависимо от какъв етнос са!/ ! КАЗАХ!
06 Декември 2005 11:07
Специално за Mrx++

Лука: "И всички рекоха: и тъй, Ти ли си Син Божий? Той им отговори: вие казвате, че съм Аз."
Марко: "Ти ли си Христос, Синът на Благословения? Иисус Му рече: Аз съм;"
Матей: "Ти ли си Христос, Син Божий? Иисус му отговаря: ти рече"
Няма подобен стих в Йоан за божественото в Иисус

Мога да потърся и къде Иисус казва че Бог ще проводи пратеник, който да ги укрепи във вярата и прави това на 50-тия ден след възкресението му.

Що се отнася до това каква религя е християнството, то Иисус казва:
Марко: "Идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари. Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен, а който не повярва, ще бъде осъден."
Лука "и да бъде проповядвано в Негово име покаяние и прощение на греховете у всички народи"
Матея "И тъй, идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал, и ето, Аз съм с вас през всички дни до свършека на света. "

А който иска "научна религия" ... ами да си избере.
06 Декември 2005 11:23
Siol En не си аби времето с Марксо он и тека нищо нема да разбере , неговйо бог е мумията от мавзолейо на Цървенийо площад .
06 Декември 2005 11:31
Siol En, казано е и още: "Не давайте светинята на псетата, и не хвърляйте бисера си пред свините, за да го не стъпчат с краката си и, като се обърнат, да ви разкъсат".... Мат.7:6


губиш си времето!
06 Декември 2005 11:36
Думата "сакрален" на български значи свещен. Научете се да пишете най-после
06 Декември 2005 11:37
Всеки човек търси Бога в тъмнината на невежеството си, а Бог търси всеки човек в светлината на милоста си.
Ако мога да помогна на Божието слово да освети пътя на даже още един и да не ходи в мрак - струва си.
06 Декември 2005 12:29
тоз Маркс ако го пипнем, че го удушим, съвсем сериозно
06 Декември 2005 12:30
Същността на Бога е непостижима за нас. Въпросът за същността Божия надвишава не само всяко човешко, но дори и ангелско познание. За същността на Бога и Неговите свойства ние можем да знаем само дотолкова, доколкото е поискал да ни открие Сам Бог. А Божественото Откровение свидетелствува, че Бог е Дух вечен, неизменен, всеблаг, всезнаещ, всемогъщ, всеправеден, вездесъщ, вседостатъчен и всеблажен. По своята същност Бог е Дух, абсолютно чист и абсолютно съвършен Дух, същество просто, напълно невеществено, безтелесно. Това, че Бог е духовно, неограничено от място или пространство Същество, е казал Самият Христос в разговора със самарянката: "Бог е дух" (Иоан 4:24)
06 Декември 2005 12:39
Много си е хубав дори църковнославянския, или старобългарския, както щете го наречете. Не мога да си представя такова съвременно звучене, като на -
Христос воскресе из мертвих
смертию смерт поправ
И сущим во гробе
живот даровав...
****
Хайде някой да ми го преведе, да ми звучи пак така....
Или:
Тебе поем, тебе поем
и молим ти са, Господи,
Боже наш...
****
Има и толкова хубави авторски богослужебни химни, предимно от стари руски композитори, Бортяников, например, за други сега не се сещам, които си вървят комплект със старинния текст....
****
06 Декември 2005 12:42
Църковнославянският е разбираем за по-лингвистично опитните или надарените. За средния човек и особено за масата от младите, които не са учили руски - не. Плюс това поповете наистина го дърдорят преднамерено неясно. По-важното е друго - тези глупости, че "древните езици" били носили особена мъдрост. Ако е така, то и съвременният руски носи особена мъдрост, защото църковнославянският се характеризира, грубо казано, с руска падежна система, българска глаголна система, гръцки калки в лексиката - всичко това окапазено от неграмотни руски попове. Разберете, че навремето този език си е бил напълно съвременен; навремето, когато Кирил и др. са покръствали славяните, те не са се нуждаели от никакви архаизми. Те не са се бояли от голата истина на словото, защото са вярвали в него. Не формата, а съдържанието е важно. А да прикриваш съдържанието със "сакрална" форма е страхливо и недемократично. С това Кирил се нарежда до Лутер, а съвременната БПЦ - до триезичниците.


06 Декември 2005 12:50
Но какъв е смисълът в това, след като не само езикът, но и самото слово на библията е неразбираемо? В днешно време, преведен на съвременен език, свещеният текст често изглежда безсмислен. Религията се базира на сляпо придържане към традицията, формата, без оглед на смисъла. Иначе щеше да бъде философия. Истината е, че революциите и на Лутер, и на Кирил са стъпки към осъзнатия атеизъм; точно както стагнацията на латинския и цълковнославянския означават запазване на идолопоклоннически подмененото християнство. Само тези два пътя съществуват.
Впрочем, Лутер и протестантите все пак заслужават уважение, че се опитват да осмислят нещата, па макар и с вулгарно селските си умове. А типично православно е да криеш нищетата и безсмислицата (наричани тайнство) под варварски натруфени одежди.
06 Декември 2005 13:06
Смисълът на изискването да се служи на български е в противоречие с панславянската ни склонност към непромяна. Тя идеално обслужва т.н вековна каноничност, всл на която Църквата се е превърнала в бастион, упорито отказваща да слезе при енориашите, защото е по удобно от обратното. Но народът не иска и не иска и сега берем плодовете. Непромяната, идваща от канона явно устройва отлично доста хора вътре. Същевременно католическата Църква е съвсем близо до хората-те не само учасват пълноценно на своите си езици, но и се е превърнала в част от живота и мирогледа им. В Католическата Църква и в протестанските Църки богослужението е доста тържествено и участват всички черкуващи се.
У нас Божествена Литургия е преведена на български, има прекомпозирани песнопения , и в някои храмове се служи по този начин, но все още масово християните не могат да вземат участие, защото песнопенията са композирани за хорово пеене, а не всеки може да пее. В нашите църкви рядко свещениците си позволяват да направят по разширена проповед, така че черкуващите се да чуят, Словото Божие и да го разберат , а не да пристъпват от крак на крак, очакващи час по-скоро да свърши, . Нашите служби са дълги и многочасови, бил съм на венчавки, в които се седи по 2 часа прав. В древната Църква всички са били седнали и само в определени моменти са става ли прави. Този който е казвал проповедта я е казвал седнал, както например Св. Йоан Златоуст той казва: Христос е проповядвал така и аз така ще правя.
При нас разбирането на богослужението започва да става малко или много елитарно, само познаващият езика, източно-църковното , западно-хоровото пеене и познаващ в детайли сложните елементи на свещенодействието може да го разбере и евентуално да вземе участие в него, останалите са обречени да бъдат зрители и слушатели на нещо красиво, но неразбираемо.
Православното богослужение в този му вид е манастирско и е привнесено заедно с богослужебните текстове от Русия малко след освобождението. Така на родна земя стъпва и тази руска редакция на старобългарския език наречен църковно-славянски
Как са стояли нещата по време на земната проповед на Господ Иисус Христос?
Той е говорил на хората на разговорния тогава език а именно -арамейския, Писахме, че староеврейският език по времето на Христа е бил вече мъртъв и никой него е разбирал, а е използван само от фарисеите и книжниците, чиято задача е била да пазят свещените текстове, за това в Талмуда фарисеите и книжниците са наречени "господари на текста." В края на евангелието на Матей се казва :
19 Идете, прочее, научете всичките народи, и кръщавайте ги в името на Отца и Сина и Светия Дух,
20 като ги учите да пазят всичко що съм ви заповядал; и ето, Аз съм с вас през, всичките дни до свършека на века. [Амин]. (Матей 28:19-20
Разбираемо е че тази евангелска повеля изиска превода на благата вест и нейната интерпретация да стигне до тези народи на техния си език. Всички знаят за проблемите възникнали с триезичната ерес и борбата срещу нея. Сега православните вярващи са изправени пред подобно предизвикателство, дали да оставят традиционния от близо 2 века църковно -славянски или да приемат съвременния български език в богослужението. Доводи има и за и против, но мисля, че пояснение дават словата на Св.Апостол Павел :
обаче, в църквата предпочитам да изговоря пет думи с ума си, за да наставя и други, а не десет хиляди думи на непознат език. (1 Коринтяни 14:19)


Редактирано от - Зе Мария на 06/12/2005 г/ 13:27:27

06 Декември 2005 13:09
Siol En
Цялата Библия, както по-специално евангелията са пълни с противоречия.
На едно место когато казват на Христос, че е блажен, той отговаря, че не той е блаженния, а този, който е горе. Т.е., той не се равнява с Бога.
Но нещо по-важно
Евангелията са писани от различни хора далеч след смърта на Христос (синоптичните около 40 години след него, а това на Йоан около 100 години). Те са писани на гръцки, а не на арамейски, който е говорил Христос и неговите ученици. Явно тези евангелия са следвали линията на Павел. Нещо повече тези евангелия са били променяни през вековете (най-старите ръкописи са около 2-ри век) съгласно догмата развита от Павел и учениците му. През 5-ти век на Никейския събор са обявени за канонични само тези евангелия, които съвпадат с официалната линия. Така, че никакъв Свят Дух няма, ама си е чисто човешка идеологическа дейност. Християнството става идеология на феодална Европа.
Именно затова Просвещението се обявява срещу Христианството.
Големият австрийски философ Попър (който междувпрочем е критик на Маркс и комунизма) казва: рационалното мислене, означава критично мислене, всичко друго е религия.
Религията означава да вярваш в нещо, въпреки, че повечето факти говорят в противното.
Тук във Форума виждам много религиозни фундаменталисти.
06 Декември 2005 13:17
анонимен само една поправка. Старобългарския е имал съшата падежна система, каквато е църковнославняския и каквато е на руския. Останал е само звателен падеж и някои форми на местоимения - му, го и т.н.
Пейчо
...Същността на Бога е непостижима за нас. Въпросът за същността Божия надвишава не само всяко човешко, но дори и ангелско познание....
Пейчо щом същността на Бога е непостижима ти как го разбра всичко това дето си го писал. Не си ангел и не си имал алъш-вериш с ангелите.
Абе религиозен фундаментализъм. Добре, че е само на приказки инак щяха да започнат да се самовзривяват.
06 Декември 2005 13:24
Mrx,
аз не съм и казвал, че старобългарският е имал различна падежна система от църковнославянския. Разликата между двата е главно, че единият е бил жив език, а другият е мъртвороден и периодично поосвежаван от руснаци като мумията на Ленин (пардон ). Българи, които се опитват да говорят като руснаци, които се опитват да говорят като (древни) българи - егати комедията.
06 Декември 2005 13:36
Приятелю Зе, тук говориш за смисъла на богослужението и в този ред на мисли си напълно прав. Но не бива да забравяме, че основната част от потребителите му (ако може да използвам тази дума) не се вълнуват от смисъла на речта, а от дълбоко вкоренени вярвания за "редност", по същество неотличаващи се от суеверие, съзнателно и несъзнателно насадени им (и неосъзнато приети) още от детска възраст. Не бива да забравяме и че целият ритуал (имам предвид ритуалите по принцип) е повлиян от знайни и незнайни езически вярвания, които могат да бъдат интерес само за специалисти-ентусиасти и беззъби бабички. Слушащите заупокойка не чуват "молитвеното общение между Бога и човека, чрез което придобиваме всеизпълващата Божия благодат", а намират утеха в ритуала, с всичките му безсмислени тънкости. Харесва ми идеята за ритуал, която в "Сътворението" Гор Видал присвоява на учителя Кун, но всъщност не ми е харесал никой ритуал, на който съм присъствал. Човек не би трябвало да има нужда от посредник за вярата си, а и от посредник, чрез който да осъществява отношението си към мъртвите например. Но повечето хора имат такава необходимост, или поне твърдят, че я имат, което е същото. Службата е традиция и помощно средство — в този смисъл, разбираема или не, тя всякога е такава, каквато трябва. Хората се дразнят много повече от факта, че попът е претупал службата, отколкото от това, че не са разбрали напълно думите му. Последно, нека не пропускаме и това, че самите свещеници не винаги съблюдават стриктно канона и се приспособяват по публиката си. Докато умните се наумуват, лудите се налудуват — докато тече принципен спор за езика на богослужението, селските попове отдавна го пригаждат и правят разбираем.
06 Декември 2005 13:52
Mrx++ това е цитат, има литература, богослови, свещенослужители, учи, не ме съди Апофатичното богословие в Библията (от гр. apophatikos - "отрицателен" е учение за Бога в самия себе си, което отрича възможността за всякакво негово определяне със средствата на човешкия език и понятия. Апофатичното богословие се стреми да изрази абсолютния Бог чрез последователни отхвърляния (отрицания) на всички отнасяни към Него определения като несъизмрими с Неговата природа. Появява се в Индия, където Божеството се определя като "не това и не това", а също така и в гръцката философия (особено при Платон), по-късно е разработвано от св. Григорий Назианзин и в "Ареопагитиките". В Стария Завет терминът, който съответства на апофатичната идея, е кодеш (святост). Божията святост е не просто нравствена категория, а абсолютна несъизмеримост на Твореца с хората. Коренът на думата кодеш е в глагола "отделям". Природата на Божеството е извън пределите на света, а който види неговата теофания (явяване), не може да остане жив (ср. Ис 6:1 и сл.). Човекът постига Божите пътища дотолкова, доколкото му бъдат открити. Човешките мисли са далече от Божите мисли, колкото небето от земята (Ис 55:9). С това учение е свързана забраната да се правят изображения на Божеството. В Новия Завет също се изповядва непостижимостта на Бога, но се възвестява, че Бог, когото никой не е виждал, се е разкрил за хората чрез еднородния си син (Ин 1:18). За разлика от апофатическото (отрицателното) богословие, съществува и положително (катафатическо) богословие.
06 Декември 2005 13:55
Много нападки, кога да отговориш на всичките. Но ще се опитам.
Да, навремето църковният език си е бил съвсем съвременен. Но с течение на времето говоримия език се развива. Преводът от църковен на съвременен български е труден поради следните фактори:
1. Нееднозначно съответствие на думите, което би променили или загубило многослойноста на предаваната емоция
2. Разлика в напевноста на речта. А при черковния език е важна и мелодията (за това може да се напише цяла статия)
Въпреки това службите (в основната им част) са на съвременен българки език. Поне в повечето черкви където съм бил.
Що се отнася до "нагласата ни за непромяна", "прогресивните идеи" на католици и протестанти и т.н., то тук няма място за спор. Това, за което Православната Църква свидетелства е живота, смърта и възкрисението на Иисус Христос. То не се е променило през годините, няма да се промени и вовека. А предназначението на Църквата е не да слиза сред енориашите, а да ги възвиси до Бога - съвсем различни неща.
Що се отнася до Просвещението - то се характеризира (заедно с други неща) с развитие на емпиричното познание. Науката е стройна система от твърдения и съждения, направени въз основата на валидни опити и формална логика. Религията се опира на съвсем други неща - Вяра и Откровение. Тъй като за "валиден" в науката се признава само опит, който е с повторими резултати, то очевидно е че Бог е над науката, тъй като в откровенията човек е пасивната страна - т.е. той не може да предизвика откровение, а Бог, в милоста си, му говори.
Ако съм пропуснал някои - извинявайте, подсетете ме пак.
06 Декември 2005 14:05
Siol En, а ти що не пишеш на "старославянский"?
И защо според теб, Библията е напечатана на "новобългарски"?
А защо отците наши, продължават да "служат" на език, който младите така и не проумяват и се чудят, аджеба, какво иска да им кажат свещенослужителите... И въпреки това, ходят на църква по празници, ходят да се венчават, да се кръщават и пр., недоумявайки какво им бъбри попето?
Нещо от типа : -"...мън, мън, дрън..."...Иже си, на Небе си..., место злачно и заупокойно..."!
Пак ли трябва да викаме: - "Не искаме гръчки, не искаме гръчки..."!?
И да правим псевдорИформи, тип "Фори Светулката"?!? На ояли се митрополити и духовници, чиито шкембета пътуват поне пет крачки напреж!
Аман от "Светулки", завършили ядренна физика!

06 Декември 2005 14:06
Да, за Евангелията.
Евангелията са били наистина повече преди Никейския събор. Но те са били различни интерпретации на едни и същи събития. По време на събора се признават за канонични само онези от тях, които са така написани че не допускат двузначно тълкувание и са максимално достоверни. Все пак да не забравяме че Вселенските събори са вдъхновени от Светия Дух, което е достатъчна гаранция за тяхната "надежност".
06 Декември 2005 14:10
Ако не разбираш какво говори твоя енорийски свещеник - кажи му. Нищо лошо няма в това да посочваме на брата си кривините. Но твърдението за повсеместно използване на черковния в службите не е вярно - говоря го от опит.
06 Декември 2005 14:15
Е, добре де, какво общо има мрънкането на свещенослужителите с Бога?
Всеки вярва по свой си начин! Нали за осъвременяване на богослужението говорим?
Или пак...Вавилонската кула...
ПП. А рокери в църква видел?!

Редактирано от - OLDMAD на 06/12/2005 г/ 14:16:13

06 Декември 2005 14:16
"мън, мън, мъъъъннн, мъннннн ..." - к'во по-голямо откровение от това? почти неповторимо. Верно ли си говорите за такива щуротии
06 Декември 2005 14:22
Да бе!
И сина после пита: - "Бе, тоя к'во каза?"
ПП. Туй беше по Великден...преди две години...повече у църква не е стъпнал!

Редактирано от - OLDMAD на 06/12/2005 г/ 14:25:30

06 Декември 2005 14:29
що не му отговори "Откровеничи!" 'Ем добронамерено, 'ем дълбокомислено, 'ем верно.
Не ми го побира главата как може такава малоумщина да скита на свобода между децата ?
06 Декември 2005 14:41
Защо не го насърчиш да общува с православни ? Както и да чете православни книги ?Ако ти не можеш да му обясни, може би те могат ...
06 Декември 2005 14:46
ха-ха ... к'ви книги, попе ?
06 Декември 2005 14:47
Mrx++, Бог е зад врата от светлина в небето, на върха на стръмен планински склон с тясна пътека, на входа не пускат всеки, вътре е силна, ослепителна светлина, в нея нищо не се вижда.... нататък си ти, поправиме където съм сгрешил
06 Декември 2005 14:49
Siol En
...Все пак да не забравяме че Вселенските събори са вдъхновени от Светия Дух, което е достатъчна гаранция за тяхната "надежност"....
Вдъхновенни от Светия Дух, глупости на търкалета. Колкото партийните конгреси са вдъхновенни от Светия Дух. Вселенските събори са вдъхновенни как да се изработи христианската идеология., която да служи по-нататък на Феодалното обшество. За тази цел е използвана античната гръцка философия на Платон (а по-късно на Аристотел). Тези философи са пасвали много добре на тази идеология.
Сегашното развитие на науката, обаче, опровергава цялата тази религия.
Нека бъда ясен. Молитвата като такава има своята роля. Но нейното действие е еднакво както при мохамеданина, така и при християнина, така и при индуса, по същия начин и както някой дивак се моли на някое дърво. Тя има ролята на медитация както е при йогите. Така, че насреща не стои никакъв бог.
06 Декември 2005 14:51
Споделям възгледите на Маркс+++ относно художествената измислица наречена Библия и нейният литературен герой Христос. Търговски и политикокурвенски интереси са тези, които държат това скучно и слабо древно литературно произведение в листата на бестселерите. Е, не е само то, има и други детски приказки с подобна давност и все още популярни.
Не съм атеист като Параграфа, атеист означава човек който се бори срещу религията, каквато и да е тя, а не е просто не вярващ в глупоста й. У нас често се прави тази грешка като се приравнява атеиста към невярващия. Грешка е и да се наричат комунистите атеисти, защото те вярващи или не, са длъжни да проповядват религията комунизъм. Т.е. те спадат към силно религиозните /силно заблудените/.
Религията, каквато и да е тя, излезнала от сакралната душевност и превърнала се в кубета, минарета, попове, имами и подобни е само търговско–политически суругат на човешката вяра обслужващ споменатите вече икономически и политикокурвенски интереси.
Поповете биха служили с удоволствие и на суахили, само и само наивниците да не разберат какви глупости и скуки бръщовлеят.
В САЩ популярноста на хилядите видове църкви се дължи на факта, че те са места за истинско общение на хората от махалата, а не на модефицираните за всяка църква литературни измислици. Проповедта включва днешните , истински проблеми на хората, разтоварва ги, дава им допълнителна информация. Но най–важно е общението между хората.
06 Декември 2005 14:52
светлината, светлинатаааа ... щрак - ШАЛТЕРА
06 Декември 2005 14:56
Грешка, Ванка! Най-важното е ЛЕПТАТА! Бандата мошеници от това се храни. И курви ще докарат (в нашенските "свети места" го има това) за да тече далаверата. От мен - видиш ли поп и полит.-рук - бой, бой бой ...
06 Декември 2005 14:57
Нито стари, нито млади разбират от това което пеят и мърморят свещенниците. Понякога си мисля, че това устройва свещенниците - мърморят си нещо просто така за да има звук.
Приемам в някои по-специални моменти, например когато ръсят или правят някакъв ритуален жест да пропяват по нещо на черковнославянски, но всичко останало трябва да е разбираемо за да слушат, възприемат и успокояват душите си вярващите. Иначе, всички висят като бръснарси каиши ослушват се и като маймунки правят това което виждат от другите.
ТОВА НЕ Е НИТО ВЯРА НИТО РЕЛИГИЯ!
06 Декември 2005 15:01
...Mrx++, Бог е зад врата от светлина в небето, на върха на стръмен планински склон с тясна пътека, на входа не пускат всеки, вътре е силна, ослепителна светлина, в нея нищо не се вижда....
Ех Пройчо, Пройчо ти така разказваш, гаче си му ходил на гости.
Науката е доказала, че на небето няма никакви врати., а още повече планински склонове.
Аз, обаче, бих се съгласил, че е възможно да има някаква координираша сила, като информационен център. Баба Ванга говори, че Бог е светлина. Аналогични са впечатленията на изпадали в клинична смърт (near dead experience) За това може да се прочете Dr. Muddy. Според тях Бог е кълбо от светлина.
Все пак този Бог няма нищо общо нито с христианския, нито с мюсулманския, нито с индуските богове.
В момента, когато се докаже съществуването на Бог, той ще се окаже някакъв материален обект, или някакво поле (виж "Физика на вярата" или с холографска природа (виж "Холографската вселена".
06 Декември 2005 15:04
религиите са степени на откровението. Те се променят и разкриват все повече неща. Дори марксчо с неговите щуротии показва, че е прихванал нещо. И Бог не е само дух, но и човек. Това най-често се забравя. В угода на човеконенавистници.
06 Декември 2005 15:10
Както вече казах - всеки сам си избира църква. Ако и това да е клуб по интереси. Това което се опитвам да направя (освен вече изчерпаната тема за езика) е да пробудя интереса ви към Правослвната църква. Защото цинизма е умората на възраста, докато младите по дух са винаги жадни за знания. Затова оставете староста си на прага и елате като младенци при Бог.

Говорете със свещеника си. Както и с по-начетени от него богослови.
Четете православна литература - Библия, житиета на светци -малко е трудно, но се намират, Църковен вестник - има го и в Интернет.
Събирайте се с православни.
Търсете Бог с широко отворени очи.
И ще видите че Той е навсякъде и няма нищо случайно на този свят.

Но трябва да влезете с Вяра, Надежда и Любов. И ще получите Невинност.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД