:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,211
Активни 488
Страници 17,141
За един ден 1,302,066
Разговори за икономиката

Съвместна рубрика на "Сега" и Центъра за икономическо развитие

Големият проблем на бизнеса е липсата на качествени работници

Енергийният пазар трябва да се либерализира, но не на всяка цена, за да не повторим Калифорния
Снимка: "Сега"
Добрин Далов
Визитка

Добрин Далов е завършил статистика в Университета за национално и световно стопанство. Има магистратура по икономика от Американския университет "ДЕУЕР", работил е като експерт-счетоводител към "Айсплотер хаус". От две години и половина работи по проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3".





-----------------------------------------------------------------------------------



- Българският енергиен пазар като цяло се смята за силно регулиран и слабо либерализиран. Трябва ли според теб да се стремим към много по-голяма либерализация на пазара?

- Виждаме опита на някои страни в Европа. Англия например преди 15 години напълно либерализира енергийния си пазар. В резултат първо паднаха цените за крайните потребители, но това доведе много от производителите до ръба на фалита, а част от тях изпаднаха в неплатежоспособност. В последните години се наблюдава повишаване на цените. Така че в крайна сметка свободният пазар, както във всяка друга област, накрая стига до едно равновесно положение, но в конкретния случай - с цената на доста сериозни сътресения. В България, както почти в цяла континентална Европа, енергийният сектор е силно регулиран. Трябва да има по-голяма либерализация, но не на всяка цена. Най-важното според мен е да не се застраши сигурността на системата - както например в Щатите.

- Става въпрос за кризата в Калифорния, която се случи на няколко пъти в последните 5-6 години ли?

- Да.

- В България се говори за около 6% либерализация на енергийния пазар, като се измерва какъв процент от производителите продават директно, без да минават през НЕК. В какъв период би било реално да очакваме една по-чувствителна либерализация - след 3, 5 или 10 години?

- Енергийният пазар не е краткосрочен пазар, той работи с хоризонти от 15-20 години. Според мен в следващите до 3 години ще видим значителна възможност потребителите - независимо дали са частни лица или фирми - да избират своя доставчик. И в следващите 5 до 7 години ще постигнем и крайното ниво за либерализация на пазара. Тук трябва да се отбележи и завареният монопол - съществуващите електроразпределителни дружества имат достъп до крайния абонат и по тази причина те са в по-добро положение.

- В България до момента не се вижда понижаване на цените вследствие на дерегулацията. Какви са причините - цените са били прекалено ниски, или пък либерализацията е на прекалено ранен етап, или има други причини?

- От една страна, е вярно, че доскоро цените, които плащаха потребителите в България, бяха по-ниски, отколкото в Западна Европа. В момента те се изравняват, да не кажа, че са изравнени. Основната причина за липсата на ефект върху крайните цени е, че у нас все още няма свободен пазар за електроенергия. Към момента между 6 и 8% от цялата произведена електроенергия се договарят между доставчик и потребител, като потребители са само промишлени предприятия, затова не виждаме ефект.

- Какви са пречките за по-бърза либерализация на пазара?

- На първо място трябва законодателна база, която да регулира либерализацията по възможно най-добрия начин. Това е основното.

- Не пречи ли монополната роля на НЕК?

- И тя е въпрос на държавна политика. В една регулирана система е нормално да има един т. нар. обществен доставчик, който осъществява връзката между производител и краен потребител. И тук пречката е чисто законова - НЕК е монополист, защото така е предвидено в закона. За разлика от други монополи аз не мисля, че НЕК се възползва от това свое положение. Дори напротив - в част от случаите печалбата на НЕК е ощетена - било за сметка на производителите, било на разпределителите.

- Пречи или помага регулаторната рамка, регулаторната система в България за привличане на чужди инвестиции, тъй като не е тайна, че енергийната система се нуждае от модернизация?

- Поне в моя опит, работейки по модернизацията на ТЕЦ "Марица-изток 3", нямам впечатление регулаторният орган да е възпрепятствал по някакъв начин проекта. Напротив, винаги сме се ползвали от тяхното съдействие и бърза реакция, когато е било необходимо. Не мисля, че има някаква разлика между чужди и български инвестиции, включително и по отношение на нормата на печалба, която е специфична за всеки конкретен случай.

- Как ще повлияе затварянето на малките блокове в АЕЦ"Козлодуй" на българския енергиен сектор? Ще доведе ли до недостиг на електроенергия, ще се оскъпи ли цената на тока за крайния потребител?

- Ако евентуално успеем да предоговорим затварянето на 3-и и 4-и блок, ще бъде много полезно за страната. Няма спор, че енергията, произвеждана от атомни електроцентрали, е най-евтината и България губи такъв източник със затварянето на тези два блока. Трудно ми е да кажа дали това ще повлияе на енергийния баланс на страната, но във всеки случай ще намалеят възможностите за износ на ток. Всички проекти за заместващи мощности - АЕЦ "Белене", изграждането на ТЕЦ "Марица-изток 1", модернизацията на ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Марица-изток 3" - изискват много пари и доста време за изпълнение. Към днешна дата е реално да прибавим поне 5 години, за да прогнозираме кога ще бъдат пуснати нови мощности от сорта на ТЕЦ "Марица-изток 1" и АЕЦ "Белене". Тоест не можем да разчитаме, че още догодина ще имаме нови мощности, които да заместят спрените два ядрени блока.

- Трябва ли според теб държавата да съфинансира строежа на АЕЦ "Белене" и да гарантира печалби на инвеститорите?

- По принцип свободният пазар трябва да определи дали има нужда от такава мощност или няма. Самият факт, че доста инвеститори проявяват интерес към финансирането на това начинание - някои от тях, без да искат държавна подкрепа - под формата или на участие, или на гарантирано изкупуване впоследствие, - говори, че това е проект с бъдеще. След като има интерес и стига да няма проблеми за околната среда, трябва да продължи.

- Какви са проблемите в България, свързани с бизнессредата? Как оценяваш данъчната тежест, има ли проблеми с работата на данъчната администрация?

- Бизнессредата в България е добра. Доказателство за това е продължаващият добър растеж на БВП. Продължава интересът и от страна на чуждите инвеститори. Но има и проблеми и те не са свързани с размера на корпоративния данък - ставката у нас е по-ниска, отколкото в повечето страни в Европа. В това отношение според мен е направено достатъчно. Пречките са по-скоро от административно естество и не говоря само за данъците. Всеки инвеститор - независимо дали е чужд или български, - когато реши да вложи пари в нещо, най-напред желае да има сигурност - да знае колко пари трябва да плаща за разрешителни, за лицензи, за всички останали неща, които са му необходими. В случая това не е непреодолимо, особено за големия бизнес. Моята тревога е за малкия и средния бизнес, който няма капацитет и чисто административно трябва да се занимава с голям брой разрешителни, лицензии, а те сами по себе си са достатъчни да откажат един човек да развива свой бизнес. Административната система в България е направена по начин, който да обслужва самата администрация, а не данъкоплатеца.

- Къде сме в сравнение със средната западноевропейска система?

- Горе-долу на нивото на страни, които традиционно имат много бюрократично усложнена система. Например в Италия - колегите там казват, че нашата администрация в сравнение с тяхната е направо супер. Но има страни, които са много по-напред, където подходът е много по-либерален, и като пример мога да дам Великобритания и Ирландия. Неслучайно Ирландия показва най-голям икономически растеж от цяла Западна Европа. Това най-вече се дължи на силно облекчените режими. Там е много лесно да се започне бизнес, има прозрачност, има сигурност какво ще се случва в бъдеще.

- Какви други проблеми стоят пред бизнеса в България?

- Искам да изразя едно свое доста голямо притеснение. Може би в близките 5 години най-сериозният проблем пред бизнеса у нас ще бъде постоянно намаляващото количество от способни, квалифицирани и желаещи да работят млади хора. През последните 10-15 години България напуснаха основно квалифицирани и способни хора. Те в момента работят и създават добавена стойност в някоя чужда икономика. Опасявам се, че в следващите години намирането на качествени хора ще става все по-трудно. В момента например в голяма част от случаите има стотици кандидати за свободни позиции. Но хора, които да отговарят на нашите изисквания - а според мен те не са прекомерни, особено на фона на заплащането, - няма.





карета



"До 3 години ще видим значителна възможност потребителите да избират своя доставчик. И в следващите 5 до 7 години ще постигнем и крайното ниво за либерализация на пазара."



"След като има инвеститорски интерес към АЕЦ "Белене" и стига да няма проблеми за околната среда, проектът трябва да продължи."



"Административната система в България е направена по начин, който да обслужва самата администрация, а не данъкоплатеца."
66
3822
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
12 Декември 2005 21:47
Грешка.
Големия проблем на бизнеса е в липсата на мениджъри, мениджъри с иновационно мислене и лидери на мениджърски позиции!!!
12 Декември 2005 22:20
ДЕУЕР? АЙСПЛОТЕРХАУС??
Мислех си, вчерашното падение на зурналистката, списала матряла за Бойко Борисов и президентските избори е некомпетентност и некадърност по изключение, а то се било превърнало в практика в поверения Ви вестник, г-жо Пеева Е, бон шанс...
12 Декември 2005 22:41
Големият проблем на бизнеса, проблема на българските чорбаджии е невижданата им лакомия. Дайте европейски заплати и способните, квалифицирани и желаещи да работят млади хора сами ще се завърнат.
12 Декември 2005 22:47
Извинявайте че питам, ама вместо това "АЙСПЛОТЕРХАУС" да не би случайно да се има в предвид PriceWaterhouse Coopers??? Ако е така, и във връзка с един скорошен спор с БОТ, ще напиша:
МНОГО ДОБРА СТАТИЯ. ГЕНИЯЛНА. НЕЧУВАНА. КЪДЕ Е "ПУЛИЦЪР"-А?
----------------------
12 Декември 2005 23:12
Въпросните "преводи" просто потвърждават, че последните 10-15 години се изнесоха ВСЯКАКВИ (да не кажа ВСИЧКИ) млади професионалисти, включително, журналисти и преводачи....
12 Декември 2005 23:18
Хайде почнаха ги пак чорбаджиите-изедници...
А какъв ли е проблема на вносните ни чорбаджии?
12 Декември 2005 23:26
Това е интервю, нали така. Мммм. обичамм интервютата. Много интересен е този разговор.
12 Декември 2005 23:55
"Големият проблем на бизнеса е липсата на качествени работници"


хахаха

Нека перефразираме:

"Проблема на бизнеса е голямата липса на качествени работници".

(хъъъм , вярно)

"Проблема на големия бизнес е липсата на качествени работници"

(и това е вярно)

"Големия проблем на качествените работници е липсата на бизнес"

(брей, и това било вярно)

"Проблема на работниците е качествената липса на голям бизнес"

(олеле, все по-вярно)

"Големия проблем на работниците е липса на качествен бизнес"



Е, това последното май обяснява големия рев напоследък на така наречените работодатели, голямата част (60-70%) от които е бивши комсомолци-отличници, които просто не знаят цената на парите.


Когато проумеят какво точно значи словосъчетанието "цена на парите", то тогава може би ще са станали капиталисти, иначе са само стажант-капиталисти.

12 Декември 2005 23:56
Ама как лъжат тез агенти, как лъжат или просто повтарят същите глупости като зомбираните американци .
Проблема на Калифорния е не че пазара е регулиран а че е нерегулиран. Пазара е бил някога много регулиран с цени по 4-5 цента/квч и после са взели да го дерегулират и републиканци и демократи, щото все от таз каца са гребали. И кога са го дерегулирали ела да видиш какви са станали цените . Доколкото си спомням цената на дерегулирания ток в Лос Ангелес метро е около 17 цента/квч . Ако някои иска по точни данни мога да питам жената. Някои иска ли още дерегулация?
Изобщо случая с калифорнииската токова афера е класически пример за неспособноста на "невидимата ръка на пазара" да регулира цени. Пазара след като е изтърван от държавната опека се оказва в ръцете на няколко компании , които сключват картелни споразумения и се явяват монопол и започват едно извиване на ръце докато не излезе въшка на чело през 2000. Ей тва е случая.
Разбира се в на масовата публика в Америка( дори и в Калифорния) не можеш да поднесеш подобна теза за картели, монополи и регулации защото минаваш автоматично за комунист-маргинал. Американците обичат да вярват в добри CEO-та, либерализъм и "невидимата ръка на пазара" и поради това има 45 милиона без медицинска осигуровка, училищата в някои места приличат повече на Кения отколкото на Швейцария (по-качество на образованието, не по изглед).
и по улиците бродят 3 милиона бездомни изглеждащи по-жалко от уличните кучета в България.
Поздрави от дерегулирана Калифорния
13 Декември 2005 00:07
Имам усещането, че всичките тукашни разговори само имат предвид България, но всъщност се отнасят към други общества и други мащаби-примерно като Украйна, или на худой конец -Румъния
България има доста ограничени ресурси, най-вече откъм капитала, не само финансовия, не само търговския, но и интелектуалния. Работната сила не е индивидуалното качество на работника, а е следствието от интензитета на капитала, на неговата енергия. А каквото и да се говори България отдавна загуби такъв интензитет - а наличните ресурси са нелегални, не могат да бъдат интегрирани в икономиката като фактор за нейното развитие
Така че всичките идеи, механизми, инициативи и иновации са фалшиви и в най-добър случай са илюзии. А иначе погледнато - са просто манипулации
13 Декември 2005 00:31
На шега на маитап ама мненията на някои форумци са по добри и по-точни от статията ! Браво на ано69 и на Минаващия !
13 Декември 2005 00:36
ano69 , железна логика
13 Декември 2005 00:42
Благодаря, "ToshkoEvropeiski" и "Чиче de vill"!

Сега чакам набедените светила-икономисти и финансисти да се събудят утре (днес) и като отидат на работното си място да направят блестящи коментари


13 Декември 2005 01:23
"Проблемът на проблемите е, че има проблеми" Следващите 20 г. в БГ не е лошо да се пише "бизнес". А работникът си е работник. Този пухльо от картинката да си създаде по свой тертип, като е толкова отворен. Но това не се учи в курсовете по статистика в УНСС.
13 Декември 2005 01:28
И още нещо, г-нът е откровен лъжец; НЕК е най-големият капиталист в турско-монархо-комунистическата държава.
13 Декември 2005 01:30
Трябва ли мнението на всеки интервюиран Сулю или Пулю да се счита меродавно?
13 Декември 2005 01:36
ano69,
Ей, запали ме по дедуктивната логока, та искам да потвърдя твоето становище, като използвам Теоремата на Дилберт за заплащането... :
Изхождаме от 2 аксиоми:
1. Времето е (равно на) Пари
2. Знанието е (равно на) Сила (Мощност, Power)
...надявам се няма кой да обори тези аксиоми...
Така.... е, всеки, завършил средно образование знае, че:
Мощност = Работа/Време
Заместваме Мощност (Сила) със Знание и Време с Пари:
=> Знание = Работа/Пари
Решаваме относно Пари-те и се получава:
=> Пари (Заплащане) = Работа/Знание
Извод: Когато Знанието клони към нула, Парите (Заплащането) клонят към безкрайност, при едно и също количество извършена работа.
Това обяснява защо "пухчовци", като господина на снимката (и всичките BA-и -> MBA, BBA и прочие) вземат толкова много, срещу толкова малко работа, а обвиняват Знаещите (Бачкащите), че са на изчезване...
13 Декември 2005 01:37
Проблемът на бизнеса, а и на много други неща у нас, се изразява много кратко и ясно от народната мъдрост "Гъз глава затрива".
13 Декември 2005 02:21
Капитан Никой
13 Декември 2005 02:34
фък... кво се хилите бе... айсплотерхаус е къща, дето плотерите чертаят върху лед... нещо като фигурно пързаляне за плотери... а младежа е бил бухгалтер на ентърпрайза...
13 Декември 2005 03:27
Какво, бе пухльо, работниците те напускат ли? Не щат да работят за 500 лева и да се тровят на Марица Изток? Гадове. Не ги е срам. Мързеливци. Ние в УайсМотанБусКрупърс с дипломките от УНСС знаем как се работи.
13 Декември 2005 03:33
А бе доколкото знам там в Марица-Изток ще вкарват бая пари 100 и повече милиона лева ли долари ли евра ли - не знам. Ми тва са много пари, бе. Сериозна работа, нали?
Е откъде го изровиха тоз шамандурник да го пускат да дава интервюта по вестниците? И въобще кък може някой тръгнал да инвестира 100 милиона ще се оплаква, че няма пари да плати за качествени хора да му движат проекта?
Тоя бабайко сигурно си търси инженерите из селата около Марица-Изток?
Знам един даскал по физика в Овчи кладенец, пенсионер е човека, ама повече разбира от тоци отколкото Добрин от бизнес, мога да му го препоръчам.
Тодоров се казва човека и гледа пчели непоследък.
Майтйпй настрана, ама проекта за Марица-Изток мяза на далавера от секаде.
Да влизат прокурорите - има много маро за тях.
13 Декември 2005 07:36
Капитан НЕМО , при знание клонящо към 0 парата отива към +- безкрайност, а при нула - като в случая...
делението не е дефинирано, няма смисъл

13 Декември 2005 07:46
Откъде се пръкна това тарикатче, дето не е направило и половин изделие, та да говори эа качествени работници. Драги ми тарикате, като идеш и потрошиш 2-3 години в некой завод и ти скъсат трътката за 5 лева надница, ще те питам как се става качествен работник. Аман от "учени" недоразумения...........
13 Декември 2005 07:57
Един от редкото пъти и я да съм съгласен с мойто приятел бозичка.
И се пак-чест им прави на другарите от веснико, че не са и продумали за годинките на тоа спец по качеството на наемната работна ръка.
Бравос.
13 Декември 2005 08:45
Въпросът за работната сила и бизнеса е подобен на оня за кокошката и яйцето, ама има ясен отговор. Винаги бизнеса е пръв
13 Декември 2005 09:13
накрая стига до едно равновесно положение
Цаката е да издържиш 10-15-30-50 години, докато дойде "края" После само лежене по гръб те чака.
13 Декември 2005 09:23
Абе , има "ПрИмоция в УНСС, три изпита за двеста марки и едно прасе!" Какво искате сега от момчето, завършило е УНСС. Там разните доучвания в американски университети що не пишат колко време са траяли? Всяка специализация по 2-3 седмици, знам го от опит! Е, и на Запад да идеш и на Изток, за 200 лева не ще да намериш абдали да ти работят, тъй че тук си прав, млади момко, ще береш ядове!
13 Декември 2005 09:23
От 1001 нощ


Заслушах приказка от памтивека,
как някой източен мъдрец
предсказвал бъдещето на човека
край древен тибърски градец.

На везни най-точни сложил той
очите на един мъртвец богоподобни
приживе богат и от особен сой.
Блюдото паднало съвсем удобно.

Насипвал в другата страна
злато, сребро и алени рубини.
Везната си стояла все така
сякаш зениците били оловни дини.

Не стигнало в царството богато
с ордите си всичко що убива
на хазната всичкото и злато.
Гледците пак си го надвиват.


Тогава нашият мъдрец потаен
посипал с пепел знатните очи.
И резултата тука всички знаем-
естествено везната си стърчи.

Не търся някаква поука,
защото тези за която тя важи
вярват на случайната си слука
и ненаситните човешките очи.


Макар, че днешните велможи и юнаци
надали това ще прочетат.
Четат те само книжки с водни знаци
и могат вещо да крадат.


13 Декември 2005 09:29
Глупости говори този господин. Нямало качествени хора.
България е дала на света много добри специалисти, работници ... и учудващо слаби менажери.
13 Декември 2005 09:40
Що се стряскат форумците - не ми е ясно.
Като му прочетеш приказките на експертина и ти става моментално ясно, че е завршил УтреНосетеСъответнатаСума и после е бил щетоводител в Iceplotter House.
Това са ни манагерите. Други нема.
13 Декември 2005 09:51

Гледам, всички са се подразнили (основателно!) от оценката за българите като работници. Аз също ще добавя, че щом цените на електроенергията са се изравнили с европейските, би трябвало всички компоненти, образуващи тази цена, да са европейски. Включително и заплатите. Но, както видяхме от случая със "Софийска вода", европейски са само заплатите на началниците.

Друго, обаче, е по-неприятно в интервюто. Идеята, че от либерализирането на доставките не трябва да очакваме цените да паднат, защото те и тъй и тъй щели пак да се повишат. Не съм компетентен в енергетиката, ама като гледам как стремглаво паднаха цените на мобилните разговори, ми се иска да вярвам, че и раздутите цени на електроенергията могат да бъдат намалени ....
13 Декември 2005 09:59
Не е виновно момчето. То си е обикновено момче-счетовъд, а го питат за неща далеч извън пределите на компетентността му.
13 Декември 2005 10:02
Два пъти прочетох статията защото е учудващо читава. Никак не е приятно да ти казват истината в очите. Боли, дори и истината да е любезно и доста омекотено поднесена.
Освен имената на университета и на PriceWaterhouseCoopers в електронното издание има и няколко запетайки които май не са си на мястото а може да се потърси и някоя и друга неправилна употреба на пълен и непълен член.
В хартиеното издание всичко си е наред с имена на университети и компании, но който няма пари да си го купи ще трябва да търпи несгодите на електронното.
13 Декември 2005 10:04
ano69
13 Декември 2005 10:05
Винаги съм си мислел, че за електронното издание използват същите файлове, които отиват и за хартиеното! Даже в електронното могат да направят корекция и след като хартиеното е отпечатано. Да не би да си набират текстовете по два пъти!!!!


Не са едни и същи. Електронното излиза по-рано, преди последните корекции.

Редактирано от - bot на 13/12/2005 г/ 10:10:08

13 Декември 2005 10:09
Най-добре е да питат Меглена Кунева по тези въпроси. Тя ги разбира най-добре нещата в тази сфера.
Неприятно е, но при либерализацията ще лъснат много задни части на преговаряли за разни неща със свалени гащи и оправданията със световния комунизъм или империализъм няма да вървят даже и на село.
13 Декември 2005 10:18
Тъпото парче Хийтчо, упорито търси повод да се заяде . Няма да ти се получи, ниска топка си, клеветниче. Запомни го.
13 Декември 2005 10:33
Преди малко излязох да проверя: - пак е същото! Един стълб с четири жици
Едно ел.табло...
Един входящ кабел...
Конкуренция - тц!
Та... за какво ставаше дума?
13 Декември 2005 10:51
Утрепали са Туки Уилямс.
13 Декември 2005 10:59
Не може всички да сме като умното парче Митничарчо Високите Топки .
Все пак да опитаме да поправим малко от пропуските в средното образование. На български език думичката "клевета" означава "лъжа, с която се злепоставя някой(я)". Когато истината злепоставя някой(я) на български език се използват други думички.
13 Декември 2005 11:00
OLDMAD,
Не си оценил правилно форумците и обстановката.Те мислят за 3005 година.Или за 13005 година.Когато светът стане глобален.

Тяхното мислене е пазарно , като на женският пазар.
Примерно.За да си избираш производителя и доставчика.Сигнала трябва да стане високочестотен и чрез честотата да правиш избор.
Жиците ще се подменят , ще станат дебели като тунелите при Витиня.Пък може и под земята да се вкарат.От него си отделяш тази честота дето ти трябва и така си избираш производителя и доставчика.
Е има една малка трудност.След това си превръщаш домът в , , ТЕХНОМАРКЕТ”.
Имаш 20 телевизора , работещи с различни честоти.
Виж за албанските реотани това не е толкова важно.Бавно загряват , ама като загреят?
----------
Има и друга възможност.
А какъв кеф , ще бъде , пък когато това стане импулсно.Няма жици , няма стълбове.Има големи тутурутки.
Къщата ти ще представлява един огромен бункер-да те пази от силният импулс , да не те направи на леке.В подземието му си държиш дистанционно и почваш да разлагаш импулса , да го теглиш като локум.Защото и телевизора и печката от импулси и от ритници не разбират.Искат постоянно да ги захранваш.
Цялата работа е , че ще бъде много гот.
А може би ще бъде наистина гот.Колко лекета ще изчистят тези големи силни импулси.
Като ги изпарят.
-------
А третата е най приложима.Печка циганска мечта.Ставаш и производител и потребител.Всички проблеми решаваш.Може и огнище в гората.Тогава и проблеми няма да имаш.
13 Декември 2005 11:03
Големият и единствен проблем на бизнеса е липсата на качествени бизнесмени.
Парите отидоха у тикви, които откраднаха не само първия си милион, но и всички последващи.
Щото за тех парите имат само една функция-да бъдат крадени.
.
Качествените хора
1. Се създават.
2. Се задържат

.
Демек за тях се полагат грижи.
Ма не мож ги открадна, както парите, а единственото действие, което владеят "добре облечените бизнесмени", е да краднат.
Не да се грижат.
13 Декември 2005 11:08
Анджък
Хун, като прибавим и "хроматичното" електричество на Светослав Минков....
Какъв живот ни чака...мечта!

Редактирано от - OLDMAD на 13/12/2005 г/ 11:09:56

13 Декември 2005 11:53
... в близките 5 години най-сериозният проблем пред бизнеса у нас ще бъде постоянно намаляващото количество от способни, квалифицирани и желаещи да работят млади хора. ... в следващите години намирането на качествени хора ще става все по-трудно. В момента ... хора, които да отговарят на нашите изисквания - а според мен те не са прекомерни, особено на фона на заплащането, - няма.
Първо ги гонят от България, сега плачат, че ги няма. Аман от некадърни управници на всички нива. Фона на заплащането - нещо като 150 лева или малко повече, ако се вдигне МРЗ и представете си нямало подходящи. Основният въпрос е кой и как наложи на милион и половина българи да избягат от България? Кой и как наложи на българите да спрат да създават семейства и раждат деца? Отговора е ясен - тези, които сега се правят на национално отговорни бизнесмени, чрез мизерното заплащане и стремежа за максимална печалба сега, без мисъл как ще е утре.

Редактирано от - XYZxyz на 13/12/2005 г/ 12:03:13

13 Декември 2005 11:58
XYZxyz,
Зяпах кога някой ще се спре на това което пише?
Браво.


, , Големият проблем на бизнеса е липсата на качествени работници?"
Това е заглавието.

Така пък е мястото и думите от които е изведено?Чрез този въпрос и този отговор?
- Какви други проблеми стоят пред бизнеса в България?
- Искам да изразя едно свое доста голямо притеснение. Може би в близките 5 години най-сериозният проблем пред бизнеса у нас ще бъде постоянно намаляващото количество от способни, квалифицирани и желаещи да работят млади хора. През последните 10-15 години България напуснаха основно квалифицирани и способни хора. Те в момента работят и създават добавена стойност в някоя чужда икономика. Опасявам се, че в следващите години намирането на качествени хора ще става все по-трудно. В момента например в голяма част от случаите има стотици кандидати за свободни позиции. Но хора, които да отговарят на нашите изисквания - а според мен те не са прекомерни, особено на фона на заплащането, - няма.


Сблъскваме се с умна мисъл , работеща мисъл , преиначена в глупаво заглавие?
Да приемем , че е провокация , за да прочетете написаното.
А защо се говори без да четете?Защо са хулите , като такова нещо , посочено в заглавието изобщо няма?
Техниката да приемем , че е сложно нещо?
13 Декември 2005 12:07
Всички недоволстваме (в повечето случаи с основание) от нашенските работодатели. А когато се опитат да дойдат чужди, пак вдигаме вой до небесата - затривала се националната икономика, разпродавало се националното богатство....Всъщност какво искаме - работодатели от мъглявината Андромеда ли?
13 Декември 2005 12:30
В момента например в голяма част от случаите има стотици кандидати за свободни позиции. Но хора, които да отговарят на нашите изисквания няма.
.
Ми квалифицирай ги, бе тупан.
Малко акъл, ма навреме.
13 Декември 2005 12:33
Сигурността на тази система е ГЛАВНОТО.Проблема не е , че ще спре тока и тоците??? И потоците-най вече в нечии глави ?И почти навсякъде , държавата го държи в ръцете си.Този проблем.За капиталистически идеологии и простотии изобщо не става дума?
Проблема е , че като спре , спира всичко , спират всички процеси.Опасността е огромна.Загубите са огромни.Производства с непрекъснат цикъл могат да се превърнат в руини.Примерно метала се втвърдява в електро дъговите пещи и целите пещи трябва да се срутят.Самото пускане и спиране струва много , страшно много?
Един от пътищата на разрушаването на българската икономика беше този.Превърнаха България в дискотека.Ток има.Ток няма.А възможностите неограничени.За цял Балкански полуостров и отгоре?
Вижте колко точно е отговорил?Явно е , че го е разбрал от специалисти.Ама поне го е разбрал?
Макар и да е ясно , че нищо не разбира и е пробутал много глупости , при глупаво зададените въпроси.


Умен момент.Показващ още един път , че изобщо не става въпрос за Работодатели и работници.А става въпрос за съвсем други неща , не подвластни на рецептите и закостенелите пазарни догми и изстреляните емоции.
Вижте го сами?
, , В България, както почти в цяла континентална Европа, енергийният сектор е силно регулиран. Трябва да има по-голяма либерализация, но не на всяка цена. Най-важното според мен е да не се застраши сигурността на системата - както например в Щатите.”

- Става въпрос за кризата в Калифорния, която се случи на няколко пъти в последните 5-6 години ли?
- Да.

13 Декември 2005 12:54
Много е просто.
Проверете колко са студентите, завършващи технически специалности свързани с енергетиката, особено ядрената!
И ще ви "светне ламбата"!
'Сичкото студент - мениджър, юрист, философ, финасист или "занзибарска" филология!
Е!
Кой трябва да си "заяви" кадри, къде... и от кого?!
От тия, де в момента стачкуват ли?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД