:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,674
Активни 472
Страници 17,604
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Сивото не преобладава в моя лик

НДСВ е в коалицията със съзнанието за успешен 4-годишен мандат, заявява зам.-председателят на НДСВ Пламен Панайотов
Снимка: Велислав Николов
Пламен Панайотов
Пламен Панайотов е роден на 20 януари 1958 г. в гр. Сливен. По образование е доктор по право. От юли 2003 г. до юни 2005 г. е заместник министър-председател на Република България. На последния конгрес на НДСВ през октомври т.г. беше избран за зам.-председател на партията. Семеен е, има един син.

---

- Г-н Панайотов, напоследък не се появявате често в парламента. Очевидно сте отдаден повече на партийните дела. Докъде стигнахте с партийното строителство, готови ли сте за следващите избори?

- Мисля, че в момента НДСВ развива по един много добър начин организационната си работа и това се видя съвсем ясно на частичните местни избори. Ние показахме отново, че НДСВ е една от двете основни политически сили в страната. Това ни вдъхва увереност, че сме на прав път. НДСВ е в организационна готовност да продължи да представлява по възможно най-добрия начин интересите на онази част от населението, която се стремим да защитаваме. Това са преди всичко младите хора или по-общо казано - активната част от населението.

- Защо НДСВ някак си се снишава напоследък. Приехте безропотно участието си в тройната коалиция, преглътнахте "червената метла", не участвате много активно и във взимането на управленските решения. Това да не е затишие пред буря?

- НДСВ участва в тази коалиция преди всичко, за да защити държавния интерес, но на второ място - за да защити и интереса на хората, които ни подкрепиха на последните парламентарни избори. И двата интереса предполагат на първо място България да стане член на ЕС на 1 януари 2007 г. И второ - да се осигури една приемственост в политиката на стабилност в държавата. В този смисъл ние в голяма степен пренебрегнахме своя партиен интерес. Но мисля, че в крайна сметка държавата и обществото ще оценят по достойнство това на следващите избори.

- Колко дълго може да управлява тази коалиция?

- Ние сме в коалицията с ясното съзнание да има един успешен 4-годишен управленски мандат. Наистина, появиха се много инсинуации на тема, че ако България стане, дай Боже, член на ЕС на 1 януари 2007 г., коалицията ще е изчерпала своите основания и едва ли не задължително трябва да се разпадне. Напротив, ние считаме, че ако България реализира и този национален приоритет, толкоз повече ще се нуждае от стабилност. Защото страната ще навлезе в един много деликатен период, в който ще трябва да се усвои огромен ресурс. Знаете, че предходното правителство договори общо около 4,5 млрд. евро само за първите 3 години от фондовете на ЕС. Това означава, че във втората половина от мандата на този кабинет ще има много съществени задачи, свързани с развитието на основни сектори на икономиката на България, а това преди всичко предполага стабилност.

- Но какво ще стане, ако България не влезе в ЕС на 1 януари 2007 г.?

- Към момента нямаме основание да считаме, че това е реална алтернатива, тъй като ние продължаваме да полагаме всички необходими усилия България да спазва стриктно поетите ангажименти по вече подписания и ратифициран от наша страна договор със страните-членки на ЕС.

- И въпреки това, ако усилията ви не се окажат достатъчни и бъде задействана отлагателната клауза, как това ще се отрази на политическото здраве на коалицията?

- Към момента не допускам такова развитие на нещата. Но ако, не дай Боже, нещо такова се случи, ще трябва да се преосмислят много от усилията.

- Какво означава "да се преосмислят"?

- Това би означавало, че не сме си написали добре домашното и не сме изпълнили условията от наша страна, за да бъдем членове на ЕС още към 1 януари 2007 г. Ще трябва да видим къде са останалите проблемни области и какво да направим по най-бързия начин, за да се поздравим и с този успех на обществото.

- Какво ще рече това - ремонт на кабинета или нещо повече?

- Аз не бих искал да разсъждавам относно начините, по които би се постигнал ефектът да изпълним останали неизпълнени задължения, тъй като в момента държавата ни се справя много успешно.

- Питам ви не за друго, а защото вашият колега и зам.-председател на НДСВ Николай Свинаров пръв даде знак, че коалицията ще се разпадне, ако не влезем в ЕС през 2007 г. Откъде идва това разминаване?

- Мисля, че г-н Свинаров не е казал нищо различно от това, което казвам и аз в момента. Че политиката и целта, която преследваме с тази коалиция, е България да бъде член на ЕС. И ако има нещо, което сме допуснали като грешка в реализацията на задълженията, ще предприемем необходимото да изправим тази грешка и страната да стане член на ЕС. Но г-н Свинаров не е заявил, че това минава през разпадане на коалицията. Поинтересувах се специално.

- Много силно послание за пълен мандат на управлението отправи и лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски на последния червен конгрес. Вие лично как възприехте образа на един бивш монарх под червените знамена на БСП?

- И тримата лидери на политическите сили от коалицията бяха еднозначни - за необходимостта коалицията да изкара своя пълен мандат. И това е политическа позиция на съответните партии. Останалото са по-скоро трактовки на едно или друго по любопитен за публиката начин.

- За напълно естествено ли го намирате?

- Колкото естествено е лидерът на БСП да бъде на нашия конгрес, не по-малко естествено е и останалите участници на коалицията да бъдат на конгреса на БСП.

- Превърна ли се този конгрес във форум на националното помирение?

- Това е много голяма тема. И аз бих казал, че тъкмо лидерът на НДСВ през 2001 г. постави основите на един друг подход - за спиране на политическата партизанщина и за усмиряване на политическите страсти. Да припомня, че това беше една от основните тези в словото от 6 април на нашия лидер, която ние след това отстояхме чрез конкретни политически действия. И мисля, че няма български гражданин, който да не е усетил лично успокояването на атмосферата в страната. Не е случайно, че България навакса значимо изоставане през последните 4 г. Това именно се дължи на факта, че се видя от повече хора възможността и необходимостта да работим заедно преди всичко като българи, а след това като представители на една или друга политическа сила.

- Как се отнасяте към тезата, че НДСВ бяга от прекалена близост с БСП, за да си запази възможността един ден да оглави разбитата десница?

- Влизането в тази коалиция не означава, че който и да е от политическите субекти в нея губи политическото си лице. Ние имаме такива различия и ще имаме и занапред, защото те са свързани с различните интереси, които представляваме. Безспорно е, че се търси едно съчетание между лява политика, каквато изповядва БСП, и либерална политика, към която се придържат НДСВ и ДПС. Съчетанието между тях в момента дава възможност, от една страна, да се гарантира приемственост в политиката и, от друга - да се потърси възможност чрез по-нататъшно икономическо развитие за повече социални програми.

- Дали все пак не търсите да култивирате различието си заради възможността да заемете дясната ниша?

- Нашата основна цел е да разширим влиянието на центъра в България, тъй като едно от големите предимства на политическия модел, който се установи след 2001 г., е, че той вече придоби лице - тоест има ясно разграничение не само ляво и дясно, но и център. И ние сме убедени, че центърът ще разшири влиянието си, тъй като се стремим да представляваме интересите на онази част от населението, която тепърва ще се разраства, особено след членството в ЕС - средната класа. Когато поехме управлението през 2001 г., тя се оценяваше на 4-5% от населението. Към 2005 г. е нараснала около три пъти и вече е 15-20%. Убедени сме, че в близките 8-10 години, особено след влизането на страната ни в ЕС, средната класа ще съставлява нормалните за Европа 50-60% от населението.

- Разширяването на влиянието на центъра минава ли през провала на лявото и дясното?

- Ние не градим своя успех на провала или унищожаването на който и да е друг. Ние предлагаме алтернатива на обществото, която считаме за най-разумната.

- Защо НДСВ избра да инициира разговорите за промени в конституцията, а не изчака обща позиция на трите управляващи субекта?

- Поради две основни причини. Първата е, че поначало конституционната реформа не е политика на НДСВ от вчера или днес. По наша инициатива бяха проведени вече две промени в конституцията в рамките на предходния мандат. Тази трета промяна е естествено тяхно продължение. И второ - ние инициирахме промените не за да омаловажим ролята на другите двама коалиционни партньори, а за да покажем ясно, че е необходимо те да се осъществят по-скоро.

- Защо тогава от левицата ви се сърдят?

- Не съм забелязал да имат подобни чувства по този въпрос.

- Очертават ли се непреодолими различия между партньорите по този въпрос?

- Не, защото те са обвързани преди всичко с това, което дължим на българските граждани и партньорите ни от ЕС.

- По въпроса за магистратските имунитети имате различия с БСП. Те предлагат да се запази имунитетът и на прокурорите, а не само на съдиите?

- Ние сме на мнение, че за съдиите е необходимо да запазят т.нар. функционален имунитет, за да не се създава различие относно статута на страните в досъдебната фаза на процеса. Ако приемем, че дознателите поемат основната тежест от разследването, а те не се ползват с имунитет, то е редно и следователите и прокурорите да не се ползват с такъв имунитет.

- Как виждате по-нататъшната си политическа кариера? Задоволява ли ви мястото, което заемате в момента?

- Политическата ми кариера може да бъде свързана единствено с каузата НДСВ. Оттук насетне мястото, на което евентуално бих могъл да съдействам за тази кауза и занапред, се определя от мнозинството в нейните органи.

- Още от връщането на Симеон Сакскобургготски в България вие се ползвате с ореола на негов най-близък съветник и сив кардинал. Харесва ли ви тази роля?

- Да ви призная наистина се изумявам от начините, по които съм обозначаван. Единственото, което ме радва, е, че в повечето случаи при личен контакт хората установяват, че не точно сивото е преобладаващото в моя лик.
10
1973
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
13 Декември 2005 00:14
Ооо, бъдещия Главен прокурор се обади...
13 Декември 2005 00:49
По образование е доктор по право. А научната му степен е тъмночервен, турскосин кардинал. Инак яркожълт.
13 Декември 2005 04:26
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 13/12/2005 г/ 10:11:06

13 Декември 2005 06:43
Жълто царско нощно гърне ?...........
13 Декември 2005 07:51
Тоя ми е тъмен и дано не ми стане никога началник...
13 Декември 2005 08:49
При тая безцветност, какво ли му е сивото?
13 Декември 2005 10:08
Комунистическото докторче по право си мечтае отново да стане Сив кардинал. Ама комунистите открай време не бутат на ренегати.
13 Декември 2005 10:10
Този и като студент беше толкова сив и неинтересен. Затова и Симо го взе- да слушка и да върши черната работа. А момчето добре се справи- сложи свои капии на най- важните държавни постове- шеф на ВАС Косьо Пенчев, шеф на КЗК- Петко Николов, шеф на комисията по сигурността и т. н. А сега се прави на вода ненапита!!
13 Декември 2005 11:21
Имаше един професор-лацапало.Този е доктор
13 Декември 2005 15:28
А, преобладава, преобладава
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД