ВИЗИТКА
Валентин Николов е роден на 10 ноември 1958 г. в София. Завършва академията на МВР, факултет "Сигурност". От 1984 до 1990 г. работи в разузнавателния отдел на Гранични войски. За кратко е криминален инспектор в Четвърто РПУ. През 1992 г. постъпва в новосъздадената ЦСБОП. На следващата година се мести в НСС, но през 1997 г. се връща в НСБОП. Винаги е работил в сектора за борба с корупцията, който оглавява от 1999 г. През октомври беше назначен за зам.-директор на службата.
-----------
- Г-н Николов, на семинар за борбата с корупцията наскоро съобщихте, че за 9-те месеца на годината са уволнени 37 души от МВР по материали от проверки на НСБОП, а още десетки са дисциплинарно наказани или предадени на прокуратурата. Не стана ясно обаче има ли сред тях служители на вашата служба?
- Служители на НСБОП, които да са задържани или да сме събрали достатъчни данни за започване на дознание или следствено дело - няма.
- Това значи, че в службата няма корупция или че подкупните антимафиоти се прикриват толкова добре, че дори и вие не можете да ги хванете?
- Обясненията могат да варират по цялата скала. Ако ви кажа, че не сме извършвали проверки на наши служители, ще ви излъжа. Да ви кажа, че не са били резултатни, също ще ви излъжа. Но пък не е и редно да ви казвам, че изобщо сме извършвали такива, защото ние живеем и работим в средата, наречена НСБОП.
- Но нали има специален сектор по вътрешна корупция и е ясно, че служителите се наблюдават?
- Тук важи един принцип в МВР - когато има такива данни за една служба, друга прави проверката, за да се избегне субективизмът. Дирекция "Инспекторат" обаче решава на кого да бъде възложена тя. Когато е било преценявано, и ние сме работили. Но случаите, с които сме се занимавали поне ние, не са били много. Трябва да бъдат събрани достатъчно данни, за да се подходи към задържане на служител. Но може и да бъде преназначен, тоест изваден от корупционната среда.
- Има ли такива случаи в НСБОП?
- Сигурно има...
- Кажете кои са най-често срещаните случаи на корупция сред уволнените служители на МВР изобщо?
- Ако това беше ясно и можеше да установим някаква специфика или повтаряемост, щяхме да можем и да се организираме по-добре срещу тях. Но това е престъпление със скрит характер, сред ограничен кръг хора и ако не се нарушат интересите им, може изобщо да не стане ясно, че се е случило.
Мога обаче да направя разграничение - при изследванията, за които се съобщава най-вече от неправителствени организации, около 90% от тях са дребна, битова корупция, с до около 200 лв. размер на сумите, които сменят собственика си. Това е така наречената ситуативна корупция - държавен служител изпада в положение, в което може да вземе пари и се изкушава. Той обаче няма последващ контакт с лицето, което предлага подкупа.
Останалите 10% от случаите - те са предмет на работата на НСБОП, е т. нар. структурна корупция. Тя предполага отношения в организирана престъпна група, като обикновено служителите на МВР се ползват, защото работят в структури, които генерират важна информация - като НСБОП, Икономическа полиция, Гранична полиция в някои случаи.
- Кой е най-сериозният случай, по който сте работили?
- Сещам се за един случай с уличен в източване на ДДС, който беше получил от полицай обещанието за протекция при извършването на същото престъпление, срещу значителна за мен сума - 15 000 лв. Част от парите бяха дадени, но след това човекът реши да подаде жалба. Това винаги е по-лесно за работа, защото разполагаме с изпреварваща информация за корупционните договорки.
- Проверявате ли имотни декларации на служителите за неверни данни?
- Констатирането на такова нарушение е основание за налагане на тежко наказание, дори уволнение.
- Все пак има ли такива случаи?
- И да има, не бих искал да ги афиширам.
- А банковите им сметки проверявате ли?
- Това се прави, но само при изучаването на служители, които трябва да получат достъп до работа с класифицирана информация.
- Не е тайна, че имате проблем с използването на специални разузнавателни средства (СРС), когато трябва да се следят служители на МВР. Усещат, че ги подслушвате...
- Естествено е да има проблеми. Те познават спецификата на работата, самите те са правили оперативни комбинации. Нормално е, когато са притеснени и знаят с какво могат да ги уличат, да направят всичко възможно да се предпазят. Не разговарят по телефони, а само на лични срещи.
- Как се справяте?
- Ако не успеем, значи те са ни победили. Понякога обаче сме по- идейни и знаейки как ще реагират, търсим и намираме други начини.
- Случва ли се колеги на подкупни полицаи да ги предупреждават, че са обект на разследване?
- Да, случвало се е и е разбираемо. Може да е от наивност или грешка, но няма оправдание за колегите. Защото словоохотливостта не трябва да е качество, с което служителите на МВР да не могат да се преборят. Това е много тежко нарушение, което може да доведе дори до уволнение. Трудът на десетки хора и средства на държавата отиват на вятъра.
- Разследвате и служители на други ведомства. Твърди се, че митничарите са най-подкупни, вярно ли е?
- Не мога да кажа това. Може би последствията от корупцията в митниците са по-сериозни, но има и корумпирани служители на данъчните служби, на здравната, на образователната система.
- А случаите с магистрати?
- Най-фрапиращият беше с един магистрат, който сам бе потърсил контакт с богат бизнесмен с проблеми с правосъдието. Искал да предложи връзките си в съдебната система. Забележете - не уличеният в престъпление беше потърсил магистрата, за да му предложи подкуп, самият той си го търсеше.
- Успяхте ли да съберете доказателства срещу него?
- Не достатъчно. Това става много трудно и рядко. Магистратите имат имунитет. А някои съдии смятат, че за да бъде позволено използване на специални разузнавателни средства срещу магистрат, трябва да има становище на Висшия съдебен съвет за сваляне на имунитета. В него обаче членуват 25 души, всички от тази система. Нима вероятността този магистрат да бъде предупреден не е голяма? Освен това, за да бъде взето такова решение срещу магистрат, трябва да бъдат събрани доказателства. А как да ги съберем, като не можем да го следим и подслушваме?
- Какви са вашите виждания за овладяване на корупцията в държавен план?
- Споделям мнението за създаване на единен "център" за борба с корупцията. Това може да е агенция или служба, но по мое мнение към изпълнителната власт, най-добре към Министерския съвет. Така ще може информацията за корупция от всички институции да се насочва на едно място, защото много от нея сега се разпилява. Ще се концентрират възможностите на МВР, финансовото министерство и други ведомства и агенции с правомощия да извършват проверки за корупция. А всяко ведомство ще бъде задължено, имайки данни за корупция, да ги изпраща в "центъра". Самите служители в такава агенция пък трябва да бъдат много прецизно подбирани.
Разбира се, един такъв орган не би могъл да поеме всички случаи на корупция, но например тези по висшите етажи на властта, по отношение на държавни служители от определен пост нагоре, или пък да бъде определена някаква по-голяма сума като критерий.
- На новия си пост сте натоварен с два нови сектора, може би най-сериозните - терор и наркотици. Имате ли вече идеи за работата си?
- Да, поставил съм си цел да насочим вниманието си към по-активно оперативно проникване в престъпни групи, които се занимават с такава дейност, за да имаме изпреварваща информация за намеренията им и по-ефективно да им противодействаме.
- Говорите за използването на агенти под прикритие?
- Да, това ще стане възможно с новия НПК. Агентът ще придобива напълно нова самоличност, ще бъде с ново име, с нов адрес. Дори ще се изгражда легенда за него според това какви хора, с какви качества са необходими на групировката - икономисти, юристи, специалисти с военни познания и др.
- Дали ще е лесно да стане това?
- Не. България е твърде малка, след едно, две прикрития за нашите служители ще има проблем, ще е трудно да ги опазим. Ще има нужда от много подготвени служители. Ще трябва да се преценява доколко ефективно ще е последващо тяхно прикритие, за да не се застраши животът им. По-лесно ще е, ако агентът не е семеен, защото би проявил повече смелост, но няма да ги делим по такъв признак.
- Започнахте ли вече подготовка за внедряването на такива ваши служители в групировки?
- По принцип не можем да започнем, преди НПК да влезе в сила през пролетта. Но и без това трябва много организация - първо трябва да се изготви правилник или инструкция, в която да се опишат подробности, регламентиращи дейността на агентите при максимална секретност. Доколкото знам, вече се работи по този въпрос. Трябва да се осигури и материална база и парични средства, за да може да се създаде организация, да започнат да се привличат служители и те да получат нужната подготовка.
- Явно процедурата ще се проточи. Все пак, когато технически и административно това бъде възможно, НСБОП готова ли е да внедри агенти?
- Може би е най-готовата служба.
КАРЕТА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Около 90% от случаите при изследванията са дребна, битова корупция, с до около 200 лв. размер на сумите, които сменят собственика си."
"Някои съдии смятат, че за да бъде позволено използване на СРС срещу магистрат, трябва да има становище на Висшия съдебен съвет за сваляне на имунитета."
"България е твърде малка, след едно, две прикрития за нашите агенти под прикритие ще има проблем, ще е трудно да ги опазим. Ще има нужда от много подготвени служители."
Тия от мераки-агенцията ВОЛГИ ЛИ ша купуя или и они тоже БМВ-та със задно предаване
Егати ако немците минат на предни предавания
Нашите дупеТатовци ше почная да поождат пеша като нечат РУСКАЯ МЯШыНА
А по тоя от статията от МАРС ли пада или се готви шевввв да е на агенцийката
Ега ти и сурата