:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,982
Активни 426
Страници 16,912
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Пчелите и мухите на педагогиката

Учителите са прави да стачкуват за по-високи заплати. Учителите не са прави да стачкуват за по-високи заплати. Общественото мнение се е разкрачило между двете тези. От едната страна са учителските синдикати, от другата - управляващите. Опозицията подкрепя стачката, а на останалите им е безразлично или досадно.

Горният абзац е за тук и сега, но без много усилия можем да го разтегнем към сто-двеста години, и да го наложим върху голяма част от географията, без да сбъркаме особено.

Защо е така?



Защо заплащането на учителите е винаги хронично ниско?



(Има и изключения, но за това по-долу). И дали поради заплащането учителското съсловие представлява основната среда, която най-лесно улавя идейната искра на политическия радикализъм? (Който не прави връзката, да погледне процента педагози, гласоподали за формация "Атака" на последните избори. Редно е и да подчертаем, че основна част от интелигенцията, влизаща в състава на антиглобалистките изяви по света, също се състои от учители - французи, испанци, италианци.).

Сред циничните поучения на банкера Атанас Буров съществува и един характерен "педагогически" епизод. В него старият политик се присмива на неопитен младок, като му задава въпрос кому би повишил заплатите, ако дойде на власт.

Младокът заявява: - "На учителите". Професията им е благородна, а заплатата ниска. И тогава, и сега.

Старият обаче ехидничи, че това са глупости. И че опитният управленец следва да повиши заплатите на чиновниците и униформените. По-нататък развива своята гадна, но стройна логика, която тук няма да ви цитирам, вие и сами можете да си я развиете.

Моето мнение е, че учителите са прави да искат по-достойно заплащане. Заплатите им в държавните училища са очевадно ниски, за да прекрачат със самочувствие прага на Европейския съюз. Пък и прага на бедността.

Моето убеждение е, че масовият бюджетен комфорт на съсловието обаче е мисия невъзможна. И не защото много трудно ще стане реформата в тази посока - съкращаване на некадърните и добруване на кадърните. Или защото няма пари, освен ако не се вземат от други нуждаещи се сфери - аргументът на правителството.

А защото образователната диференциация си препуска сама. И нейните социални измерения - също. Тоест накуп няма да стане, поради, уви - общественото разслоение на самите образоващи се. Понеже образованието е търсена стока в пазарния свят, то обществото и съсловието сами правят това, което държавата не ще или не може. По-заможните слоеве искат по-качествено образование за отроците си,



и го купуват



При липса на подходящи сергии за това си ги създават сами, произвеждайки нови елитни школа. От друга, също печална страна, някои педагози също развиват смайваща чевръстост за странични доходи. Като почнем от частните уроци, без които иначе отрокът закъсва, защото педагогът съвсем естествено хвърля усилията в тях, а не в час, и минем през различните комисиони за избор на учебници и издател, за наемане на този или онзи треньор, театър, транспортна фирма и т.н.

Неща, общо взето, известни.

И има още нещо важно. То е, че тук силно се намесва патетичното понятие призвание. А то освен че съществува, прави така, че личността на Учителя изпада от социологията.

Когато поровя в спомените си, или заприказвам с някого за учителите му, не изплуват заплати, проценти и точки за пенсионно осигуряване. Изплуват три или четири достойни лица, които детската памет пази завинаги. Които са дали много, но вероятно и много са взели - не като суми (вече казахме, че това в историята е изключение), а като възможност да се окъпеш в десетки благодарни погледи. Които правят главното У в това звание - учител. Има такива. Всеки си знае неговите.

Има, разбира се, и други - за които децата са банда гаменчета. (Като помислиш, и двата вида са прави понякога, а вероятно се случва и да си сменят ролите. Но за кратко)

Думата ми е, че



професията е бамбашка - със своя ореол и тегоба. И всеки за нея не става.



През 1871 г. един битолски даскал, Лука (Вълко) Нейчев, се разсърдил на управията и общината. И написал оплакване до Цариград: "Както всъде по света, тъй и тук учителите са основата на държавата - те, ако възпитат децата на добър път, държавата ще има добри синове и верни поданици, а ако ги възпитат на лош път, държавата ще има лоши синове и лоши поданици. Тук в нас законите приличат на една паяжина, която паяжина бръмбарите и осите я пробиват, а комарите и мухите се заплитат и паякът ги изяжда. Тъй сме и ние българските учители, като комарите и мухите - за нас правда и закон няма пред нашите чорбаджии." *

Справедливо звучи и актуално, особено днес. Но бай Нейчев не преуспял. Докачените общинари го уволнили и той се запилял.

А училището в Битоля по-сетне укрепнало и се развило. Случва се и така.

Чудя се все пак защо не се е сетил даскал Нейчев и за пчелата помежду другите инсекти в примера си. Все пак учителят не е само информационна банка, от която узнаваш, че горенето иска кислород, или че Нубия не е държава. А човек, с когото децата прекарват част от живота си, едва ли не най-важната.

И който е с особена мисия отвъд факта, че е призван да пълни кутийките на зелените глави пред себе си с меда на знанието.

Е, поклон пред тия пчелоподобни даскали - жертвоготовни, но и неуязвими за паяжината на тежкия бит.

То самата жертвоготовност е вид неуязвимост.

---------

*Из спомените на даскал Арсени Костенцев.
15
2944
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
13 Декември 2005 00:36
Много добре звучи, но е далеч от реалностите в училище.Сега има 1 равнище, 2 равнище или Задължителна и профилирана подготовка или ЗИП СИП. Ами че как няма да има частни уроци, като ако не запишеш ЗИП си оставаш на ниво алгебра без производни и граници и геометрия без стереометрия. А да не говорим, че дори да ти го преподават в училище съвременните ученици искат всичко да им се обясни наготово. Колко задачи от сборник са решили децата през събота и неделя?! Ако не решават затова ще ходят на частни уроци учителя да им решава, а те да си киснат пред компютъра или ДВД или видео или на дискотека. Къде къде е по-забавно.
Ами и за другите предмети е горе-долу същото. Преподава се по един учебник, а за кандидат студентският изпит се иска точно определено количество и качество. Един съвестен ученик може да се оправи само с кандидат студентски курс, но ако не залягаш много над книгите ще си плащаш. И затова са ви виновни най-малко учителите.

В Америка има специални училища дето те подгатвят да влезеш в колеж. Може би ще направят и тук така със средно образование на 2 нива 10 и 12 клас и ще премахнат частните уроци, като толкова вредни.
Да оставим учебният материал настрана вече в 10 клас са децата на демокрацията родени 1989г и те са прагматични. Те казват за 200 лв изобщо няма да работя, я ше замина за чужбина.
Вярно е, че се нуждаем от реформа, но то си има МОН затова. Хайде да видим пък това министерство докъде ще я докара реформата. Какво да искаш от министър дето не спазва ЗНП?


13 Декември 2005 00:56
Автора употребява многократно думи, чието значение и етимология не знае. Ето една от тях:
От обществено утвърдената педерастия, в Древна Елада, води началото си и институцията на педагога. Това бил добре образован възрастен роб, който се грижел за възпитанието на благородния младеж и навсякъде ходел с него, за да го пази от нежелани обожатели или от твърде напористи ухажори.


13 Декември 2005 01:21
А е толкоз просто!
Подредете отгоре надолу видовете държавни служители/ в смисъл, които си получават заплатите от Бюджета/ , изпишете отстрани числото на залатите им! После преценете дали има съответствие между "обществената полезност" на дейността на всеки вид и възнаграждението му за нея!!! И веднага ще стане ясно малки или големи са Заплатите на Учителите!!! КАЗАХ!
Забалежка: Оценката за "Обществената Полезност" на дейността да се извлече чрез Допитване до Обществото, а НЕ до чиновници или "Отворено Общество"!!!
13 Декември 2005 08:40
параграфе, не е толкоз просто.

требе да се подредят служителите по възможност да се налапат.
и да се отстранят, в произволен ред

1. тея дето най-много лапат
и
2. възможностите


иначе само едно и също ще си повтаряме
13 Декември 2005 09:37
Парагафе, за "държавните служители" заплатата е последната облага. Това са просто джобни пари за банички.
13 Декември 2005 10:22
Бойко неска се е справил и е написал нещо хубаво.
13 Декември 2005 10:30
Бил съм учител 3 години и ще се върна като такъв след реформи в образованието. Реформите са много по-необходими от повишаването на заплатите. А и самите реформи много лесно могат да доведат до по-високо заплащане.
13 Декември 2005 10:30
Съгласен съм, че заплатите на учителите са нисни. Сигурен съм, че в момента няма как да им се даде съществено повече. Но ме дразни искането и увъртането на лидерите на тази стачка. Те не знаят какво искат и не водят преговори. За да получиш трябва и да дадеш, а те не искат да дават. Нито съкращения на учители и училища, нито реформи. Просто искат да са вечно недоволни. Сега заплатите, после работните места, после условията на работа - сиреч топли и уютни училища и тн - вечно.
Учителската професия през всичките последни 50 години е недостатъчно добре платена, но и образованието на децата ни никога не е било на такова ниско ниво като сега.
А това е по вина и на учителите.
13 Декември 2005 10:36
Проблема е, че простите даскали разбраха, че с възрожденски плам и ентусиазъм нищо не могат да си купят от магазина!
13 Декември 2005 12:25
И как е установен процента педагози, гласоподали за "Атака"?Все съм си мислел, че гласуването е тайно.
13 Декември 2005 14:10
Eдни казват прави са, други казват не са прави щото нищо не работят!Ми то според мен по-голямата част от депутатите съвсем нищо не вършат, ама са най-добре платени!
13 Декември 2005 14:26
Емото, съгласен! Прочети най-отгоре писанието на Виолета и отсей важното - "Хайде да видим пък този министър какво ще направи" - твърде показателно за даскалския манталитет. Ние си искаме процентите и ще стоим отстрани и ще се кефим на напъните на някого (пък ако не ни хареса, ще му я саботираме реформата. Не сме опитни зайчета). Иначе, виж за частните уроци пей дават - нали от там не капе, а тече. Щото "съвременните ученици" искали всичко наготово. Ами к`во - нали си имат учебник, аз к`во ша им обяснявам.
И накрая моето мнение за учителите (днешните) - от всичките ми едновремешни съученици, учители станаха мързеливите и посредствените. Разбира се, изключения винаги е имало и ще има. Като учителя ми по история в гимназията. Но пък директора ми - географ, беше като съучениците ми - даскали.
13 Декември 2005 15:18
Поклон пред Йордан Йорданов-математика и Руска Драгнева-физика, "Баба Тонка"-гр. Русе.
13 Декември 2005 20:42
Замислял ли се е някой, ако депутатстването в Парламента го направят безвъзмездно, т.е. без заплата, ще има ли мераклии за депутати? Защо ли си мисля, че мераклиите ще са същите и със същата настървеност...
13 Декември 2005 20:53
Бойко,
да седнем при тебе и да кажем какво ми е, дето се вика, щото за учителите хортуваш.
Ето:
Гледам на 1-ва стр. че "Мафията" източила 3, 5 МИЛЯРДА пари от 1998 г до днес.
(и по трънскйо курс да е сметнато, па са си паре, нали). После гледам от мита - толковаитолкова пари са изгубни, въпреки котролската фирма от енгилизко (може би и те да са се изманталитетили, а може да са си били манталитетни, кой знае).. НЕКви изнасяли ток за съседската държава Туркия, на завистни цени, а пари - йок.
Един въ съседство искал повече либерализация, без да е наясно какво точно е. Че по-голема Либерализация от това - анархия на квадрат му кажи. Обиколил ми оня като по учебник разни страни, дето законите поне малко въжът, па се изтъпанил и акъл да дава. После - нямало качествени работници. Ами отде бе мискини!? Когато за учителите ви се свидят 5кинта в повече на месец, а източихте милиярдите (за пирамидките=банките и хиперинфлацията да не говорим).
"Пази Боже - сляпо да прогледа" - туй е! - "..ама как ше ги контролираме учитилити, ама как туй-онуй" Ами ВАС кой ви контролира бе , либерализатори? Нали сте за свободен пазар и дрън-дрън? Вчера пък едногова дори ги похвалил, че въвели бързо пазарната икономика, а днес... стоят ората пред цифрата 3, 5млрд като катаджия пред нарушител и задават вечния въпрос:".. и ся.., кво ше прайм, а? Ше пишеме ли..." Ами ше пишете - доклади предимно, какво друго. ...
Още по-лошо ще става с намирането на "качествени хора"*, тъй да го знаете... и така докато се издушите в собствените си лайна, лайна мфйозки.
"Държава", която няма пари за учителите и лекарите си, а има милярди за мутри си заслужава съдбата.
имало "пропуски" в законите. Ми кой ги създаде тия закони, а. При това Голяма част от "пропуските" са били умишлени. Много добре се знае за закони за един чувек, нали.
.
Авгиеви не, ами български обори. Де да беше толкоз лесно, че да пусне човек водата...
.-.
*тва не съм го казал аз, а оня оттатъка - Добрин Далов
Извинете за притеснението.
Лека!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД